Pāriet uz saturu

Turku pirts

Vikipēdijas lapa
Turku pirtsharēmā.

Turku pirtsjebhammāms(arābu:حمّام,IPA:[hamːaːm]) irTuvajos AustrumosunZiemeļāfrikāizplatīts tvaikapirtspaveids. Pirtis Tuvajos Austrumos bija neatņemama sadzīves sastāvdaļa un tās bija nozīmīgi pulcēšanās un atpūtas vietas, kuru funkcionalitāti papildināja vairāki tajās sniegtie papildu pakalpojumi. Par hamamuEiropāuzzināja no sakariem arosmaņiemun tādēļ arī cēlies nosaukumsturku pirts.

Pēršanās hamamā ir līdzīga saunai un šīs tradīcijas nāk noSenās Romaslaikiem. Pēršanās sākumā cilvēks atpūšas hamamasiltajā istabā,kuru silda vienmērīga, karsta un sausa gaisa plūsma tā, lai ķermenis sāktu svīst. Kad ķermenis ir iesilis, pirms noskalošanās ar aukstu ūdeni, var doties uzkarsto istabu.Pirtī notiek mazgāšanās un tiek veikta arī masāža un tikai tad var doties tālāk uzatdzišanas istabu,pirms pavisam pamest pirti.

Pēc tam, kadTurcijātika visur ieviesta mūsdienīga ūdensapgāde un dušas, pirts nozīme ir samazinājusies.

Hamams būtībā ir vecoAnatolijaspiršu,romiešutermu,bizantiešuvannu untjurkutvaika piršu apvienojums. PēcAleksandrijasiekarošanas arīarābibūvēja hamamus, kas līdzinājās grieķu-romiešu pirtīm, bet turku pirtis tās pārspēj ar stilu un funkcionalitāti.

Osmaņu impērijaskultūrā hamamus sāka būvēt kāmošejaskompleksa būves un diezgan drīz tās kļuva par patstāvīgām iestādēm. Labākās turku pirtis projektējis osmaņu arhitektsSinansun viņa celtnes jau līdzinājās monumentāliem kompleksiem (piem. 1584. gadā uzceltais Čemberlitašas hamams Stambulā).

Parasti hamams sastāv no trīs savstarpēji savienotām telpām, tāpat kā romiešu pirtīs:sidžakliks(karstā telpa),tepidariums(siltā telpa) unsoukluks(atdzišanas telpa).

Sidžaklika kupolveida griestos parasti ir iebūvēti vairāki mazi lodziņi, lai telpā ieplūstu dienas gaisma. Telpas vidū novietota liela marmora platforma, uz kuras guļ apmeklētāji. Šī telpa paredzēta ķermeņa tvaicēšanai un te tiek veiktas ādas attīrīšanas masāžas. Siltajā telpā tiek veikta ķermeņa mazgāšana ar ziepēm un skalošanās, bet souklukā apmeklētāji atpūšas, ģērbjas, bauda atspirdzinošus dzērienus un pēc masāžas var doties uz snaudu individuālajā kabīnē.

Hamami, atšķirībā no romiešu termām, nav domāti tikai vīriešiem un te ir paredzētas telpas arī sievietēm. Hamami tika būvēti katrā osmaņu pilsētā un bija labi apmeklēti. Hamama apmeklējums bija normāla ikdienas parādība un tajos bieži notika dažādi izklaides pasākumi. Hamamos tika lietots īpašs aprīkojums un inventārs, piemēram īpašs zīda audums ķermeņa apsegšanai (peštemals), koka apavi pret slīdēšanu uz slapjās marmora grīdas (nalini) un rupja materiāla cimdi ķermeņa beršanai (kese).

Tellaki (darbinieki)

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]
Tellaks
Attēla fragments grāmatāHubanname(Glīto grāmata),18. gs. homoerotisks turku dzejnieka Fazila bin Tahira Enderuni darbs.

Klientiem mazgāties turku pirtī palīdzēja jauni zēni (turku valodā:tellak) un viņi dažkārt arī sniedza seksuālus pakalpojumus. Līdz mūsdienām ir saglabājušies vairākiosmaņudokumenti un literāri darbi, kuros sīki uzskaitīti gan viņu sniegtie pakalpojumi, gan to cena, kā arī tādi dati, cik reizes kurš darbinieks spēj novest savu klientu līdzorgasmam.Parasti hamamā strādāja ne-musulmaņu izcelsmes jaunieši no dažādām impērijas provincēm:grieķi,armēņi,ebreji,albāņi,bulgāri,čigāniu.c.

Attiecības starp klienu un tellaku bija dziļi personiskas. Osmaņu arhīvos pat ir saglabājies apraksts kādai situācijai, kad 18. gs. vidū kādajeničeramīļāko tellaku nolaupījis cita pulka kareivis un nodevis sava komandiera izklaidēšanai. Abu jeničeru pulku starpā izcēlās militāra sadursme un tikai tad, kadsultānslika strīdīgo tellaku nogalināt, abi pulki pārtraukuši izraisītos nemierus.

Pēc Osmaņu impērijas izjukšanas,Turcijātellaki vairs nebija tik svarīgi tieši savu seksuālo pakalpojumu dēļ un viņus nomainīja pieauguši vīrieši. Tomēr arī mūsdienās turku valodā „pirts puika” (hamam oğlanı) ir tēlains apzīmējumshomoseksuālim.