Pereiti prie turinio

Kenzaburo Oe

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kendzaburo Oe
jap.Đại giang kiện Tam Lang
Kenzaburo Oe
Gimė 1935m.sausio 31d.
Ōse kaimas,Ehimės prefektūra,Šikoku,Japonija
Mirė 2023m.kovo 3d.(88 metai)
Tautybė japonas
Sutuoktinis (-ė) Jukari Itami
Vaikai Hikari Oe
Veikla rašytojas
Žymūs apdovanojimai

1994m.Nobelio literatūros premija

Vikiteka Kenzaburo Oe

Kendzaburo Oe(jap.Đại giang kiện Tam Lang =Ōe Kenzaburō;1935m.sausio 31d. –2023m.kovo 3d.[1]) – japonų rašytojas ir svarbi šiuolaikinės Japonijos literatūros asmenybė. Jo kūriniams įtaką darė prancūzų ir amerikiečių literatūra, literatūros teorija, o juose nagrinėjamos politinės, socialinės ir filosofinės temos: branduolinis ginklas, nonkonformizmas iregzistencializmas.Kenzaburo Oe gavoNobelio literatūros premiją1994m. už „įsivaizduojamą pasaulį, kur gyvenimas ir mitas sutirštėja, kad suformuotų žmonijos keblios šiandienos trikdantį paveikslą “.

Oe gimė Ōse kaime ( đại lại thôn Ōse-mura), kuris dabar priklausoUčikui,Ehimės prefektūroje,Šikokusaloje. Jis buvo trečias sūnus iš septynių vaikų. Oe senelė mokino anūką meno. Ji mirė1944m. o vėliau tais pačiais metais per karą žuvo Oe tėvas. Tada sūnų pradėjo mokyti motina iš knygųHeklberio Fino nuotykiaiirNilso nuostabūs nuotykiai.Šios knygos padarė Oe įspūdį visam gyvenimui.

Kenzaburo Oe iš pradžių mokėsi vietinėje mokykloje, o vėliau lankė Macujamos vidurinę. Būdamas 18-os, jis pirmąkart nuvyko įTokiją,o kitais metais pradėjo studijuoti prancūzų literatūrą Tokijo universitete profesoriaus Kazuo Vatanabės, kuris buvoFrançois Rabelaisspecialistas, priežiūroje. Pirmas trumpas istorijas jis išleido1957m. dar būdamas studentu. Jose didelė to meto prancūzų ir amerikiečių rašytojų įtaka.

1960m. vasarį jis vedė Jukari, kuri yra kino režisieriausMansaku Itamidukra ir kino režisieriausJuzo Itamisesuo. Tais metais jis sutikoMao Dzedunąsavo kelionėje poKiniją.Kitais metais jis buvo Rusijoje ir Europoje, aplankėJean-Paul SartreParyžiuje.

Kenzaburo Oe gyveno Tokijuje. Turi tris vaikus. Vyriausias sūnusHikarituri nuo gimimo pažeistas smegenis ir sūnaus negalia nuo jo gimimo tapo Oe kūrinių motyvu.

2004m. Kenzaburo Oe parėmė tuos, kurie priešinosi1947m. Japonijos konstitucijos pataisoms, pagal kurias Japonija galėtų ginklu spręsti tarptautinius konfliktus.

2005m. du atsistatydinę Japonijos armijos pareigūnai padavė Oe į teismą dėl šmeižto jo1970m. esėOkinavos užrašai,kuriuose buvo rašoma, kad japonų karininkai vertė okinaviečių civilius žudytis per sąjungininkų invaziją įOkinavą1945m. 2008 m. kovą Osakos teismas panaikino visus kaltinimus Kenzaburo Oe. Teisėjas Tošimasa Fukami pareiškė: „armija buvo labai įsivėlusi į masines savižudybes “. Oe spaudai po teismo sakė, kad „teisėjas atidžiai perskaitė mano rašinį “[2].

Oe buvo pacifistas ir branduolinio ginklo priešininkas. Po Fukušimos jėgainės nelaimės2011m. Oe kreipėsi į ministrą pirmininkąJošihiko Nodą„sustabdyti planus atnaujinti atominių jėgainių darbą ir vietoj to atsisakyti branduolinės energijos “.[3]

Vertimai į lietuvių kalbą:

  • Pavėlavęs jaunimas(Vilnius: Vaga, 1975 m., iš rusų kalbos vertė Jonas Žemaitis)
  • Asmeninė patirtis(Charibdė, 2001 m., iš japonų kalbos vertė Dalia Švambarytė)
  1. Sudikienė, Viljama (2023-03-13).„Sulaukęs 88 metų mirė Nobelio premijos laureatas japonų rašytojas Kenzaburo Oe “.delfi.lt.Delfi.ELTA.Nuoroda tikrinta2024-03-12.
  2. Onishi, Norimitsu."Japanese Court Rejects Defamation Lawsuit Against Nobel Laureate,"New York Times.2008-03-29.
  3. „Nobel laureate Oe urges nation to end reliance on nuclear power “.The Japan Times.2011-09-08.Suarchyvuotaiš originalo 2012-07-14.Nuoroda tikrinta2011-10-20.