Pāriet uz saturu

Mongoļi

Vikipēdijas lapa
Mongoļi
Mongolijas armijas karavīri
Visi iedzīvotāji
~10 miljoniem
Reģioni ar visvairāk iedzīvotājiem
Valodas
Reliģijas
budisms,šamanisms
Radnieciskas etniskas grupas
tungusu tautas

Mongoļi(mongoļu:Монголчууд,Mongolchuud,izrunā:/ˈmɔŋ.ɢɔɮ.t͡ʃʊːt/) ir vairāku radniecīgumongoloīdās rasestautukopums, kas runāmongoļu valodās.Mūsdienās mongoļi tiek iedalīti divās lielās grupās, no kurām viena daļa mītMongolijā,kur veido valsts pamatnāciju, bet otra dzīvoĶīnasziemeļaustrumos.[1]

Lielākā mongoļu cilts irhalhi,kuri dzīvo Mongolijā. Vēl Mongolijā dzīvooirati.Par mongoļiem sauc arī Ķīnā dzīvojošosbaoaņus,dunsjanus,daurusunbargus,kā arī Krievijā dzīvojošosburjatusunkalmikus.[1]Nereti par mongoļiem tiek saukti tikaiMongolijasiedzīvotāji, lai gan daudzas mongoļu ciltis mīt blakus esošajāĶīnā,galvenokārtIekšējās Mongolijas autonomajā reģionā.Mongolijā kopumā dzīvo ap 3,1 miljonu mongoļu,[2]bet Ķīnā viņu skaits tiek lēsts ap 5,8 miljoniem.[3]Pēc reliģiskās pārliecības lielākotiesbudisti.[3]

Čingishans,pirmaisMongoļu impērijasimperators

Mongoļuetnoģenēzenav līdz galam izpētīta. Tiek uzskatīts, ka tie cēlušies nopirmiedzīvotājuciltīm, kas mitušas mūsdienu Mongolijā un Ķīnas ziemeļrietumu teritorijās. Ķīniešu hronikās mongoļus piemin sākot ar 7.—10. gadsimtu. 12. gadsimta beigās un 13. gadsimta sākumā tieČingishanavadībā iekaroja plašas teritorijas, kas ļāva izveidotMongoļu impēriju(tā pastāvēja no 13. līdz 14. gadsimtam). Šajā laikā mongoļu karaspēks sasniedzaOderasupi mūsdienuPolijasteritorijā,Adrijas jūru,Tuvos Austrumus,Indoķīnu,JavuunJapānu.Pēc impērijas sabrukuma mongoļi sašķēlās vairākās grupās.

Daudzi mongoļi dzīvo kāklejotāji,klīstot pa stepi no vienas vietas uz citu ar visu iedzīvi un mājdzīvniekiem. Viņi dzīvojurtās.Arvien vairāk iedzīvotāju pārceļas uz dzīvi pilsētās, galvenokārt uz galvaspilsētuUlanbatoru,kā arī sāk dzīvot vienuviet lopkopības fermās.

Mongoļu ganu ģimenēs bērni līdz astoņu gadu vecumam mācās mājās. Pēc tam viņi dodas uz internātskolāmUlanbatorāun citās pilsētās. Visi bērni jau no mazotnes mācāsjāt ar zirgu.Nadamasvētkos viņi sacenšas zirgu skriešanās sacensībās. Bez jāšanas vēl iecienītas sportiskās aktivitātes ircīņas sportsunloka šaušana.

Ulanbatorā lielākā daļa cilvēku dzīvo daudzdzīvokļu namos. Daudzus vilina dzīve laukos un piederjurtasārpus pilsētas. Brīvajā laikā mongoļi pievēršasmūzikai.Mongoļu tautasdziesmas ir parmīlestību,piedzīvojumiemun dzīvistepē.

Mongoļi pārtiek galvenokārt nopiena produktiem,sieraungaļas.Uzturā maz lietodārzeņus,kas skaidrojams ar to, ka ir maz lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Tautā iecienīto dzērienuairakugatavo no ķēves piena, ko trīs dienas skābē, līdz to var lietot.

  1. 1,01,1Pasaules zemes un tautas.Ģeogrāfijas vārdnīca.Rīga: Zvaigzne. 1978. 489. lpp.
  2. «Mongolia»(angļu). CIA World Factbook. Arhivēts nooriģināla,laiks: 2015. gada 3. jūlijā.Skatīts: 2011. gada 26. augustā.
  3. 3,03,1«The Mongolian Ethnic Group»(angļu).