Pereiti prie turinio

Ilguma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.

Ilguma(geografinė ilguma) – viena išŽemėspaviršiaus taško geografinių koordinačių, nurodanti, kiek į rytus ar į vakarus nuo pradinio (Grinvičo) dienovidinio nutolęs Žemės paviršiaus taškas.

Geografinė ilguma matuojamalaipsniais(nuo 0° iki 180°) ir yra rytų ir vakarų. Priešingai neiplatuma,kurios vienas laipsnis lygus apie 111 km, ilgumos laipsnio ilgis priklauso nuo platumos ir tiksliai lygus (111.320 + 0.373sin²φ)cosφ (kilometrų).

Ilgumos nustatymas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Tariamai perpjovus Žemės rutulįplokštuma,einančia per Žemės polius (Š ir P), jos centrą (C) ir tašką (B ar D), kurio geografinę ilgumą reikia nustatyti, gaunamaelipsė,einanti per ieškomą tašką ir žemės polius. Tokia elipsės pavidalo kreivė vadinamadienovidiniu.

Sutarta, kad dienovidinis, einantis per Grinvičo astronomijos observatoriją (netoliLondono), laikomanuliniu (pradiniu) dienovidiniuir jam suteikta 0° ilguma.

Kampas (α) tarp bet kurio dienovidinio ir pradinio dienovidinio, matuojamas ties Žemėspusiauju,kurio viršūnėje yra žemės centras (kampas BCD) yra vadinamas geografine ilguma.

Geografinė ilguma nebūna didesnė nei 180°, todėl buvo įvestos sąvokos rytų ilguma ir vakarų ilguma. Jei per ieškomą tašką išvestas dienovidinio kampas su pradiniu dienovidiniu yra ne daugiau kaip 180°, oatstumasnuo pradinio dienovidinio iki ieškomo taško einant į rytus yra mažesnis nei einant į vakarus, tai tuomet ta ilguma vadinamarytų ilguma,o priešingu atveju –vakarų ilguma.