Pereiti prie turinio

Tigrajus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.
Tigrajus
ትግራይ Tigray

1943 – 1995


Valstybė Etiopijos vėliavaEtiopija
Administracinis centras Maekelis
Avradžos 8

Tigrajus(gezas:ትግራይ) – istorinisEtiopijosregionas šiaurinėje dab. Etiopijos dalyje (atitinka šiuolaikinįTigrajų regioną) ir centrinėjeEritrėjoje(Debubasir aplinkinės teritorijos). Tai taip pat administracinis Etiopijos vienetas, provincija, egzistavusi 1943–1995 m. Regione daugumą sudaro etniniaitigrajai,bet yra ir kitų etninių grupių –agavai(bilenai),sahai(irobai) ir kt.

Tigrajų gyvenamas regionas apima šiauriausiąEtiopijos kalnynodalį. Į pietus nuo jo yraamharųgyvenami regionaiBegmenderis,Vagasir kiti. Rytuose regionas susisiekia suafarųgyvenamomis žemėmis, o vakaruose – su Sudano gentimis. Šiaurėje regionas pereina į klajokliųtigriųgyvenamas aukštumas.

Regiono centras, jos dvasinė sostinė nuo seno yraAksumo miestas.Tradiciškai Tigrajaus istorinis regionas dalijamas į 13 senovinių provincijų, egzistavusių feodalinio susiskaldymo laikais. Tai yraTembienas,Širė,Serajė,Hamasienas,Akelė Guzaj(Buras), Sama,Agamė,Amba Senajtas,Garalta,Enderta,SahartiirAbergalė

Etiopijos istorinis regionas:
Tigrajus ትግራይ
Šalis Tigrajų regionas
Tautos tigrajai
Valstybės Damotas,Aksumo imperija
Miestai Aksumas,Hintalas,Maekelis

Tigrajus – vienas seniausių Etiopijos regionų, kuriame formavosi seniausios Etiopijos valstybėsDamotas(VIII a. pr. m. e.),Aksumo imperija(I–X a.). Čia formavosi klasikinė Etiopijos kultūra, kalba (gezas) ir semitų tautahabešai,tapusi amharų ir tigrajų protėviais.

Netgi po to, kai po X a. Etiopijos civilizacijos politinis ir kultūrinis centras persikėlė į pietus, t. y. į amharų gyvenamas žemes, tigrajų gyvenamos sritys išlaikė savo ypač aukštą statusą, o čia buvęsAksumomiestas buvo laikomas Etiopijos sostine iki pat XVII a.

Administraciškai tigrajų gyvenamas regionas buvo padalintas nuo viduramžių. Sąlygine skiriamąja riba buvoMerebo upė.Šiaurinės teritorijos buvo vadinamosMidi Bahriir valdomos imperijos vietininkųBahr negus.Piečiau upės buvusios tigrajų žemės buvo kontroliuojamos Etiopijos imperatoriui pavaldaus vietininkoTigrai mekoneno.Jo kontroliuojamos sritys beveik atitiko dabartinį Etiopijos Tigrajų regioną. Šis administracinis suskaldymas vedė į skirtingai susiklosčiusias socialines ir politines struktūras.

Po XVII a. nusilpus Bahr negusų linijai, Tigrai mekoneno kontroliuojamos teritorijos kartais išsiplėsdavo toliau į šiaurę, ir apimdavo visas tigrajų gyvenamas sritis. Tačiau nuo XVIII a. II pusės tigrai mekoneno titulas tapo daugiau formalus, čia ėmė valdyti vietiniai kunigaikščiai rasai, suskaldę kraštą į daugybę smulkių valdų. Jos buvo suvienytos tik XIX a. iš Endertos regiono.

1872 m. Tigrajaus atstovasJohanes IVužėmė Etiopijos imperijos sostą. Kuomet sostą 1889 m. po jo mirties paveldėjoŠevoskaraliusMenelikas II,Tigrajus galutinai prarado politinę įtaką šalyje. Tuo metu italai šiaurinę dalį Tigrajaus prisijungė prieItalijos Eritrėjos,padalindami istorinį regioną pusiau.

1936 m. Italijai užėmus Etiopiją, visas Tigrajaus regionas administraciškai suvienytas ir atitekoEritrėjos kolonijai.Po kolonijos žlugimo, ir po 1943 m. administracinių reformų, vėl įteisintas regiono padalinimas: teritorijos į šiaurę tapoEritrėja(iš pradžių Eritrėjos autonomija, vėliau Eritrėjos provincija), pietinėse teritorijose suformuotaTigrajaus provincija.Jai, be tigrajų etninių žemių taip pat priskirtos afarų gyvenamos teritorijos.

Ši provincija buvo panaikinta 1995 m. Rytinės jos teritorijos atskirtos suformuojantAfarų regioną,o vakarinės – naujai įsteigtąTigrajų regioną.Prie pastarojo taip pat prijungtos iš Eritrėjos atkovotos tigrajų gyvenamos žemės.