Pereiti prie turinio

Menas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Portal
Vikisritis:Menas

Menas– tai žmogauskūrybinėsveiklosestetinė-sensualinė (grožinė-jutiminė) išraiška. Žmonijos dvasinėskultūrosdalis.

Istorija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Quatrain on Heavenly Mountain,Imperatoriaus Gaozong iš Song dinastijos (1107–1187); Albumo lapas ant šilko.

Pagrindinės meno tradicijos atsirado iš dešimties senovėscivilizacijų:

Senovės graikų menas garbinimo gyvūnų formą ir tai parodė tobulai vaizduodami savogrožioiranatominiųkūno dalių sistemų vaizdavimą.Senovės Romosmenas vaizdavodievąkaip idealų žmogų.

Bizantijoje,gotikojeirviduramžiuosevyravo bažnytinės išraiškos susijusios subiblija,tad materija ir medžiagos tiesos nėra tokios svarbios.

Rytų menai panašūs stiliumi į Vakarų viduramžių menus, tai yrakoncentracijaį paviršiaus dizainą ir spalvą (aiškios spalvos – raudona: raudona mantija, o ne spalvųvariacijosšviesos,šešėliųpagalba. Rytų menai dažnai vietinės spalvos iškeliauja už šalies ribų. Tai liudijaIndijos,TibetoirJaponijosmeno kultūra. Religinisislamomenas draudžiaikonografijąir kaip nors išreikšti religines idėjas meno pagalba.

Menininko palėtė

Fiziniu kūnu ir racionalumu neabejojantys19 amžiaus švietimasbuvo sutrikęs, kai įvyko tokie atradimai, kaipAlberto Einšteinorealiatyvumo teorija ir nauja psichologija pagalZigmundą Froidą.Be šių atradimų vyko ir neregėta technologijų plėtra. Paradoksalu, naujų išraiškų plėtrą įtakojo ir senovės genčių menasAfrikoje,Okeanijoje.Tuo rėmėsiPaul Gauguin,Pablo Picasso,kubistai, futuristai ir kt.

Didėjant globalinei sąveikai atsiranda lygiavertis poveikis visų kultūrų Vakarų menui.

Menų rūšys[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Konkrečiai apibrėžti visų sričių, kurios telpa į sąvoką menai, sudėtinga, bet dėl šių niekas neabejoja:

Viduramžiųuniversitetuosebuvo dėstomiArtes Liberales(laisvieji menai), kuriuos sudarė trys dalys:gramatika,retorikairlogika.Vėliauaritmetikos,geometrijos,muzikosirastronomijoskursas. Nebuvo pamirštas irArtes mechanicae(mechanikos menas) į kurio mokslu įėjometaloapdirbimas,ūkininkavimas,maistoruošimas,verslas,drabužių ir audinių gaminimas. Šiuolaikiniai skirtumai tarp meno ir meno įgūdžių nepakito iki pat Renesanso.

Šiuolaikinės akademinės visuomenės menus priskiria priehumanitarių mokslų.Humanitariniams mokslams priskiriami ir šie mokslai:istorija,lingvistika,literatūra,filosofija.

Piešimas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Piešimas– priemonė kurti vaizdą, naudojantis bet kurias priemones ir technologijas. Jis paprastai susijęs suženklaisant paviršiaus taikant įspaudimo priemonę. Pagrindinės priemonės: grafitinispieštukas,plunksna,rašalas,teptukai,vaškas,spalvoti pieštukai, pastelės. Skaitmeniniai įrenginiai, kurie imituoja šių priemonių poveikį, irgi plačiai naudojami.

Klasikiniai kolonų kapiteliai

Architektūra[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Architektūra.

Architektūra(išgr.αρχη'vyriausiasis, vadovaujantis' irτεκτων'statybininkas, dailidė') –pastatųprojektavimomenasirmokslas.Pagrindiniai architektūros tikslai yra formuoti aplinkos erdvę, projektuotistatiniusbei jų kompleksus. Plačiąja šio žodžio reikšme architektūros objektas yra žmogaus gyvenamosios aplinkos planavimas ir organizavimas, pradedant miestų planavimu, landšafto architektūra ir baigiant interjero dizainu.

Kaip akademinė disciplina architektūra paprastai skirstoma į dvi pagrindines šakas:urbanistikąirtūrinę architektūrą.Architektūrinis projektavimas, skirtingai nuolaisvųjų menų,yra priklausomas nuo daugelio techninių, fizinių, teisinių, socialinių ir klimato faktorių, lemiančių galutinį projektą. Tačiau skirtingai nuotaikomųjų mokslųarinžinerijos,iš architektūros tikimasi ne tik techninio sprendimo ir funkcionalumo, bet taip pat ir estetinių principų laikymosi. Architektūros kūrimo procesas apima priemones, naudojamas tradiciniuose menuose – skulptūroje ir tapyboje –erdvę,formą,tūrį,tekstūrą,spalvą,šviesą,šešėlį.Dėl šių aspektų pasireiškimo architektūrinis projektavimas tradiciškai laikomas kūrybiniu procesu, o architektūra bendruoju atveju priskiriama prie meno šakų.

Tapyba[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Mona Lizayra viena iš labiausiai atpažįstamų tapybos kūrinių iš Vakarų pasaulio.

Tapyba– vaizduojamosiosdailėsšaka, kurioje meninis vaizdas kuriamasplokštumojeįvairių spalvųdažais.Tapybos kūriniokompozicijoselementai:koloritas,piešinys,šešėliavimas, potėpis,faktūra.Svarbiausia išraiškos priemonė yra spalva – ji atlieka vaizduojamąją ekspresinę ir dekoratyvinę funkcijas. Tapyba grindžiama lokaliųjų spalvų ir valiorų deriniais arba refleksų ir tonų santykiais. Spalva yra labaisubjektyvusdalykas, bet turi pastebimą psichologinį poveikį, nors jie gali skirtis nuo skirtingų kultūrų.

Tapybos vaizdas gali būti plokštuminis, suformuotas linijomis ir dažų dėmėmis, arba iliuzinis, paremtas perspektyvos principais. Stambesnėms tapybos kompozicijoms neretai pasitelkiamos parengiamosios priemonės (eskizas,etiudas,kartonas).Medis,drobė,popieriusar kitas kūrinio pagrindas dažniausiai gruntuojamas, po to ant jo tapoma dažais, kurie skiedžiamiskiedikliu.Pagal medžiagas ir tapymo būdą skiriama tapybos technika; pagal funkcijas ir meninio vaizdo pobūdį – molbertinė tapyba,sienų tapyba,miniatiūra;pagal vaizdo santykį su tikrove – figūrinė ir abstrakčioji tapyba. Taip pat tapyba yra naudojama išreikšti dvasinius motyvus iridėjas.

Konceptualus menas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Konceptualus menas(angl.Conceptual Art– 'koncepcijų, idėjų menas') – postmodernistinio meno rūšisXX a.7-ajame dešimtmetyje amerikiečių dailininko Sol Le Vito (Sol Le Witt) dėka įsigalėjęs dailės krypties pavadinimas. AtsiradoJAVir Vakarų Europoje kaip reakcija įminimalizmą,pagrįstą teiginiu, kad meno kūrinys iš esmės tėra fizinis daiktas.

Vadovaujamasi įsitikinimu, kad meno esmė glūdisąvokose,idėjose arba konceptuose, tiriama, kaip menas suvokiamasvisuomenėje,kvestionuojami dailės interpretacijosstereotipai,pasitelkuslingvistiką,filosofiją,sociologiją,meno kritiką ar kasdieninį patyrimą, analizuojamos meno idėjos.

Šio meno pagrindas – pats kūrybinis sumanymas, projektas, idėja. Jis gali būti pateikiamasžodžiais,techniniu piešiniu,fotografija,dokumentais.Dailės kūrinio atlikimas pasidaro antraeiliu dalyku – pirmoje vietoje atsiduria pagrindinis sumanymas ir idėja. Taigi vietoj užbaigtopaveiksloar skulptūros eksponuojami eskizai, oficialūs raštai arba instrukcijų tekstai, skatinantysžiūrovąveikti patį.

Šekspyrasvienas iš žinomiausių angliakalbių literatų.

Literatūra[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai straipsniai –KalbairLiteratūra.

Terminasliteratūragali būti taikomas tiek pavieniams rašytiniams kūriniams, tiek ir apimant visus rašytinius viso pasaulio, tam tikros kultūros ar tam tikros epochos kūrinius. Terminas kilęs išlotyniškožodžiolittera,reiškiančio raidę arba „individualaus pobūdžio raštas (laiškas) “.

Literatūra laikoma viena iš meno rūšių, tačiau literatūros kaip meno ribas apibrėžti taip pat yra sunku, nes ne visada aišku kam priskirti, pvz., filosofinius kūrinius,pjesesarba filmųscenarijus.

Literatūros,kaip ir kitų menų kūriniai skirstomi į tam tikras grupes – literatūros rūšis. Jau nuoantikoslaikų samprotaujama apie tris pagrindines literatūros rūšis. Taiepika,lyrikairdrama.Šios rūšys viena nuo kitos skiriasi kalbinės raiškos, žmogaus vaizdavimo pobūdžiu. Epikoje vyrauja pasakojimas, jos žanrai:epas,esė,romanas,apysaka,apsakymas.Tuo tarpu dramoje svarbiausią vaidmenį užima veiksmas. Jos žanrai –tragedija,komedija,tragikomedija,drama(siaurąją prasme). Lyrika – jausmų ir minčių raiškos menas, jos žanrai –eilėraštis,sonetas,trioletas.

Vaizduojamasis menas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Vaizduojamasis menas.

Vaizduojamasis menas skiriasi nuo plastikos meno, nes naudojamas menininkokūnas,veidas,o plastikos menas naudoja medžiagas, kaipmolis,metalasardažai,kurie gali būti transformuojami į keletą meno objektų.

Į vaizduojamąjį meną įtrauktos šios meno formos:akrobatika,komedijos,šokiai,magija,muzika,opera,operetė,žonglieriai,kovos menai.

Menininkai, kurie dalyvauja šių meno kūrime ir vaizdavime priešauditorijąyra vadinami atlikėjais, dalyviai,komikais,šokėjais,muzikantaisirdainininkais.Atlikėjai dažnai keičia savo išvaizdąkostiumųirmakiažopagalba. Yra ir specializuotų meno formų, kur menininkai atlieka savo kūrinį tiesiogiai auditorijai – tai vadinamaperformansu.Dauguma performansų apima tam tikras plastikos formas. Šiuolaikinio šokio era yra kartais priskiriama prie plastikos meno.

Muzika[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Muzika.
Mozartkūrinio natos.

Muzika,kaip akademinė disciplina, daugiausia orientuojasi dvejomis kryptimis: muzikos performansas (orkestrai ir koncertų salės) ir muzikosmokyklos(muzikos mokymasis ir muzikos.

Studentai mokosi grotiinstrumentais,bet taip pat muzikos teorijos, muzikologijos, istorijos. Pagal laisvųjų menų tradicijas muzika naudojama ne tik išplėsti muzikantų įgūdžius, bet ir mokytiskoncentracijos,irklausostobulinimui.

Teatras[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Teatras.

Teatras– (išpranc.théâtre;lot.theatrum;gr.théatronvieta, skirta parodymui; v.theasthaipasižiūrėti) meninės išraiškos priemonė, išorinio ir vidinio pasaulio įvykių atvaizdavimasscenoje,dalyvaujant artistams (aktoriams) beipublikai. V amžius laikomasdramųklestėjimo laikotarpis. Žymiausitragedijųkūrėjai:Sofoklis,Aischilas,Euripidas.

Teatro veiksmo metu pasakojama istorija, naudojant kombinacijos tarp žodžio, gesto, muzikos, šokio, garso. Ir spektaklis – naudoja bent vieną ar daugiau šių elementų. Be standartinio aprašomojodialogostiliaus, teatras imasi ir kitokių formų:operos,baleto,pantomimos,kabuki,klasikinių Indijos šokių, kinų operos.

Šiuolaikiniai šokiai

Šokis[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Šokis.

Šokiai paprastai reiškia žmoniųjudėjimą.Šokių terminas naudojamas apibūdinti metodus neverbalinio bendravimo tarp žmonių argyvūnų(bičiųšokis,poravimosišokis), judesio ir negyvų objektų, bei tam tikras muzikos formas ir žanras.

Choreografijayra šokio mokymasis. Asmuo, kuris mokina šokti yra vadinamas choreografu. Žmonės šoka ir dėl noro atsipalaiduoti. Šokiai skirstomo nuo judėjimo formos ir paskirties: Liaudies šokiai,sportogimnastika,sinchroninis plaukimasir kiti. Kovos menai irgi dažnai priskiriami prie šokių.

Meno funkcijos[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Menas, pasak filosofo, menotyrininko Charles Lalo, atlieka 5 esminesfunkcijas:

  • pramoginė (menas kūryba neatsiejami nuo žaidimo – stebėdamas meno kūrinį, žmogus tarsi nutolsta nuo realaus gyvenimo, pajunta dvasios pilnatvę);
  • katarsinė (ją filosofas aiškina kaip aistrų išgryninimą, apvalymą nuo neigiamybių);
  • techninė (menas laikytinas savita dvasios technika, kiekviena meno šaka – tai vis šiek tiek kitokia dvasios technika);
  • gyvenimą suidealinanti (menas suidealina individualias ir kolektyvines gyvenimo formas, teikia žmonėms teigiamos elgsenos pavyzdžių);
  • gyvenimo suintensyvinimo (žmogus suvokdamas meno kūrinius, stipriau jaučia ir labiau suvokia plačią tikrovę)

Šaltiniai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

  • GOMBRICH, Ernst. Meno istorija. Alma littera, Vilnius,1997.
  • Dailės žodynas. Vilniaus dailės akademijos leidykla, Vilnius, 1999, 495p.
  • JOHANSENAS Rudolfas Brobis. Menas ir mes. Vagos leidykla, Vilnius, 1975, 214p.
  • Lietuviškoji tarybinė enciklopedija. 7 tomas, 1981, 640 p.

Nuorodos[redaguoti|redaguoti vikitekstą]