Pāriet uz saturu

Starjauda

Vikipēdijas lapa

Starjaudair vairāku fizikālu lielumu nosaukums.

Fotometriskā starjauda[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Fotometrijāstarjauda irgaismaslielums, kas raksturo starojumagaismas plūsmasattiecību pret šī gaismas avota laukuma vienību.

,

kur dΦvir gaismas plūsma, kuru izstaro virsma ar laukumu dS. Starjauda SI sistēmā tiek mērītalm/m². 1 lm/m² atbilst starjaudai, kur 1 m2izstarojošā laukuma vienība izstaro 1 lm lielu gaismas plūsmu.

Starjaudas analogs enerģētisko fotometrisko lielumu sistēmā ir enerģētiskā starjauda (izstarotspēja). Tā tiek noteikta analoģiski starjaudai, tikai gaismas plūsmas vietā Φvtiek izmantotaizstarojuma plūsmaФe.Enerģētisko starojumu SI sistēmā mēraW/m².

Debess ķermeņu starjauda[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Starjaudaastronomijāir pilnāenerģija,kozvaigznevai cits kosmiskais objekts izstaro laika vienībā. Astronomijā par starjaudas mērvienību parasti izmantoSaulesstarjaudu.[1]Viena Saules starjauda ir 3,86×1026W (SI) jeb 3,86×1033erg/s (CGS).

Astronomiskā objekta starjauda atšķirībā noredzamā zvaigžņu lielumanav atkarīga no attāluma līdz objektam. Starjauda ir viens no svarīgākajiem zvaigžņu raksturlielumiem, kas ļauj salīdzināt savā starpā dažādu zvaigžņu tipus "spektrs — starjauda","masa— starjauda ".

Galvenās secības zvaigžņustarjaudu var aptuveni aprēķināt pēc formulas:

kurR— zvaigznes rādiuss,T— tāsfotosfērastemperatūra,σStefana—Bolcmaņa konstante.

Pašuspožāko zvaigžņustarjauda miljoniem reižu pārsniedz Saules starjaudu.

Paātrinātāja starjauda[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eksperimentālajāelementārdaļiņu fizikāpar starjaudu saucpaātrinātājaparametru, kas raksturo daļiņu kūļa sadursmju intensitāti ar fiksētā mērķa daļiņām (kolaiderugadījumā divu pretimnākošo kūļu sadursmju intensitāti).

Starjauda L tiek mērīta cm−2·s−1.Reizinot reakcijas griezumu ar starjaudu sanāk šī procesa darbības vidējais biežums dotajā kolaiderā.

Lielā hadronu kolaiderastarjauda pirmo nedēļu paātrinājuma darba laikā bija ne vairāk par 1029daļiņas/cm²·s, bet tā turpina pakāpeniski palielināties. Mērķis ir sasniegt nominālo starjaudu 1,7×1034daļiņas/cm²·s apmērā, kas pēc lieluma pakāpes atbilstBaBar(SLAC,ASV) un Belle (KEK,Japāna) starjaudām.

KolaideramKEKBpieder starjaudas pasaules rekords paātrinātājiem ar pretimnākošajiem kūļiem — 2,11×1034cm−2·s−1.

Atsauces[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]