Pāriet uz saturu

Ikri

Vikipēdijas lapa
Lašu ikri tirdzniecībā

Ikriir dažādu ūdensdzīvniekuneapaugļotuoliņumasa iznērstā veidā vai arī atrodoties mātītes ķermenī. Ikrus nērš tādas dzīvnieku grupas, kāzivis,apaļmutnieki,abinieki,moluski,adatādaiņiu.c. Apaugļoti ikri vēlāk pārtop par dzīvniekukāpuriem,kas tālāk izaug par briedušiem organismiem. Zivju ikrus no mātītēm lietopārtikā,gan svaigā, gan pārstrādātā veidā.

Ikru oliņas attīstās mātīšu pāra olnīcās (gonādās). Lielākajai zivju daļai ikru apaugļošanās ir ārēja, un norisinās tiešiūdenī,kaut arī ir arī izņēmumi. Iekšējā apaugļošanās samazina nejaušus ikru unspermatozoīduzudumus. Zivis, kasnēršikrus, tiek sauktas par nārstotājām. Zivis ar iekšējo apaugļošanos sauc pardzīvdzemdētājām.

Iznērstie ikri dalās divos tipos:

  • pelāģiskie ikri peld uz ūdens virsmas. Tiem ir ļoti maziņas oliņas, zemsolbaltumvielassaturs un košs krāsojums. Pelāģiskos ikrus nērš, piemēram,mencasunbrētliņas;
  • bentiskie ikri grimst, nosēžoties ūdenstilpes dibenā. Tie parasti ir smagāki par pelaģiskajiem ikriem un tajos ir vairāk olbaltumvielu.

Ziemeļu krevešumātītes veido gonādas (iekšējos ikrus), bet pēc iznēršanas uzvēderkājiņām(pleopodiem) iznēsā apaugļotus ārējos ikrus.

Zivju ikri tiek plaši izmantoti pārtikā. Tie ir bagāti ar vērtīgām barības vielām, tomēr netiek plaši izmantoti pārtikā savas dārdzības dēļ. Ir plaši pazīstams ikru gastronomiskais dalījums trīs grupās:

Ikri tiek sagatavoti lietošanai tossālotunkonservējot.Pašlaik organizācijaGreenpeaceveic kampaņu par melno ikru ieguves aizliegšanu, jo ir strauji samazinājies storveidīgo zivju skaits, un dažas sugas ir uz izmiršanas robežas.