Pāriet uz saturu

Budistu kalendārs

Vikipēdijas lapa

Budistu kalendārsirmēness kalendārukopums, ko galvenokārt izmantoKambodžā,Laosā,Mjanmā,Indijā,ŠrilankāunTaizemē,kā arīMalaizijā,SingapūrāunVjetnamādzīvojošiekīniešireliģiskos vai oficiālos gadījumos. Lai arī kalendāriem ir kopīga izcelsme, tiem tomēr ir nelielas, bet svarīgas nianses, piemēram,starpdienugrafiki, mēnešu nosaukumi un numerācija, ciklu izmantošana utt. Taizemē ar gadunumerācijas sistēmasnosaukumu Budistu ēra to izmanto tradicionālajātaju mēness kalendārāuntaju saules kalendārā.

Dienvidaustrumāzijas mēness kalendāri lielā mērā ir balstīti uz vecākuhinduistu kalendāraversiju, kurā kā saules gadu izmantosiderālo gadu.Viena no galvenajām atšķirībām ir tā, ka Dienvidaustrumāzijas sistēmas atšķirībā no Indijas līdziniekiem neizmanto šķietamo aprēķinu, lai saglabātu sinhronizāciju ar siderālo gadu. Tā vietā viņi izmanto savasmetoniskā ciklaversijas. Tomēr, tā kā metoniskais cikls nav ļoti precīzs siderālajiem gadiem, Dienvidaustrumāzijas kalendārs lēnām atšķiras no sinhronizācijas ar siderālo, aptuveni par vienu dienu ik pēc 100 gadiem. Līdz šim nav veiktas koordinētas mēness kalendāra strukturālās reformas.

Mūsdienās tradicionālo budistu mēness kalendāru galvenokārt izmantoTeravādas budistufestivālos. Taizemē Budistu ēras kalendārs ir pārnumurētsGregora kalendārsun ir Taizemes oficiālais kalendārs.