Pāriet uz saturu

Lielais turku karš

Vikipēdijas lapa
Lielais turku karš
Daļa noOsmaņu impērijas kari Eiropā

Otrais Vīnes aplenkums (1683).
Datums1667-1699
Vieta
Iznākums Osmaņu spēku sakāve,Karlovicas līgums
Karotāji

Osmaņu impērija: Karogs: Osmaņu impērijaOsmaņu impērija

Krimas haniste

Svētā savienība: Austrija
Polija-Lietuva
Krievijas cariste

Venēcija
Komandieri un līderi

Mustafa Melnais no Merzifonas pašā
Ibrahims Sātans pašā
Abdi Žēlsirdīgais Albānis pašā
Suleimans Dzeltenais pašā
Suleimans II
Kēprīlī Mustafa pašā
Mezomorto Husejins pašā
Murtaza pašā
Mustafa II
Murats Girajs
Selims Girajs I

Kaplans Girajs I

Leopolds I
LotringashercogsŠarls V
Ludži Ferdinando Marsinji
BādenbādenesmarkgrāfsLudvigs Vilhelms
Savojas princis Eižens
Jans III Sobeskis
Pēteris I
Vasilijs Goļicins

Boriss Šeremetjevs

Lielais turku karš,arīTurku-Svētās savienības kari(turku:Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları) bija militāru konfliktu sērija 17. gadsimta otrajā pusē starpOsmaņu impērijuunEiropaskatoļu valstu Svēto savienību. Līdz ar Lielā turku kara beigām tika pārtraukta Osmaņu impērijas izplešanās Eiropā.

Skatīt arī:Poļu-kazaku-tatāru karš (1666-1671),Poļu-turku karš (1672-1676),Krievu-turku karš (1676-1681)

PēcBohdana HmeļnickanemieriemKrievijas caristenoPolijas-Lietuvas kopvalstsieguvaUkrainasaustrumus, bet Žečpospolitas dienvidaustrumos palika daži kazaki, kuru vadītājsPetro Dorošenkovēlējās pievienotiesOsmaņu impērijai.Tika sarīkota sacelšanās pret poļu armijas komandieriJanu Sobeski. Osmaņu sultānsMehmeds IV,zinot parPolijas-Lietuvas ūnijasvājumu iekšējo nemieru dēļ, uzbruka pierobežas cietoksnimKamjanecaiPodolijā.

Skaitliski lielākā osmaņu armija sakāva poļu armijupoļu-turku karā(1672-1676). Pēc trīs mēnešiem poļu spēki atkāpās un četru gadu gaitā visi mēģinājumi sakaut osmaņu spēkus cieta neveiksmi. Osmaņu turku iekarojumi vēlāk turpinājās kākari ar krieviem,bet poļi osmaņiem atdeva Kamjanecu-Podiļsku un sultānam maksāja kontribūcijas.

Kad ziņa par sakāvi un līguma nosacījumiem sasniedzaVaršavu,Sejmsnolēma nemaksāt kontribūcijas. Sejms izveidoja lielu armiju ar komandieri Janu Sobeski priekšgalā un šai armijai izdevās uzvarēt 1673. gada kaujā pie Hotinas (tag. Ukrainā), bet tomēr neizdevās atgūt Kamjanecu-Podiļsku. Pēc karaļaMihala Višņoveckanāves (1673) par jauno karali ievēlēja Janu Sobeski.

Svētā savienība (1683—1698)

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]
Skatīt arī:Krievu-turku karš (1686-1700),Morejas karš

Pēc dažu gadu pārtraukumaOsmaņu impērijauzbrukaHābsburgu impērijasgalvaspilsētaiVīnei.Jana III Sobeskavadībā apvienotie kristiešu spēki uzvarēja turkuskaujā par Vīni,ar ko tika izbeigta Osmaņu impērijas iespiešanāsEiropasdienvidaustrumos.

1684.gadā pēc pāvestaInocenta XIierosinājuma tika izveidota jauna Svētā savienība, kurā ietilpaSvētā Romas impērija,Venēcijas RepublikaunPolija-Lietuva.PēcKrievijas caristespievienošanās savienībai sākāskrievu—turku karš (1686—1700).1696. gadāPēteris Iieņēma osmaņu cietoksniAzaku.

PēcZentas kaujassavienība1699.gadā uzvarēja osmaņus un piespieda Osmaņu impēriju parakstītKarlovicas līgumu.Osmaņi cedējaAustrijaiUngārijaslielāko daļu unTransilvāniju,PolijaiPodoliju,VenēcijaiDalmācijuunMoreju(Peleponēsas pussala, bet to arPasarovicas līgumu1718.gadā atkal atguva).