Pāriet uz saturu

Poseidons

Vikipēdijas lapa
Poseidona skulptūra (Kopenhāgenas osta)

Poseidons(grieķu:Ποσειδῶν)sengrieķu mitoloģijāir jūras valdnieks, viens no galvenajiemOlimpadieviem. Poseidons ir arī zemestrīču un zirgu dievs. Senākajos uzskatos Poseidons saistīts arī ar auglību (ar valgmi, kas dod auglību).

Etruskuunromiešu mitoloģijāPoseidonu pazīst kāNeptūnu.

Mikēnu kultūrāPoseidons bija nozīmīgāks dievs nekāZevs.

Poseidona rašanās un nākšana pie varas

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Poseidons bijaKronaunRejasdēls. Viņu, tāpat kā viņa brāļus un māsas, izņemot Zevu, tūlīt pēc piedzimšanas aprija Krons, bīdamies, ka kāds no bērniem varētu viņu gāzt. Sasniedzis pilngadību, Zevs piespieda Kronu atrīt atpakaļ pārējos bērnus un atbrīvoja Krona brāļusgigantus,hekatonheirusunciklopusnoTartara.Kopā ar viņiem un saviem brāļiem un māsām Zevs gāza Kronu un pārējostitānus.

Pēc kaujas Zevs, Poseidons unAīdssadalīja pasauli, velkot lozes, — Zevs turpmāk valdīja pār debesīm un gaisu, Poseidons pār ūdeņiem, bet Aīds par mirušo pasauli (pazemi).

Poseidona atribūts ir trijzaris.

Poseidons un Odisejs

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Poseidons vienīgais pretojās Olimpa dievu lēmumamOdisejamļaut atgrieztiesItakā(jo Odisejs bija padarījis akluPolifēmu,Poseidona dēlu), uzsūtot Odisejam vairākas vētras.

Vairākās grieķu pilsētās Poseidons bija viens no galvenajiem dieviem.Atēnāspar viņu nozīmīgāka bija tikaiAtēna,savukārtKorintāviņš bija galvenais pilsētas dievs.

Poseidonu dēvēja par "zemes tricinātāju", viņš bija zemestrīču dievs. Uzskatīja, ka viņš vainojams arī atsevišķu psihisko slimību, kā arīepilepsijasizraisīšanā.

Poseidonam drošu ceļojumu lūdza jūrnieki, dažkārt — ziedojot zirgus.