Psalmė
Psalmė(hebr.תהילים vert. garbinimas) – religinėhebrajųgiesmė,poezijosžanras. Psalmių poetika ir metrika pagrįsta sintaksiniais paralelizmais; atlikimo būdas – rečitatyvinis giedojimas.
Didžioji dalis psalmių užrašytaPsalmyne,vienoje išBiblijosdalių. Psalmyną sudaro 150 psalmių, iš kurių 73 tradiciškai priskiriamos Izraelio karaliuiDovydui.Biblijoje yra įvairaus turinio psalmių – Dievo šlovės, padėkos, skundo, atgailos, meldimo, gedulo, pranašysčių.
Nemažai psalmių buvo giedamos per pamaldas šventykloje, kitos – Izraelio tautos tremties laikais. Dalis psalmių išreiškia Izraelio tautos tikėjimą, kitos – labai individualios ir asmeniškos.[1]
Psalmių vertimai į įvairias kalbas pradėjo plistiReformacijoslaikotarpiu. Šios religinės giesmės naudojamoskatalikųirprotestantų(liuteronų,evangelikų reformatų) liturgijoje.
Pirmieji pilni psalmių vertimai įlietuvių kalbąbeiparafrazės,pritaikytos liuteronų liturgijai, paskelbtiMartyno Mažvydoleidiniuose (Katekizme,1547m., ir Giesmyne,1566–1570m.). Pirmasis visas psalmes į lietuvių kalbą išvertėJonas Bretkūnas.Jas paskelbėJonas Rėza1625m.
Yra sukurta religinių kūrinių, savo tematika ir stiliumi artimų hebrajų psalmėms. Stilizuotų psalmių yra parašęJonas Aistis,Antanas Miškinis.Psalmes pažodžiui yra įgarsinęs Artūras Chalikovas.
Šaltiniai
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]- ↑Biblijos enciklopedija. Alna litera. Vilnius, 1993., 92 psl.