Pereiti prie turinio

Visata

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Visataerdvėsatžvilgiu beribis, olaiko– kintantismaterialusispasaulis, kartais vadinamaskosmosu.Visomis stebėjimo priemonėmis įmanomų aptikti kosminių objektų visuma dar vadinamametagalaktika,arbastebimąja mūsų visatos dalimi.

Hablo kosminio teleskopodaryta visatos nuotrauka, kurioje matomos pačios tolimiausios galaktikos

Šiuo metu galima stebėti iki 13 mlrd.šviesmečiųatstumu esančius kosminius objektus. Metagalaktika yra vienalytė ir izotropinė (visomis kryptimis vienodų savybių). Todėl spėjama, kad ji gali būti maža didesnių supersistemų dalelė. Ta įsivaizduojama supersistema vadinamamūsų visata.Nors visata savo prasme turėtų reikšti viską, kas egzistuoja, panašu, kad šį pavadinimą gali ištikti sąvokosatomas(„nedalomas “) likimas. Mokslininkai vis dažniau vartojamultivisatoskategoriją norėdami pabrėžti, kad ir mūsų visata gali būti tik dar viena kitos supersistemos dalelė.

Visatos sandara

PagalWMAPgautusNASAduomenis, anot mokslininkų 68% visatos sudarotamsioji energija,27%tamsioji materijair 5%atomai– įprasta, mums matoma, juntama normalioji materija. Likę 95% yra nematomoji materija.[1]

Tie 5% atomų yražvaigždžiųirplanetųpamatinė medžiaga. Tamsioji medžiaga, arba nematomoji medžiaga, sudaranti 27%, skiriasi nuo atomų, neabsorbuoja ir neišskiriašviesos,atrasta netiesiogiai pagal įtaką visatos kūnų judėjimui,gravitaciją.68% visatos sudaranti tamsioji energija veikia panašiai, kaip antigravitacija. Ši energija atsakinga už greitėjantį visatos plėtimąsi.Stebimoje visatoje,kaip manoma, yra 100-200 milijardųgalaktikų[2],nors naujais paskaičiavimais manoma, kad iš tikrųjų jų turėtų būti dešimt kartų daugiau.[3]Galaktikos skirstomos į keletą kategorijų ir yra skirtingų skaitinių dydžių.

Visatos plėtimasisper visą žinomo laiko istoriją buvo laipsniškas. WMAP stebėjimų duomenys patvirtino seniai gyvavusias visatos plėtimosi teorijas. Pagal WMAP teoriją, visata iš pat pradžių buvo mažesnė už atomą. Palaipsniui ji didėjo ir augo, vėliau įvyko sprogimas, kuris pradėjo visą visatos istoriją. Visata nuolat plečiasi ir didėja. Jos amžius, pagalDidžiojo sprogimoteoriją, yra apie 13,7 milijardų metų.

Visatos plėtimąsi nusakoHablo dėsnis,kuris teigia, kad galaktikų tolimo nuo mūsų galaktikos greičiai yra proporcingi atstumams iki jų:

Taip pat skaitykite

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]