Pereiti prie turinio

Levantas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.
Levantas
Šiuolaikinis Levantas

Levantas– Vakarų kalbose paplitęs istorinis geografinis pavadinimas krašto, esančioViduržemio jūrosrytinėje dalyje. Jis prasideda piečiauTauro kalnų,iš vakarų apribotasViduržemio jūros,iš pietų - šiaurinių Arabijos dykumų, o iš rytų –Džaziros(auštutinėsMesopotamijos).Kaukazo kalnai,Mažoji Azija,Arabijos pusiasalisnėra Levanto dalys.Sinajaus pusiasaliskartais buvo laikomas Levanto dalimi – jis buvo tarp Levanto ir ŠiaurėsEgipto.

Čia yra šios valstybės:Sirija,Libanas,Izraelis,Jordanija.Senovės graikai ir romėnai šiam regionui įvardinti naudojo žodįSirija.Arabų kalbose naudojamas pavadinimasaš-Šams,kuri sudaro vieną iš trijųMašrekodalių.

Etimologija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Anglų kalboje žodisLevantpirmą kartą užfiksuotas 1497 m., tada jis reiškė „Viduržemio pakrančių žemės į rytus nuoVenecijos“.

Yra dvi hipotezės, aiškinančios šio žodžio kilmę:

  • Žodis kilęs iš vid.prancūzų kalbos žodžiolevant,kuris yra veiksmažodžioleverdalyvis(kaipsoleil levanttekanti saulė). T. y., žodis nurodo rytų kryptį, kur yra šis kraštas.
  • Antroji hipotezė aiškina, kad žodisLevantyra iškraipytas žodisLebanon– Libanas. O šį žodį iškraipėispanųvertėjai, vertę išarabų kalbosir painiojębirvraides. Pradžioje Levantu vadino Libano žemes, o vėliau sąvoka apėmė ir gretimus kraštus.

Levantiečiai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Žodžiulevantiečiai(angl.Levantine) vadino ne tik vietinius Levanto gyventojus, bet ir italus (dažniausiai venecijiečius ir genujiečius), prancūzus ir kitus iš Viduržemio jūros pakrančių kilusius europiečius, gyvenusius Turkijoje ar rytinėje Viduržemio jūros pakrantėje (Levante). Daugelis jų buvo prekybininkai iš Viduržemio jūros prekybinių respublikų (Venecijos,GenujosirRagūzos) arbakryžiuočiųvalstybiųPalestinojekolonistų palikuonys.

Kai poPirmojo pasaulinio karoD. Britanija perėmė Palestinos valdymą, dalis kolonijų valdininkų levantiečiais paniekinamai vadino vietinius mišrios arabų – europiečių kilmės gyventojus ir europiečius (daugiausiaprancūzus,italusbeigraikus), kurie buvo „sučiabuvėję “(perėmė vietinius papročius, rengėsi kaip vietiniai gyventojai).