Psiholingvistika
Psiholingvistikairpsiholoģijasunlingvistikasstarpzinātne, kas pētī valodu mijiedarbību ar tās lietotāju. Tās būtiskākie jautājumi ir:Kā valoda ietekmē domāšanu?unKā valodas lietotājs ietekmē valodas attīstību?.Šie divi jautājumi tad arī nosaka dalījumu psiholoģiskajā un lingvistiskajā psiholingvistikā. Mūsdienās tā irkognitīvāszinātnes nozare.
Attīstība
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]No psiholoģijas viedokļa psiholingvistika kā fokuss problēmai parādījās līdz ar vēlmi noskaidrot, kas ir valodas un domāšanas apgūšanas mehānisms bērniem. Lielākais ieguldījums šinī jomā irĻevam VigotskimunŽanam Piažē.Tikai vēlākajā posmā psiholingvistika ieguva neatkarīgu skatījuma punktu.
Vēsture
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Psiholingvistikas jēdziens pirmo reizi lietots 20. gadsimta 50. gadosASV.
Par valodu kā pardomāšanuietekmējošu fenomenu runājis jau 18. gadsimtafilozofsun valodnieksVilhelms fon Humbolts.Tālāk viņa uzskatus 20. gadsimta sākumā attīstījis Bendžamins Lī Vorfs, izveidojotlingvistiskās relativitātes teoriju.
Mūsdienu pazīstamākais psiholingvistikas pārstāvis irNoams Čomskis,kura izveidotāTransformatīvās gramatikas teorijair viena no psiholingvistikas pamatteorijām.
Šis arvalodniecībusaistītais raksts irnepilnīgs.Jūs varatdot savu ieguldījumuVikipēdijā,papildinot to. |
|