Pereiti prie turinio

Teodosijus II

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Teodosijus II
Teodosijus II
Teodosų dinastija
Gimė 401m.balandžio 10d.
Mirė 450m.liepos 28d.(49 metai)
Tėvas Arkadijus
Motina Elija Eudoksija
Vaikai Еudoksija,
Flakila
RytųRomos imperatorius
Valdė 408m. -450m.(~42 metai)
Pirmtakas Arkadijus
Įpėdinis Markianas
Vikiteka Teodosijus II

Teodosijus II(lot.Flavius Theodosius Junior,401m.balandžio 10d. –450m.liepos 28d.), vadinamas Teodosijumi Jaunesniuoju ar Teodosijumi Kaligrafu, buvoBizantijos imperatoriumi408450m. Jis labiausiai žinomas dėl Teodosijaus teisės kodekso ir Teodosijaus sienųKonstantinopolyje.Jam valdant kiloNestorizmoir Eutychianizmo sektų judėjimai.

Teodosijus gimė401m. imperatoriuiArkadijuiir jofrankųkilmės žmonaiElijai Eudoksijai.408 m. tėvas mirė ir 7 metų sūnus tapo Rytų Romos imperijos imperatoriumi.

Vyriausybei iš pradžių vadovado pretorijonų prefektas Antemijus, kuriam prižiūrint buvo pastatytos Teodosijaus sienos.

414m. Teodosijaus vyresnė sesuoPulcherijabuvo paskelbta Augusta ir tapo regente. Nuo416m. Teodosijus valdė pats, bet sesuo jam darė didelę įtaką.421m. Teodosijus II vedėEliją Eudociją,graikų kilmės moterį[1][2][3].Jie susilaukė duktersLicinijos Eudoksijos.

Paskatintas Pulcherijos, Teodosijus II susidomėjo krikščionybe ir pradėjo karą su Sasanidais (421422m.), kurie persekiojo krikščionis. Karas baigėsi lygiosiomis, nes Teodosijus II turėjo tartis, kaihunainusiaubė Konstantinopolį.

423m. mirė Vakarų Romos imperatoriusHonorijus,Teodosijaus II, irprimicerius notariorumJoanas.Honorijaus sesuoGala Placidijair jos sūnusValentinianas IIIpabėgo į Rytus ir po ilgų svarstymų424m. Teodosijus II paskelbė karą Joanui.425m. gegužę Valentinianas III tapo Vakarų Romos imperatoriumi, o jo motina – regente. Kad būtų sustiprinti ryšiai tarp abiejų imperijų, Licinija Eudoksija tapo Valentiniano III sužadėtine.

Solidas,skirtas Valentiniano III ir Licinijos Eudoksijos vestuvėms

Universitetas ir įstatymų kodeksas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

425 m. Teodosijus įkūrė Konstantinopolio universitetą. Tarp kitų dalykų buvo dėstoma teisė,filosofija,medicina,aritmetika,geometrija,astronomija,muzikair retorika.

429 m. Teodosijus II paskyrė komisiją surinkti visus įstatymus, išleistus nuoKonstantino Ilaikų, kad būtų sukurta vieninga teisinė sistema. Planas nepavyko, bet antroji komisija surinko įstatymus ir išleido kaipCodex Theodosianus438m. Teodosijaus II teisės kodeksas buvoJustiniano Ikodekso pagrindas.

Karai su hunais, vandalais ir persais

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Rytų Romos imperiją niokojo trumpi hunų išpuoliai.447m. hunai buvo prie Konstantinopolio, bet Anatolijui pavyko su jais susitarti. Imperatorius mokėjo apie 114,5 kg aukso hunams, o vėliau dvigubai.

Kaivandalaiužgrobė Afriką439m. Rytų ir Vakarų imperatoriai pasiuntė pajėgas įSicilijąatgauti Kartaginos, bet projektas nepavyko. Matydami mažą sienų apsaugą hunai irSasanidaipaskelbė karą.443m. hunai sumušė dvi romėnų armijas. Tik sutikus mokėti 687 kg aukso hunai atsitraukė. Karas su persais baigėsi 422 m.

Teologiniai ginčai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Sirijoje Teodosijus II sutiko Nestorijų ir jį paskyrė Konstantinopolio patriarchu428m. Nestorijus įsivėlė į teologinius ginčus tarp dviejų frakcijų, kurios nesutarė dėl kristologijos. Jis bandė tarpininkauti, bet buvo apkaltintas, kad atskiria Kristaus dievišką ir žmogišką prigimtis. Ši erezija pavadinta jo vardu. Imperatorius iš pradžių rėmė Nestorijų, bet šiam labai priešinosi patriarchasŠv. Kirilas Aleksandrietis.Su popiežiausCelestino Isutikimu431m. įvykoPirmasis Efeso susirinkimas,kuris pasmerkė Nestorijų, tad imperatorius jį ištrėmė.

Po 20 metų vėl kilo ginčai, kuriuos sukėlė Konstantinopolio abatas Eutychas. Teigiama, kad jo kristologija suliejo Kristaus dievišką ir žmogišką prigimtį į vieną. Abatą pasmerkė Konstantinopolio patriarchas Flavianas, bet užstojo Kirilo įpėdinis Dioskuras Aleksandrietis. Antrasis Efeso susirinkimas449m. nuvertė Flavianą, kuris greitai mirė. PopiežiusLeonas Iir kiti vyskupai protestavo, bet imperatorius patvirtino nutarimą. Tik po jo mirties 450 m. Chalkedono susirinkimas uždraudė Eutychianizmą.

Teodosijus II mirė per jojimo nelaimingą atsitikimą. Jo sesuo Pulcherija, nesenai grįžusi į rūmus, nugalėjo eunuchą Chrysafijų. Ji vedė generoląMarkianąir padarė jį imperatoriumi.

Rytų Romos imperatorius
Anksčiau valdė:
Arkadijus
Teodosijus II
'
Vėliau valdė:
Markianas
Straipsnių serijos apieSenovės Romądalis


  1. Duncan, AlistairThe noble heritage: Jerusalem and Christianity, a portrait of the Church of the Resurrection,Longman, 1974 m. 28 psl isbn 058278039X
  2. Morgan, RobinSisterhood is global: the international women’s movement anthology,Feminist Press, 1996 m. 270 m. isbn 1558611606
  3. Mahler, Helen A.Empress of ByzantiumCoward-McCann, 1952 m., 106 psl. OCLC 331435