Pereiti prie turinio

Toltekai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Skulptūros toltekų sostinėje Tuloje

Toltekaiindėnųtauta, gyvenusiMezoamerikosregione, kalbėjusijutų-actekų kalbųšeimai priklausiusia kalba.

VIII a.toltekai iš šiaurės įsiveržė į centrinęMeksiką.IX a.sukūrė didelę valstybę, užėmusią centrinę ir šiaurinę Meksiką. Jos sostinė buvo Sero de Estrelija, o vėliau –Toljanas(Tula). Kiti svarbūs toltekų miestai buvoČolula,Tolula, Tlilan Tlapalanas. Toltekų kultūra taip pat stipriai paveikėTeotihuakanoirŠočikalkomiestų vystymąsi.

X a.toltekų kariniai daliniai pasiekėmajųžemes ir užvaldė jų miestusJukataneir kalnųGvatemaloje.Tuo pat metu prasidėjo vidiniai konfliktai pačioje toltekų valstybėje, todėl dalis tautos migravo įSalvadorąir prisidėjo priepipilųtautos susiformavimo.

XII a.antroje pusėje iš šiaurės į Meksiką vėl atsikraustė naujos gentys, kurių tarpe buvoactekai,ir nusiaubė toltekų valstybę. Laikui begant tauta sunyko, tačiau tapo svarbi actekų legendose, o jų kultūra tapo actekų kultūros formavimosi pagrindu. Actekų kalbose žodžiutoltecapradėti vadinti menininkai, išmintingi žmonės.

Iš toltekų laikų išliko monumentalūs paminklai, skulptūros (kompleksas Tuloje), šventyklos. Kaip ir daugelis kitų Mezoamerikos tautų, toltekai praktikavožmonių aukojimą,jų mene svarbiausi karo ir dievų motyvai.

Karlosas Kastanedabei jo sekėjai toltekais vadino paslaptingus žynius, neva nuo senosios toltekų valstybės laikų saugančius jos paslaptis.

  • Вайан Дж. История ацтеков. М., 1949;
  • Гуляев В. Древнейшие цивилизации мезоамерики. М., 1972;
  • Кинжалов Р.Орел, кецаль и крест.М., 1991;
  • Кинжалов Р. В., Искусство древней Америки, М., 1962.