Pāriet uz saturu

Hameleoni

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par ķirzaku dzimtu. Par citām jēdzienahameleoninozīmēm skatītnozīmju atdalīšanas lapu.
Hameleonu dzimta
Chamaeleonidae(Werner,1902)
Panterhameleons (Furcifer pardalis)
Panterhameleons(Furcifer pardalis)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki(Animalia)
TipsHordaiņi(Chordata)
KlaseRāpuļi(Reptilia)
KārtaZvīņrāpuļi(Squamata)
ApakškārtaIguānveidīgie(Iguania)
DzimtaHameleonu dzimta(Chamaeleonidae)
Izplatība

Hameleonu izplatības areāls
Iedalījums

2 apakšdzimtas:

Hameleonu dzimta Vikikrātuvē

Hameleonu dzimta(Chamaeleonidae) irzvīņrāpuļu kārtas(Squamata) dzimta. Saskaņā ar pēdējo gadu sistemātiku tā pieder pieiguānveidīgo apakškārtas(Iguania).[1]Šajā dzimtā ir apmēram 178sugas,kas iedalītas 9 ģintīs un 2 apakšdzimtās.[1]Vairums no sugām pieder pieīsto hameleonu(Chamaeleo)ģints.Dažreiz nepareizi par hameleoniem tiek dēvētas arīanolu ģints(Anolis)ķirzakas.Hameleoni ir pazīstami ar spēju mainītkrāsuatbilstoši apkārtējai videi. Interesants fakts ir arī tas, ka hameleonuacisspēj grozīties neatkarīgi viena no otras.

Aptuveni puse no hameleonu sugām dzīvo tikaiMadagaskarā.Vairums no atlikušajām sugām dzīvoĀfrikāuz dienvidiem noSahāras tuksneša,lai gan dažas sugas sastopamas arīZiemeļāfrikā.TotiesĀzijādzīvo tikai divas sugas:Indijas hameleons(Chamaeleo zeylanicus,Indijasdienvidos unŠrilankā) unVidusjūras hameleons(Chamaeleo chamaeleon,Vidējos Austrumos). Vidusjūras hameleons ir vienīgā suga, kas dzīvo arīEiropā(Spānijas,ItālijasunGrieķijasdienvidos). Hameleonu sugas ir introducētas arī dažosJaunās pasaulesreģionos:Havaju salās,KalifornijāunFloridā.Tos dažādās pasaules valstīs,Latvijuieskaitot, mēdz turēt arī kā mājas mīluļus.[2]Mūsdienās ar likumu ir aizliegts izvest savvaļas hameleonus no to mītnes zemēm.

Etimoloģija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Hameleons tulkojumā latviski nozīmē -zemes lauva,attēlā tuksnesī dzīvojošaisNamiba hameleons(Chamaeleo namaquensis)

Vārdshameleonscēlies nolatīņu valodasvārdachamaeleō,kaslatviskinozīmēzemes lauva.Latīņu vārds aizgūts nogrieķuvārdaχαμαιλέων(khamailéōn).[3]Pirmā vārda daļaχαμαί(khamaí)nozīmēuz zemes,[4]bet otrā daļaλέων(léōn) nozīmēlauva.[5]

Evolūcija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Senākā zināmā hameleonufosilijanopaleocēnavidus ir atrastaĶīnā.HameleonsAnqingosaurus brevicephalusdzīvoja pirms 58,7—61,7 miljoniem gadu. Nākamās vecākās irČehijāunVācijāatrastās 13-23 miljonus gadu vecāsChamaeleo caroliquartifosilijas, kas saglbājušās nomiocēnasākuma.Kenijāir atrastas 5—13 miljonus gadu vecas miocēna beiguChamaeleo intermediusfosilijas.[6]

Iespējams, ka hameleoni līdzīgi kā to tuvākie radinieki (iguānasunagāmas) dzīvoja arī pirms vairāk kā 100 miljoniem gadu, tikai to fosilijas nav saglabājušās līdz mūsdienām. Tā kā hameleonu fosilijas ir atrastasĀfrikā,EiropāunĀzijā,tas liecina, ka sugu izplatība ir bijusi daudz plašāka, nekā tas ir mūsdienās. Lai arī mūsdienās lielākā daļa sugu mājo Madagaskarā, tas nav iemesls pieņemt, ka dzimta ir radusies šajā salā.[7]

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Lapu pundurhameleons(Brookesia micra) ir mazākais hameleonu dzimtā
Madagaskaras milzu hameleons(Furcifer oustaleti) ir viens no lielākajiem dzimtā

Hameleoni var būt ļoti dažādi, gan salīdzinot ķermeņa uzbūvi, gan auguma lielumu. Tie var būt ļoti maziņi un samērā lieli. Mazākais dzimtā irlapu pundurhameleons(Brookesia micra).[8]Pieauguša tēviņa ķermeņa garums kopā arastiir 22,5mm,bet bez astes tas ir 15,3 mm garš.[8]Lielākie dzimtā irMadagaskaras milzu hameleons(Furcifer oustaleti), kura tēviņš kopā arastivar sasniegt 68,5 cm garumu,[9]unPārsona hameleons(Calumma parsonii), kura tēviņam var būt 69,5 cm garš ķermenis.[10]

Daudzām hameleonu sugām uz galvas ir dažādas ornamentālas pazīmes. Tie var būt ragveidīgi izaugumi pie nāsīm un uz pieres, piemēram,Džeksona hameleonam(Trioceros jacksonii), vai uz galvas liels izcēlums, piemēram,Jemenas hameleonam(Chamaeleo calyptratus). Dažām sugām pīķveidīgi izaugumi ir uz muguras un astes. Šādi izaugumi izmaina kopējo hameleona siluetu un atvieglo tā noslēpšanos, iekļaušanos apkārtējā vidē. Daudzām sugām ir izteiktsdzimumu dimorfismstēviņiir daudz bagātīgāk rotāti ar dažādiem izaugumiem nekāmātītes.

Hameleona pēdas ir ļoti labi piemērotas, lai dzīvnieks spētu droši pārvietoties pakokuzariem, lai gan dažām sugām, piemēram,Namiba hameleonam(Chamaeleo namaquensis), kas ir piemērojies dzīves apstākļiem uz zemes, pēdu morfoloģijai ir nelielas izmaiņas, bet kopumā tās ir saglabājušās līdzīgas kokos dzīvojošiem hameleoniem. Katraipēdaiir 5pirksti,kas sagrupēti divos saišķos. Pirksti (2 vai 3) katrā saišķī stāv viens otram blakus vienā plaknē, padarot pēdas līdzīgas mēlei.Priekškājāmuz āru ir vērsti divi pirksti, uz iekšu trīs, pakaļkājām otrādāk — uz āru vērsti trīs pirksti, uz iekšu divi. Šāda pēdu anatomija atļauj hameleonam cieši aptvert koka zaru. Katram pirkstam turklāt ir assnags,kas ieķeras koka mizā, hameleonam pārvietojoties.

Maņas[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Hameleona acs abi plakstiņi ir saauguši kopā, atstājot nelielu atveri, lai pa to varētu paskatīties acs zīlīte

Hameleonam ir visīpatnējākās acis no visiem rāpuļiem. Tā augšējais un apakšējais plakstiņš ir savstarpēji savienoti, paliekot vaļā nelielam caurumiņam, kas ir pietiekami liels, lai pa to laukā lūkotosacszīlīte. Katru aci hameleons vienlaicīgi var kustināt dažādos virzienos, fokusējotredziuz diviem dažādiem objektiem. Hameleons, nepakustionot galvu, spēj redzēt sev apkārt 360° leņķī. Redze, salīdzinot ar citiemrāpuļiem,ir ļoti laba. Tas spēj saskatīt nelieluskukaiņus5—10 m attālumā. Hameleons spēj redzēt gan saulesgaismu,ganultravioleto starojumu.[11]Ja uz hameleonu iedarbojas ultravioletā gaisma, tas kļūst aktīvāks, tam uzlabojas apetīte un pieaug reproduktivitāte.

Līdzīgi kāčūskāmhameleoniem nav ārējās un vidusauss, kā arī nav pataussatvēruma.[12]Tomēr tie nav kurli un spēj dzirdētskaņas200—600Hzdiapozonā.

Mēle[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Visi hameleoni galvenokārt barojas arkukaiņiem,kurus noķer no attāluma ar savu garomēli.Parasti mēle ir 1,5—2 reizes garāka nekā ķermenis bez astes, tomēr maza auguma hameleoniem (gan mazajām sugām, gan vienas sugas mazākiem indivīdiem) mēle ir proporcionāli garāka.[13]Mazākie hameleoni spēj sasniegt objektu attālumā, kas ir vairāk kā divas reizes garāks nekā paša ķermenis.

Hameleonam tā mēles kustības nodrošināšanai ir īpaši piemērotsmēles kauls,mēles muskuļiunkolagēns.[13]Mēles kauls simetriski abās pusēs ir pagarināts, pie tā piestiprinās mēles gredzenveida muskuļi un paātrinātājmuskuļi,[14]ieskaujot mēli vairākos apvalkos. Hameleona mēle darbojas līdzīgi kā katapulta, kas pirms palaišanas tiek nospriegota.[15]Tieši mēles paātrinātājmuskuļi nodrošina mēles spēcīgo, aso un precīzo kustību. Hameleons kukaini noķer 0,07sekundēs.[13]Jauda ar kādu strādā mēle, tiek mērīta 3000 W kg−1Vienkāršoti runājot, mēles ātrums ir tāds, ka cilvēka acs tās kustību nevar uztvert.[16]Ar palēnināta videoieraksta palīdzībunīderlandiešuzinātnieki atklāja, ka tikai kādas 200 milisekundes pirms mēles izšaušanās hameleons iedarbina paātrinātājmuskuli, lai nospriegotu mēles apvalka plāksnes, sabīdot tās citu citā līdzīgi kā teleskopa posmus. Kad tiek izšauta mēle, aizturētā enerģija atbrīvojas 20 milisekundēs,[15]kas ir aptuveni 26 hameleona garumi sekundē.[17]Kad barība tiek noķerta, mēle tiek atrauta atpakaļ un, saraujoties muskuļiem, tā atgūst savu sākotnējo garumu. Turklāt, samazinoties gaisatemperatūrai,apstākļos, kad ķermenis zaudē spēju kustēties, mēle joprojām strādā nevainojami.[18]Tas nodrošina dzīvniekam spēju baroties vēsos rītos, negaidot, kamēr uzsils ķermeņa temperatūra. Mēles virsma turklāt ir lipīga, līdzko hameleons kaut nedaudz ir pieskāries kukainim, tas pie mēles pielīp.

Ādas krāsas maiņa[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Vidusjūras hameleons(Chamaeleo chamaeleon)
Vidusjūras hameleons

Dažas hameleonu sugas spēj nomainīt ķermeņaādaskrāsu,izmainot ādas raibumu toņu kombinācijas. Visbiežāk krāsu kombinācijas veidojas no sārtiem,ziliem,oranžiem,zaļiem,melniem,brūniem,gaiši ziliem, tirkīzziliem, violetiem undzelteniemtoņiem. Krāsu maiņai ir vairākas nozīmes. Tā var būt savstarpēja komunikācija, signalizējot ar krāsām, bet tā var būt arī reakcija uz atmosfēras temperatūras maiņām un, lai maskētos no ienaidniekiem. Iemesli, kuru dēļ krāsa visbiežāk tiek mainīta, dažādām sugām ir atšķirīgi, bet kopumā krāsas maiņa pirmkārt atspoguļo dzīvnieka fizisko stāvokli un tā dominances līmeni attiecībā pret citiem hameleoniem.[19][20]Kad hameleons ir dusmīgs vai cenšas kādu iebiedēt, tā krāsas ir tumšākas, piesātinātākas, bet, kad hameleons cenšas piesaistīt mātītes uzmanību, tās kļūst gaišākas.[21]

Kamuflāžas tonis tiek pieņemts, kad hameleons ir nobijies un tuvumā parādās tā ienaidnieks (putnsvaičūska). Īpaši raksturīgi tas ir maza auguma hameleoniem, piemēram,Smita mazajam hameleonam(Bradypodion taeniabronchum).[22]Dažas sugas maina krāsu, lai regulētu ķermeņa temperatūru, piemēram,tuksnesīdzīvojošaisNamiba hameleons.Vēsos rītos tas kļūst melns, lai pēc iespējas vairāk absorbētusaulessiltumu, bet dienas karstajā laikā tas kļūst gaiši pelēks. Tas var mainīt ķermenim ādas krāsu, ja nepieciešams, tikai vienā pusē.

Krāsas maiņas mehānisms[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Hameleoniem ir īpašas ādasšūnashromatofori,kurucitoplazmasatur dažādu krāsupigmentus.Citoplazma atrodas trīs slāņos zem caurspīdīgās ārējās ādas kārtas. Hromatofori citoplazmas augšējā slānī satur dzelteno un sarkano pigmentu. Otrais slānis saturguanīnu,izdalot zilo un balto pigmentu. Dziļākais slānis satur melno pigmentumelanīnu,kas kontrolē, cik daudz gaismas no ādas virsmas tiek atstarots. Pigmenta granulām izšķīstot citoplazmā, mainās ādas krāsa. Ja pigments vienmērīgi izšķīst pa visu šūnu, veidojas intensīva krāsa. Ja pigments ir izšķīdis tikai nelielā šūnas daļā, piemēram, hromatofora centrā, tad šūna izskatās daļēji caurspīdīga. Hromatoforiem piemīt spēja strauji mainīt pigmenta daudzumu un atrašanās vietu šūnā. Ir noskaidrots, ka izmaiņas hromatoforos notiek tādēļ, ka tiek saņemti signāli nosmadzenēm.

Barība[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Džeksona hameleons(Trioceros jacksonii) medī arī citus hameleonus

Hameleoni pamatā barojas arkukaiņiem,bet lielāka auguma hameleoni, piemēram,Vidusjūras hameleonsmedī arī mazākasķirzakasunputniņus,lai gan pamatā tas barojas arlapsenēmundievlūdzējiem.[23][23]Dažas sugas, piemēram,Jemenas hameleonsnelielos daudzumos barojas arī ar kokulapām,kad nav pieejami citiūdensresursi. Turklāt pamatā tas barojas arcirceņiem.Dienā tas apēd 15—20 lielus circeņus.[24]TotiesDžeksona hameleonsmedī ne tikai dažādus kukaiņus, to skaitāskudras,tauriņusun to kāpurus, bet arīgliemežus,tārpus,gekonus,abiniekusun citus hameleonus, kā arī barojas ar koku lapām, jauniem dzinumiem unogām.Nebrīvē tas labprāt barojas arpieneņulapām,salātiem,banāniem,tomātiem,āboliemun circeņiem.[25]Atmosfēras temperatūra iespaido uzņemtās barības daudzumu, jo siltāks, jo vairāk hameleons ēd.

Reprodukcija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Lielākā daļa hameleonu vairojas, dējot olas, tomēr dažām sugām olas attīstās mātes ķermenī un tā izdēj olas, kad mazuļi ir gatavi izšķilties. Olu dējošās sugasolasdēj 3—6 nedēļas pēc sapārošanās. Mātīte nokāpj zemē no koka, izrokaugsnēiedobi, kas ir apmēram 10—30 cm dziļa (atkarībā no sugas), un iedēj tur olas. Mazajām sugām var būt tikai 2—4 olas, piemēram,pundurhameleoniem(Brookesia), bet lielajām sugām 80—100 olas, piemēram,Jemenas hameleonam.Dējuma lielums ir atšķirīgs arī dažādiem vienas sugas indivīdiem. Mazuļi izšķiļas apmēram pēc 4—12 mēnešiem (atkarībā no sugas). TotiesPārsona hameleonammazuļi no olām šķiļas pēc 24 mēnešiem.[26]

Viena no sugām, kurām olas attīstās mātes ķermenī, irDžeksona hameleons,tā grūsnības periods ilgst 5—7 mēnešus. Katrs mazulis piedzimstolas dzeltenumamaisiņā, kas ir lipīgs un caurspīdīgs. Māte katru olu — olas maisiņu ar mazuli piestiprina pie koka zara, kur tas pielīp. Somas mebrāna saplīst un mazulis atbrīvojas no plēves un aizrāpo, uzreiz uzsākot patstāvīgi medīt un slēpties no ienaidniekiem. Mātītei vienā reizē var būt līdz 30 mazuļiem.[25]

Sistemātika[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Hameleonu dzimta(Chamaeleonidae)

Atsauces[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

  1. 1,01,1«Iguania - iguanas, chamaeleons, and agamids».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 13. augustā.Skatīts: 2013. gada 13. jūnijā.
  2. «DinooZoo: hameleons».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 29. jūnijā.Skatīts: 2013. gada 13. jūnijā.
  3. χαμαιλέων, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  4. χαμαί, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  5. λέων, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  6. «Chamaeleo calyptratus, Veiled Chameleon».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 8. jūlijā.Skatīts: 2013. gada 13. jūnijā.
  7. Tolley, Krystal; Burger, Marius (2007). Chameleons of Southern Africa. Struik. pp. 26–28.ISBN 1-77007-375-2.
  8. 8,08,1«ARKive: Leaf chameleon (Brookesia micra)».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 17. februārī.Skatīts: 2013. gada 14. jūnijā.Arhivēts2013. gada 17. februārī,Wayback Machinevietnē.
  9. «Online Field Guide: Oustalet's Chameleon».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2014. gada 31. janvārī.Skatīts: 2013. gada 14. jūnijā.
  10. «Online Field Guide: Parson's Chameleon».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 21. jūnijā.Skatīts: 2013. gada 14. jūnijā.
  11. «Lighting for Chameleons».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2008. gada 22. janvārī.Skatīts: 2008. gada 22. janvārī.
  12. François Le Berre and Richard D. Bartlett. The Chameleon Handbook. Barron's Educational Series. 3rd Edition, 2009.
  13. 13,013,113,2Anderson, C.V., Sheridan, T. & Deban, S.M. (2012). "Scaling of the ballistic tongue apparatus in chameleons". Journal of Morphology 273: 1214–1226. doi:10.1002/jmor.20053
  14. «Medicīna.lv: Mēle».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 9. maijā.Skatīts: 2013. gada 14. jūnijā.
  15. 15,015,1Hameleona zibenīgās mēles kustības[novecojusi saite]
  16. Hameleonu daudzveidība, īpatnības un raksturs[novecojusi saite]
  17. Dabaszinātnes: Hameleons[novecojusi saite]
  18. Anderson, C.V. and Deban, S.M. (2012). "Thermal effects on motor control and in vitro muscle dynamics of the ballistic tongue apparatus in chameleons". Journal of Experimental Biology 215: 4345–4357. doi:10.1242/jeb.078881
  19. Selection for Social Signalling Drives the Evolution of Chameleon Colour Change
  20. «How Animal Camouflage Works».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 6. jūlijā.Skatīts: 2013. gada 14. jūnijā.
  21. «Chameleon Care Sheet».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2015. gada 11. aprīlī.Skatīts: 2013. gada 14. jūnijā.
  22. Chameleons fine-tune camouflage to predator's vision
  23. 23,023,1«Common Chameleon».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2015. gada 3. februārī.Skatīts: 2012. gada 9. janvārī.
  24. «Veiled chameleon».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2011. gada 17. decembrī.Skatīts: 2012. gada 9. janvārī.
  25. 25,025,1«Jackson’s chameleon».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2011. gada 11. novembrī.Skatīts: 2012. gada 9. janvārī.
  26. «San Diego Zoo: Chameleons».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2013. gada 10. jūnijā.Skatīts: 2013. gada 14. jūnijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]