Pāriet uz saturu

Anrī Matiss

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par franču mākslinieku. Par Latvijas politiķi skatīt rakstuAnrijs Matīss.
Anrī Matiss
Matiss 1933. gadā
Dzimis 1869.gada31. decembrī
Lekato-Kambrezī,Francijas Otrā impērija
(Nora,Karogs: FrancijaFrancija)
Miris 1954.gada3. novembrī(84 gadu vecumā)
Nica,Karogs: FrancijaFrancija
Nozares gleznošana,grafika,tēlniecība
Mācījies Žuliāna akadēmija(Viljams Adolfs Bugro,Gistavs Moro)
Mākslas virziens fovisms,modernisms,impresionisms

Anrī Matiss(franču:Henri Matisse,dzimis1869.gada31. decembrī,miris1954.gada3. novembrī), dzimis kāAnrī Emils Benuā Matiss(franču:Henri-Émile-Benoît Matisse) bija franču mākslinieks, visnozīmīgākaisfovismapārstāvis. Lai arī Matiss pamatā pazīstams kā gleznotājs, viņš bija arī prasmīgs tēlnieks un grafiķis. Starp nozīmīgākajiem Matisa darbiem jāmin "Deja"(1910), "Sarkanā istaba"(1911), "Karaļa skumjas" (1952), kā arī interjers Rožukroņa kapellai Vansā.

Matiss piedzima Lekato1869.gadā.1887.gadā viņš devās uzParīzistudēt jurisprudenci. Ar glezniecību Matiss sāka nodarboties pēc smagasapendicītalēkmes.1891.gadā viņš sāka apgūt glezniecību Žiljena akadēmijā, kā arī pieViljama Adolfa BugrounGistava Moro.1896. gadā Matiss izstādīja četras gleznas Parīzes Salonā. Viņš kļuva par Salona biedrības biedru, un valsts iegādājās viņa darbu "Sieviete lasa" (1894). 1898. gadā Matiss apprecēja Amēliju Parēru (Amélie Parayre) un uz gadu devās uzLondonu,kur iepazinās arViljama Tērneradarbiem.

Matiss ietekmējās nopostimpresionisma(Pola Sezana,Gogēna,van Goga,Pola Siņaka) unjapāņu mākslas,padarot krāsu par būtisku elementu savās gleznās. 1898. gadā Siņaks žurnālāLa Revue Blanchepublicēja manifestu "No Ežēna Delakruā līdz neoimpresionismam" (D'Eugène Delacroix au Néo-Impressionnisme), kas veicināja Matisa interesi parpuantilismu.Daudzi darbi, kas radīti no 1899. līdz 1905. gadam uzgleznoti puantilisma tehnikā, ko Matiss aizguva no Siņaka. Matiss iegādājās Sezana, Gogēna, van Goga unRodēnadarbus, kā arī 1899. gadā sāka apgūt tēlniecību. Lai arī Matiss bija gluži populārs, viņam bija finansiālas grūtības. Tikai 1904. gadā notika Matisa pirmā personālizstāde; tā bija neveiksmīga.

Padziļināti par krāsām Matiss sāka interesēties 1905. gadā, kad viņš devās uz dienvidiem strādāt arAndrē Derēnuun kādu laiku uzturējāsFranču Rivjērā.Matiss atteicās no puantilisma; šī perioda gleznām raksturīgas divdimensionālas figūras, priekšroka dota ekspresijai, nevis detaļām. 1905. gada rudenī Matisa un citu novatorisku mākslinieku darbi tika izstādīti Rudens salonā. Mākslas kritiķisLuijs Vokselsnosauca mākslinieku grupu parles fauves( "mežonīgi zvēri" ). Matiss kļuva par nozīmīgāko fovistu pārstāvi; grupā bija arī Andrē Derēns,Žoržs Braks,Rauls DifīunMoriss Vlaminks.Pēc 1906. gada sākās fovisma noriets, taču tas nemazināja paša Matisa darbu popularitāti. Viņa darbus sāka kolekcionēt, piemēram,Gertrūde Staina.1908. gadā viņa darbi tika izstādītiBerlīnē,MaskavāunŅujorkā.

Matiss no 1917. gada līdz savai nāvei dzīvoja Franču Rivjērā. Šī perioda pirmajā posmā viņa mākslinieciskajā pieejā iestājās atslābums, atteikšanās no avangarda, kas raksturīga lielai daļai pēckara mākslas (salīdzinājumam var minētPikasounStravinskaneoklasicismu un Derēna atgriešanos pie tradicionālisma). Šim periodam raksturīgs darbs ir "Odaliska ar magnolijām". Šajā laikā Matiss (tāpat kā Pikaso) veidoja kostīmus un dekorācijasSergeja Dagiļevabaletiem. 1920. gados Matiss daudz ceļoja (uzNormandiju,Itāliju,Taitiutt.).1941.gadā viņam tika diagnosticētsvēzis,un pēc operācijas Matiss sāka izmantot ratiņkrēslu, tomēr turpināja darbu: šajā laikā viņš radīja aplikāciju ciklu "Džezs" (1947).1950.gados Matisam bija arīastmaun problēmas ar sirdi.1951.gadā viņš tomēr pabeidza darbu pie Rožukroņa kapellas Vansā interjera.1954.gadā Matiss nomira.

Mākslinieciskā darbība

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Matisa pieeja krāsām bija novatoriska un ietekmēja lielu daļu XX gs. mākslas. Viņa darbiem raksturīgas smagnējas, tumšas kontūras, atteikšanās no ēnojuma, intensīvas, nejauktas krāsas. Matiss praktiski neizmantoperspektīvu.Viņa darbos jaušamas austrumu mākslas ietekmes, tie nereti ir izteikti ornamentāli.

Matiss darbojās arī grafikā. Jau 1932. gadā viņš ilustrējaStefana Malarmēdzejas krājumu, taču īpaši aktīvi grafikā sāka darboties pēcII pasaules kara(no šī perioda darbiem īpaši jāmin ilustrācijasŠarla Bodlēradzejoļu krājumam "Ļaunuma puķes"1947. gadā).