Pereiti prie turinio

Pablo Picasso

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pablas Pikasas
isp.Pablo Ruiz Picasso
Gimė 1881m.spalio 25d.
Malagoje,Ispanija
Mirė 1973m.balandžio 8d.(91 metai)
Mougins,Prancūzija
Veikla ispanų tapytojas, vienas žymiausiųXX a.menininkų, labiausiai žinomas kaipkubizmokūrėjas.
Vikiteka Pablo Picasso
Parašas

Pablas Pikasas(pilnas vardasisp.Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso;1881m.spalio 25d.Malagoje,Ispanija1973m.balandžio 8d. Mougins,Prancūzija) – ispanų tapytojas, vienas žymiausiųXX a.menininkų, labiausiai žinomas kaipkubizmokūrėjas.[1]

Jis sukūrė per 20 000 paveikslų, atspaudų, piešimo, skulptūrų, keramikos gaminių, teatro kostiumų.

Keletas Picasso paveikslų vertinami kaip brangiausi pasaulyje. Nors gimė ir augo Ispanijoje, beveik visą brandų gyvenimą Picasso praleido ir dirbo daugiausiaParyžiujeir Prancūzijos pietuose.

Biografija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Vaikystė[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pikaso gimėMalagoje(Ispanija)1881m.spalio 25d., vidurinio sluoksnio šeimoje. Jo tėvas,Don José Ruiz y Blascotaip pat buvo dailininkas, piešęs natūralistinius paukščių atvaizdus ir dėstęs amatų mokykloje. Don Jose mokė savo sūnų dailės nuo septynerių metų.

1895 m.,Pikaso septynmetė sesuo Končita mirė nuodifterijos[2].Po jos mirties šeima išsikraustė į Barseloną, kur tėvas ėmė dėstyti vaizduojamosios dailės akademijoje. Jis įtikino akademijos vadovus leisti jo sūnui laikyti egzaminus, kad būtų priimtas į pažengusiųjų klasę. Šiems egzaminams mokiniai dažnai sugaišdavo apie mėnesį, bet Pikaso išlaikė juos per savaitę ir buvo priimtas.

Pikaso tėvas ir dėdė nutarė jį išsiųsti į San Fernando karališkąją akademiją Madride, garsiausią šalies meno mokyklą[3].1897 m., būdamas šešiolikos, Pikaso išvažiavo į Madridą ir pirmą kartą ėmė gyventi savarankiškai. Jam nepatiko griežta disciplina, tad greitai jis nustojo lankyti paskaitas. Vietoje jų Pikaso lankėsiPrado muziejuje,kur radoDiego Velázquez,Francisco GoyairFrancisco de Zurbarándarbus. Vis dėlto, jam labiausiai patikoEl Grecokūryba.

Karjeros pradžia[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Po studijų Madride, 1900 m., Pikaso pirmą kartą iškeliavo į Paryžių. Ten jis susipažino su žurnalistu ir poetuMax Jacob,kuris jį išmokė prancūzų kalbos. Greitai jie apsigyveno kartu. Maksas miegojo naktimis, tuo tarpu Pikaso ilsėjosi dieną, o naktį dirbdavo. Jie gyveno labai skurdžiai ir dažnai neturėdavo net kuo pasišildyti kambarį. 1901 m. Pikaso iliustravo savo draugoanarchistoFrancisco de Asís Soler leidžiamą žurnaląArte Joven.Būtent tuo metu jis ėmė pasirašinėtiPicasso.

1905 m. Pikaso tapo Leo ir Gertrude Stein, amerikiečių meno kolekcininkų, favoritu. Jis nutapė Gertrude Stein ir jos sūnėno, Allan Stein, portretus. Jos salone Pikaso susipažino suHenri Matisse,kuris vėliau tapo jo viso gyvenimo draugu ir konkurentu. Paryžiuje jis susirado ir daugiau draugų, kurie vėliau tapo pasaulinio garso menininkais –André Breton,Guillaume Apollinaire,Alfred Jarry.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

1904 m. Pikaso susipažino su bohemiška dailininke Fernande Olivier, kuri tapo jo meiluže. Olivier yra įamžinta daugelyje jo rausvojo periodo darbų. Vėliau ją paliko dėl Marcelle Humbert, kuriai taip pat skyrė didelę dalį savo kūrybos, tačiau ji mirė vos sulaukusi trisdešimties.

Po Pirmojo pasaulinio karo, Pikaso susipažino su daug žmonių, susijusių suSerge Diaghilevrusų baletu. Tuo metu jo draugai buvoJean Cocteau,Jean Hugo,Juan Gris.1918 m. jis vedė baleriną Olgą Chochlovą. Chochlova įvedė Pikaso į aukštuomenės gyvenimą. Jie susilaukė sūnaus Paulo, kuris užaugęs tapo motociklų lenktynininku ir savo tėvo vairuotoju.

1927 m. Pikaso susipažino su septyniolikmete Marie-Thérèse Walter ir užmezgė slaptą romaną. Su Chochlova jie oficialiai neišsiskyrė, nes pagal Prancūzijos įstatymus jie būtų turėję pasidalinti turtą, o Pikaso nenorėjo atiduoti pusės savo pinigų. Jie buvo susituokę iki Chochlovos mirties 1955 m. Visą tą laiką jis bendravo su Marie-Thérèse Walter, su kuria susilaukė dukters, vardu Maia. Per savo gyvenimą, Pikaso turėjo daugybę meilužių šalia žmonos ir pagrindinės moters – Marijos. Jis susilaukė keturių vaikų nuo trijų moterų, įskaitant dailininkęFrancoise Gilotsu kuria susilaukė dukrosPaloma Picasso,madų ir kvepalų kūrėjos[4].Francoise Gilotpatapo labai sėkminga Paryžiaus dizainere, vėliau draugavo su Jonu Salku,Salko Institutoįkūrėju. Jos dukraPaloma Picassobuvo to instituto patikėtinlų tarybos narė.

Mirtis[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pablo Picasso mirė 1973 m., palikdamas didžiulį meno kūrinių palikimą. Kadangi jis nepaliko testamento, daug jo meno kūrinių po mirties atiteko Prancūzijos valstybei mokesčių forma.

Palaidotas Chateau de Vauvenargues netoli Aix-en-Provence.

Kūryba[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pikaso darbai dažnai kategorizuojami periodais. Nors dėl skirstymo kartais ginčijamasi, paprastai laikoma, kad buvo penki periodai: Mėlynasis (1901–1904), Rausvasis (1905–1907), Afrikos įkvėptas (1908–1909), Analitinis kubizmas (1909–1912) ir Sintetinis kubizmas (1912–1919).

Mėlynasis periodas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Mėlynasis periodas (1901–1904) susideda iš niūrių paveikslų, nutapytų melsvais ir melsvai-žalsvais atspalviais, beveik neįmaišant kitų spalvų. Kada periodas tiksliai prasidėjo nėra žinoma, tačiau greičiausiai tai buvo1901 m.pavasarį, Ispanijoje, arba po pusmečio, Paryžiuje[5].Tuo metu jis dažnai piešė pavargusias, iškankintas motinas su vaikais, melancholiškus vaizdus suprostitutėmisbei elgetomis. Didelį įkvėpimą jam sukėlė kelionė į Ispaniją bei draugoCarlos Casagemassavižudybė. Po jos, nuo 1901 iki 1903 m., Pikaso nupiešė kelis Casagemas portretus.

Tokia pat niūri nuotaika persmelkusi ir kitą Pikaso darbąThe Frugal Repast(1904). Jame vaizuodami aklas vyras ir reginti moteris, abu išsekę sėdi prie beveik tuščio stalo. Aklumas – dažna tema to periodo darbuose, ji yra ir paveiksle„The Blind Man‘s Meal “(vert. „Aklojo Valgyje “). piešinyje jis naudoja niūrų įvaizdį, jautriai atspindi vienišą asmenybę, sunkią jos būtį. Šį įspūdį stiprina vienoje vyro rankoje laikoma duonos pluta ir nerangiai imamas ąsotis su kita. Kiti garsūs šio periodo darbai:Portrait of SolerirPortrait of Suzanne Bloch‎.

Rausvasis periodas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Rausvojo periodo (1904–1906)[6]ypatybės yra linksmesnė nuotaika, oranžinė ir rožinė spalvos. Jame vaizduojamicirkoartistai,akrobatai,arlekinai.Arlekinas, paprastai vaizduojamas languotu rūbu, tapo asmeniniu Pikaso simboliu. Dauguma piešinių yra įkvėpti Fernande Olivier, skulptorių ir dailininų modelio.„Le Lapin Agile “– būdingas šiam periodui paveikslas.

Afrikos įkvėptas periodas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Afrikos įkvėptas periodas (1907–1909) prasideda paveiksloLes Demoiselles d'Avignondešinėje nupieštomis dvejomis figūromis, kurios primena Afrikietiškus artefaktus. Šio metu plėtojamos idėjos vėliau davė pradžią kubizmui.

Kubizmas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai Analitinio Kubizmo (1909-1912) principai, trimatės formos dvimačiame paveiksle, yra įgyvendinti paveiksle„Natiurmortas su romo buteliu”,nutapytame 1911. Analitinio Kubizmo technika buvo išvystyta Picasso ir Prancūzijos menininkoGeorges Braque(1882–1963), kurie susipažino 1907. Paveikslų koloritas monochromatinis, rudų ir neutralių atspalvių.

Picasso„Butelis ir vyno taurė ant stalo “(1912) yra ankstyvas Sintetinio Kubizmo (1912–1919) pavyzdys. Jis priklijavo laikraštinį popierių ir nudažė popierių ant drobės. Picasso ir Braque Sintetiniuose Kubistiniuose darbuose taip pat apėmė lytėjimo komponentus, tokius kaip audeklas. Kartais naudota trompe-l’oeil technika, norint sukurti tikrų objektų ir struktūros iliuziją.

Klasicizmas ir siurrealizmas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Čikagos Pikaso

Po Pirmojo pasaulinio karo Pikaso ėmė tapytineoklasicistiniuspaveikslus. Toks grįžimas prie aiškių ir tvarkingų formų buvo būdingas daugybei to meto dailininkų, pvz.,André Derain,Giorgio de Chirico.Šie Pikaso darbai primenaJean Auguste Dominique Ingresstilistiką. „Baltai apsirengusi moteris “(1923), vaizduoja klasikiniu stiliumi apsirengusią moterį. Ši moteris apsivilkusi balta suknele, panašia į togą. Ji, ilsisi susimąsčiusioje pozoje su ištaršytais plaukais. Perteikdama švelnų lyriškumą ir raminančią motinystės dvasią.

Iki 1930-ųjų pradžios, Picasso pasisuko į harmoningas spalvas ir vingiuotus kontūrus, kurie vaizduoja visą apimantį geidulingumą. Jis tapė moteris su palinkusiomis galvomis ir aiškiai pastebimu geiduliu, kuris atspindėjo atnaujintą optimizmo ir laisvės prasmę. Šio etapo kūriniai turbūt buvo įkvėptos jo ryšių su jauna moterimi Marie-Thérèse Walter (1909–1977).“Mergaitė skaito prie stalo “šio etapo kūrinys. Ketvirtame XX a. dešimtmetyje, jau įprastą simbolį – arlekiną – pakeitėMinotauras.Šio simbolio pasirinkimas greičiausiai nulemtas bendravimo su siurrealistais, kurie dažnai jį naudojo.

Nors 1930 metais Picasso toliau gyveno Prancūzijoje, į ispanų Pilietinį karą1936 m.reagavo su labai emocionalia serija paveikslų, tokių kaip "Svajonė" ir "Franco melas", kulminacinį tašką pasiekė didžiulėje freskojeGernika(1937 m.), nutapytas pilkų tonų paletėje. Sudėtingas darbas, didžiulės proporcijos su antikarinio simbolizmo požymiu, prieštaraujančio dėl fašistinio perversmo, kuriam vadovavoFrancisco Franco[7][8].

Vėlesnė kūryba[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Nuo 1940-ųjų pabaigos iki 1960-ųjų Picasso kūrybiška energija niekada neišblėso. Gyvendamas Prancūzijos pietuose, jis toliau tapė, kūrė keramikos gaminius.

Šeštame XX a. dešimtmetyje Pikaso stilistika vėl pasikeitė, kai jis ėmė tapyti garsių meno kūrinių interpretacijas. Jis sukūrė visą seriją darbų apieDiego VelazquezpaveiksląLas Meninas,taip pat nutapė kelis darbus remdamasisFrancisco Goya,Nicolas Poussin,Édouard Manet,Gustave Courbet,Eugène Delacroixkūryba.

Taip pat jis atliko užsakymą, sukurti maketą didelei 15 m aukščiolauko skulptūraiČikagoje. Dabar šis darbas žinomas kaipČikagos Pikaso.Niekas nežino ką vaizduoja ši skulptūra. Tai gali būti paukštis, arklys, moteris arba visiškai abstrakti figūra. Ji buvo atidengta1967 m.Pikaso atsisakė priimti darbo užmokestį – 100 000 dolerių – ir paaukojo pinigus miesto žmonėms.

Jis tarptautiniu mastu šlovę užsitarnavo pokario metais su didelėmis parodomisLondone,Venecijoje,Paryžiuje, Tokijuje, Lyone,Romoje,Milane,São Paulo.Retrospektyva Niujorke Šiuolaikinio meno muziejuje1957 m.sulaukė daug dėmesio; joje apsilankė daugiau kaip 100 000 lankytojų per pirmą mėnesį. Ši paroda įtvirtino Pikaso vardą. Muziejai, privatūs kolekcionieriai Amerikoje, Europoje, ir Japonijoje lenktyniavo, kad įsigytų jo darbus.

Šaltiniai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

  1. Nijolė Žilinskienė. Picasso Pablo (Pablas Pikasas), tikr. Pablo Ruiz Picasso.Visuotinė lietuvių enciklopedija,T. XVIII (Perk-Pra). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2010. 142-143 psl.
  2. "Picasso: Creator and Destroyer - 88.06". Theatlantic.http:// theatlantic /unbound/flashbks/picasso/destroy.htm.Nuoroda tikrinta 21 December 2009.
  3. a b Wertenbaker, 13.
  4. Fransuasa Gilot. Gyvenimas su Pikasu
  5. Cirlot, 1972, p.127.
  6. Wattenmaker, Distel, et al.,1993, p. 194.
  7. "Guernica Introduction". Pbs.org.http:// pbs.org/treasuresoftheworld/guernica/gmain.html.Nuoroda tikrinta 21 December 2009.
  8. The Spanish Wars of Goya and Picasso, Costa Tropical News Nuoroda tikrinta June 4, 2010

Nuorodos[redaguoti|redaguoti vikitekstą]