Pāriet uz saturu

Avāri

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par tautu Dagestānā, Krievijā. Par seno Eiropas klejotāju tautu skatīt rakstuAvāri (senie).
Avāri
аварал
Avāru sieviete svētku tērpā
(1939. gada glezna)
Visi iedzīvotāji
>1 mlj.
Reģioni ar visvairāk iedzīvotājiem
Karogs: KrievijaKrievija912 090
Karogs: TurcijaTurcija53 000
Karogs: AzerbaidžānaAzerbaidžāna49 800
Karogs: GruzijaGruzija11 996
Valodas
avāru valoda
krievu valoda
turku valoda
Reliģijas
sunnītu islāms
Etnogrāfiskās grupas
andocezu tautas

Avāri(pašnosaukums:аварал, магIарулал) ir viena noZiemeļkaukāzatautām, lielākais noDagestānasetnosiem. Apdzīvo kalnaino Dagestānas dienvidrietumu daļu. Neliela avāru daļa dzīvo pierobežas apgabalosGruzijā(ap 12 000) unAzerbaidžānā(ap 50 000), kā arī ievērojama daļa diasporāTurcijā,kur to skaits tiek lēsts no50 000līdz200 000.PSRS laikā avāriem pieskaitīja tiem līdzās dzīvojošāsandocezu tautas.Runāavāru valodā,oficiālajā saziņā plaši izmantokrievu valodu.Ticīgiemusulmaņi sunnīti.[1]

Vieni no avāru senčiem bija antīkajā lakmetā mūsdienu Dagestānas teritorijā dzīvojušiesilviunandaki,uz ko norāda vairāki toponīmi un avāru dzimtu nosaukumi. 4. gadsimtā caur ZiemeļkaukāzuEiropāiebruka protomongoļu tauta, ko mūsdienās arī dēvē paravāriem.Daļa no tiem apmetās Kaukāzā un bija vieni nokristiešuSarīrasvalsts (6.—11. gadsimts) pamatlicējiem, vienu no kuras vēlākajiem valdniekiem saukuši par Avāru(Auhar).

1404. gadādominikāņudiplomāta un ceļotāja Johanna de Galonifontibusa(Johannes de Galonifontibus)rakstos pirmoreiz dokumentāli minēta Kalnu Dagestānas tauta avāri. Vēlākajos gadsimtos gan uz ziemeļiem, gan dienvidiem noLielā Kaukāzagrēdas zināmas vairākas avāru valstis: Avāru haniste, Džaras republika, Andalala, Gidatla u.c. 16.—18. gadsimtā avāru valsts ievērojami paplašinājās, iekļaujot arībagvalu,čamaluuntinduzemes. 1803. gadā daļuAvāru hanistesiekļāvaKrievijas Impērijā,bet Persija atteicās no savām vēsturiskajām tiesībām uz šo zemi pēcGulistānas līgumaparakstīšanas 1813. gadā. Drīz pēc tam sākās pret Krieviju vērstaisKaukāza karš,ko vadīja avāru militārais un garīgais līderisŠamils.Pēc sacelšanās apspiešanas 1864. gadā Avāru haniste tika likvidēta.

  1. Ģeogrāfijas vārdnīcaPasaules zemes un tautas.Rīga:Galvenā enciklopēdiju redakcija.1978. 74. lpp.