Pereiti prie turinio

Vladimiras Leninas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapioLeninas)
Vladimiras Leninas
rus.Владимир Ильич Ленин
Gimė 1870m.balandžio 22d.
Simbirskas,Rusijos imperija
Mirė 1924m.sausio 21d.(53 metai)
Gorki Leninskijė,Rusijos TFSR,TSRS
Palaidotas (-a) 1924m.sausio 27d.
Lenino mauzoliejus
Pilietybė rusas
Tėvai Ilja Uljanovas ir Marija Uljanova
Sutuoktinis (-ė) Nadežda Krupskaja
Religija ateistas
SSRS Liaudies komisarų tarybos pirmininkas
Vadovavo 1922m.gruodžio 30d. -
1924m.sausio 21d.(1 metai)
Ankstesnis Naujas postas
Vėlesnis Aleksejus Rykovas
RTFSR Liaudies komisarų tarybospirmininkas
Vadovavo 1917m.lapkričio 8d. -
1924m.sausio 21d.(6 metai)
Ankstesnis Naujas postas
Vėlesnis Aleksejus Rykovas
Pareigos politikas, revoliucionierius, teisininkas
Partija Bolševikų partija
Išsilavinimas Sankt Peterburgo universitetas,1891
Vikiteka Vladimiras Leninas
Parašas

Vladimiras Iljičius Leninas(rus.Владимир Ильич Ленин,tikroji pavardėUljanovas,rus.Ульянов,1870m.balandžio 22(10) d.Simbirske1924m.sausio 21d.Gorkuosenetoli Maskvos) – rusų revoliucionierius,Bolševikųpartijos lyderis, politikos teoretikas,leninizmopradininkas,TSRSįkūrėjas ir pirmasisTSRS Ministrų Tarybos Pirmininkas.[1]Jo valdymo metais Rusija, kuri vėliau tapo Tarybų Sąjungos dalimi, buvo paskelbta vienpartinesocialistinevalstybe, pagrįstamarksizmoideologija.

Leninas laikomas vienu ryškiausių ir įtakingiausių XX a. politinių veikėjų. Po mirties jis tapo marksistinio kulto Tarybų Sąjungoje simboliu, kuriuo išliko iki 1991 m. Revoliucionierius tapo marksizmo–leninizmo ideologinė ikona ir užsienyje. Leninas ligi šiol išlieka itin kontroversiška figūra: nors šalininkai šį politinį veikėją laiko socializmo bei darbo klasės didvyriu, kritikai jį kaltina Rusijoje įtvirtinustotalitarinį režimą,kurio gyvavimo metu vykdytos politinėsrepresijosbei žudynės.

Ankstyvasis gyvenimas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Vaikystė: 1870–1887 m.

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Vladimiro Lenino vaikystės namasSimbirske.

Kai kurių istorikų tvirtinimu, tarp Lenino protėvių buvorusų,kalmukų,švedų,vokiečių,žydų.[2]Jo tėvas Ilja Nikolajevičius Uljanovas buvo kilęs išbaudžiauninkųšeimos. Iljos tėvoetninėsištakos neaiškios, tuo tarpu motina Ana Aleksejevna Smirnova buvo pusiau kalmukė, pusiau rusė.[3]Nors Ilja Uljanovas ir buvo kilęs iš žemutinės klasės, jis ilgainiui sugebėjo įsitvirtintividuriniojoje klasėje,mat studijavo fiziką bei matematikąKazanės universitete,o vėliau dėstė irPenzosinstitute. Ilja Uljanovas vedė Mariją Aleksandrovną Blank 1863 m. viduryje. Marija buvo turtingos vokiečių–švedų kilmėsliuteronėsmotinos ir žydo tėvo, kuris vėliaupriėmė krikščionybęir dirbo gydytoju, dukra. Amerikiečių istoriko Petrovskio-Šterno (Petrovsky-Stern) manymu, pats Leninas tikriausiai apie savo motinos žydišką kilmę nežinojo. Apie tai sužinojo Lenino sesuo Ana, o tai įvyko jau po jo mirties.[4]Labai tikėtina, kad Marijos tėvas buvo kilęs iš vokiečių kolonistų, kuriuos įRusijąpakvietė imperatorėJakaterina II.[5]

Vladimiras Uljanovas 1887 m.

1886 m. sausio mėn., kuomet Leninui buvo penkiolika, jaunuolio tėvas mirė nuo intracerebriniokraujavimoinsultometu jam į smegenų audinius išsiliejo kraujas.[6]Tai Vladimirą itin sukrėtė: po šios netekties jis pasižymėjo nepastoviu ūmiu būdu, buvo konfrontatyvus, taip pat išsižadėjoDievo.[7]Tuo metu Lenino vyresnysis brolis Aleksandras mokėsiSankt Peterburgo universitete,kur dalyvaudavo politinėse agitacijose priešabsoliutinę monarchijąir slapta studijavo Rusijos imperijoje uždraustus radikaliospolitinės kairėsveikėjų darbus. Vėliau Aleksandras tapo revoliucionierių grupuotės nariu ir jam buvo patikėta sukurtisprogmenį.Tačiau planuotas pasikėsinimas įcarąneįvyko – sąmokslininkai buvo išaiškinti ir nuteisti.1887m. už dalyvavimą sąmoksle priešAleksandrą IIILenino brolis buvo pakartas. Nepaisant sukrėtimo, kurį Leninas patyrė dėl tėvo ir brolio mirčių, jis tęsė mokslus Simbirsko klasikinėje gimnazijoje ir ją baigė aukso medaliu.

Studijos universitete: 1887–1893 m.

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Karlas Marksasbuvo vienas pagrindinių Lenino politinių pažiūrų įkvepėjų.

1887 m. rugpjūčio mėn. Leninas įstojo įKazanės universitetoteisės fakultetą ir prisijungė prie universitetinės vyrų bendruomenės. Ši grupė Leniną išrinko savo atstovu universitetinėje vyrų taryboje, jis dalyvavo gruodžio mėn. demonstracijose, kurios priešinosi valdžios ketinimams drausti studentų bendruomenes. Policija Leniną suėmė ir apkaltino jį esant demonstracijų vadeiva. Už revoliucinę veiklą jis buvo pašalintas iš universiteto ir Vidaus reikalų ministerijos nutarimuištremtaspas gimines įKazanėsgubernijos Kokuškino kaimą.[6]Ten leisdamas laiką Leninas pradėjo itin domėtis literatūra revoliucijos temomis, susižavėjo rusų literato bei filosofo Nikolajaus Černyševskio politiniu romanu „Ką daryti? “[8]

Lenino motina Marija buvo itin susirūpinusi savo sūnaus vis radikalesnėmis pažiūromis ir bandė įtikinti Vidaus reikalų ministeriją leisti jam grįžti į Kazanę, bet ne į universitetą. Ministerijai sutikus, 1888 m. jis sugrįžo ir tapo Nikolajaus Fedosejevo revoliucinės grupės nariu, kurios dėka susipažino suKarlo Markso1867 m. knyga„Kapitalas “.Tai paskatino jį domėtis marksizmu – sociopolitine teorija, pagal kurią visuomenės vystymasis gali būti suskirstytas į etapus, jį lemiaklasių kova,okapitalistinėvisuomenė ilgainiui užleis vietąkomunizmui.[8]Matydama Lenino ryškėjančias politines pažiūras, jo motina įsigijo žemės Alakaevkos kaime,Samaros srityje,vildamasi, kad sūnaus įdarbinimasagrokultūrojepadės jam nutolti nuo politinės veiklos. Tačiau didesnio susidomėjo žemės ūkiu sūnus neparodė ir Marija netrukus žemę pardavė, sau pasilikdama vien vasarnamį.[7]1890 m. gegužės mėn., pasinaudodama savo didiko vyro našlės padėtimi, Marija Aleksandrovna įtikino valdžios atstovus leisti Leninui tęsti mokslus.1891m. jis eksternu išlaikėSankt Peterburgo universitetoteisės fakultetokurso egzaminus, kurį laiką dirbo regioninio teismo bei vietinio advokato padėjėju.

Revoliucinė veikla

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Aktyvizmas ir emigracija: 1893–1917 m.

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

1893 m. pabaigoje Leninas persikėlė į Sankt Peterburgą. Ten jis dirbo advokato padėjėju ir užėmė aukštas pareigas marksistinėje revoliucinėje grupėje, kuri sekdama Vokietijos marksistinės socialdemokratų partijos pavyzdžiu pasivadinosocialdemokratais.Viešai pasisakydamas už marksizmą socialistiniame judėjime, jis paskatino Rusijos pramonės centruose steigti revoliucines grupeles. 1894 m. pabaigoje jis vadovavo marksistiniam darbininkų ratui ir kruopščiai slėpė savo pėdsakus, žinodamas, kad policijos šnipai bandė įsiskverbti į judėjimą. Jis užmezgė romantiškus santykius suNadežda Krupskaja,marksistine mokyklos mokytoja. Jis taip pat parašė politinį traktatą, daugiausia paremtą jo patirtimi Samaroje, „Kas yra „žmonių draugai “ir kaip jie kovoja su socialdemokratais “, kritikuojantį narodnikų agrarinius-socialistus. 1894 m. buvo nelegaliai išspausdinta apie 200 egzempliorių.

Leninas (sėdintis centre) su kitais Kovos už darbininkų klasės emancipaciją lygos nariais 1897 m.

Leninas vylėsi sustiprinti ryšius suSocialdemokratųir Darbo emancipacijos marksistinių emigrantų grupėmis, įsikūrusiomis Šveicarijoje. Jis lankėsi šalyje, norėdamas susitikti su grupės nariaisGeorgijumi PlechanovuirPavelu Akselrodu.Taip pat Leninas išvyko įParyžiųsusitikti su Karlo Markso žentuPaulu Lafargiu(Paul Lafargue) ir tyrinėti 1871 m. Paryžiaus komuną, kurią laikė pirmuoju proletarinės vyriausybės prototipu. Finansuojamas savo mamos, jis apsistojo Šveicarijos sveikatingumo centre prieš keliaudamas įBerlyną,kur šešias savaites studijavo politinę literatūrą Berlyno Valstybinėje bibliotekoje ir susipažino su marksistiniu aktyvistuVilhelmu Libknehtu(Wilhelm Liebknecht).[7]Grįžęs į Rusiją su nelegaliais revoliuciniais leidiniais, jis keliavo į įvairius miestus, dalindamas literatūrą streikuojantiems darbininkams. Dalyvavęs kuriant naujienlaiškį „Rabočeje delo “(liet. „Darbininkų reikalas “), jis buvo tarp 40 aktyvistų, suimtų Sankt Peterburge ir apkaltintų maištu.[9]

Atsisakęs pripažinti jam pateiktus kaltinimus, Leninas 1897 m. be teismo buvo trejiems ištremtas į Jenisiejaus guberniją. Tremtį jis praleido užsiimdamas teorine veikla bei rašydamas politinius darbus. Juose jis pažymėjo, kad pramoninio kapitalizmo iškilimas Rusijoje paskatino daug valstiečių persikelti į miestus, kur jie suformavo proletariatą. Žvelgiant iš marksistinės perspektyvos, Leninas teigė, kad šis Rusijos proletariatas išugdys klasinę sąmonę, kuri savo ruožtu paskatins juos nuversti carizmą,aristokratijąbeiburžuazijąir sukurti proletariato valstybę, kuri judėtų socializmo link.[7]Ten1898m. jis vedėNadeždą Krupskają.Grįžes iš tremties19001905m. gyveno emigracijojeMiunchene,leido laikraštį „Iskra “. Per II RSDDP suvažiavimą vadovavobolševikųfrakcijai, pasisakiusiai už nedidelę profesionalių revoliucionierių partiją. Prasidėjus1905 m. revoliucijaisvetima pavarde grįžo į Rusiją, bet1907m. vėl emigravo.

Vasario revoliucija: 1917 m.

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Vasario revoliucija.
1917 m. balandžio mėn. Lenino kelionės maršrutas nuo Ciuricho iki Petrogrado (Sankt Peterburgo).

1917 metų vasarįSankt Peterburge,Pirmojo pasaulinio karopradžioje pervadintame į Petrogradą, prasidėjoVasario revoliucija,pramonės darbininkams pradėjus streiką dėl maisto trūkumo ir vis prastėjančių gamyklų sąlygų. Neramumai išplito ir į kitas Rusijos dalis, o bijodamas susidorojimo carasNikolajus IIatsisakė sosto.Valstybės Dūmaperėmė šalies kontrolę, įkūrėRusijos laikinąją Vyriausybęir paskelbė šalįRusijos Respublika.[6][7]Tuo metuŠveicarijojegyvenantis Leninas, sužinojęs apie politines permainas Rusijoje, kartu su kitaisdisidentaisšventė pergalę. Jis nusprendė grįžti į Rusiją ir perimti vadovavimą bolševikams, tačiau netrukus pastebėjo, kad dėl besitęsiančio konflikto dauguma kelių į šalį užblokuoti. Leninas su kitais disidentais sudarė planą dėl derybų, siekdami kirstiVokietijos imperijosteritoriją, su kuria tuo metu tebekariavo Rusija. Manydama, kad šie disidentai gali būti naudingi siekiant dar labiau destabilizuoti situaciją jiems priešiškoje valstybėje, Vokietijos Vyriausybė sutiko leisti 32 Rusijos piliečiams, tarp jų Leninui ir jo žmonai, keliauti traukiniais per jų teritoriją. Dėl politinių priežasčių Leninas ir vokiečiai susitarė laikytis priedangos istorijos, kad Leninas per Vokietiją keliavo užantspauduotu traukinio vagonu, tačiau iš tikrųjų kelionė nebuvo sandariu traukiniu, nes keleiviams buvo leista išsilaipinti, pavyzdžiui, nakvotiFrankfurte.[10]Grupė traukiniu keliavo išCiurichoįZasnicą,keltu plaukė įTreleborgomiestąŠvedijoje,o iš ten kirtoHaparandosTornijopasienio punktą ir nuvyko įHelsinkį.Paskui užsimaskavęs Leninas traukiniu išvyko į Petrogradą.

Spalio revoliucija: 1917 m.

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Spalio revoliucija.
Lenino, stovinčio priešaisSmolnio institutą,paveikslas. Kūrinio autorius – tapytojas Izakas Brodskis.

1917 m. rugpjūčio mėn., kol Leninas buvoSuomijoje,Rusijos armijos pajėgų vadas ir generolasLavras Kornilovaspasiuntė kariusį Petrogradą, galimai siekęs įvykdyti Laikinosios Vyriausybės karinį perversmą. Reaguodamas į Kornilovo veiksmus, ministras pirmininkasAleksandras Kerenskispaprašė Petrogrado bolševikų paramos ir jiems leido organizuoti raudongvardiečių būrius miestui apginti. Tačiau brendęs perversmas Petrogrado taip ir nepasiekė, o pogrindyje figūravusiems bolševikams ši situacija sudarė sąlygas iškilti į politinę viešumą.[11]Baimindamiesidešiniųjųkotrrevoliucijos,menševikaiir socialistai revoliucionieriai, kurie dėl bendradarbiavimo su Vyriausybe vis labiau prarado visuomenės paramą, pradėjo spausti Laikinąją Vyriausybę bei raginti ją normalizuoti santykius su bolševikais. Bolševikai nusprendė tuo pasinaudoti ir netrukusLevas Trockisbuvo išrinktas Petrogrado tarybos vadovu. 1917 m. rugsėjo mėn. bolševikai darbininkų dėka įgijo persvarąMaskvosir Petrogrado tarybose.[9]

Kuomet padėtis tapo stabilesnė, Leninas grįžo į Petrogradą. Ten jis spalio 10 d. dalyvavo bolševikų centrinio komiteto posėdyje, kuriame vėl tvirtino, kad partija turėtų vadovauti ginkluotam sukilimui, kurio metu būtų nuversta Laikinoji Vyriausybė. Šį kartą ginčas laimėjo dešimt balsų prieš du. Plano kritikai Zinovjevas irKamenevastvirtino, jog Rusijos darbininkai nepalaikys smurtinio perversmo prieš režimą ir kad nėra aiškių įrodymų, patvirtinančių Lenino teiginį, kad visa Europa atsidūrė antproletarinėsrevoliucijos slenksčio.[7]Partija pradėjo planus organizuoti puolimą, spalio 24 d.Smolnio institutesurengdama paskutinį posėdį. Institutas buvo Karinio revoliucinio komiteto (rus.Военно-революционный комитет) – daugiausia bolševikams lojalios ginkluotos organizacijos – štabas, kurį per tariamą Kornilovo perversmą įkūrė Petrogrado tarybų valdžia.

Spalio mėnesį Kariniam revoliuciniam komitetui buvo įsakyta perimti Petrogrado pagrindinių transporto, ryšių, spausdinimo ir komunalinių paslaugų centrų kontrolę, ką šis įvykdė be kraujo praliejimo. Bolševikų jūrininkų kontroliuojamamkreiseriui„Aurora “paleidus tuščią šūvį, pranešant apie revoliucijos pradžią, bolševikai įsiveržė įŽiemos rūmus,apsupo Vyriausybę ir suėmė jos narius. Sukilimo metu Leninas pasakė kalbą Petrogrado tarybai, pranešdamas, kad Laikinoji Vyriausybė nuversta. Bolševikai paskelbė apie naujos Vyriausybės –Liaudies komisarų tarybos– sudarymą. Iš pradžių Leninas pirmininko pareigų atsisakė, siūlydamas jas užimti Trockiui, bet kiti bolševikai pasipriešino ir Leninui teko nusileisti.[7]Leninas ir kiti bolševikai spalio 26–27 d. dalyvavo Antrajame tarybų suvažiavime ir paskelbė apie naujos Vyriausybės sukūrimą. Menševikų dalyviai neteisėtą valdžios užgrobimą pasmerkė, manydami, kad šis veiksnys didinapilietinio karogrėsmę šalyje. Leninas ir daugelis kitų bolševikų tikėjosi, kad proletariato revoliucija per kelias dienas ar mėnesius nuvilnys per visą Europą.[7]

Laikinosios Vyriausybės organizavimas: 1917–1918 m.

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Laikinoji Vyriausybė planavo 1917 m. lapkritį išrinkti Steigiamąjį susirinkimą; nepaisydama Lenino prieštaravimų, Liaudies komisarų taryba, sutrumpintai vadinta Sovnarkomu, sutiko, kad balsavimas vyktų taip, kaip buvo numatyta. Konstitucijos rinkimuose bolševikai surinko maždaug ketvirtadalį balsų, juos nugalėjo į agrarinę sritį orientuoti socialistai-revoliucionieriai. Leninas teigė, kad rinkimai nebuvo teisingas žmonių valios atspindys, kad rinkėjai neturėjo laiko susipažinti su bolševikų politine programa, o kandidatūrų sąrašai buvo sudaryti dar prieš kairiesiems socialistams-revoliucionieriams atsiskyrimą nuo socialistų. Nepaisant to, 1918 m. sausio mėn. Petrograde susirinko naujai išrinktasRusijos Steigiamasis susirinkimas.Sovnarkomas tvirtino, kad įvykę rinkimai yra kontrrevoliucinis žingsnis, kuriuo siekiama atimti valdžią iš sovietų, bet socialistai-revoliucionieriai ir menševikai tai neigė. Bolševikai Steigiamajam susirinkimui pateikė pasiūlymą, kuris atimtų iš jos daugumą teisinių galių. Susirinkimui pasiūlymą atmetus, Sovnarkomas tai įvertino kaip kontrrevoliucinį veiksmą ir šį išformavo prievarta.

Leninas atmetė kai kurių savo šalininkų pakartotinius raginimus sudarytikoalicinęVyriausybę su kitomis socialistinėmis partijomis. Ir nors Sovnarkomas koalicijos su menševikais ar socialistais-revoliucionieriais atsisakė, jis vis dėlto padarė tam tikrų nuolaidų – 1917 m. gruodį jie leido kairiesiems socialistams-revoliucionieriams užimti penkis postus ministrų kabinete. Ši koalicija gyvavo tik keturis mėnesius iki 1918 m. kovo, kai kairieji socialistai-revoliucionieriai pasitraukė iš Vyriausybės dėl nesutarimo dėl bolševikų požiūrio į Pirmojo pasaulio karo pabaigą.[12]1918 m. kovo mėn. VIIRKPsuvažiavime bolševikai pakeitė savo oficialų pavadinimą iš Rusijos socialdemokratų darbo partijos į Rusijos komunistų partiją, nes Leninas norėjo atitolinti savo grupę nuo vis labiau reformistine tampančios Vokietijos socialdemokratų partijos ir pabrėžti savo galutinį komunistinės visuomenės tikslą.

Socialinės, teisinės ir ekonominės reformos: 1917–1918 m.

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Bolševikų 1920 m. politinėkarikatūra,kurioje Leninas vaizduojamas šluojantismonarchus,dvasininkus bei kapitalistus. Žemiau parašyta: „Draugas Leninas valo Žemę nuo nešvarumų. “

Perėmus valdžią, Lenino įvestas režimas išleido eilędekretų.Pirmasis buvo dekretas dėl žemės, kuriame buvo paskelbta, kad aristokratijos irstačiatikių bažnyčiosžemės valdos turi būtinacionalizuotosir vietinės valdžios perskirstytos valstiečiams. Tai prieštaravo Lenino žemės ūkiokolektyvizavimoidėjai, bet suteikė Vyriausybei progą pripažinti jau plačiai paplitusius valstiečių žemės užgrobimus.[13]1917 m. lapkritį Vyriausybė paskelbė dekretą dėl spaudos, kuriuo buvo uždaryta daug opozicinių žiniasklaidos priemonių, laikomų kontrrevoliucinėmis. Nors Vyriausybė tvirtino, kad priemonė yra laikina, dekretas buvo plačiai kritikuojamas net ir pačių bolševikų kaip žalingasspaudos laisvei.[14]

1917 m. lapkritį Leninas paskelbė Rusijos tautų teisių deklaraciją, kurioje teigiama, kad Respublikos viduje gyvenančios ne rusų etninės grupės turi teisę atsiskirti nuo Rusijos valdžios ir sukurti savo nepriklausomas tautines valstybes. Daugelis tautų paskelbė nepriklausomybę:Suomija1917 m. gruodį,LietuvairEstija1918 m. vasarį,LatvijairLenkija1918 m. lapkritį,Ukraina1918 m. sausį, Užkaukazė 1918 m. balandį. Netrukus bolševikai šiose nepriklausomose tautinėse valstybėse aktyviai skatino komunistines partijas, o 1918 m. liepos mėn. V-ame visos Rusijos sovietų suvažiavime buvo patvirtinta Konstitucija, kurios pagrindu Rusijos Respublika paskelbtaRusijos SFSR.Siekdama modernizuoti šalį, Vyriausybė oficialiai perkėlė Rusiją išJulijaus kalendoriausįGrigaliaus kalendorių.[15]

Dėlpilietinio karoir sovietinės vyriausybės taikytos karinio komunizmo labai nusmuko Rusijos ūkis.1921m.kovo 21d. Lenino iniciatyva buvo pereita prieNaujosios ekonominės politikos(NEP), grąžinusios daugelįrinkos ekonomikoselementų.

„Jūs visų pirma privalote bandyti statyti mažus tiltus, kurie vestų valstiečių namų ūkį bei žemę socializmo link. Priešingu atveju, jūs niekuomet nenuvesite dešimties milijonų žmonių į komunizmą. Štai, ką išmokė Revoliuciją suformavusios objektyvios jėgos. “– Leninas apie NEP programą, 1921 m.[16]

Asmenybės charakteristika

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Leninas save matė kaip likimo žmogų, kuris tikėjo savo gebėjimais būti revoliucijos vadu.[17][18]Amerikiečių žurnalistas ir biografas Luisas Fišeris (Louis Fischer) jį apibūdino kaip „radikalių pokyčių ir kraštutinių perversmų mylėtoją “, asmenybę, kuri „niekuomet nesilaikė vidurio. Jis buvo permainingas, pernelyg linkęs į „juoda arba balta “. Pasak Jungtinių Valstijų akademiko Ričardo Paipso (Richard Pipes), jis buvo gana charizmatiškas, pasižymėjęs „neįtikėtinu pajėgumu dirbti disciplinuotai “ir buvo „atsidavęs revoliucijos formavimui “. Rusų istoriko ir biografo Dmitrijaus Volkogonovo manymu, „vien savo pačios asmenybės jėga, Leninas turėjo įtaką žmonėms “.[19]

„[Lenino raštai] atskleidžia žmogų su geležine valia, vergiška disciplina sau, panieka priešininkams ir kliūtims, šaltu ryžtu ir uolumu, fanatišku užsidegimu, gebėjimu įtikinti ar įbauginti aplinkinius savo išskirtine reikšme, intensyvumu, asmeniniu pasiaukojimu, politiniu sumanumu ir įsitikinimu, kad žino visišką tiesą. Jo gyvenimas tapo bolševikų judėjimo istorija. “– biografas Luisas Fišeris, 1964 m.[20]

Sunkiai ligotas Leninas 1923 m.

1922m. gruodį, po antroinsulto,Leninas pasitraukė iš aktyvios politinės veiklos.1923m. gegužę dėl ligos apsigyveno Gorkuose.1924m. jo sveikata staigiai pablogėjo.

Leninas mirė 1924 m. sausio 21 d. 6 val. 30 min. nuo kraujo išsiliejimo į smegenis. Josifui Stalinui buvo suteikta garbė suorganizuoti jo laidotuves. Nepaisant Lenino valios bei jo žmonosNadeždos Krupskajospasipriešinimo, buvo surengtos didingos laidotuvės, o lavonas išbalzamuotas ir patalpintasmauzoliejujesausio 27d.[21]Kamenevo ir Zinovjevo dėka Centrinis Komitetas Lenino Testamento nepaviešino.

Pagrindinis straipsnis –Marksizmas-leninizmas.

Kova prieš antisemitizmą

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Leninas aktyviai kovojo priešantisemitizmąRusijoje.1919m. savo kalboje Leninas kapitalistinę caro valdžią apkaltino žydų persekiojimu. Toje pačioje kalboje Leninas pabrėžė, kad tik neišprusę ir niekingi žmonės tiki šmeižtu ir melagystėmis apie žydus. Leninas pabrėžė, kad žydai nėra darbo žmonių priešai. Darbo žmonių priešai, Lenino teigimu, yra visų šalių kapitalistai, o žydai yra darbininkų broliai, kuriuos taip pat slegia kapitalizmo našta. Leninas taip pat pavadino žydus savo draugais kovoje už socializmą.[22]

Po Lenino mirties Sovietų Sąjungoje, jo raštai buvo labai kruopščiaicenzūruotiir net pakeisti. Ėmus valdytiStalinui,neturėjo kilti jokių dviprasmybių ir klausimų, sietinų su nuomonių nesutapimu tarp Lenino ir Centrinio Komunistų Partijos Komiteto.

„Stalinas pernelyg nepatyręs. Ir jeigu mūsų aplinkoje ar tarpusavio santykiuose su komunistais tai priimtina, tuomet generalinio sekretoriaus pareigose tai nepateisinama. Aš siūlau draugams surasti būdą, kaip pašalinti jį iš užimamų pareigų, ir paskirti ką nors, kas būtų priešingybė draugui Stalinui. Pretendentas turėtų būti labiau tolerantiškas, mandagesnis, dėmesingesnis bendražygiams, mažiau įnoringas ir t. t. “– Leninas, 1923 m. sausio 4 d.[23]

Svarbiausi veikalai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
  • Ką daryti?, 1902 m.
  • Imperializmas kaip aukščiausioji kapitalizmo stadija, 1915 m.
  • Valstybė ir revoliucija, 1917 m.

Taip pat skaitykite

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
  1. Vladimir Lenin.Visuotinė lietuvių enciklopedija.Nuoroda tikrinta 2022-04-23.
  2. Read, Christopher (2005).Lenin: A Revolutionary Life[Leninas: Revoliucinis gyvenimas] (anglų kalba). Routledge Historical Biographies. London: Routledge.ISBN 978-0-415-20649-5.
  3. Владимир Ильич Ленин (1870–1924)[Vladimiras Iljičius Leninas (1870–1924 m.)] (rusų kalba). Uniros.ru.
  4. Petrovsky-Shtern, Yohanan (2010).Lenin’s Jewish Question[Lenino žydų klausimas] (anglų kalba). New Haven, Connecticut: Yale University Press.ISBN 978-0-300-15210-4.
  5. Payne, Robert (1967).The Life And Death of Lenin[Lenino gyvenimas ir mirtis] (anglų kalba). Simon & Schuster.
  6. 6,06,16,2Rice, Christopher (1990).Lenin: Portrait of a Professional Revolutionary[Leninas: Profesionalaus revoliucionieriaus portretas] (anglų kalba). London: Cassell.ISBN 978-0-304-31814-8.
  7. 7,07,17,27,37,47,57,67,7Service, Robert (2000).Lenin: A Biography[Leninas: Biografija] (anglų kalba). London: Macmillan.ISBN 978-0-333-72625-9.
  8. 8,08,1Lih, Lars T. (2011).Lenin. Critical Lives[Leninas. Kritiški gyvenimai] (anglų kalba). London: Reaktion Books.ISBN 978-1-86189-793-0.
  9. 9,09,1Pipes, Richard (1990).The Russian Revolution: 1899–1919[Rusijos revoliucija: 1899–1919 m.] (anglų kalba). London: Collins Harvill.ISBN 978-0-679-73660-8.
  10. Widmer, Ted (2017-04-20).Lenin and the Russian Spark[Leninas ir rusiška kibirkštis] (anglų kalba). The New Yorker. Nuoroda tikrinta 2019-11-26.
  11. White, James D. (2001).Lenin: The Practice and Theory of Revolution. European History in Perspective[Leninas: revoliucijos praktika ir teorija. Europos istorija perspektyvoje] (anglų kalba). Basingstoke, England: Palgrave.ISBN 978-0-333-72157-5.
  12. Rigby, T. H. (1979).Lenin’s Government: Sovnarkom 1917–1922[Lenino Vyriausybė: 1917–1922 m. Sovnarkomas] (anglų kalba). Cambridge, England: Cambridge University Press.ISBN 978-0-521-22281-5.
  13. Volkogonov, Dmitrij (1994).Lenin: Life and Legacy[Leninas: gyvenimas ir palikimas] (anglų kalba). Vertė Shukman, Harold. London: HarperCollins.ISBN 978-0-00-255123-6.
  14. Leggett, George (1981).The Cheka: Lenin’s Political Police[Čekistai: Lenino politinė policija] (anglų kalba). Oxford: Oxford University Press.ISBN 978-0-19-822552-2.
  15. Sandle, Mark (1999).A Short History of Soviet Socialism[Trumpa tarybinio socializmo istorija] (anglų kalba). London: UCL Press. doi:10.4324/9780203500279.ISBN 978-1-85728-355-6.
  16. Shub, David (1966).Lenin: A Biography[Leninas: biografija] (peržiūrėtas leidimas). Londonas: Pelican. 412–413 psl.
  17. Service, Robert (2000).Lenin: A Biography[Leninas: biografija] (anglų kalba). Londonas: Macmillan.ISBN 978-0-333-72625-9.159, 202 psl.
  18. Read, Christopher (2005).Lenin: A Revolutionary Life[Leninas: revoliucinis gyvenimas] (anglų kalba). Routledge Historical Biographies. Londonas: Routledge. 207 psl.ISBN 978-0-415-20649-5.
  19. Volkogonov, Dmitrij (1994).Lenin: Life and Legacy[Leninas: gyvenimas ir palikimas] (anglų kalba). Londonas: HarperCollins. 246 psl.ISBN 978-0-00-255123-6.
  20. Fischer, Louis (1964).The Life of Lenin[Lenino gyvenimas] (anglų kalba). London: Weidenfeld and Nicolson.
  21. Leninas.Lietuviškoji tarybinė enciklopedija,VI t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1980. T.VI: Kombinacija-Lietuvos
  22. Lenin, Vladimir (1919).„Anti-Jewish Pogroms “(anglų kalba). Kalbos įrašo perraša. Įrašyta 1919-03.
  23. Service, Robert (2000).Lenin: A Biography[Leninas: biografija] (anglų kalba). Londonas: Macmillan. 369 psl.ISBN 978-0-333-72625-9.

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo