Pereiti prie turinio

Kaunas

Koordinatės:54°53′53″š. pl.23°54′14″r. ilg./ 54.898°š. pl. 23.904°r. ilg./54.898; 23.904(Kaunas)
Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kaunas
Kauno senamiestis
Kaunas
Kaunas
54°53′53″š. pl.23°54′14″r. ilg./ 54.898°š. pl. 23.904°r. ilg./54.898; 23.904(Kaunas)
Laiko juosta:(UTC+2)
------ vasaros:(UTC+3)
Valstybė Lietuvos vėliavaLietuva
Apskritis Kauno apskritisKauno apskritis
Savivaldybė Kauno miesto savivaldybėKauno miesto savivaldybė
Įkūrimo data 1361m. (pirmą kartą paminėtas)
Meras Visvaldas Matijošaitis
Gyventojų(2023) 319 790
Plotas 157 km²
Tankumas(2023) 2 037 žm./km²
Pašto kodas centrinis LT-44001
Tinklalapis kaunas.lt
Vikiteka Kaunas
Miesto globėjas (-ai) šv. Mikalojus
Vietovardžio kirčiavimas
(2kirčiuotė)[1]
Vardininkas: Kaũnas
Kilmininkas: Kaũno
Naudininkas: Kaũnui
Galininkas: Kaũną
Įnagininkas: Kaunù
Vietininkas: Kaunè

lenk.Kowno,rus.Ковно,vok.Kauen, Kowno

UNESCO vėliavaUNESCO (angl.)(pranc.):1661

Kaunas– antrasis pagal dydįLietuvos miestasšalies centrinėje dalyje,NemunoirNeriessantakoje. Svarbus pramonės, transporto, mokslo ir kultūros centras,Laikinoji sostinė.Kauno miesto savivaldybė,Kauno rajono savivaldybėscentras,katalikų arkivyskupijoscentras. Gyventojų skaičius – 319,8 tūkst. (2023).[2]

Kaunas buvo vienas dažniausiai minimų miestų vokiečių ordinų kronikose (Kauen, Cawen, Kauwenpilleir kt.), dažnai minimas irRusijoskronikose.

Šiuo metu vyrauja kalbininkų nuomonė, kad Kaunas yraasmenvardinis vietovardis,kilęs iš asmenvardžioKaunas;tokia pavardė ir dabar pasitaiko keturkampyjeJurbarkasJonavaAlytusVilkaviškis,į kurį patenka ir Kaunas. Šią versiją dar1925m. pateikė šveicarų kalbininkasAlfredas Senas(1899–1978), jai pritarėPranas SkardžiusirPetras Jonikas.[3]Kas buvo tas Kaunas – nežinoma, svarstoma, kad veikiausiai tai galėjęs būti pilies valdovas. Tokią prielaidą leidžia daryti ir dabartinis pilies pavadinimas: net kauniečiai ją dažniau vadinaKauno pilimi,o ne tiesiogpilimi,nors kitos pilies Kaune ir nėra. Pats asmenvardisKaunaskildinamas iš būdvardžiokaunus– „kuris mėgsta muštis, kautis “. Jei taip, tai hipotetinis pilies valdovasKaunasturėjęs būti arba „karštakošis “, arba „geras kovų meistras, gerai įvaldęs tuometinius ginklus “.

Kiek vėliau už A. Seną vokiečių kalbininkas G. Študerus iškėlė hipotezę, kad Kauno pirminė reikšmė galėjusi būti „gilus, žemas, slėnyje esąs “. Jo nuomone, šakniskaun-kilusi išindoeuropiečiųšaknies*kau-,*keu-„lenkti(s), linkti “; iš čia išsirutuliojo ir reikšmė „žemas “bei su ja susijusios kitos reikšmės, plg. gotųhauns„žemas “, vokiečiųHohn„pajuoka “, latviųkauns„gėda “. Vadinasi, šiuo atvejuKaunaskildinamas iš spėjamai buvusio, bet išnykusio būdvardžiokaunasarkaunus„žemas “.[4]Atvejų, kai vietovardis užkonservuoja anksčiau turėtus, bet jau nebevartojamus žodžius ar jų dalis, yra ne vienas, plg.Simnas(iš spėjamai išnykusio tokio paties ežeravardžio ar asmenvardžio),Stabingis(iš jotvingių ir prūsų kalbų žodžiostabis„akmuo “),Kirsna(iš jotvingių ir prūsų kalbų žodžiokirsnan„juodas “),Palanga, Kretinga(su kuršiškomis priesagomis-ang-, -ing-) ir kt.

Liaudies etimologijaKauno pavadinimą sieja su veiksmažodžiokautisesamojo laiko trečiojo asmens forma „kaunas(i) “. Kad kautynės gali duoti vardą jų vietai, rodoPabaisko(į pietus nuo Ukmergės) pavyzdys, kur1435m. vykoŠvitrigailosir jo sąjungininkų mūšis su jo priešininkoŽygimantopajėgomis. Bėda tik ta, jog intensyvūs mūšiai su kryžiuočiais ties Kaunu prasidėjo nuo XIV a. vidurio, o pats vardas yra senesnis.

Kauno vardas turi ir legendinius kilmės aiškinimus. Legendoje apiePalemoną(Bychovco kronika,XVI a.) Kauno vardas kildinamas iš Palemono viduriniojo sūnausKunovardo: esą šis atsikėlęs prieNevėžiožiočių ir įkūręs miestą, kurį pavadinęs savo vardu.[5]Kita legenda pasakoja, kad Kaunu buvo pavadintas deivės Aleksotos ir medžioklio Dangeručio sūnus.[6]IstorikasTeodoras NarbutasXIX a. yra užrašęs legendą, jog lietuviai garbinę dievaitį Kaunį, primenantį graikųApoloną.Didžiulė Kaunio statula esą stovėjusi Nemuno pakrantėje ties dabartiniuKauno senamiesčiu;Kaunį savo globėju laikęsielininkai,todėl audros metu šiam dievaičiui degindavę auką – augalų ūglių, šaknų, porą avinų.

Viršuje:Kauno pilis
Viduryje kairėje:Perkūno namas,dešinėje:Kauno rotušė
Trečiojoje eilėje:Kauno marios
Apačioje kairėje:Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika,dešinėje:Kauno soboras
Pagrindinis straipsnis –Kauno geografija.

Miestas yra beveik pačiameLietuvoscentre,Lietuvos Vidurio žemumoje,išsidėstęs didžiausių šalies upiųNemunoirNeriessantakoje. Prieš miestą, užtvenkus Nemuną, suformuotosKauno marios.Kitoje miesto pusėje telkšoLampėdžio ežeras.

Ąžuolynas
Napoleono kalnasžvelgiant iš kito Nemuno kranto

Kaunas iškilęs apie 70–80 m viršjūros lygio.Aukščiausias miesto taškas yraIX forte(100,1 m), žemiausias –Nemunovagoje tiesLampėdžiais.Miesto centrinė dalis yra tarp Nemuno ir Neries upių, žemumoje, 30–35 m aukštyje virš jūros lygio, apsupta trijų – Žaliakalnio, Aleksoto ir Šilainiųkalvų.Miesto centrą supančiuose šlaituose pastatyta dešimtys laiptų, kurie būtini dėl vietosreljefoypatybių.[7]Vieni žinomiausių –Stasio KudokoprojektuotiKauko laiptai.

Miesto klimatas žemyninis, šalčiausias –sausio,šilčiausias –lieposmėnuo. Per metus iškrenta apie 630 milimetrųkritulių.Vyrauja pietvakarių kryptiesvėjai.Mieste yra daug saugomų teritorijų,draustinių,kuriuose aptinkami įLietuvos raudonąją knygąįrašyti gyvūnai. Gražiausi mieste parkai – Ąžuolynas,PažaislioirPanemunėsšilai.

Pagrindiniai Kaune aplinkos teršėjai yra transportas, pramonės ir energetikos įmonės. Geriamajam vandeniui paruošti naudojamas gruntinis ir paviršinis vanduo, išgaunamas keturiose miesto vandenvietėse.

2008m.rugsėjo 16d.Marvelėjepaleisti nauji biologinio nuotekų valymo įrenginiai.

Pagrindinis straipsnis –Kauno miesto dalys.

Seniausioji Kauno miesto dalis –Kauno senamiestis,kuriame susiformavo stačiakampis gatvių planas. Nuo1847m., suformavus naują carinio laikų tipo stačiakampę struktūrą, pradėtas planingasKauno naujamiesčioužstatymas. Palaipsniui prie senosios Kauno dalies imta prijungti gretimas tankiai apgyvendintas teritorijas. Naujamiestis suLaisvės alėjayra laikomas dabartiniu miesto centru.

1889m. prie Kauno miesto prijungtasŽaliakalnis,išsiskiriantis privačiais namais, pagrindinė gatvėVydūno alėja.Miestas dar labiau išsiplėtė1919m. prijungusAleksotąirVilijampolę,o1932m. irŠančius.Apie1960m. miestui taip pat priklausė irFreda,Petrašiūnai,Panemunė.Visi kiti rajonai buvo išplėtoti ir prijungti prie Kauno maždaug iki1980m., o dabartines ribas miestas įgavo1996m. Šiuo metu yra 32 miesto dalys (gyvenamieji ir pramoniniai rajonai).

Pagrindinis straipsnis –Kauno istorija.
T. MakovskioKauno panorama, XVII a. pradžia

Gyvenvietė Neries ir Nemuno santakoje buvo įkurta vėliausiai X a. Manoma, kad Kaunas minimas1030m. arabų aprašymuose.1140m. arabų geografasal Idrisijusšiose vietose miniQaynuarbaQanysgyvenvietę, kuri galėjo būti dabartinio Kauno vietoje. Santakos gyvenvietės teritorijojeXIV a.viduryje buvo pastatyta mūrinėKauno pilis.KryžiuočiųheroldoVygando Marburgiečiokronikoje Kauno gyvenvietė pirmą kartą paminėta1361m. kaipKawen.1362 m. Vokiečių ordinas Kauno pilį užėmė ir sugriovė. XV a. pradžioje pilis atstatyta.

1408m. Vytautas Didysis miestui suteikėMagdeburgo teises.Miestas buvo prekybos kelių sankirtoje ir turėjoKauno upių uostą,dėl to sparčiai plėtojosi prekyba ir amatai. 1413 m. Kaunas tapo Trakų vaivadijos Kauno pavieto centru. XV a. pradžioje tai buvo vokiečių pirklių miestas, 1441 m. jame įkurtaHanzoskontora. 1539 m. jis pavaizduotasOlaus Magnusosudarytame žemėlapyje „Carta Marina“.

DėlXVII a.viduryje prasidėjusių karų ir epidemijų, Kauno plėtra labai sulėtėjo. 1665 m. miestą kelis kartus puolė Rusijos kariuomenė, 1701 m. užėmė švedai. 1657 ir 1708 m. mieste siautė maras, 1731 ir1732 m. dalį miesto sunaikino gaisras.

1795 m. po Abiejų Tautų Respublikos padalinimų miestas prijungtas prie Rusijos Vilniaus gubernijos. Napoleono karų metu 1812 m. Napoleono kariuomenė dukart praėjo pro miestą, abukart jį nusiaubdama. Miesto ekonomika atsigavoXIX a.,1843m. tapusKauno gubernijoscentru,1862m. nutiesus geležinkelį ir1898m. pradėjus veikti pirmajai elektrinei. Miesto kultūrinis gyvenimas pagyvėjo po1863 m. sukilimonumalšinimo1864m. išVarniųatkėlusŽemaičių vyskupijoscentrą irkunigų seminariją.1876m. gatvės apšviestos žibalinėmis lempomis,1899m. – elektra.1892m. įkurtas teatras,1898m. –Kauno miesto muziejus.XIX a. pabaigoje Kaunas – miestas, gubernijos ir apskrities centras.[8]

1919m. Kaune pradėjo veikti pirmojiradijo stotisLietuvoje. Tarpukario metais Kaunas stipriai išsiplėtė ir tapo svarbiausiu Lietuvos mokslo, pramonės, kultūros ir švietimo centru,19201939m. buvo laikinoji Lietuvos sostinė. Po to, kai1940m.birželio 15d. Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą Kaune kūrėsi pogrindinės organizacijos.1941m.birželio 22d. Kaune prasidėjoLAForganizuotassukilimasprieš okupacinį režimą. Buvo sudaryta Laikinoji vyriausybė, kuribirželio 23d. paskelbė atstatanti laisvą ir nepriklausomą Lietuvą.Birželio 25d. į Kauną įžengęvermachtodaliniai rado jį išlaisvintą nuo okupantų, tačiau Laikinąją vyriausybę toleravo tik pusantro mėnesio. PoAntrojo pasaulinio karookupacinė valdžia naikino viską, kas priminė nepriklausomos Lietuvos gyvenimą, Kaunas buvo paverstasuždarupramonės miestu. Tik prasidėjus Atgimimui mieste buvo atkurtasVytauto Didžiojo universitetas,pradėti atstatyti paminklai, grąžinti istoriniai viešųjų erdvių, įstaigų, gatvių pavadinimai.

1991m.sausio įvykiųmetu sovietų kariuomenei pasikėsinus į Lietuvos valstybingumą, Kaune, taip pat prieSitkūnųradijo ir televizijos siųstuvų, budėjo žmonės, pasiryžę paaukoti už ją savo gyvybes. OkupavusLietuvos televizijospastatus Vilniuje, iš Kauno buvo transliuojama vienintelė lietuviška televizijos programa. Atkūrus Lietuvos valstybingumą,1993m. patvirtintas naujasisKauno herbas.Miesto ekonomika palaipsniui persitvarko į paslaugas orientuotas sritis, tokias kaip logistika,transportas,turizmas,informacinių technologijųplėtra.

Pagrindinis straipsnis –Kauno ekonomika.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystėsmoneta, 1655 m. nukalta Kauno monetų kalykloje
Gediminaičių stulpai ant Kauno rotušės, XVII a.

Kaunui tenka 14 proc. visos Lietuvos ekonominės veiklos, sukuriama 11 proc. BVP. YraKauno laisvoji ekonominė zona,mokslo technologijų parkas „Technopolis “, Kauno aukštųjų ir informacinių technologijų parkas,KTUregioninis mokslo parkas. Daugiau nei 1000 apdirbimo pramonės įmonių.

Tarptautinis Kauno oro uostas
Kauno geležinkelio tunelis. Vakarinis portalas
Naujojiautobusų stotis
„Solaris “troleibusas Kaune
Miesto autobusas „Solaris Urbino “12 CNG
M. K. Čiurlionio tiltas per Nemuną
Vytauto Didžiojo tiltas per Nemuną
Kleboniškio tiltas

Kaunas yra lengvai pasiekiamas įvairiomis transporto priemonėmis. Seniausias, veikiantis nuoviduramžių– vandens transportasNemunu.

Mieste veikia seniausia Lietuvoje keleivių tarpmiestinė/priemiestinėautobusų stotis,2 keleivių upiųuostai,1 tarptautinis ir 2 vietiniaioro uostai,2funikulieriai– abu paskelbti technikos paminklais. Vienas didžiausių Lietuvos keleivių vežėjų autobusais – UABKautraveža keleivius tarptautiniais ir vietiniais maršrutais.

XIX a.antroje pusėje pro Kauną nutiestasgeležinkelis.

Kaunas yra Lietuvos vidaus vandens transporto centras, turintis visą reikalingą infrastruktūrą – keleivių ir krovinių uostus, prieplaukas, laivų remonto teritoriją, taip pat administracines ir organizacines struktūras.2008m. Kauno Nemuno prieplauka buvo rekonstruota.[9] Mieste įsikūrusiSusisiekimo ministerijosVandens kelių inspekcija, bei „Nemuno laivininkystės “įmonė, užsiimanti keleivių bei krovinių pervežimu.

Kaune yra apie 1500 gatvių, bendras jų ilgis – apie 900 kilometrų. Miestiečiai 60 % kelionių atliekavisuomeniniu transportu,23 % – lengvaisiaisautomobiliais,17 % – pėsčiomis arba biotransportu.[10]

Kaune gerai išvystytas oro transportas. Šalia Kauno veikia tarptautinisKauno oro uostas,galintis priimti ir aptarnauti praktiškai visų tipųorlaivius.1988m. Kauno oro uostas buvo perkeltas išAleksotoįKarmėlavą.Per jį pervežama apie du trečdaliai krovinių, gabenamų oro transportu Lietuvoje, jis stambiausias krovinių pervežimo centrasBaltijos valstybėse.2010m. gegužės mėn. Tarptautiniame Kauno oro uoste 40-ąją bazę ir pirmąją Centrinėje/Rytų Europoje atidarė didžiausia EuropojeAirijosžemų kaštų aviakompanija „Ryanair“.

Nuo1915m. Kaune veikia ir seniausias LietuvojeS. Dariaus ir S. Girėno aerodromas,šiuo metu daugiausiai naudojamas sportinės ir turizmo aviacijos.

RyanairKaune turi didelę orlaivių priežiūros bazę.[11]Apart Ryanair, dar penkios įmonės[12]vykdo orlaivių remonto ir techninės priežiūros veiklą, viena įmonė užsiėma lėktuvų dažymu ir perdažymu.[13][14]

Kaunas – stambus geležinkelio mazgas.1861m. įrengtaSankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelioatšaka į Karaliaučiųsu visa geležinkelio infrastruktūra. Geležinkelio tiesimo metu, Kaune pastatyta keleivių tarpmiestinė/priemiestinėgeležinkelio stotis.Šalia Kauno geležinkelio stoties1862m. paleistas eismas vieninteliu veikiančiu Baltijos valstybėsegeležinkelio tuneliuirgeležinkelio tiltuper Nemuną.

Nuo1975m.geležinkeliu Naujoji Vilnia–Vilnius–Kaunaskursuoja elektriniai keleiviniai traukiniai. Pagrindinė Kauno geležinkelio krovinių rūšiavimo ir skirstymo stotis veikiaPalemono geležinkelio stotyje.

Per Kauną eina svarbi Europos geležinkelio linijaRail Baltica,kuri sujungia Lenkiją, Lietuvą, Latviją, Estiją ir Suomiją.[15][16]

Dėl patogios geografinės padėties, Kaunas yra sujungtas automobiliųkeliaissu kitais svarbiausiais Lietuvos ir užsienio valstybių centrais. Pirmieji keliai, jungiantys Kauną su Vilniumi, Ryga ir Varšuva atsirado viduramžiais.1836m. buvo baigtas tiesti Sankt Peterburgo-Varšuvos plentoZarasų-Kauno ruožas,pirmasis Lietuvoje turintis grindinį – kietą suplūktožvyrodangą.1939m. baigtas pirmasis Lietuvoje asfaltuotasŽemaičių plentas,sujungęs Kauną su Klaipėda.[17]

Šiuo metu per Kauną einaEuroposgreitkelis:

Kauną su Vilniumi ir Klaipėda jungia:

Iš Kauno išeinantys kiti Lietuvos valstybinės reikšmės keliai:

Viešasis transportas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pirmoji Kaune viešojo transporto priemonė –arklių tramvajus,vadintaskonke,veikė nuo1892m. iki1929m., kai buvo pakeistas miestoautobusais.Laikotarpiu nuo1915m. iki1935m. viešojo transporto paslaugas teikė irKauno siaurukas– civilinės paskirtiessiaurasis geležinkelis.[18]1965m.gruodžio 31d. Kaune pradėjo kursuotitroleibusai.

Šiuo metu Kaune veikia keturios viešojo transporto rūšys:autobusai,troleibusai,priemiestiniai maršrutiniai taksi irtaksi.Kaune eksploatuojama 154 troleibusai ir 267 autobusai, yra 15 troleibusų ir 45 autobusų maršrutai, jungiančių įvairius miesto rajonus ir jo artimuosius priemiesčius. Bendras maršrutų ilgis – 1854 km. Per metus pervežama apie 80 mln. keleivių. Per metus autobusai ir troleibusai mieste nuvažiuoja 21 mln. km. Miesto maršrutinių taksi nebėra nuo 2019 m. liepos 1 d.

Kauno viešajame transporte nuo2007m. įdiegtas elektroninio bilieto projektas. Autobusuose ir troleibusuose buvo įrengti borto kompiuteriai, naujos kartos kasos aparatai, komposteriai, informacinės švieslentės, trumpojo ryšio modemai.[19]Nuo2009m.rugsėjo 1d. Kauno viešajame transporte nebegalioja terminuotieji mėnesiniai popieriniai bilietai, vietoj jų funkcionuoja elektroniniai aktyvuojamieji (3d., 7d,. 30d., 92d. ar 365d.) ir terminuotieji mėnesiniai (galioja nuo kalendorinio mėnesio pirmos iki paskutinės dienos).[20]

Vilijampolės tiltas

Kauno urbanistinei ir gatvių tinklo plėtrai didelę įtaką turėjotiltųstatyba. Istorijos bėgyje miestas statėsi dviejų didžiųjų Lietuvos upių – Nemuno ir Neries – santakoje ir jungėsi tiltais su kitomis dalimis centrinėje ir senamiesčio zonoje. Iš viso Kaune2007m. pabaigoje buvo 34 automobilių, pėsčiųjų ir geležinkelių tiltai beiviadukai.[21]

Pastaraisiais metais Kaune rekonstruoti keli tiltai, įrengti nauji transporto mazgai.2008m.birželio 3d. atidarytas automobilių eismui skirtas tiltas sujungęs A. Mickevičiaus gatvę irNemuno salą.2008m. atidarytaestakadavirš geležinkelio, sujungusiČiurlionio tiltąsu Europos prospektu, užbaigtas Marvelės transporto mazgas, sujungęsLampėdžių tiltąsu Marvelės gatve, įrengtasVytauto Didžiojo tiltokairiojo prietilčio mazgas.

Vytauto Didžiojo tiltasrekonstruotas2005m.,Petro Vileišio tiltas2008m.,Jiesios tiltas2011m.,Panemunės tiltas2015m.,Varnių tiltas2018 m.

Miesto bendrajame plane ateityje numatyta pastatyti dar kelis tiltus: per Nerį, jungiantį Baltų pr. ir Žeimenos g., Kėdainių tiltą per Nemuną, jungiantį Kėdainių ir Brastos gatves Vilijampolėje su senąja Marvelės gatve Marvelėje. Šis tiltas sudarytų galimybę, aplenkiant miesto centrą, pasiekti Marvelės rajoną irVia Balticamagistralę.[22],taip pat pastatyti naują pėsčiųjų tiltą iš Aleksoto į Nemuno salą.[23]

Paminklas Danieliui Dolskiui
Kauno miestui skirta moneta, 1999 m.

Kauno mieste gyvena 10,6 % visų Lietuvos gyventojų. Pagal tautybę apie 93 % miesto gyventojų yralietuviai,4 % –rusai,kitų tautybių – 3 %.2001 m. gyventojų surašymoduomenimis, mieste gyvenančios tautinės mažumos (žmonių skaičius):rusai(16 622),ukrainiečiai(1906),lenkai(1600),baltarusai(1142),žydai(427),vokiečiai(378),čigonai(364),latviai– (211),totoriai(200),armėnai(141), kitų tautybių (534).

Kaunas šiuo metu yra vienastankiausiaiapgyvendintų Lietuvos miestų. Pagal etninių gyventojų skaičių šis miestas didžiausias iš visųBaltijos šalyseesančių miestų.1896m.lietuviaiKaune sudarė tik 6 % gyventojų.[24]2001m. 76,7 proc. gyventojų buvokatalikai,2,5 proc.stačiatikiai,0,7 proc.sentikiai,0,3 proc.evangelikai liuteronai,0,1 proc.evangelikai reformatai.

Demografinė raida tarp1721 m.ir2022 m.
1721 m. 1811 m. 1823 m. 1857 m. 1863 m.[25] 1893 m.[26] 1897 m.sur. 1914 m. 1922 m.
1 600 2 500 5 500 22 000 23 937 61 500 70 920 97 410 84 352
1923 m.sur.[27] 1931 m. 1939 m. 1945 m. 1959 m.sur.[28] 1966 m.[29] 1970 m.sur.[28] 1978 m.[30] 1979 m.sur.[31]
92 446 100 000 155 460 80 000 216 850 275 000 305 600 364 600 370 000
1985 m.[32] 1989 m.sur.[33] 1991 m. 1995 m.[34] 1996 m. 1997 m. 1998 m. 1999 m. 2000 m.
405 000 419 745 433 200 416 605 408 706 402 061 395 555 390 623 385 620
2001 m.sur.[35] 2006 m. 2007 m. 2008 m. 2009 m. 2010 m. 2011 m.sur.[36] 2012 m. 2013 m.
378 650 360 637 358 111 355 586 352 279 348 624 315 993 310 773 306 888
2014 m. 2015 m. 2016 m.[37] 2017 m. 2018 m. 2019 m. 2020 m. 2021 m.sur. 2022 m.
304 012 301 357 297 846 292 691 288 466 286 754 289 364 298 753 297 906[38]
- - - - - - - - -
319 790 - - - - - - - -

Tautinė sudėtis

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

2011m. gyveno 315 993 žmonės:[39]

2001m. gyveno 378 943 žmonės:[40]

1923m. gyveno 92 446 žmonės:[41]

1897m. gyveno 70 920 žmonės:[42]

Seniūnija Gyventojai,2011 m. sur.
Aleksoto seniūnija 21.178
Centro seniūnija 14.723
Dainavos seniūnija 58.818
Eigulių seniūnija 43.109
Gričiupio seniūnija 26.735
Panemunės seniūnija 14.941
Petrašiūnų seniūnija 14.382
Šančių seniūnija 21.097
Šilainių seniūnija 50.598
Vilijampolės seniūnija 26.411
Žaliakalnio seniūnija 24.001

Kaune įvairiu laikotarpiu gyveno daug žymių asmenybių: Lietuvos prezidentai – Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis, Kazys Grinius, Algirdas Brazauskas,Valdas Adamkus,pirmasis atkurtos valstybės vadovas, Aukščiausiosios Tarybos pirmininkasVytautas Landsbergis,istorinės asmenybės – Steponas Darius – lakūnas, Atlanto nugalėtojas, sporto populiarintojas, Silvestras Žukauskas, generolas, pirmasis Lietuvos kariuomenės vadas,Maironis– kunigas ir rašytojas, poetai ir rašytojai – Vincas Mykolaitis Putinas, Balys Sruoga, Kazys Binkis, Salomėja Nėris,Donatas Banionis– aktorius,Stanislovas Moravskis– memuaristas, gydytojas, keliautojas, etnografas ir teisininkas,Antanas Baranauskas– Žemaičių vyskupas, poetas, rašytojas,Vilhelmas Čepinskis– smuikininkas,Edvardas Gudavičius– istorikas,Jurgis Mačiūnas– menininkas,Abraomas Mapu– žydų kilmės rašytojas,Adomas Mickevičius– poetas,Ričardas Mikutavičius– kunigas, poetas,Hermanas Minkovskis– fizikas,Albertas Vijūkas-Kojelavičius– istorikas,Arvydas Sabonis– krepšininkas,Liudvikas Zamenhofas– oftalmologas, orientalistas, esperanto kalbos išradėjas,Vladislovas Starevičius– lėlinėsanimacijospradininkas,Mariana Veriovkina– paskutiniojo Kauno gubernatoriaus sesuo ir dailininkė, ir kiti įžymūs žmonės.

1820 m.baigus tiesti Kauno – Suvalkų ir pradėjus Daugpilio – Kauno plentą, padidėjo miesto komunikacinė reikšmė, todėl čia dažnai apsilankydavo pro šalį vykstantys žymūs Vakarų Europos asmenys, pvz.,Prūsijosministras pirmininkasOtto von Bismarck(jis kelias naktis nakvojo Kauno arklių keitimo stotyje), žymus prancūzų poetasThéophile Gautier,kuris apie miestą atsiliepė gana proziškai.[43]Tarpukaryje Kaune taipogi nestigo pasaulinio garso įžymybių: grafasAleksėjus Tolstojus– pramintas „raudonojuoju grafu “, rašytojas,Markas Šagalas– dailininkas,Vera Karali– dalyvavusi Grigorijaus Rasputino nužudyme, garsi rusų balerina, Sergėjaus Diagiliavo „Rusų sezono “trupės narė, choreografė, nebylaus kino aktorė susijusi su imperatoriška Romanovų šeima. Kaune ji atliko savo pasirodymus bei mokė šokti vietinius.Andrejus Belas– (tik. var. Andrejus Bugajevas) – žymiausias rusų simbolizmo poetas, rašytojas, kritikas ir kiti.[44]1920 m.1927 m.Kaune gyveno ir dirbo žymus rusų satyrikas, žurnalistas, redaktoriusArkadijus Buchovas.[45]Mieste jis įkūrė bei vadovavo laikraščio rusų kalba "Эxo "( "Echo ") redakcijai, veikusioje dabartinėje Maironio g. 19 nr. (namas nugriautas apie1993 m.-1995 m.).

Mokslas ir švietimas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Švietimas Kaune.
Lietuvos energetikos institutas
Kauno meno mokykla
LSMUbiblioteka

Kaunas – vienas svarbiausių mokslo ir švietimo centrų Lietuvoje. PirmojimokyklaKaune jau veikė1473m. prie tuo metu parapijinėsŠv. Petro ir Povilo bažnyčios.[46]1649m. Kaune, šaliaRotušėsketurklasę mokykląįkūrėJėzuitų ordinas.Ji1702m. tapo pirmąja kolegija Kaune.1844m. į Kauną buvo perkeltaKražių gimnazijair pavadintaKauno gubernijos gimnazija.[47]1860m. Kaune pradėjo veikti pirmoji mergaičių gimnazija.[48]1864m. atidarytaKauno kunigų seminarija.

Kokybiškai naujas švietimo raidos Kaune etapas susidarė atkūrus Lietuvos valstybingumą.1920m.sausio 27d. Aukštųjų kursų draugija atidarėAukštuosius kursus,parengusius dirvą universiteto sukūrimui.1922m.vasario 16d., Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, iškilmingai atidaryta pirmoji Kaune aukštojo mokslo įstaiga –Lietuvos universitetas.Tarpukario metais Kaune buvo įkurta ir daugiau aukštųjų, taip pat vidurinių bei specializuotų mokyklų.

Šiuo metu septyniuose universitetuose ir akademijose, keturiuose kitų aukštųjų mokyklų padaliniuose ruošiami aukščiausios kvalifikacijos gydytojai, teisininkai, vadybininkai, inžinieriai, ekonomistai, programuotojai, žemės ūkio, sporto ir kitų sričių specialistai. Miesto visuomeniniam gyvenimui didelę įtaką daro aktyvios studentų organizacijos – akademinės korporacijos –Neo-Lithuania,KTUkorporacija „Plienas “[49],LSMUkorporacijos „Fraternitas Lituanica “[50]irateitininkųkorporacija „Gaja “, skautai akademikai.[51]

Kolegijose ir universitetuose veikiastudentų atstovybės,atstovaujančios studijuojančių interesus šalyje ir užsienyje. Jos teikia pasiūlymus organizuojant studijas, keičiant stipendijų nuostatas, sprendžiant finansinio rėmimo bei buities klausimus, puoselėja sportą ir kultūrą.

Kaune veikia daug savarankiškų –Lietuvos energetikos institutas,Architektūros ir statybos institutas,Lietuvos tekstilės institutas,Transporto ir kelių tyrimo institutas, Valstybinis miškotvarkos institutas, Kauno aukštųjų ir informacinių technologijų parkas ir į miesto universitetų struktūras integruotų (Maisto institutas)mokslinių tyrimųįstaigų.

Kauno mieste išplėtotas vidurinio ir pradinio išsilavinimo švietimo ir ugdymo įstaigų tinklas:

  • Juozo Gruodžio konservatorija
  • 19 gimnazijų
  • 17 vidurinių mokyklų
  • 2 jaunimo mokyklos
  • 13 pagrindinių mokyklų
  • 7 progimnazijos
  • 9 pradinės mokyklos
  • 4 mokyklos-darželiai

Sveikatos apsauga

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
LSMU klinikos

Kauno miestas išsiskiria išplėtota asmens sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūra. Šalia valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų yra susiformavęs privačių gydymo įstaigų tinklas.2004m. mieste veikė 11 ligoninių, tarp jų – seniausia veikianti Lietuvoje –Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninė,(bendras ligoninių lovų skaičius siekė 5052), 14 ambulatorinio gydymo įstaigų, 222 privačios sveikatos priežiūros, 135 privačios odontologinės priežiūros, 2 laikino gyvenimo įstaigos, 5 įstaigos pagyvenusiems žmonėms, 14 vaikų globos įstaigų.Lietuvos sveikatos mokslų universitetas– stambiausia universitetinė medicinos ir farmacijos specialistų rengimo mokykla Lietuvoje. Nuo1952m. veikiaKauno respublikinė klinikinė ligoninė.

LSMU ligoninės Kauno klinikos– didžiausia gydymo įstaiga Lietuvoje. Jose įsikūrusios 34 profilinės klinikos, 11 poliklinikų skyrių; priimami pacientai iš visos Lietuvos (klinikų stacionare vienu metu gali būti gydoma iki 2000 pacientų, poliklinikose kasdien vidutiniškai apsilanko 2700 pacientų).

Kauno rotušė
Kauno kalėdinė eglutė iš 32000 plastikinių butelių,2011m.
Kauno valstybinis muzikinis teatras

Keturi istorinės raidos etapai Kauno miestokultūros paveldoteritorinėje sanklodoje paliko skirtingos urbanistinės morfostruktūros zonas. Miestas didžiuojasi kompaktišku, gerai išsaugotuSenamiesčiu,kuriame daug vertingų kultūros ir architektūros paminklų:Kauno pilis(XIII–XVII a.), gotikiniaiPerkūno namai(XV–XVI a.),Senieji Kauno kunigaikščių rūmai(XV a.),Šv. GertrūdosirVytauto Didžiojo bažnyčios(XIV-XVI), „Baltoji gulbė “Kauno rotušė(XVI–XVIII a.) ir kt.

Kauno naujamiestyjeirŽaliakalnyjetarpukario metais buvo pastatytiLietuvos banko rūmai,Karininkų ramovė,Prekybos, pramonės ir amatų rūmai,Kauno centrinis paštas,Vyriausiojo tribunolorūmai,Kauno gaisrinė,Žemės ūkio rūmai,Kauno sporto halė,įstaigų, komercinių bankų, muziejų, aukštųjų mokyklų pastatai.Kauno modernizmo architektūraįvertintaEuropos paveldo ženklu.

XXI a. sporto kompleksas Kauno miesto Nemuno saloje iškiloŽalgirio Arena.

Miesto erdvėse įrengtosJ. Mačiūno,Nepriklausomybės,Rotušės,Sąjungos,Vienybės aikštės,Tibeto skveras.

2023m.rugsėjo 18d. Kauno modernizmo architektūra buvo įtraukta įUNESCOpasaulio paveldo sąrašą.[52]

Kaunas – stambus kultūros centras. Kaune veikiaKauno apskrities viešoji biblioteka,Vinco Kudirkos bibliotekasu 23 skyriais visame mieste, 7 profesionalūs, 10 mėgėjiškų teatrų, 20 folklorinių ansamblių, vieninteliai Lietuvoje profesionalūs cirko –Baltijos cirkasir džiazo –Kauno bigbendaskolektyvai. Svarbiausi valstybiniai teatrai Kaune –muzikinis teatras,dramos teatrasirlėlių teatras.Mieste taip pat kuriamoderniojo šokio teatras „Aura “,Kauno pantomimos teatras,Mažasis teatras,Kamerinis teatras.Nuo1969m. koncertuojaKauno valstybinis choras,nuo1974m.Lyros choras,nuo1981m.Kauno styginių kvartetas,nuo2005m. –Kauno simfoninis orkestras.Nuo2004m. veikiaKauno įvairių tautų kultūrų centras.

Vykstančius renginius galima suskirstyti į keletą grupių: valstybinės šventės, festivaliai ir miesto šventės. Beveik visos valstybinės šventės Kaune vyksta Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Pagrindinis valstybinių švenčių akcentas –Vyčio Kryžiaus ordino vėliavospakėlimo ceremonija.

Kauniečiai ir miesto svečiai itin pamėgę tris vasaros mėnesius vykstantį tarptautinįPažaisliomuzikos festivalį, kuriame dalyvauja pasaulio muzikos elito atstovai.Džiazomėgėjai susitinka „Kaunas Jazz“festivalyje[53].Karo muziejaus sodelyje galima pasiklausytiKauno kariljonomuzikos garsų.

Operos ir operetės mėgėjai pamėgę tarptautinį festivalį „Operetė Kauno pilyje “, šokio mėgėjai –modernaus šokio teatro „Aura “organizuojamą tarptautinįmodernaus šokio festivalį AURA.Gegužės mėn. pabaigoje vykstafolklorofestivalis „Atataria lamzdžiai “, rugpjūčio mėn. viduryje – „Hansa Kaunas “. Kiti žymesni renginiai: būgnų muzikos festivalis „Drum please “[54],netradicinio folkloro festivalis „Suklegos “, tarptautinis dramos teatrų festivalis[55],šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti “, fotomeno festivalis „Kaunas Photo “[56],tarptautinis sakralinės muzikos festivalis,Kauno kino festivalis,vykstantis istoriniame kino teatre„Romuva “,nuo1997m. vykstaKauno bienalė.

Vienas žymiausių Kauno kultūrinių renginių – miesto gimtadienisKauno miesto dienos(paskelbtas1998m.gruodžio 3d. Kauno miesto tarybos nutarimu), švenčiamasgegužės 20d. Būtent šią dieną1463m. kunigaikštisKazimieras Jogailaitispatvirtino ir praplėtė miesto teises. Pagrindiniai šventės renginiai keletą dienų vyksta Senamiesčio gatvėse, prie Kauno pilies bei kitose miesto vietose.

Kaunas paskelbtas 2022 metųEuropos kultūros sostine.

Muziejai ir galerijos

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
VDU Botanikos sodas

PirmasisKauno miesto muziejusįkurtas1897m.[57],vienas paskutinių – 2014 m.[58]Šiuo metu Kaune veikia apie 40 muziejų ir jų padalinių, tarp kurių:

Taip pat veikiaLietuvos zoologijosirBotanikos sodai.Iš buvusių muziejų tarpukaryje garsėjoMotinos ir vaiko muziejus.

Technikos paminklai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Saulės laikrodis ant KTU Informacinių technologijų plėtros instituto sienos

Mieste veikia įdomūstechnikospaveldo objektai –ŽaliakalnioirAleksotokeltuvai.Pasikėlus ant Aleksoto kalno, kaip ir nuoPrisikėlimo bažnyčios,atsiveria puikios Kauno panoramos. Kaune yra keturisaulės laikrodžiai– antPažaislio bažnyčios,VUKHFpastato, dar dveji –Kauno technologijos universitetoteritorijoje; vienas jų – didžiausias Lietuvoje, įrengtas ant Informacinių technologijų plėtros instituto sienos[60],antras, atidengtas2009m.birželio 25d. Cheminės technologijos fakulteto teritorijoje – žmogaus šešėlio Saulės laikrodis.Saulės laikąjuo galima nustatyti atsistojus ant tam tikro mėnesio žymos nugara į Saulę ir tereikia stebėti kurioje akmeninės skalės vietoje krenta šešėlis.[61]

Pagrindinis straipsnis –Kauno tvirtovė.
Kauno tvirtovės generalinis planas

XIX a.antroje pusėjeRusijoscaro valdžia dėl strateginės reikšmės Kauną pavertė pirmos klasės tvirtove. Nuo1882m. aplink miestą buvo įrengti 9fortai,12baterijų,nutiesti keliai, karinė geležinkelio linija, pastatytikareiviniųmiesteliai, dirbtuvės, laboratorijos, sandėliai, slėptuvės.1912m. patvirtintas naujas detalus Kauno tvirtovės išplėtimo planas, įrengtas pirmasis Lietuvojeaerodromas,pradėtas statyti antrasis tvirtovės fortų žiedas.

Pirmojo pasaulinio karometu, priartėjus frontui, tvirtovės plėtimo darbai buvo nutraukti.1915m.rugpjūčio 18d., po 11 dienų trukusių kautynių,Vokietijoskariuomenė užėmė Kauno tvirtovę. Po Pirmojo pasaulinio karo tvirtovė prarado karinę paskirtį, kai kurie fortai buvo tušti, kituose buvo įrengti butai, dirbtuvės, karinis kalėjimas.Antrojo pasaulinio karometais VI, VII ir IX fortai buvo paverstikoncentracijos stovyklomis.

Išlikę Kauno tvirtovės fortai:

nebaigti statyti fortai:

Religinės paskirties pastatai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia
Totorių mečetė
Karmelitų bažnyčia

Mieste išlikę daug įvairių religijų maldos namų ir šventyklų. Daugiausia Kaune – katalikųbažnyčių(iš viso – 21; iš jų 18 priklausoKauno arkivyskupijai,3 –Vilkaviškio(kairiajameNemunokrante):

Pažaislio vienuolynas– Pažaislio Švč. Mergelės Marijos apsilankymo pas Elžbietą bažnyčios ir kamaldulių vienuolyno pastatų ansamblis. Tai vienas gražiausiųbarokoarchitektūros ansamblių Lietuvoje. Iš viso Kaune yra 8 vienuolynai: buvęs basųjųkarmelitų,benediktinių,buvęs ir esamasbernardinų,jėzuitų,kamaldulių,pranciškonųkonventualų beimarijonų(anksčiau – rokitų ir šaričių).

Bekatalikiškųbažnyčių taip pat yra ir kitųreligijųšventovių:

Kaune iš viso yra 24kapinės,aštuonios iš jų – neveikiančios. Pagrindinė gyventojų laidojimo vieta –Karmėlavos kapinės,nuo 2014 m. – naujosiosVainatrakio kapinės.Miestui nusipelnę žmonės laidojamiPetrašiūnųirPanemunės kapinėse,valstybės saugomu objektu paskelbtos irAukštųjų Šančių karių kapinės.KaunoEigulių kapinėseyra Lietuvoscirkoartistų panteonas. Mieste yra 5 senosios žydų kapinės (Aleksoto,Panemunės,Vilijampolės,Žaliakalnio).[62]

Amžinoji ugnis
Kauno nykštukas

Kaune yra daug paminklų bei skulptūrų, jų kompozicijų. Svarbiausios valstybės šventės vyksta Karo muziejaus sodelyje, kuriame įrengtasmemorialassuAmžinąja ugnimi,skirtas pagerbti visus žuvusius už Lietuvos laisvę ir ypač jai nusipelniusius asmenis. Dauguma tarpukario metais Kaune pastatytų paminklų, sovietinės okupacijos metais buvo nugriauti, atkūrus Lietuvos valstybingumą – atstatyti. Okupacijos metais Kaune pastatyti paminklai buvo demontuoti ir yra eksponuojamiGrūto parke.

Nuo2015 m.miesto savivaldybės leidimu organizuojamas idėjų konkursas "Kauno akcentas." Konkurso dalyviai, kurių pristatomi darbai laimi, gali papuošti įvairias Kauno vietas. Svarbiausias veiksnys – unikalumas, savitumas, originalumas, bendra dermė su aplinka. Tai analogijų Lietuvoje neturinti idėja. Skulptūros ar kitokie meno projektai puošia ne tik miesto centrą, bet ir miegamuosius rajonus, pvz., Žaliakalnį, Vilijampolę ir kt. Be to, meno kūriniai įprasmina miesto istoriją, kaip antai, litvakus, "Fluxus" meno srovę.[63]

Kaune įvairiossportošakos aktyviai kultivuoti pradėtos dar tarpukario metais.1921m. Kauno savivaldybė išnuomojoLietuvos fizinio lavinimo sąjungai(LFLS) žemės sklypą, kuriame buvo įrengta futbolo aikštė ir bėgimo takai.19241925m. LFLS pirmininkoStepono Dariausiniciatyva įrengtas pirmasis sportostadionasLietuvoje.1934m. šalia stadiono pastatyti Kūno kultūros rūmai – dabartinėLietuvos kūno kultūros akademija,kurioje kultivuojamos beveik visos sporto šakos, įtrauktos įolimpiadųprogramą.[68]

StadionasEuropos lengvosios atletikos jaunimo iki 23 metų čempionatometu

19271928m. Aukštosios Panemunės kariniame miestelyje buvo įrengtas vienas geriausių kariuomenėjeLietuvos kariuomenės sporto stadionas.Jame vyko futbolo, kitų sporto šakų vietinės ir tarptautinės varžybos, kariuomenės ir civiliniai renginiai.[69]

1939m. mieste atidaryta pirmoji specialiai krepšiniui pastatyta arena Europoje –Kauno sporto halė.1990m. rekonstruotaLedo arena.2011m. rugpjūtį Nemuno saloje baigta statyti naujojiŽalgirio arena,kurioje įvyko2011 m. Europos krepšinio čempionatofinalinis etapas.

Populiariausia Kaune sporto šaka –krepšinis.Pirmosios krepšinio rungtynės Kaune įvyko1922m. Krepšinis ypač populiarus tapo Lietuvai laimėjus1937m. vykusįantrąjį Europos krepšinio čempionatą.Seniausias ir tituluočiausias Kauno vyrų krepšinio klubas –„Žalgiris “.

Tarpukario metais Lietuvoje pradėtas žaisti irfutbolas.Lietuvos vyrų futbolo rinktinėpirmąsias tarptautines varžybas žaidė1923m. Kaune. Lietuvos futbolo čempionais daug kartų tapo Kauno klubai. Daugkartinis Lietuvos čempionas –FBK Kaunas.Siekiant parengti aukšto sportinio meistriškumo futbolininkus, kurie ateityje galėtų prisijungti prie Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės, Kaune2006m. įkurtaNacionalinė futbolo akademija.[70]Jos auklėtiniai ir meistrai naudojasi moderniufutbolo maniežu.2019m. įrengtas pripučiamasVilijampolės futbolo maniežas.

Kaune gilias tradicijas turi irrankiniosporto šaka.Kauno „Žalgirio “moterų komanda yra 4 kartus laimėjusiSSRSrankinio čempionatą (1957,1960,1966ir1967m.), vieną kartą SSRS taurę (1978m.), du kartus laimėjo Europos taurę (1967ir1968m.).1963m. SSRS čempionais tapo vyrų Kauno „Atleto “komanda. Kauno „Granito “vyrų rankinio komanda yra laimėjusi tarptautinės rankinio federacijos (IHF) taurę1987m.

Kaune taip pat žaidžiamos komandinės sporto šakos:regbis(Regbio klubas Ąžuolas),beisbolas,ledo ritulys,tinklinisbei asmeninės sporto šakos:lengvoji atletika,badmintonas,boksas,tenisas,baidarių ir kanojų irklavimas,buriavimas,automobilių sportas.Šalia Kauno,Kačerginėje1964m. įrengtasNemuno žiedas– vienintelė Lietuvoje speciali automobilių beimotociklųžiedinių lenktyniųtrasa. Kauno mariose vykdomosburiavimovaržybos.2000m.Lapėseatidarytas pirmasis Lietuvojegolfoaikštynas.[71]Mieste veikia 5 plaukimo baseinai, daug įvairių sporto šakų klubų ir mokyklų:[72]

Informavimo priemonės

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Mieste veikia kelios televizijos – „Cgates“(anksčiau Mikrovisata), „Telia“(anksčiau Teo/Telekomas),„Pūkas “,„Init “ir radijo stotys. Veikė kanalaiKaunas plius TV,AR televizija.

Veikia radijo stotysGaudeamus,Kauno fonas,Tau,Radijas „Kelyje “, radijo stotis „Pūkas “.

Dienraštis „Echo “rusų kalba, nr. 63, 1938, Kaunas.

Kaune leidžiami laikraščiaiKauno diena,Ūkininko patarėjas,XXI amžius,Laikinoji sostinėir kt. Visą tarpukario laikotarpį buvo leidžiamiLietuvos žinios,Lietuvos aidas,Lietuvos ūkininkas,Diena.Taip pat buvo leidžiami žydų laikraščiaiArbeter Vort,Arbeter Lebn,Arbeter Zeitung,Apžvalga,Cu Hilf,Idiše štime,Folksblat,Di Cait,Der Funk,Der Emes,Jugnt Front,Das Vort,taipogi vienas žymiausių tarpukario laikraščių rusų kalba "Эxo "( "Echo "),[73]vėliau pakeitęs pavadinimą į "Echo Litvy. "Laikraščiai lenkų kalbaGoniec Kowieński,Dzień KowieńskiirLitwa.Baltarusių kalba leistas laikraštisSialianskaja Dolia.

Pagrindinis straipsnis –Kauno miesto savivaldybė.
Kauno miesto savivaldybė

Kauno miestas turi savivaldybės statusąKauno apskrityje.Savivaldybės atstovaujamoji valdžia –Kauno miesto savivaldybės taryba,vykdomoji valdžia – Kauno miesto savivaldybės administracija. Savivaldybės funkcijas įgyvendina atitinkami jos struktūriniai padaliniai. Kauno savivaldybę sudaro 11seniūnijų– smulkesnių savivaldos administracinių vienetų.

  1. Aldonas Pupkis, Marija Razmukaitė, Rita Miliūnaitė.Vietovardžių žodynas.– Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002.ISBN 5-420-01497-1.//(internetinis leidimas)[sudarytojai Marija Razmukaitė, Aldonas Pupkis].ISBN 978-9955-704-23-2.
  2. „Nuolatinių gyventojų skaičius miestuose metų pradžioje “.Valstybės duomenų agentūra.2023-01-01.Nuoroda tikrinta2023-05-20.
  3. Aleksandras Vanagas.„Lietuvos miestų vardai “(antrasis leidimas). – Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. // psl. 83–87
  4. Algirdas Sabaliauskas.„Iš kur jie? “– Vilnius, Lietuvių kalbos institutas, 1994. // psl. 149–150.
  5. Kaunas. Turistui apie miestą. - Aut. J. Daunienė, A. Gulbinskienė, V. Kugevičius, A. Semaška. – Vilnius, „Mintis “, 1977. // psl. 5
  6. Gitana Kazimieraitienė. „Legendos pasakoja “. Lietuvos geografiniai objektai. – Kaunas, „Šviesa “, 2008. //psl. 27–28
  7. Kauno laiptaikvb.lt
  8. Kowno.Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich,T. IV (Kęs — Kutno). Warszawa, 1883, 522 psl.(lenk.)
  9. http:// lrytas.lt/-12198217731218852291-kaunas-tikisi-privilioti-keliautojus-nemunu.htmArchyvuota kopija2011-07-21 išWayback Machineprojekto. Kaunas tikisi privilioti keliautojus Nemunu
  10. http://aplinka.kaunas.lt/files/d541175f4dcbe830ee7cc30afd2c4ae4.pdfArchyvuota kopija2011-07-15 išWayback Machineprojekto.
  11. „„Ryanair “Kaune plės orlaivių priežiūros bazę, investuos 15 mln. Eurų “.Kauno diena.Suarchyvuotaiš originalo 2022-11-30.Nuoroda tikrinta2022-11-30.
  12. „Kauno oro uoste ieškomas investuotojas: planuojama plėsti orlaivių remonto ir techninės priežiūros infrastruktūrą “.Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija.Suarchyvuota iš originalo 2022-11-30.Nuoroda tikrinta2022-11-30.{{cite web}}:CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)
  13. „Kauno oro uoste – pasaulinės klasės angaras lėktuvams dažyti “.Suarchyvuotaiš originalo 2022-11-30.Nuoroda tikrinta2022-11-30.
  14. „Kauno rajone atidarytas specializuotas orlaivių remonto centras “.2022-05-25.Suarchyvuotaiš originalo 2022-11-30.Nuoroda tikrinta2022-11-30.
  15. „Liudas Mažylis. Strateginė „Rail Baltica “reikšmė Europoje “.LRT.Suarchyvuotaiš originalo 2022-11-29.Nuoroda tikrinta2022-11-30.
  16. „Europinis geležinkelis „Rail Baltica “– reikšmė Lietuvai ir regionui “.Verslo žinios.2021-03-03.Suarchyvuotaiš originalo 2022-11-30.Nuoroda tikrinta2022-11-30.
  17. http:// krk.lt/index.php?m=2Archyvuota kopija2012-02-24 išWayback Machineprojekto. VĮ Kauno regiono keliai
  18. http:// kvt.lt/Istorija_Archyvuota kopija2010-01-13 išWayback Machineprojekto. Kauno viešasis transportas
  19. http:// elektronika.lt/projects/theme/163/12203/Kaune elektroninio bilieto diegimas sparčiai artėja prie pabaigos
  20. http:// kaunas.lt/go.php/lit/Nuo_rugpjucio_1_dienos_Kauno_miesto_vies/1385Archyvuota kopija2009-08-17 išWayback Machineprojekto. Nuo2010m.rugpjūčio 1d. Kauno miesto viešojo transporto sistemoje įvestos naujos e. bilietų rūšys.
  21. http://aplinka.kaunas.lt/files/d541175f4dcbe830ee7cc30afd2c4ae4.pdfArchyvuota kopija2011-07-15 išWayback Machineprojekto. Kauno miesto dviračių takų specialusis planas
  22. http://krd.am.lt/VI//files/0.585427001209025813.docArchyvuota kopija2011-07-21 išWayback Machineprojekto. LR Aplinkos ministerijos išvada dėl Kėdainių tilto per Nemuną Kauno mieste statybos poveikio aplinkai vertinimo
  23. http://kauno.diena.lt/naujienos/miestas/verslas-politika/nemuno-salai-trys-sukneles-253225Nemuno salai – trys suknelės
  24. Первая Всеобщая перепись населения Российской Империи 1897 г. Таблица XIII. Распределение населения по родному языку. Т.Т.1-50. С.-Петербург: 1903–1905
  25. Географическо-статистический словарь Российской империи,T. 2 (Дабанъ — Кяхтинское Градоначальство). СПб, 1865, 656 psl.
  26. ESBE
  27. Lietuvos apgyventos vietos: pirmojo visuotinojo Lietuvos gyventojų 1923 m. surašymo duomenys.Kaunas: Finansų ministerija. Centralinis statistikos biūras, 1925.
  28. 28,028,1Lietuvos TSR kaimo gyvenamosios vietovės 1959 ir 1970 metais (Visasąjunginių gyventojų surašymų duomenys).Vilnius: Centrinė statistikos valdyba prie Lietuvos TSR Ministrų tarybos, 1974.
  29. Kaunas.Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija,T. 2 (K–P). Vilnius, Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1968, 83 psl.
  30. Kaunas.Lietuviškoji tarybinė enciklopedija,V t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1979. T.V: Janenka-Kombatantai, 386 psl.
  31. Lietuvos TSR kaimo gyvenamosios vietovės (1979 metų Visasąjunginio gyventojų surašymo duomenys).Vilnius: Lietuvos TSR Centrinė statistikos valdyba, 1982.
  32. Zigmuntas Kiaupa,Algimantas Miškinis,Adolfas Tautavičiusir kt..Kaunas.Tarybų Lietuvos enciklopedija,T. 2 (Grūdas-Marvelės). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1986. // psl. 243-249
  33. Kaimo gyvenamosios vietovės (1989 metų Visuotinio gyventojų surašymo duomenys).Vilnius: Lietuvos Respublikos Statistikos departamentas, 1993.
  34. Statistikos departamento duomenys
  35. Kauno apskrities gyvenamosios vietovės ir jų gyventojai.Vilnius: Statistikos departamentas, 2002.
  36. Gyventojai gyvenamosiose vietovėse: Lietuvos Respublikos 2011 metų gyventojų ir būstų surašymo rezultatai.Vilnius: Statistikos departamentas, 2013. Suarchyvuota 2022-04-08.
  37. statistikos departamento duomenys
  38. stat.gov.lt /Nuolatinių gyventojų skaičius miestuose metų pradžioje
  39. 2011 m. surašymo duomenysArchyvuota kopija2021-10-28 išWayback Machineprojekto.
  40. 2001 m. surašymo duomenysArchyvuota kopija2016-03-06 išWayback Machineprojekto.
  41. 1923 m. surašymo duomenys[neveikianti nuoroda]
  42. 1897 m. surašymo duomenys (rus.)
  43. Vyšniauskas M. "Kaunas iki fortifikacijos (tarp faktų ir įdomybių),"http://kamane.lt/Kamanes-tekstai/Architektura/Kaunas-iki-fortifikacijos-tarp-faktu-ir-idomybiu
  44. Vyšniauskas M. "Įžymybės Lietuvos Laikinojoje sostinėje //Nemunasnr. 16-17, 2013 m. balandžio 25-gegužės 8 d., 17-19 p.
  45. Vyšniauskas M. "Satyrinė poema „Draugas Oneginas “– kitoks žvilgsnis į Lietuvą,"http://literaturairmenas.lt/atmintis/marius-vysniauskas-satyrine-poema-draugas-oneginas-kitoks-zvilgsnis-i-lietuva
  46. http://datos.kvb.lt/index.php?option=com_laikotarpiai&task=view&id=18&Itemid=64&extend=45#i45Kaunas: datos ir faktai. Nuo ištakų iki LDK žlugimo
  47. http://datos.kvb.lt/index.php?option=com_laikotarpiai&task=view&id=19&Itemid=65Kaunas: datos ir faktai. Rusijos carų valdžioje
  48. http://images.katalogas.lt/maleidykla/Lit_09-1-2/12-25.pdf[neveikianti nuoroda]Mastianica O. Mergaičių švietimas Rusijos valdžios tautinėje politikoje (XIX a. 4-7 dešimtmečiai
  49. http:// plienas.ktu.lt/Archyvuota kopija2009-03-09 išWayback Machineprojekto. KTU studentų korporacija „Plienas “
  50. http:// kmusa.lt/index.php?Itemid=83&option=com_contentKMU Studentų korporacija „Fraternitas Lituanica “
  51. http:// kmusa.lt/index.php?Itemid=84&option=com_contentAteitininkų korporacija „Gaja “
  52. Kauno tarpukario architektūra įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą
  53. http://kaunasjazz.lt/
  54. http://test.svs.lt/?Nemunas;Number(94)Archyvuota kopija2011-07-14 išWayback Machineprojekto. Kauną sudrebino „Dramblys “
  55. http:// balsas.lt/naujiena/250317/kaunas-sulauke-teatru-festivalio/rubrika:naujienos-laisvalaikis-teatrasKaunas sulaukė teatrų festivalio
  56. http:// kaunasphoto.info/lt/pages/view/index/id/festivaliskaunasphotoFestivalis Kaunas Photo
  57. http://kaunomuziejus.lt/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=46&cntnt01origid=61&cntnt01lang=lt_LT&cntnt01returnid=52Kauno miesto muziejus
  58. Civilinės saugos muziejus „Atominis bunkeris “
  59. http:// muziejai.lt/kaunas/paveikslu_galerija.htmKauno paveikslų galerija
  60. http://kauno.diena.lt/dienrastis/kita/saules-laikrodis-laika-rodys-ir-nakti-41143Kauno diena Saulės laikrodis laiką rodys ir naktį
  61. http:// lrytas.lt/-12459444551244556968-kaune-pastatytas-did%C5%BEiausias-%C5%A1alyje-%C5%BEmogaus-%C5%A1e%C5%A1%C4%97lio-saul%C4%97s-laikrodis-video-nuotraukos.htmArchyvuota kopija2009-07-09 išWayback Machineprojekto. Kaune pastatytas didžiausias šalyje žmogaus šešėlio saulės laikrodis
  62. http://litvak-cemetery.info/index.php?option=com_fabrik&view=table&tableid=4&calculations=0&resetfilters=0&Itemid=4&lang=ltŽydų kapinės Kaune
  63. Vienas po kito dygsta „Kauno akcentai “https:// 15min.lt/pasaulis-kiseneje/naujiena/per-lietuva/vienas-po-kito-dygsta-kauno-akcentai-642-962274?copied
  64. Kaune pristatytas "Laisvės karys"https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/finalinis-akordas-atidengtas-laisves-karys-871452
  65. Kaune iškilo paminklas garsiam miesto keturkojui – senbernarei Bitei.Lrytas.lt. Nuoroda tikrinta 2024-04-05.
  66. Draugystės parke – paminklas Indijos tautinio išsivadavimo lyderiuikauno.diena.lt2020-12-14
  67. Dovana Kaunui: oficialiai atidengtas Aleksandro Jogailaičio paminklasdiena.lt2024-07-15
  68. http:// lkka.lt/index.php?cid=659Lietuvos kūno kultūros akademija. Sportas
  69. Skaidra Grabauskienė.Aukštosios Panemunės kareivinių vidaus gyvenimas ir įtaka vietos bendruomenei112 p.vdu.lt
  70. http:// condition.lt/lff/lt/nacionaline_futbolo_akademijaLietuvos futbolo federacija. Nacionalinė futbolo akademija
  71. http:// elnias.lt/apie.htm[neveikianti nuoroda]Golfo klubas „Elnias “
  72. http:// kaunas.lt/index.php?1082893967Archyvuota kopija2011-07-14 išWayback Machineprojekto. Kauno miesto savivaldybė. Sportas
  73. Vyšniauskas M. "Septyneri emigranto metai: Arkadijus Buchovas Kaune,"https:// vdu.lt/cris/bitstream/20.500.12259/34482/3/ISSN2335-8734_2016_N_16.PG_307-331.pdf
Portal
Vikisritis:Kaunas
Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.