Pereiti prie turinio

Nikaragva

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nikaragvos Respublika
isp.República de Nicaragua
Nikaragvos vėliava Nikaragvos herbas
Vėliava Herbas
Himnas:Šlovė tau, o Nikaragva

Nikaragva žemėlapyje
Valstybinė kalba ispanų
Sostinė Managva
Didžiausias miestas Managva
Valstybės vadovai
• Prezidentas
• -
• -

José Daniel Ortega Saavedra
-
-
Plotas
• Iš viso
• % vandens

129 494 km2(95)
2,9 %
Gyventojų
2017
Tankis

6 217 796 (109)
43,01 žm./km2(125)
BVP
• Iš viso
• BVP gyventojui
2006(progn.)
16,83 mlrd.$(122)
3 000$(126)
Valiuta Kordoba
Laiko juosta
Vasaros laikas
UTC -5
netaikomas
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
nuoIspanijos
1821m.rugsėjo 15d.
1850m.liepos 25d.
Interneto kodas .ni
Šalies tel. kodas 505

Nikaragvos Respublika(Nikaragva) – valstybėCentrinėje Amerikoje.Tai didžiausia, bet rečiausiai apgyvendinta Centrinės Amerikos valstybė. Ribojasi suHondūrušiaurėje,Kosta Rikapietuose, taip pat suKaribų jūrairRamiuoju vandenynu.

Pagrindinis straipsnis –Nikaragvos istorija.

1524m. Nikaragvą kolonizavo Ispanija.1821m. Nikaragva iškovojo nepriklausomybę ir prisijungė prieJungtinių Centrinės Amerikos Provincijų.1838m. ji paliko šią federaciją ir1854m. tapo visiškai suvereniarespublika.Nikaragvos teritorija visada buvo labai strategiškai svarbiJAVinteresams. Per Nikaragvą ėjo prekybinis kelias, kuriuo buvo siunčiami kroviniai į aukso kasybos vietas Kalifornijoje.

JAV ilgą laiką palaikė Nikaragvos politinę situaciją – tiek pinigais, tiek karine parama. Nuo1936m. buvo palaikomasSomosų šeimosvaldymas, nors jie padarė milžinišką žalą tiek šalies gamtai, tiek žmonėms – buvo masiškai kertami miškai, o dėl to prasidėjo dirvoserozija,masiškai naudojamipesticidai,uždrausti beveik visur kitur pasaulyje.1972m. įvykožemės drebėjimas,sugriovęs sostinęManagvąir palikęs be pastogės 500 000 gyventojų. Pusė tarptautinės paramos pateko į Somosų šeimos sąskaitas, tai tapo pagrindiniu kairiųjų pažiūrų emigrantų –sandinistų(pagal generolo Sandino, kuris19271933m. kovojo partizaninį karą prieš amerikiečius, pavardę) − pretekstu pradėti partizaninį karą šalies pakraščiuose. Sandinistams padėjoKubosrežimas, o netiesiogiai irSSRS.

1979m. Somosų šeima buvo nuversta ir į valdžią atėjo daugiapartinė koalicija.1984m. prezidentu buvo išrinktas sandinistasDanielis Ortega,kuris konsolidavo valdžią ir pradėjo socialistines reformas. Tačiau jas lydėjo pilietinis karas tarp sandinistų ir kontrarevoliucionierių, kuriuos finansavo JAV ir ypač prezidentasRonaldas Reiganas.

1990m. Nikaragvoje buvo surengti parlamento rinkimai, kuriuose sandinistai pralaimėjo dešiniųjų koalicijai. Taip baigėsi pilietinis karas.

Politinė sistema

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Nikaragvos politinė sistema.

Šalyje vyrauja prezidentinėatstovaujamoji demokratija.Nikaragvosprezidentasyra kartu irvalstybės,ir vyriausybės vadovas.

Nuo2007m. šaliai vadovaujaDaniel Ortega.Paskutiniuose rinkimuose2011m. jis gavo 36 % rinkėjų balsų ir toliau vadovauja šaliai. Savo valdymo D. Ortega metu propaguojamarksistinę,socialistinędoktriną, kovą prieš, jo teigimu, „JAVvykdomąimperializmą“.

Administracinis suskirstymas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Nikaragvos departamentai

Nikaragva yraunitarinėrespublika.Pagal Ispanijos modelį ji administraciniais tikslais padalinta į penkiolikadepartamentų(departamentos) ir du autonominius regionus. Departamentai savo ruožtu suskirstyti į 153 savivaldybes (municipios). Du autonominiai regionai yra Šiaurės Atlantiko autonominis regionas ir Pietų Atlantiko autonominis regionas, jie dažnai trumpinami į RAAN ir RAAS atitinkamai (pagal ispaniškus pavadinimusRegión Autónoma Atlántico NorteirRegión Autónoma Atlántico Sur). Iki kol 1985 m. regionams buvo suteikta autonomija, jie formavo vienąSelajos departamentą.

Nr. Departamentas Sostinė
1 Boako departamento vėliavaBoakas Boakas
2 ėliavaKaraso departamento vKarasas Chinotepė
3 Činandegos departamento vėliavaČinandega Činandega
4 Čontaleso departamento vėliavaČontalesas Chuigalpa
5 Esteli departamento vėliavaEsteli Esteli
6 Granados departamento vėliavaGranada Granada
7 Chinotegos departamento vėliavaChinotega Chinotega
8 Leono departamento vėliavaLeonas Leonas
9 Madriso departamento vėliavaMadrisas Somotas
Nr. Departamentas Sostinė
10 Managvos departamento vėliavaManagva Managva
11 Masajos departamento vėliavaMasaja Masaja
12 Matagalpa Matagalpa
13 Nueva Segovijos departamento vėliavaNueva Segovija Okotalis
14 Rivaso departamento vėliavaRivasas Rivasas
15 Rio San Chuano departamento vėliavaRio San Chuanas San Karlosas
16 Šiaurės Atlantiko autonominio regiono vėliavaŠiaurės Atlantiko autonominis regionas Puerto Kabesasas
17 Pietų Atlantiko autonominio regiono vėliavaPietų Atlantiko autonominis regionas Bliufildsas
Pagrindinis straipsnis –Nikaragvos geografija.
Nikaragvos fizinis žemėlapis
Konsepsjono ugnikalnis

Nikaragvos gamtovaizdis įvairus ir skirtingose šalies vietose nevienodas. Rytinė Nikaragvos dalis, skalaujamaKaribų jūros,vadinamaMoskitų Krantu.Šis regionas – 70 km pločio pakrantės žemuma, iš dalies apaugusi drėgnuoju atogrąžų mišku. Čia daug lagūnų ir upių deltų. Vakarų Nikaragvos klimatas sausesnis, ten didumą ploto užimasavanosir tarpais auga miškai. Tarp šių regionų driekiasi dvi ilgos kalnų grandinės, kuriose yra daugiau nei 40ugnikalnių(Konsepsjono ugnikalnis,Masajos ugnikalnis,Momotombas,San Kristobalio ugnikalnisir kt.). Dažni žemės drebėjimai. Aukščiausia šalies vieta yra šiaurėje (Mogotonas– 2107 m).

Nikaragvos pietuose yra didžiulė įduba suManagvosirNikaragvos ežerais(pastarasis didžiausias ežeras Centrinėje Amerikoje). Nikaragvos ežeras 177 km ilgio, o jo plotis plačiausioje vietoje – 58 km. Ežere yra daugiau kaip 400 salų, kurios traukia turistus (Ometepė,Solentinamė,Sapatera). Tai vienintelis gėlo vandens ežeras, kuriame veisiasi jūrų žuvys, kaip antaikardžuvėsirrykliai.Tyrimai rodo, kad šios žuvys į ežerą atplaukia iš Karibų jūrosSan Chuano upe,viena iš keturių didžiausių iš ežero ištekančių upių. Šiauriniu pakraščiu teka ilgiausia upė šalyje –Kokas.Dauguma Nikaragvos gyventojų įsikūrę žemumose tarp Ramiojo vandenyno ir Nikaragvos bei Managvos ežero krantų. Šio regiono dirvožemis derlingas, čia auginamamedvilnė,kukurūzai,ryžiai,bananaiirpupelėsvietos rinkai bei eksportui.

Nikaragvos gamta pasižymi didelebiologine įvairovedėl skirtingųbuveinių(miškų, upių, ežerų, kalnų) gausos. Šalyje aptinkama daugiau nei 1050gyvūnųir 7590augalųrūšių, apie 70 iš jų yraendeminės.[1]

Miškai Nikaragvoje užima 26 % sausumos ploto, tačiau sparčiaikertami.1990–2010 m. laikotarpiu jų sumažėjo beveik trečdaliu.[2]

Nikaragvos klimatas –subekvatorinis.Vidutinė temperatūra aukšta (26−28 °C), mažai svyruojanti. Drėgnasis metų laikas trunka nuo gegužės iki spalio. Kai kuriose šalies vietose per metus iškrenta daugiau kaip 3100 mm kritulių. Rytų Nikaragvą dažnai nusiaubiauraganai.1998m.uraganas „Mičas “(nuniokojęs irSalvadorąbeiHondūrą) sunaikino šalies bananų, cukranendrių ir kavos pupelių derlių, o daugiau kaip 1800 Nikaragvos gyventojų žuvo.

Managvosklimatas
Mėnuo Sau Vas Kov Bal Geg Bir Lie Rgp Rgs Spa Lap Gru Metinis
Vid. temperatūra °C 26 26 27 28 28 27 27 27 27 26 26 26 26,8
Krituliai mm 4 1 5 6 76 296 134 130 182 243 59 6 1 142
Duomenys: Nikaragvos klimatas, Managva[3]2013 01 29
Pagrindinis straipsnis –Nikaragvos ekonomika.

Žemės ūkis Nikaragvoje visada buvo svarbus, bet dabar aptarnavimo sferoje dirba daugiau žmonių nei žemės ūkyje. Pagrindiniai žemės ūkio pelno produktai yrakava,bananai, medvilnė, ryžiai,cukranendrės.

Nikaragvos pramonė apdirba žemės ūkio produktus, gamina aprangą, avalynę, chemikalus, įvairius mechanizmus, gaminius iš metalo, tekstilės produktus, perdirba naftą.

Eksportuojamiriešutai,kava, jautiena, jūros gėrybės,tabakas,auksas, cukrus. Importuojamos plataus vartojimo prekės, įrengimai, naftos produktai. Šalies pagrindiniai mainų partneriai yraJAV,Salvadoras,Kosta Rika.

Kolonijinių laikų bažnyčia Granadoje
Pagrindinis straipsnis –Nikaragvos demografija.
Pagrindinis straipsnis –Nikaragviečiai.

2010 m. Nikaragvoje gyveno beveik 5,9 mln. žmonių. 69 % gyventojų yrametisai,17 % –baltieji,5 % –indėnai(miskitai,sumai,matagalpai,ramai), 9,0 % – juodaodžiai,garifunaiir kt. Dauguma gyventojų susitelkę šalies vakaruose, teritorijoje tarp ežerų ir Ramiojo vandenyno. Ten gyvena daugiausia ispanakalbiai metisai. Miškingas ir pelkėtas Moskitų krantas gyvenamas retai, ten yra išlikusios indėnų bendruomenės. Ten plačiai vartojamos kreolinės anglų kalbos formos, yra nemaža juodaodžių populiacija.

Nikaragvoje oficiali religija nėra nustatyta, tačiau didžioji dauguma gyventojų yrakrikščionys:58,5 % –katalikai,21,6 % –evangelikai,1,6 % –Moravijos bažnyčiossekėjai, 0,9 % –Jehovos liudytojai.1,6 % gyventojų (daugiausia imigrantųdiasporos) išpažįsta kitus tikėjimus –islamą,judaizmą,budizmą.15,7 % Nikaragvos gyventojų savęs nepriskiria jokiai religijai[4].

Dėl pilietinio karo ir ekonominių priežasčių daug iš Nikaragvos kilusių žmonių dabar gyvena užsienyje: daugiausiaJAVirKosta Rikoje,taip pat Vakarų Europoje,Brazilijoje,Argentinoje,Australijoje,Salvadore.

Ženkli Nikaragvos gyventojų dalis gyvenaskurde,negauna reikiamo medicininio aptarnavimo. NorsraštingumasNikaragvoje yra žemiau 70 %, ženkli pažanga padaryta į valdžią atėjus sandinistams. Somosos diktatūros laikais raštingumas tesiekė 50 % (prasčiausias Lotynų Amerikoje), bet sandinistų atliktos švietimo reformos leido pagerinti situaciją. 2005 m. 7 % nikaragviečių turėjo aukštąjį išsilavinimą[5].Indėnų bendruomenės turi galimybę gauti išsilavinimą gimtąja kalba.

Karnavalas Managvoje
Pagrindinis straipsnis –Nikaragvos kultūra.

Nikaragvos, kaip ir daugelio kitųLotynų Amerikosšalių, kultūra susidarė susimaišius europiečių (ypač ispanų), indėnų ir juodaodžių kultūroms. Karibų jūros pakrantė dėl savo etninės sudėties ir ilgo britų valdymo kultūriškai artimesnėKaribų jūros saloms.Svarbi liaudies kultūros dalis yra įvairios religinės šventės, spalvingi karnavalai, populiari muzika yra pop muzika,salsa,bačata,merenga,kumbija.Grojamamarimba,gitaromis.

Iš Nikaragvos kilę nemažai rašytojų, poetų. Garsiausiu šalies rašytoju laikomas modernistasRubén Darío.Satyrinė dramaEl Güegüense,kilusi dar iš ikikolumbinių laikų yra įtraukta į UNESCO nematerialaus pasaulio paveldo sąrašą.

Priešingai nei daugelyje Lotynų Amerikos šalių, Nikaragvoje populiariausias sportas yra nefutbolas,obeisbolas.Šalies beisbolo rinktinė yra keletą kartų laimėjusi apdovanojimus pasaulio čempionate, 1996 m. dalyvavo olimpinėse žaidynėse. Keletas Nikaragvos beisbolininkų yra žaidęMLB(žymiausias –Dennis Martínez). Taip pat populiarusboksas.Futbolas, krepšinis populiarumo susilaukia mažiau.

Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminasNikaragva

Bendros nuorodos:

Žemėlapiai:

Laikas ir orai: