Pereiti prie turinio

Urartija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapioUrartu)
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.
Biainili
Urartu karalystė

860 m. pr. m. e. – 590 m. pr. m. e.
Location of Urartu Karalystė
Location of Urartu Karalystė
Karalystės teritorija (743 m. pr. m. e.)
Sostinė Arzaškuni,Tušpa
Kalbos Urartų
Valdymo forma monarchija
Istorija
- Įkūrimas 860 m. pr. m. e. m.
- Žlugimas 590 m. pr. m. e. m.

Urartija(urartų k.Biainili,asirų k.Uruatri,akadų k.Urartu,sen. hebrajų k.Ararat) – senovėskaralystėrytinėjeAnatolijoje(Armėnijos kalnyne), kurios centras buvo kalnų regione apieVano ežerą(dabartinėTurkija). Valstybė egzistavo maždaug nuo 1000 iki 585 m. pr. m. e.Biblijojeminima kaipAraratas.

Urartų karalystė susiformavo kalnuotoje teritorijoje prieVano ežero.Pirmieji šaltiniai apie Urartiją turimiasirųįrašuose, kur minima nairių tauta ir jų konfederacijaUruartriapie 1270 m. pr. m. e. Asirai ne kartą siaubė jų sritis. Pirmasis minimas jų stiprus valdovas buvoAramas(860–843 m. pr. m. e.), kovojęs su Asirija.

Kitas valdovas Sarduris (832–820 m. pr. m. e.) sugebėjo atsispirti Asirams ir pradėjo ekspansiją visame Armėnijos kalnyne. Didžiausio išsiplėtimo laikais (apie 743 m. pr. m. e.) Urartija driekėsi nuo šiaurinioTarpupioiki pietinioKaukazo,apimdama taip pat ir dabartinėsArmėnijosteritoriją ikiSevanoežero. Urartųtvirtoviųvietos –Vanas,Armaviras,Jerevanasir kt.

Apie 714 m. pr. m. e. valstybę nusiaubėkimerai,vėliau puolė Asirija, tačiau vietos karaliams pavyko atsilaikyti. Vis dėlto, tai žymėjo valstybės ekspansijos pabaigą. Valstybė gyvavo dar apie 100 m., kol ją nusiaubėMedija,kuri, atrodo, nesugebėjo jos prijungti prie savo imperijos. Tačiau Urartijoje tuo metu įvykusi suirutė lėmė dinastijos pasikeitimą ir naujos tautos, –armėnų– įsigalėjimą: čia susikūrėArmėnijos karalystė.

Tauta ir pavadinimai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Urartų karalystės kūrėjai buvo urartai, kurių savivardis tikriausiai buvochaldiniarbanairi,kaip jie vadinami ir asirų šaltiniuose. Savo valstybę jie vadino Biainili, iš kurio kiloVano ežeropavadinimas.

Ilga diskusija vyksta dėl visiškai urartams negiminingos (proto-)armėnų tautos vaidmens valstybės gyvenime. Yra žinoma, kad armėnai nuvertė urartų dinastiją VII a. pr. m. e. pabaigoje ir apgyvendino visą tos valstybės teritoriją, sunaikinę vietinius nairius. Tačiau nėra aišku, ar Urartų valstybės laikais jie jau čia gyveno, ar tuo metu armėnai įsiveržė iš vakarų, t. y. Mažosios Azijos.

Šiaip ar taip, Armėnijos kalnyno teritorijos pavadinimas VI a. pr. m. e. keitėsi. 521 m. pr. m. e. trikalbiame įraše teritorija babiloniečių kalba vadinama „Urartu “, o persų kalba ji jau vadinama „Arminiya “.

Senovės Armėnija
Nairiai,Hajasa-Azi,Isuva,Muškiai,Šuprija,Chubuškija,Daiaeni
Urartija
gimiriai,Medija
Armėnijos satrapija:
Achemenidai>Seleukidai
Armėnijos karalystė:
Orontidai>Artašesidai>Aršakuniai
Sofena,Komagena,Korduena
Romos imperija(Armėnija)
Bizantija/Sasanidai
Sasanidai(Marzpanatas)
Armėnijos istorija,Kurdistano istorija

Visos datos pr. m. e.