Pāriet uz saturu

Imūnsistēma

Vikipēdijas lapa
NeitrofilaisleikocītsuzbrūkSibīrijas mērabaktērijām

Imūnsistēmairorganismaaizsardzības sistēma pretslimībasizraisošiempatogēniem;tā izstrādāimunitātipret tiem, kā arī aizsargā noķīmisku vieluapdraudējuma un izvada no organisma bojātās, ļaundabīgās vai atmirušāsšūnas.Imūnsistēmas uzdevums ir arī atjaunot ievainotos vai slimību skartosaudus.Dažreiz imūnsistēma, noturot kādu svešu, nekaitīgu vielu vai organismu par potenciālu apdraudējumu, izraisaalerģiju.Retos gadījumos tā uzbrūk veselajām šūnām vai audiem, kas neapdraud organisma darbību, kā rezultātā attīstāsautoimūna slimība.Ar imūnsistēmas pētīšanu nodarbojasimunoloģijasspeciālisti.

Daudzām sugām ir divas apakšsistēmas: iedzimta imūnsistēma un iegūta (adaptīva) imūnsistēma.

Cilvēka imūnsistēma[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Imūnsistēmas veidojošie orgāni un audi[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Imūnsistēmas orgāni un audi

Imūnsistēmu veido dažādiorgāniunaudi.Daļu no imūnsistēmas veidolimfātiskā sistēma.Aizdegunē atrodas limfātiski audu veidojumiadenoīdijeb aizdegunes mandeles.Rīklesgalā ir trīs pārimandeļu.Aizkrūšu kaulaatrodasaizkrūtes dziedzeris.Limfair aktīvā viela, kas veic organisma aizsargfunkciju. Limfa tiek attīrītalimfmezglos.Pie imūnsistēmas pieder arīliesaunkaulu smadzenes.

Imūnsistēmas slimības[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Ir dažādas imūnsistēmas slimības.Starptautiskajā statistiskajā slimību un veselības problēmu klasifikācijānoteikti imūno mehānismu (imūnsistēmas) traucējumi ir klasificēti ar kodiem no D80 līdz D89. Šajā uzskaitījumā ir šādas slimības:imūndeficītsar dominējošu antivielu defektu (D80), kombinēts imūndeficīts (D81), imūndeficīts ar citām būtiskām anomālijām (D82), parasts mainīgs imūndeficīts (D83), citi imūndeficīti (D84),sarkoidoze(D86) un citi citur neklasificēti imūno mehānismu traucējumi (D89).Autoimūna slimībair klasificēta ar kodu M35.9. Imūnsistēmas traucējumi var būt arī dažādasalerģijas— paaugstināta jutība jeb hipersensitivitāte, kas pēc būtības ir pārmērīga reakcija uz jebkuruantigēnu.

Medicīniskas manipulācijas[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Imūnstimulatoriir vielas, kas stiprina organisma imūnsistēmu. Imūnstimulējoša darbība piemīt, piemēram,aizkrūtes dziedzerapreparātiem (timalīnam,timozīnam), pretvīrusu līdzekliminterferonam.[1]Savukārtimūnsupresoriir medikamenti, kas nomāc imūnsistēmu un ar to saistītās imūnās reakcijas, antivielu veidošanos un alerģiskās reakcijas. Imūnsupresorus lieto pēcorgānu transplantācijas,lai novērstu transplantāta atgrūšanu, kā arī autoimūnu slimību gadījumā. Kā imūnsupresorus izmantoglikokortikoīdusun vairākus pretaudzēju jeb citostatiskos līdzekļus.[2]

Atsauces[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

  1. Indulis Purviņš, Santa Purviņa.Praktiskā farmakoloģija.Rīga: Zāļu infocentrs, 2011, 437. lpp.ISBN 978-9984-854-20-5
  2. Indulis Purviņš, Santa Purviņa.Praktiskā farmakoloģija.Rīga: Zāļu infocentrs, 2011, 434. lpp.ISBN 978-9984-854-20-5

Ārējās saites[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]