Pereiti prie turinio

Oklahoma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Oklahoma
Oklahoma
Oklahomos vėliava Oklahomos herbas
(Išsamiau)
Laiko juosta:(UTC-7)
------ vasaros:(UTC-6)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliavaJungtinės Amerikos Valstijos
Administracinis centras Oklahoma Sitis
Apygardos 77
Oficialios kalbos anglų,čoktavų,čerokių
Įkūrimo data 1907 m.
Gubernatorius Mary Fallin(R)
Gyventojų(2021[1]) 3 986 639(28)
Plotas 181 295 km²(20)
- vandens % 1,8 %
Tankumas(2021[1]) 22 žm./km²(35)
Aukščiausia vieta Juodosios Mesos kalnas(1515 m)
ISO 3166-2 US-OK
Tinklalapis ok.gov
Vikiteka OklahomaVikiteka

Oklahoma(angl.State of Oklahoma,čok.Oklahumma,čerok.ᎣᎧᎳᎰᎹ =Okalahoma) – valstijaJAVcentrinėje dalyje. Jos plotas yra 181 295 km². Sostinė –Oklahoma Sitis,antrasis pagal dydį miestas –Talsa.Oklahoma yra 46-oji JAV valstija (nuo 1907 m. lapkričio 16 d.).

Pirmasis europietis, atkeliavęs į dabartinės Oklahomos teritoriją1541m., buvo ispanų tyrinėtojasF. Vaskesas de Koronadas,oXVII a.pradžioje – prancūzų prekiautojai ir medžiotojai.

Nuo XVII a. pabaigos regionas priklausė Prancūzijos kolonijaiLuizianai,1803m. su visa Luiziana nupirktas Jungtinių Amerikos Valstijų. 1815–1840 metais į dabartinę Oklahomą perkeltiindėnaiAlabamos,Floridos,Džordžijos,MisisipėsirTenesio.

1830m. sudaryta savavaldėIndėnų teritorija(atiduota indėnams neva amžinam naudojimui). PerJAV pilietinį karą(1861–1865 m.) indėnai palaikė PietųKonfederaciją.

Oklahomos teritorijoje radusnaftosnuo1889m. čia ėmė plūsti baltaodžiai kolonistai.1890m. Indėnų teritorijos pietvakarinėje dalyje sudaryta Oklahomos teritorija.1907m. abi teritorijos (Indėnų ir Oklahomos) suvienytos į Oklahomos valstiją (Jungtinių Amerikos Valstijų 46 valstija).XX a.Oklahoma buvo vienas svarbiausių Jungtinių Amerikos Valstijų naftos ir dujų pramonės centrų.

Oklahomos žemėlapis

Nuo XX a. pabaigos stiprėja Oklahomoje gyvenančių indėnų kilmės gyventojų tautinė savimonė ir pilietinis aktyvumas.2020m.liepos 9d. JAV aukščiausiojo teismo sprendimu dalis Oklahomos teritorijos pripažinta vietiniams indėnams[2].

Diduma Oklahomos teritorijos yraDidžiosiose lygumose.[3]Šiaurės rytuose įsiterpia klintinėOzarko plynaukštė(joje daug karstinių reljefo formų, karstinių urvų), pietryčiuose –Vošitos kalnai,pietvakariuose –Vičitos kalnai.Aukščiausias taškas – Juodosios Mesos kalnas (1516 m) yra pačiuose valstijos vakaruose.

Per Oklahomą tekaMisisipėsdešinieji intakai:

Dirvožemiai daugiausia kaštonžemiai, juosvažemiai, rūgštžemiai.[3]

Vičitos kalnai
Žaibai viršTalsos
Oklahomos prerijos
Indėnaspau-vaušokiuose

Vakarinėje dalyje yra išlikusios natūraliosprerijųaugalijos, rytuose – klevų‑ąžuolų‑lazdynų ir kitokių miškų (miškingumas– 26 %).[4]Daug gamtos parkų (Kvarc Mauntino, Bivers Bendo, Robers Keivo, Murėjaus ežero), Vošitos nacionalinis miškas. Saugomi natūralių prerijų plotai.

Klimatassubtropinis,pereinamasis iš jūrinio (rytuose) į žemyninį (vakaruose). Per metus iškrinta 500–1000 mm kritulių (einant į vakarus kritulių mažėja). Dažnitornadai.

Tankiausiai gyvenama Oklahoma Sičio aglomeracija ir Arkanzaso žemupio slėnis su Talsa. Likusi Oklahomos dalis gyvenama gerokai rečiau, ypatingai į vakarus nutįsusi valstijos dalis.

Į Oklahomą XIX a. buvo siunčiami indėnai, todėl valstija turi vieną didžiausių jų populiacijų šalyje. Čia gyvena (mažėjimo tvarka)čerokiai,čoktavai,krikai,čikasai,seminolai,natčezai,potavatomiai,arapahai,šajenai,kajovai,oseidžai,kadai,lenapiai,ponkai,foksai,saukai,šoniai,vičitai,kicajai,kikapai,lygumų apačiai,pauniai,misūriai,otai,kanzai,huronai,kajugaiirsenekai,kuapai,ilinojai(peorijai,kaskaskijai,piankašai,vėjai),majamiai,otavai,ajovai,tonkavai,kaušatai,alabamai,modokai,komančai,apačiai.

2020 m. etninė sudėtis:

Didžiausi miestai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

2020 m. duomenys[5]

Centrinė Oklahoma Sičio dalis

Medvilnė,anksčiau buvusi pagrindinė žemės ūkio kultūra, dabar užleido vietą kviečiams. Naminių gyvulių nešamas pelnas lenkia pelną nešamą iš žemės ūkio produktų. Naftos pramonė valstijoje anksčiau buvo labai svarbi, bet dabar ji nebėra tokia pastebima kaip anksčiau. Dauguma Oklahomos gamyklų apdirba žemės ūkio produktus ir naudingąsias iškasenas, gamina neelektrinius prietaisus ir apdirba metalus.

  1. USA: States and Major Cities,citypopulation.de
  2. Teismo sprendimas dėl dalies teritorijos pripažinimo indėnams
  3. 3,03,1Oklahoma.Visuotinė lietuvių enciklopedija,T. XVI (Naha-Omuta). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009
  4. Forests of Oklahoma, 2019,USDA
  5. USA: Oklahoma,citypopulation.de