Piuska
Piuska,saukta arī parpileolusu(latīņu:pileolus,nopileus— 'cepure), irRomas katoļu BaznīcasunAnglikāņuBaznīcas tradicionāls galvassegu veids, ko nēsā klēragarīdznieki.
Tā ir mīkstaauduma,cieši pieguļoša galvaicepure,kas sastāv no astoņiem auduma segmentiem, kuri sašūti kopā un to vidū cepures augšpusē ir maza cilpiņa. Vizuāli tā atgādinaebrejurabīnugalvassegas. Piusku vēsturiski sāka izmantottonzūrujebmatuapgriešanas rituālu saņēmušiem garīdzniekiem, kas nereti atradās vēsās un mitrāsdievnamuunklosterutelpās, lai togalvaspasargātu noaukstuma.Vēlāk visi ordinēti garīdznieki sāka nēsāt piusku kā obligātu liturģiskā tērpa sastāvdaļu. Mūsdienās piusku reti izmantopriesteriundiakoni,izņēmums ir tikaiordeņukārtasmūki,kas piusku paveidu brūnā krāsā mēdz nēsāt galvenokārt galvas sasildīšanai, tāpēc viņu galvassegas ir veidotas no biezāka materiāla. To vidū ir minamitrapistu,benediktiešuunfranciskāņumūki.
Piusku krāsas
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Piuskaskrāsaparāda garīdznieka pakāpiBaznīcashierarhijā.
- Priesteriemparastimelnākrāsā, praktiski to vairs neizmanto;
- prelātiem— violetā krāsā, bet praktiski lieto reti;
- Bīskapiem— violetā krāsā;
- kardināliem— purpursarkanākrāsā;
- pāvestam—baltākrāsā.[1]
Piusku lietošana
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Piuskas nēsā bīskapi, kardināli un pāvestsdievkalpojumuunSvētās Miseslaikā[2],noņemot to tikaiEuharistiskā Kanonalaikā un novietojot to vienkārši uzaltāravai speciāla paaugstinājuma — fungelīnas, kas atrodas uz altāra. Nēsājotbiretivaimitru,piuska vienmēr atrodas zem tām.
Piusku attēli
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]-
Pāvesta piuska.
-
Kardināls piuskā.
-
Bīskaps piuskā.
-
Priestera un diakona piuska.
Atsauces
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Ārējās saites
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]
|