Pereiti prie turinio

Karijotaičiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Karijotaičiai
Karijotaičių herbas
Karijotaičių herbas
Kilmė Gediminaičiai
Pradininkas Karijotas
Titulas Kunigaikštis
Laikotarpis XIV-XV a.
Šalys LDK(Podolė)
Atšakos Volynskiai,Podolskiai

KarijotaičiaiLietuvos Didžiosios kunigaikštystėskunigaikščių giminė, gyvavusiXIV a.I pusėje – XV a. pr.). Pradininkas – Lietuvos didžiojo kunigaikščioGediminosūnusKarijotas(mirė apie1362m.) Jo broliai Lietuvos didieji kunigaikščiaiJaunutis,Algirdas,Kęstutis,kunigaikščiaiManvydas,Narimantas,Liubartas.

1349m. pabaigoje Karijotas su sūnumis Eikšiu ar Aikštu,[1]ir Semionu Algirdo buvo pasiųsti pasAukso OrdoschanąDžanibekątartis dėl bendros kovos sukryžiuočiaisirMaskvoskunigaikštyste.

Karijoto sūnūs[2]Jurgis, Aleksandras, Teodoras ir Konstantinas1363m.Mėlynųjų Vandenų mūšyjepadėjo Algirdui nugalėti Aukso Ordos kariuomenę ir už tai gavo iš jo valdytiPodolętarpDniestroirDniepro(dab.Ternopilio,ChmelnyckioirVinyciossritys). Tuo baigėsi mongolų – totorių valdymas, Lietuva priėjo prie svarbaus sausumos tarptautinio kelio, jungiančio Vidurio Europą suitalųprekybinėmis kolonijomisKryme.Karijotaičiai Podolę valdėvaivadųteisėmis, gynė ją nuo mongolų – totorių irlenkų,statydino pilis ir miestus. Podolė buvo užtvara, sauganti Lenkiją, o iš daliesMoldovąirVengrijąnuo mongolų – totorių antpuolių. Karijotaičiai įgyvendino Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo dar1353parengtą planą apgyvendinti ir įtvirtinti negyvenamas sritis tarp LDK ir Aukso Ordai pavaldžių teritorijų, saugoti prekybos kelią Dniepru įJuodąją jūrą.[3]Karijotaičius rėmė vietos gyventojai, laikė išvaduotojais iš mongolų – totorių valdžios. Mirusio brolio valdą paveldėdavo kitas brolis: Jurgio – Aleksandras, Aleksandro – Konstantinas, Konstantino – Teodoras. Kai kurie Karijoto sūnūs1399m. žuvoVorsklos mūšyje.

Iš Karijotaičių kilo rusų kunigaikščiaiVolynskiaiirPodolskiai.

Žymiausi atstovai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
  1. Zenonas Ivinskis,(1939). „Eikšis “.Lietuviškoji enciklopedija7 t.Kaunas:Spaudos Fondas. 577-578.
  2. „Karijotaičiai “.Tarybų Lietuvos enciklopedija2 t. (1986). Vilnius, Lithuania: Vyriausioji enciklopedijų redakcija. 218.
  3. „Karijotaičiai “.Visuotinė lietuvių enciklopedijaIX t. (2006) Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas
  4. Mečislovas Jučas,(2004). „Karijotas “. Lietuvos valdovai (XIII-XVIII a.): enciklopedinis žinynas. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas.ISBN 5-420-01535-8.