Pereiti prie turinio

Tunisas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tuniso Respublika
arab.الجمهورية التونسية
al-Jumhūrīyah at-Tūnisīyah
Tuniso vėliava Tuniso herbas
Vėliava Herbas
Himnas:Tėvynės gynėjai

Tunisas žemėlapyje
Valstybinė kalba Arabų,prancūzų(de facto)[1]
Sostinė Tunisas
Didžiausias miestas Tunisas
Valstybės vadovai
• Prezidentas
• Ministras pirmininkas

Kais Saied
Ahmed Hachani
Plotas
• Iš viso
• % vandens

163 610 km2(91)
5,04 %
Gyventojų
2020
Tankis

11 708 370[2](81)
71,65 žm./km2(110)
BVP
• Iš viso
• BVP gyventojui
2022
Didėjimas45,642[3]mlrd.$(96)
Didėjimas3 763[3]$(129)
Valiuta Tuniso dinaras(TND)
Laiko juosta
Vasaros laikas
UTC+1(CET)
netaikomas
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
nuoPrancūzijos
1956m.kovo 20d.
Interneto kodas .tn
تونس‎.
Šalies tel. kodas +216

Tunisas(arab.تونس=Tūnis,pranc.Tunisie), oficialiaiTuniso Respublika(arab.الجمهورية التونسية=al-Jumhūrīyah at-Tūnisīyah,pranc.République tunisienne) – valstybėŠiaurės Afrikoje,prieViduržemio jūros.Vakaruose ribojasi suAlžyru,pietryčiuose – suLibija.Šalies sostinė ir didžiausias miestas –Tunisas.

Tunisas yra populiarus tarp turistų, kurie lankosi Viduržemio jūros pakrantėje,Sacharos dykumojeir buvusio senovinio miestoKartaginosvietoje.

Tuniso plotas yra beveik 165 000 km², jame gyvena apie 10,7 milijono gyventojų.

Tuniso respublika yra Arabų Magribo sąjungos,Arabų LygosbeiAfrikos Sąjungosnarė.

Istorija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Tuniso istorija.

Tunisas yra apgyvendintas nuo priešistorinių laikų, žmonių gyvenimo pėdsakai čia randami nuopaleolito.Pirmaisiais Tuniso gyventojais laikomi tiesioginiai dabartiniųberberųprotėviai, kuriuosegiptiečiaivadino apibendrinančiu terminulibu(lbw). Iš to etnonimo kilo vietovardisLibija,kuriuograikaiįvardijo visą jiems žinomą Šiaurės Afriką į vakarus nuo Nilo slėnio.

Dabartinio Tuniso teritorija buvo viena derlingiausių senovės Libijos dalių, todėl I tūkst. pr. m. e. pradžioje įvairios tautos ėmė kurti savo kolonijas. Svarbiausia tų tautų buvofinikiečiai,kurie čia įkūrė daug miestų-valstybių. Jos čia plėtojo semitišką Artimųjų Rytų civilizaciją ir aktyviai dalyvavo kaip egzotinių Afrikos produktų tarpininkės tarp jūros irSacharostautų. Svarbiausia jų buvoKartagina,ilgainiui įgijęs hegemoniją kaimyninių miestų atžvilgiu ir sukūręs tikrą jūrinę imperiją vakarinėje Viduržemio jūroje.

III a. pr. m. e. Kartaginos interesai susikirto su kitos augančios galybės –Romos imperijosinteresais. Tarp dviejų valstybių kiloPūnų karai,kuriuose 146 m. pr. m. e. galutinę pergalę šventė Roma, sugriovusi Kartaginą iki pamatų ir ėmė kontroliuoti pajūrį. Tuniso teritorija paverstaRomos provincijair pavadintaAfrika.Iš jos vėliau kilo viso žemyno pavadinimas. Tuo metu didžiają dalį teritorijos žemyne jau kontroliavo berberiškaNumidija.Skverbdamasi gilyn į krašto gilumą Roma pradėjo karą su jos karaliumiJugurta,kol galiausiai laimėjo taip vadinamuosiusJugurtos karus.

Romos imperijoje Tunisas buvo laikomas bene svarbiausiu šalies grūdų aruodu. Jis klestėjo ekonomiškai. Iš čia buvo gabenamos prabangos prekės. Pirmaisiais mūsų eros amžiais kraštas kristianizuotas.

Byrant Romos imperijai, V a. tunisą nusiaubė germanaivandalai,kurie įkūrė čia savokaralystę.VI a. vandalus sutriuškino atsigavusiBizantijos imperija,kuri atkūrė Romėnų administraciją. Tačiau galutinę pergalę krašte šventė VII a.arabai,kurie nukariavo Afrikos provinciją ir prijungė ją prieKalifato.Vietos gyventojai kriškščionys berberai buvo masiškai islamizuoti ir arabizuoti. Dalis berberų pasitraukė į kalnus siekdami išvengti prievartinio vertimo musulmonais. Dar ir dabar jų pagrindinės gyvenvietės yra įsikūrusios Atlaso kalnuose.

Arabai paliko senąjį krašto pavadinimą (Afrika), jį arabizuodami ir paversdamiIfrikija.Ifrikijos provincija Kalifate egzistavo tiek valdantOmejadų,tiekAbasidųkalifams. Tai buvo viena svarbiausių provincijų, kurioje klestėjo menas, sukurta daug islamiškos architektūros šedevrų. Vienas jų –Kairuanomečetė.

Ilgainiui Ifrikijos vietininkai įgijo didelę nepriklausomybę nuo Abasidų, susiformavo vietos dinastijos, nominaliai pripažinusios kalifų valdžią. Viena svarbiausių jų buvoAglabidai(800–909), valdę iš Kairuano. Vėliau Ifrikija priklausėFatimidams,kol vėl atsiskyrė valdomaZiridų(973–1148). Dar vėliau Ifrikiją nukariavo MauretanijosAlmohadų dinastija,kol nuo jos XIII a. atsiskyrėHafsidai,nuo 1249 m. ambicingai titulavęsi kalifais. Jiems valdant Ifrikija patyrė vieną didžiausių klestėjimo laikotarpių, prekiaudama su dykumos tautomis pietuose ir kriščionimis šiaurėje.

XIV a. Hafsidų karalystė turėjo laviruoti tarp dviejų augančių galybių –Ispanijos karalystėsirOsmanų imperijos.Osmanai net du kartus buvo paėmę jų sostinęTunisą,priversdami Hafsidus pripažinti Ispanijos vasalitetą. 1574 m. paskutinysis Hafsidų kalifas pralaimėjo ir buvo nukirsdintas Konstantinopolyje. Ifrikija atiteko Osmanams.

Valdant turkams Tunisą ne kartą siaubė badas. Čia ilgainiui susiformavo vietininkų dinastijaHuseinidai,turėjusi didelę autonomiją nuo Osmanų. Osmanų imperijai XIX a. silpstant, interesus regione pradėjo reikštiPrancūzija,kuri 1881 m. įvedė čia savo armiją, privertė Huseinidus pripažinti savo valdžią ir įkūrėTuniso protektoratą.

1956 m. Tunisas gavo nepriklausomybę iš Prancūzijos, ir pirmuoju šalies prezidentu tapoHabib Bourguiba.Po ilgo laiko, prezidentui susenus, 1987 m. įvyko karinis perversmas, kuriame prezidento valdžią perėmėZine El Abidine Ben Ali.Jis ir jo šeima pagarsėjo korupcijos skandalais. 2011 m. Tunise įvykoTuniso revoliucija.

Politinė sistema[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Tuniso politinė sistema.

2011 m. įvyko perversmas.

Administracinis suskirstymas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Tuniso administracinis suskirstymas.

Tunisas yra suskirstytas į 24 apygardas (vilajetus).

Didžiausi šalies miestai:

Geografija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Tuniso geografija.

Tunisas yra mažiausia (plotas – 163 610 km²)Šiaurės Afrikosvalstybė, turinti pakrantę prieViduržemio jūros.Pietryčiuose ribojasi suLibija,o vakaruose – suAlžyru.

Šalis gali būti suskirstyta į tris regionus: kalnuotą šiaurę, centrines lygumas ir pietuose esančią dykumą.[4]Šiaurėje esantysAtlaso kalnai(aukščiausias taškas – 1544 mŠambi kalnas) užima apie ketvirtadalį Tuniso. Iš jų išteka ilgiausia šalies upė –Medžerda.Šioje šalies dalyje dėl palankaus klimato ir derlingos žemės susitelkę didžioji dauguma gyventojų. Tolstant į pietus, prasideda centrinės lygumos, iškilę 180–450 m virš jūros lygio. Jose mažai kritulių, plytistepės,palaipsniui pereinančios įSaharosdykumą. Tunisui priklausančioje Saharos dalyje aptinkami sezoniniaidruskos ežerai,oazėssudatulių palmėmis.

Klimatas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Tuniso klimatą šiaurėje lemia Viduržemio jūra, iš kurios atnešamos vėsesnės oro masės ir krituliai. Žiemos čia vėsios ir drėgnos, o vasaros karštos ir sausos. Centrinėje dalyje orai panašūs, tačiau kritulių dvigubai mažiau, o tolstant į pietus klimatui vis didesnę įtaką daro Saharos dykuma, nuo kurios pučia karšti, sausi vėjai.

Tunisasklimatas
Mėnuo Sau Vas Kov Bal Geg Bir Lie Rgp Rgs Spa Lap Gru Metinis
Vid. temperatūra °C 11 12 14 16 19 24 26 26,5 25 21 16 12,5 18,4
Krituliai mm 70 47 43 42 23 11 1 11 37 56 57 70 468
Duomenys: Tuniso klimatas, Tunisas[5]2012 10 16

Gamta[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Tunise aptinkama apie 2200augalų,80žinduolių,362paukščių,virš 80žuvųbei 67ropliųirvarliagyviųrūšys. Rudenį į šiaurinį Tunisą iš Europos suskrenda migruojantys paukščiai:antys,žąsys,gandraiir kiti. Pietinėje šalies dalyje galima pamatytifenekus,šoklius,skarabėjus,skorpionus.Miškai Tunise užima tik 6% sausumos ploto.

Ekonomika[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Tuniso ekonomika.

Tuniso ekonomika glaudžiai siejama su turizmu. Pagrindiniai turizmo miestai yra išsidėstę pakrantėje:Port El Kantauis,Susas,Monastyras.Dėl šiltų žiemų bei istorinių, kultūrinių paminklų per metus Tunisą aplanko apie 5 mln. turistų.

Taip pat Tunisas eksportuoja naftą bei dujas, taip pat tekstilės bei žemės ūkio produktus. Beveik visa šalies pramonė sutelkta sostinėje bei jos apylinkėse. Apie 50 % Tuniso teritorijos yra naudojama žemės ūkio paskirties veiklai.

Gyventojai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Tuniso demografija.

98 % Tuniso gyventojų yraarabai,kalbantys tunisietiškuarabų kalbosdialektu.[6]Populiariausia užsienio kalba yraprancūzų,kurią moka daugelis išsilavinusių tunisiečių. Nors neturi jokio oficialaus statuso, prancūzų kalba yra naudojama švietimo sistemoje, spaudoje ir versle. Mokykloje prancūzų kalba yra mokoma nuo 8 metų, oanglų– nuo 12. Mažiau nei 1 % gyventojų yraberberai,daugiausiai kalbantys savo berberų kalbų grupei priklausančia kalba. Tiesa, daug daugiau yra iš berberų kilusių žmonių. Taip pat maždaug 1 % sudaro europiečiai, daugiausiaiprancūzaiiritalai.Nuo XIX amžiaus pabaigos iki nepriklausomybės paskelbimo, Tunise europiečių buvo daug daugiau. 1956 m., kai buvo paskelbta nepriklausomybė, šalyje jų gyveno apie 255 000[7],bet vėliau didžioji europiečių dalis išvažiavo. Panaši situacija yra ir sužydais:1948 m. šalyje jų buvo apie 105 000, bet iki 2003 m. Tuniso žydų populiacija sumažėjo iki maždaug 1 500.[8]

Romos katalikų katedra Tuniso mieste

Pasak 2004 m. surašymo, vyresnių nei 15 m. žmonių raštingumas Tunise yra 74,3 % (vyrų – 83,4 %, moterų – 65,3 %).[6]Anot 2009 m. apskaičiavimų,Vidutinė numatomo gyvenimo trukmėšalyje yra 75,78 metų (vyrų – 73,98 m., moterų – 77,7 m.)[6]– beveik metais didesnė neiLietuvos.Palyginus su kitomis Afrikos valstybėmis, ypač esančiomis piečiau, Tunisas turi mažą gimstamumą. 14 metų bei jaunesni žmonės sudaro 22,7 % visų šalies gyventojų – daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis (15,44 %), bet daug mažiau nei daugelyje kitų Afrikos valstybių. 65 metų ir vyresni žmonės sudaro 7,2 % Tuniso populiacijos.

Religija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

98–99 % Tuniso gyventojų yramusulmonai,daugiausiasunitai.[6]Taip pat šalyje yra maždaug 25 000 krikščionių (daugiausiaikatalikų) ir 1 500judėjų.Patikimų šaltinių apie praktikuojančių religijas žmonių skaičių nėra, bet manoma, kadateistaisudaro nemenką visų gyventojų dalį, didžiausią tarp šiaurės Afrikos valstybių.

Nors Islamas yra oficiali šalies religija ir pagal įstatymus šalies prezidentas privalo būti musulmonu, Tunise yra pakankamai didelė religijos laisvė, kurią saugoja ir konstitucija. Daugelis tunisiečių toleruoja kitų religijų praktikavimą ir dažniausiai apie tikėjimą neklausia.[9]

Kultūra[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Tuniso kultūra.

Kita informacija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

  1. Prancūzųyra Tuniso administracinė, komercinė ir edukacinė kalba.
  2. „National Institute of Statistics-Tunisia “.National Institute of Statistics-Tunisia. Suarchyvuotasoriginalas28 November 2019.Nuoroda tikrinta2 March2020.
  3. 3,03,1„World Economic Outlook Database, April 2022 “.IMF.org.Tarptautinis valiutos fondas.2022 m. balandžio mėn.Nuoroda tikrinta2022-04-19.
  4. Roslind Varghese Brown, Michael Spilling.Tunisia.Marshall Cavendish, 2008, p. 8
  5. http:// tunisia.climatemps /Tunis], Climatemps; tikrinta: 2012-10-16
  6. 6,06,16,26,3CŽV faktų knyga: TunisasArchyvuota kopija2012-10-16 išWayback Machineprojekto.
  7. Tunisia.Worldmark Encyclopedia of the Nations. Thomson Gale. 2007.Encyclopedia.
  8. The Jews of Tunisia.Jewish Virtual Library.
  9. Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor (2008),"Report on Tunisia",International Religious Freedom Report 2008,US State Department

Nuorodos[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminasTunisas

Bendros nuorodos:

Žemėlapiai:

Laikas ir orai: