Pereiti prie turinio

Senovės Roma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapioRomėnai)
Senovės Romos istorija
Priešistorinė Italija
Etruskai
Didžioji Graikija
Romos karalystė
Romos respublika
Romos imperija
Julijų-Klaudijų dinastija>Flavijų dinastija>Nervų-Antoninų dinastija>Severų dinastija>Konstantinų dinastija>Valentinianų dinastija>Teodosų dinastija
Vakarų Romos imperija
Italijos istorija
Žaliai pažymėtos graikų apgyvendintos teritorijos, geltonai – etruskų, violetine spalva – kartaginiečių.
Romos valstybės plėtra:
Senovės Romos žemėlapis

Senovės Roma– senovėscivilizacija,išsivysčiusi iš mažos žemdirbių bendruomenės, įsikūrusiosApeninų pusiasalyjeX amžiuje pr. m. e. Išsidėsčiusi paleiViduržemio jūrą,Senovės Roma tapo viena iš didžiausiųsenovės pasaulioimperijų.[1]

Per visą savo gyvavimo istoriją Romos civilizacijos santvarka išmonarchijoskeitėsi įoligarchinęrespubliką,o vėliau įautokratinęimperiją.Dėl užkariavimų irasimiliacijosši imperija dominavo pietvakarių ir pietryčiųEuropoje,Balkanuoseir Viduržemio jūros regionuose.

Nukamuota vidinio nestabilumo irbarbarųgenčių puldinėjimų, penktame amžiuje vakarinė imperijos dalis, įskaitantItaliją,Romos Ispaniją,Galiją,BritanijąirAfriką,susiskaldė į nepriklausomas karalystes.

Rytų Romos imperija,valdyta išKonstantinopolio miesto,sudaryta išGraikijos,Balkanų,Mažosios Azijos,SirijosirEgipto,išgyveno krizę. Nors praradoSirijąir Egiptą, Rytų Romos imperija gyvavo ir kitame tūkstantmetyje iki, kol paskutiniai jos likučiai buvo užimti iškilusiosOsmanų imperijos.Ši rytinė, krikščioniškoji, įViduramžiusįžengusi imperija istorikų dažniausiai yra vadinamaBizantijos imperija.

Romos civilizacija yra dažnai priskiriamaAntikai,kuriai taip pat priklauso irsenovės Graikija– civilizacija, įkvėpusisenovės Romos kultūrą.Senovės Roma labai daug prisidėjo prieVakarų pasaulioteisės, karo pramonės, meno, literatūros, architektūros, technologijų, religijos ir kalbos vystymosi. Senovės Romos istorija ir toliau daro didelę įtaką šiandieniniam pasauliui.

Įkūrimas ir Romos karalystė

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Romos karalystė.

Pasak legendos, 753 m. prieš Kristų Romą įkūrė broliai dvyniai, kilę išTrojosprincoEnėjo.[2]Romulas ir Remasbuvo lotynų miestoAlba LongoskaraliausNumitoroanūkai. Karalių nuo sosto nuvertė jo žiaurus brolisAmulijus,o jo duktėRėja Silvijapagimdė.[3][4]Rėja Silvija buvovestalė,išprievartauta DievybesMarso,tad broliai dvyniai Romulas ir Remas buvo pusdieviai.

Naujasis karalius bijojo, kad Romulas ir Remas susigrąžins sostą, todėl įsakė juos nuskandinti. Vilkė (arba, pasak kelių šaltinių, piemens žmona) išgelbėjo ir užaugino juos, ir kai broliai buvo pakankamai suaugę, šie susigrąžino Alba Longos karaliaus sostą.[5][6]

Tada dvyniai įkūrė savo miestą. Tačiau susiginčiję dėl to, kam atiteksRomos karaliaussostas, arba, pasak kelių šaltinių, dėl to, kurio iš jų vardu pavadinti miestą, Romulas užmušė Remą.[7]Taigi Romulo vardu ir buvo pavadintas Romos miestas.[8]Kadangi, pasak legendos, mieste nebuvo moterų, lotynai pakvietėSabinų gentįį festivalį ir pagrobė netekėjusias mergeles, kas lėmė lotynų ir sabinų susiliejimą.[9]

Laikotarpis truko 753–510/508 pr. m. e.

Romos miestas susiformavo pelkėtoje lygumoje, ribojamojeKapitolijaus,PalatinoirKvirinalokalvomis. Kultūriškai besiformuojanti civilizacija patyrė didžiulęetruskųirsenovės graikųįtaką.

Apie II t-metį pr. m. e. įvairios tautos persikėlė perAlpesį Italiją. I t-metyje pr. m. e. čia apsigyvenoetruskai.Jie statė namus išakmenųirplytų.Karių ir žynių diduomenė sudarė privilegijuotą gyventojų dalį. Miestus valdėkaraliai.VII a. pr. m. e. dvylika miestų sudarė laisvą Lotynų miestų sąjungą. Jos nariai švęsdavo bendras religines šventes, spręsdavo tarpusavio konfliktus. IV a. pr. m. e. romėnai sąjungą likvidavo.

Gyventojų verslai: žemdirbystė, amatai, prekyba. Etruskai prekiavo su Kartagina, Finikija, Graikija.

Pagrindinis straipsnis –Romos respublika.

Laikotarpis truko 510–27 pr. m. e.

Pagrindinis straipsnis –Romos imperija.

Laikotarpis truko 30/27 pr. m. e.–476m.

30 m. pr. m. e. vainikuotas pirmasis imperatorius Gajus Julijus OktavianasAugustas.

Senovės Roma pasižymėjo karingumu ir imperialistine politika. Valdant imperatoriuiTrajanui(98117) valstybės plotas siekė nuo dabartinėsŠkotijosikiArtimųjų Rytų.

Civilizacijos saulėlydis prasidėjo V a.Vakarinė imperijos dalis,įskaitant Ispaniją, Galiją ir Italiją suskilo į nepriklausomas karalystes. Rytų Romos imperija, valdoma iš Konstantinopolio, po 476 m., kurie tradiciškai laikomi „Romos žlugimo “metais, paprastai vadinama Bizantija.

Paskutinis imperatoriusRomulas Augustulas.

Romos imperija stipriai paveikė ne tik savo valdomas teritorijas, bet ir aplinkines šalis. Žymiausiais romėnų poetais ir rašytojais laikomiCiceronasirVergilijus.Romėnai pasiekė aukštų pasiekimų architektūroje, statė didelius pastatus,akvedukus,akmeninius tiltus ir kelius. Dalis jų išlikę iki šių dienų.

Svarbi populiariosios romėnų kultūros dalis buvo gladiatorių kautynės, kurios buvo panašios į dabartinį sportą, tačiau kautynių metu dažnai buvo kaunamasi iki mirties. Tarp pramogų populiarios buvo ir žirgų traukiamų vežimų lenktynės.

Pagrindinis piniginis vienetas buvodenarai(monetos).

Romėnų teisės filosofija

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Romos Imperijos valdymo sistema

Romoje didelę įtaką politikai turėjo nefilosofai,o juristai. Romėnų civilizacijos simboliu galėtų būtiAntikos teisė.Romėnų teisės filosofija ne abstrakčiai svarstė, kas teisinga ir kas neteisinga, šitų sąvokų prasmę, bet svarstė praktišką teisingumo įsikūnijimą, to teisingumo, kurį sukūrė iš visų to meto tautų įstatymų padarę vieną universalią valstybės teisę.

Romėnamsteisė(ius) ir įstatymas (lex) nesutampa, nors tokią klasikinę teisės sampratą romėnai turėjo ne visada. Įstatymus leidokomicijos.

Lex data– teisė duota užkariautiesiems, nelabai jų atsiklausiant. Tai potvarkiai, duodami prokonsulų, prokuratorių nukariautoms tautoms, provincijoms.

Romėnų medicina

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Romos imperijojemedicinanesiskyrė nuograikų,daugelis gydytojų naudojo tokius pat žoliniusvaistusbei gydymo būdus, tačiau vis dar tikėjodievųpagalba susirgus. Romėnai turėjo nemažai gerų vaistų, gaminamų išžolių(pankolių,šalavijų,debesylų,rozmarinų) ir kitųaugalų(česnakų), be to, ypač rūpinosihigiena:nuolat prausdavosi ir maudydavosi viešosiosepirtyse– termose, miestai dažniausiai būdavo švarūs ir tvarkingi. Taip pat buvo išrasta sudėtingos švaraus vandens tiekimo irkanalizacijossistemos bei išvietės.

Kanalizacijos sistemaRomojeveikė jauVI a. pr. m. e.Vėliau nutiestiakvedukaiaprūpindavo miestą geriamuojuvandeniu,visojeimperijojeįrengtos termos bei specialiosgimnastikossalės stabdėligųplitimą. Susirgus buvo teikiama gana aukšto lygio pagalba senovėsligoninėse,tačiau sunkių ligų romėnai nemokėjo gydyti, todėl tie, kuriuos reikėjo operuoti ar kurie sirgoinfekcinėmis ligomis,paprastai mirdavo.

Romėnaikremuodavosavo mirusiuosius. Pelenus supildavo į marmurines ar stiklinesurnas,kurias laikydavo šeimos kapuose bei bendrosekapinėse.

  1. Chris Scarre,The Penguin Historical Atlas of Ancient Rome(London: Penguin Books, 1995).
  2. Adkins, Lesley; Roy Adkins (1998).Handbook to Life in Ancient Rome.Oxford: Oxford University Press.ISBN0-19-512332-8.,p. 3
  3. The Founding of Rome.Nuoroda tikrinta 2007-3-8.
  4. Livy,The Rise of Rome, Books 1-5,translated from Latin by T. J. Luce, 1998. Oxford World’s Classics. Oxford: Oxford University Press.ISBN 0-19-282296-9,p. 8
  5. Durant, 1944. Pages 12-14.
  6. Livy, 1998. pages 9-10.
  7. Roggen, Hesse, Haastrup, Omnibus I, H. Aschehoug & Co 1996
  8. Livy, 1998. pages 10-11.
  9. Myths and Legends- Rome, the Wolf, and MarsArchyvuota kopija2007-05-29 išWayback Machineprojekto.. Nuoroda tikrinta 2007-3-8.