Pereiti prie turinio

Tujuhunas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tujuhunas
Buvusi valstybė

317 – 670
Location of
Location of
Sostinė Fuči
Valdymo forma Klajoklių konfederacija
Kaganas
284-317 (pirmasis) Mužong Tujuhunas
635-672 (paskutinis) Nuohebo
Era Viduramžiai
- Įkūrimas 317 m., 317
- Nukariauja Tibetas 670 m.

Tujuhunas(kin.Thổ Cốc Hồn,pinyin:Tǔyùhún,mong.Тугухунь), dar žinomas kaipTogonas(mong.Тогоон) arbaAdža(tibet.ཨ་ཅི=A ci) – nomadųsianbųsukurta valstybė,Tibeto plynaukštėjeegzistavusi III-VII a. Valstybės branduolys buvoAukštutinė Mongolija(dab.Činghajaus provincijosšiaurė), tačiau didžiausios ekspansijos laikais ji valdėAmdo,Hesi koridoriaus,Tarimo baseinoregionus.

Manoma, kad sianbai kalbėjo mongolų kalbai gimininga kalba[1],tačiau kadangi ji neturėjo rašto, ši hiptezė galutinai nėra įrodyta. Kinų istoriografijoje valstybė priskiriamaŠešiolikos karalysčiųlaikotarpiui, tačiau į tradicinį karalysčių sąrašą neįtraukiama.

234 m.Žoužanų kaganatassunaikinosianbų konfederaciją,kuri iki tol kontroliavoMongolijos stepę.Atskiros sianbų gentys ryžosi migruoti į pietus, dėl ko prasidėjo didysis tautų kraustymasis Rytų Azijoje. Vienas iš įtakingiausių sianbų klanų buvomužongai(kin.Mộ Dung,pinyin:Mùróng,mong.Мужун), kurių gyvenamos vietos buvoLiaodongasMandžiūrijoje. Vienas iš mužongų diduomenės atstovų Mužong Tujuhunas subūręs dalį savo klano atstovų, juos išvedė į vakarus. Čia jie perkopė kalnus ir pasiekė Aukštutinės Mongolijos stepes, kur įsitvirtino vietos gyventojųčiangųtarpe. Beje, Mužong Tujuhunas kinų istoriografijoje yra pirmasiskaganotitulu vadinamas valdovas.

317 m. Tujuhunui mirus, jo įpėdinis perėmė valdžią ir visą gentinę konfederaciją pavadino tėvo vardu, t. y. Tujuhunu. Ši valstybė dalyvavo gentiniuose judėjimuose Kinijoje, puldinėjo Tarimo baseino ir Hesi koridoriaus valstybes, čiangų gentis Tibeto plynaukštėje. Sostine tapo Fuči ( phục chờ Fuqi) gyvenvietė į vakarus nuo Kukunoro ežero.

V a. Tujuhuno valstybė užmezgė santykius suŠiaurės VeiirLiu Song,iš kur siekė perimti kultūrą. 444 m. valdovui Mulijanui pavyko užimtiHotano karalystęir perimti kontrolę pietiniuoseŠilko keliomiestuose. Tai leido vystyti šalies prekybą ir kultūrą. Iš Vidurinės Azijos palengva skynėsi keliąbudizmas.Valstybė garsėjo savo geros kokybės arkliais,varioirgeležiesištekliais.

Kinijos imperatoriusSui Vendisiekė kontrolės Šilko kelio prekyboje, todėl 581 m. užpuolė Tujuhuną ir sutriuškino jo armiją ir pavertė jį marionetine valstybe. Vėlesniems Sui ir Tangų valdovams teko ne kartą tramdyti šį kraštą.

Tuo pačiu metu pietuose išaugoTibeto imperija,kuri siekė kontroliuoti visą Tibeto plynaukštę. Tibeto armijos ne kartą puldinėjo Tujuhuną. 663 m. valstybės armija buvo sutriuškinta ir ji prijungta prie Tibeto. Tangų imperatoriusGaodzongasbandė susigrąžinti prarastą kontrolę ir 670 m. pradėjo karą su Tibetu, tačiau patyrė pralaimėjimą ir buvo priverstas atsisakyti savo ambicijų.

Po valstybės sunaikinimo daug tujuhunų diduomenės pabėgo į Kiniją, ir jų palikuonys tapatybę išlaikė iki X a. Vėliau jie įsiliejo į hanių tautą, ir jų minėjimas nutrūksta. Tibeto plynaukštėje likę gyventi tujuhunų palikuonys perėmė tibetietiškus papročius ir religija, o jų palikuonys vadinamimonguorais.

Tibeto istorija
Tibeto priešistorė
Žanžungai,Supi,Monjulas,Dongnu,Fanas,Tujuhunas,Jarlungai
Tibeto imperija(Njatrių dinastija)
Tibeto kunigaikštystės
Yuan dinastija
Phagmodų dinastija
Tibeto dalailamos
Chošutų chanatas
Čing dinastija(Tibetas)
Tibetas 1911-1950 m.
KLR(Tibeto autonominis regionas)
Tibeto ist. regionai ir provincijos:
U-cangas,Amdo,Khamas,Čangtangas,Ladakas,Baltijulas,Ngaris,A. Himalajai,Sikimas,Butanas,Monjulas

Tikslus valdovų titulas nėra žinomas, tačiau tikėtina, kad jie buvo tituluojamikaganais.Visi valdovai priklausė Mužongų klanui. Visi valdovų vardai yra žinomi tik per kinų kalbą.

  1. Vovin, Alexander. 2015. Some notes on the Tuyuhun ( Thổ Cốc Hồn ) language: in the footsteps of Paul Pelliot. In Journal of Sino-Western Communications, Volume 7, Issue 2 (December 2015).
  • Molè, Gabriella, 1970,The T'u-yü-hun from the Northern Wei to the time of the five dynasties.Roma, Istituto italiano per il Medio ed Estremo Oriente.
  • Илюшин, Б.А.Очерк истории Тогона (сяньбийского владения Туюйхунь).- Нижний Новгород: ООО "Растр", 2016. - 104 с. - 100 экз.
  • Таскин, В.С.Материалы по истории древних кочевых народов группы дунху.- М., 1984.
  • Zhou, Weizhou [ chu vĩ châu ] (1985). The Tuyühu History [《 Thổ Cốc Hồn sử 》]. Yinchuan [ bạc xuyên ]: Ningxia People's Press [ Ninh Hạ nhân dân nhà xuất bản ].