Pāriet uz saturu

Centrālā nervu sistēma

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts noCNS)
Centrālās nervu sistēmas diagramma:
1.Galvas smadzenes
2.Centrālā nervu sistēma
(galvas smadzenes un muguras smadzenes)
3.Muguras smadzenes

Centrālā nervu sistēma(latīņu:Systema nervosum centrale) jebCNSirnervu sistēmasdaļa, kurai piedergalvas smadzenesunmuguras smadzenes.Tā aizņem lielāko nervu sistēmas daļu, un kopā arperifēro nervu sistēmutai ir būtiska pamatloma uzvedības kontrolēšanā. Caur CNS realizējas arīrefleksi.Galvas smadzenes ir aizsargātas argalvaskausu,bet muguras smadzenes arskriemeļiem.

Centrālajā nervu sistēmā atrodasneironukopa, kas piedalās kādas noteiktas organisma funkcijas realizācijā un regulācijā. Tātad funkcijas var būt dažādas:

  • Regulācija- CNS regulē visu audu un orgānu darbību, kā arī apvieno tos vienā veselā.
  • Pielāgošanās— CNS nodrošina visa organisma pielāgošanos mainīgajai ārējai videi.
  • Specifiskās funkcijas— CNS veic tādas specifiskās funkcijas, kā piemēram, specifisku jušanas analīzi vai noteiktas motoriskas reakcijas.
  • Nespecifiskas funkcijas— veic arī nespecifiskās funkcijas, piemēram, kontrolē apziņu, smadzeņu aktivitāti.

CNS iedala arī somatiskajā un veģetatīvajā nervu sistēmā. Somatiskā nodrošina jušanas un motoriskās funkcijas, bet veģetatīvā regulē organisma iekšējās vides homeostāzi. Abas nervu sistēmas sadarbojas un kā viscerosomatiski refleksi realizē visefektīvāko atbildes reakciju.

Centrālā nervu sistēma sastāv no galvas un muguras smadzenēm:

Centrālā
nervu
sistēma
Galvas smadzenes Priekšējās smadzenes Gala smadzenes

Ožas smadzenes,Mandeļveida kodols,Jūras zirgs,Jaunā garoza,Laterālais smadzeņu dobums

Starpsmadzenes

Epitalāms,talāms,hipotalāms,subtalāms,hipofīze,epifīze,trešais smadzeņu dobums

Smadzeņu stumbrs Vidussmadzenes Jumts,smadzeņu kājiņas,vidussmadzeņu ūdensvads
Rombiskās smadzenes Mugurējās smadzenes Tilts,smadzenītes
Papildsmadzenes Iegarenās smadzenes
Muguras smadzenes

Centrālās nervu sistēmas sinapses

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Centrālās nervu sistēmassinapsesveido pamatstruktūras visānervu sistēmā.Šīs pamatstruktūras kontrolē informācijas signālu ieiešanu, izplatīšanos, integrēšanu un iziešanu no nervu sistēmas, tāpēc CNS sinapses pēc funkcijas var būt uzbudinātājsinapses vai kavētājsinapses. Šajās sinapsēs var iesaistīties miljardiemneironu,kas ir ļoti jutīgi pret ķīmiskām vielām, vielmaiņas produktiem unskābekļatrūkumu, kā arī tiem ir lielāka nogurdināmība kāneironiemun vadot uzbudinājumu caur sinapsēm, tas var mainīties. CNS sinapsēm ir spēja apvienot un pastiprināt vājus, vienlaicīgus vai secīgus ienākošās informācijas signālus, jeb tā ir sumēšana laikā un telpā. Kavēšana centrālajā nervu sistēmā parasti ir atgriezeniska neironu uzbudināmības un funkcionālās aktivitātes samazināšanās. Tā var būt dažādu veidu - pēc lokalizācijas, procesa dabas vai procesa virzības.