Pāriet uz saturu

Vanas ezers

Labs raksts
Vikipēdijas lapa
Vanas ezers
Ahtamaras sala un armēņu Svētā Krusta baznīca
Vanas ezera satelītaina
Atrodas Karogs: TurcijaTurcija
Koordinātas 38°38′N42°49′E/ 38.633°N 42.817°E/38.633; 42.817Koordinātas:38°38′N42°49′E/ 38.633°N 42.817°E/38.633; 42.817
Platība 3574 km2
Lielākais garums 119 km
Vidējais dziļums 161,2 m
Lielākais dziļums 451 m
Tilpums 576 km3
Augstums v.j.l. 1648 m
Izteka beznoteces
Sateces baseins 12 500 km2
Baseina valstis Turcija
Salas Gadira,Čarpanaka,
Ahtamara,Atrekau.c.
Apdz. vietas krastos Vana,Tatvana,Ahlata,Erdžiša
Vanas ezers (Turcija)
Vanas ezers
Vanas ezers
Vanas ezers Vikikrātuvē

Vanas ezers(turku:Van Gölü,armēņu:Վանա լիճ,kurdu:Gola Wanê) irbeznotecessālsezersTurcijasaustrumu daļā,Armēnijas kalnienē.Vanas ezers ir lielākais Turcijasezers,savukārt pasaulē tas ir vislielākaissodasezers un ceturtais lielākais neaizsalstošais ezers.[1]

Vanas ezers atrodastektoniskajāieplakā,kuru ieskauj vairākaskalnu grēdas:dienvidosTaura kalni,austrumosKurdu kalniun ziemeļaustrumosAladaglara grēda.Rietumos un ziemeļrietumos atrodas vairāki norimušivulkāni,tai skaitā slavenaisSūfandagastratovulkānsunNemrutdagavulkāns. Vidējāpleistocēnaērā, pirms aptuveni 200 000 gadiem, Nemrutdaga vulkānaizvirdumsizveidojalavasstraumi, kuras garums sasniedza vairāk nekā 60kilometrus.Šī lavas straume nobloķēja ūdens noteci noVanasieplakas uzMužskujasieplaku. Šī iemesla dēļ izveidojās Vanas ezers. Tādējādi, Vanas ezers aizņem lielāko ieplakas daļu, kuru savukārt ieskaujkalnāji.Ir izvirzītateorija,ka ar laiku Taura kalnierozijasdēļ samazināsies un no Vanas ezera parādīsies noteces upe uzBotančaijasupi (Tigraspieteka). Līdz ar to Vanas ezera baseins ietilpsTigrasbaseinā un ezers izzudīs vai arī samazināsies ūdens līmenis.[2]

Vanas ezeraplatībair 3574 km² — lielākais ezersTurcijāun otrs lielākaisTuvajos Austrumos(lielāks ir tikaiUrmijas ezers).[3]VietējieiedzīvotājiVanas ezeru sauc par "jūru".[2]Ezers atrodas 1648 m virsjūras līmeņa[3]un skatoties kartēs no attāluma tas atgādina neregulārutrijstūri.Ezera maksimālais garums sasniedz 119 km. Vanas ezers it kā dalās uz pusēm, kur ezerā no abām pusēm tālu iesniedzaspussalas.Ziemeļu daļa ir neliela un salīdzinoši sekla, savukārt dienvidu daļa ir liela un tās maksimālais dziļums sasniedz 451 m. Ezera vidējais dziļums ir 161,2 m, tātilpums576 km³. Ezera krasti galvenokārt ir stāvi. Vanas ezerā ir daudz mazu saliņu, galvenokārt, krasta tuvumā, kā arī četras lielassalas:Gadira,Čarpanaka,AhtamaraunAtreka.Ezera lielākā sala Gadira (Lima) atrodas ziemeļu daļā. Čarpanaka atrodas ezera austrumu krastā, betAhtamaraunAtrekaatrodas netālu viena no otras dienvidu pusē. Netālu no Vanas ezera atrodasNazika ezers(ziemeļrietumos, 1870 m vjl),Erčeka ezers(austrumos, 1890 m vjl) unArina ezers(ziemeļos).

Vanas ezera attēls no kosmosa.
NASAuzņēmums, 1996. gada septembris.
Ar cipariem apzīmēti:
  1. ApklusušaisvulkānsNemrutdags,augstums 2948 m. Fotogrāfijā redzams neliels ezers, kas izveidojies šī vulkāna krāterī.Lavasstraume uz ziemeļiem aizšķērsoja izteku no Vanas ezera baseina, kā rezultātā radies pats Vanas ezers.
  2. Sūfandagastratovulkāns, augstums 4061 m.
  3. Nazika ezers,tā augstums ir 1870 m virs jūras līmeņa.
  4. Erčeka ezers,tā augstums ir 1890 m virs jūras līmeņa.
  5. Arina ezers.
  6. Gadira(Lima) sala, uz salas atrodas 16. gadsimtaarmēņuklostera drupas.
  7. Atrekasala, uz salas ir saglabājusies armēņukapliča.
  8. Ahtamarasala. Uz salas ir saglabājusies armēņu Svētā Krusta baznīca (armēņu:Սուրբխաչ), kura ir uzbūvēta 10. gadsimta sākumā.
  9. Čarpanakasala.

Ezera baseins un ūdens līmenis

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Ezerāūdensieplūst no četrām mazām upītēm: ziemeļos noBendimahasunZejlana-Deresas,austrumos noKarašasunMičingerasupes, kā arīpavasarīkustošāsniegatuvējoskalnos.Lielākā no šīm četrām upēm irZejlana-Deresa(Zejlana), kas iztek noAladaglarakalniem. Savukārt, uzKarašasupes laika gaitā ir izveidojusies lielaūdenskrātuve.Saistībā ar to, kaūdens pieplūdumsezeram mainās saskaņā ar sniega kušanu kalnos, ezeraūdens līmenisvidēji gadā mainās50 cmrobežās,maksimumusasniedzotjūlijā.Lielākais ūdens pieplūdums novērojams noaprīļalīdzjūnijam,kad intensīvi kūst sniegs un irlietus sezona.Vanas ezera kopējaisbaseinspārsniedz15 000km².

Bez tam, Vanas ezeraūdens līmenislaika gaitā periodiski ir mainījies, piemēram,1990. gadosezera līmenis cēlās aptuveni par trimmetriem,appludinotlauksaimniecībaszemi. Ap2000.gadu ezera līmenis mazliet kritās, bet pašlaik ir novērojams, ka ezera līmenis atkal ceļas. Ezerapētniekiir pievērsuši uzmanībuezera krastiemun secinājuši, ka ezera ūdens līmenis savā laikā ir bijis par 55metriemaugstāk nekā tas ir pašlaik.[2]Pamatīgāki pētījumi liecina, ka ezera līmenis pēdējāledus laikmetalaikā, pirms aptuveni 18 000 gadiem, ir bijis vēl augstāk nekā tagad — 72 metru augstāk.[4]1990.gadā Vanas ezerā strādāja starptautiskā pētnieciskāekspedīcija,kura veica zemūdensurbumusun no ezera dibena paņēma vairākuminerāluparaugus. Viens no šiem urbumiem deva negaidītu rezultātu. Izrādījās, ka Vanas ezers pirms17 000gadiem ir bijis izžuvis, bet pēc tam atkal ir atjaunojies no jauna.[5]Vairākums ezera pētnieku šo notikumu saista arklimatiskāmizmaiņām, bet saistībā ar to vēl joprojām notiekdiskusijaskā ir bijis patiesībā. Zinātnieki norāda, ka ar Vanas ezeru pirms 15—18 tūkstošiem gadu iespējams ir noticis tas pats, kas pašlaik notiek arNāves jūru.[6]

Vanas ezera ūdens līmeņa izmaiņas
Pēc 1990. gada zemūdens urbšanas datiem
Pa labi:Ūdens līmeņa izmaiņu grafiks Vanas ezerā pēdējos 20 tūkstoš gados. Pirms aptuveni 17—18 tūkstošiem gadu ūdens līmenis ezerā bija nokrities par 450 metriem, tātad praktiski ezers bija izžuvis. Grafiks ir izveidots pēc vācu zinātnieku grupas datiem.[5]

Apakšā:Ūdens līmeņa izmaiņu grafiks Vanas ezerā no 1944. līdz 1994. gadam. Ūdens līmeņa svārstības šajā laika periodā ir notikusi 4 metru amplitūdā. Grafiks ir izveidots pēc zinātnieku grupas datiem, kas piedalījās 1990. gada ekspedīcijā.[1]

Vanas ezers atrodasArmēnijas kalnienē,kurai ir raksturīgs izteikti kontinentālsklimats.JūlijāvidējātemperatūraArmēnijas kalnienē ir no +22 līdz+25°C,betjanvārīno −16 līdz−12°C.Īpaši aukstāsziemasdienās temperatūra kalnienē var nokristies pat līdz−45°C.Vanas ezeru mazliet siltāku padara tuvējo apkārtņu klimats, tādēļVanaspilsētā, kas atrodas ezera krastā, vidējā temperatūra jūlijā ir+22,5°C,janvārī−3,5°C.Gada vidējaisnokrišņudaudzums Vanas ezera baseinā svārstās no 400 līdz 700mm.Pateicoties klimatam un mākslīgaiapūdeņošanai,kuru atvieglina pats ezerspiekrastesapgabalos un par spīti lielam augstumam virsjūras līmeņa,t.i., 1700 metriem, Vanas ezera apkārtnē aug un dod laburažudažādiaugi,kuri parasti augVidusjūras klimatā:olīves,ābeles,persiki,granātusun citas dārza kultūras.

Vasarāūdenstemperatūra ezerā sasniedz+20°C,savukārt dziļāk par 50 m cauru gadu ūdens temperatūra ir+3°C.Ziemāaugstāsāļukoncentrācija neļauj ezeram aizsalt, izņemot dažus apgabalus ezera ziemeļu daļā.Rudeņosūdens slāņu temperatūras starpība izraisa ezerā spēcīgustraumjuveidošanos.

Vidējāsāļukoncentrācija Vanas ezera ūdenī ir aptuveni 22‰, kas ir zem vidējās sāls koncentrācijasjūrās(35‰), toties ezera dienviddaļā dažās iedobēs, kuras atrodas dziļāk par100 m,sāļu koncentrācija var sasniegt pat 67‰.[7]Ūdeņražajonu koncentrāciju ir 9,5—9,8pH,kas nozīmē, ka ezera ūdens ir sārmains. Ezera ūdens ir bagāts arnātrijasāļiem, ieskaitotnātrija karbonātu(Na2CO3),nātrija sulfātu(Na2SO4) unnātrija hlorīdu(NaCl), kas dod ezera ūdenimmazgātspēju(šī iemesla dēļ bieži ir novērojams, ka ezers puto). Šos sāļus mūsdienās izmanto saimniecībā kādeterģentus.Seno grieķuģeogrāfsStrabonssavos darbos tieši pieminēja šīs ezera ūdens īpašības:

Armēnijāir tāds liels ezers.... ir Arsēns, tāpat, kā Tospitass.[8]Tas satur sodu, attīra un atjauno apģērbu. Tomēr sodas piemaisījuma dēļ ezera ūdens nav derīgs dzeršanai.

Vanas ezera ūdens satur arīkalcija karbonātu(CaCO3).Kalcijakoncentrācija ezera ūdenī ir apmēram 4miligramiuzlitru.[9]

Anjonuvirkne: HCO3·CO3> Cl > SO4.Skābekļakoncentrācija ezera virsmas tuvumā ir 8 miligrami un litru, 75 m dziļumā tā vairs ir tikai 5 miligrammi, bet 400 m dziļumā 1,5 miligrami uz litru.[9]

Dzīvnieku un augu pasaule

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Sāļajā ezera ūdenī spēj izdzīvot tikai vienazivjusuga (latīņu:Alburnus tarihi,turku:darekh). Šī endēmiskāsugair radniecīgaEiropas vīķeiun pieder piekarpu dzimtas,bet pēc ārējā izskata tā atgādinasiļķi.Alburnus tarihivar dzīvot gansaldūdenī,gansāļūdenī,kur sāļu koncentrācija nav lielāka par 23 ‰, bet vairoties tā spēj tikai saldūdenī, upju un strautu grīvās, kas ieplūst Vanas ezerā.

Ūdens sāļums svārstās no ļoti minimālas upju ietekās līdz ļoti augstam ezera dienviddaļas dzelmē, tamdēļ arī ūdenī dzīvošanai ir pielāgojušies dažādiorganismi,piemēram,Hexarthra fennica polydonta, B. plicatitis, B. angularis, Filinia maior, Colurella adriatica, Keratella cochlearis (2 sugas), K. quadrata, Trichocerca taurocephala, H. f. Polydonta, H. fennica, Acrodiaptomus spinosus un M. Viridis.

Ezera tuvums tākrastosļauj audzētkalnieneineraksturīgusaugus,kas savukārt sekmēzemkopībasundārzkopībasattīstību.

Vēl raksturīgs Vanas ezeram ir tas, ka tās tuvumā dzīvo retakaķušķirneVana kaķisjebturku vans(turku:Van Kedisi), kas atšķirībā no citām kaķušķirnēmmīl peldēties ūdenī.

Kultūras vēsture

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]
Urartiešu cietokšņa drupas. Cietoksnis būvēts 9. gadsimtā p.m.ē. un ir bijis Urartu valsts galvaspilsētas Tušpas nocietinājums.
Armēņu Svētā krusta baznīca (armēņu:Սուրբխաչ).

Pirmās ziņas parcilvēkudarbību Vanas ezera tuvumā nāk nopaleolītalaikmeta.Neolītalaikmetā ciltis, kuras dzīvoja ezera tuvumā, jau nodarbojās armetālukausēšanu.[10][11]Pirmāvalsts,kura tika izveidota Vanas ezera tuvumā bijaUrartu valstsno 9. līdz 6. gadsimtam pirms mūsu ēras. Urartu valsts galvaspilsētaTušpaatradās Vanas ezera krastā, netālu no tagadējāsVanaspilsētas. 8. gadsimtā pirms mūsu ēras urartiešu valdnieksMenuauzbūvēja 70 kilometrus garukanālu,kas nodrošinājasaldūdenspiegādi Tušpai. 7. gadsimtā p.m.ē. urartiešus pastāvīgi apdraudējaasīrieši,kuri bija pret viņiem ļoti agresīvi. 6. gadsimtā p.m.ē. Ururtu valsts pagrima un izzuda. Joprojām dažasceltnesir saglabājušās no Urartas valsts izcilāko vadītājuSarduri I,Išpuini,Menua,Argišti Ivaldīšanas laikiem.

Neilgi pēcUrartu valstskrišanas, zeme ap Vanas ezeru piederējaarmēņiem.Kopā arSevanutagadējāsArmēnijasteritorijā unUrmijas ezerutagadējāsIrānasteritorijā, Vanas ezers bijaArmēnijas karalisteslielais ezers, tā sauktāArmēnijas jūra.Bieži vienArmēņu impērijudēvēja par «triju jūru valsti» (Vanas ezers,Urmijas ezersunSevana). Joporjām ap ezeru un uz tā salām atrodas armēņudievnamu,klosteru,nocietinājumuatliekas. Vislabāk saglabājusies ir Svētā krusta baznīca (armēņu:Սուրբխաչ) uzAkdamaras salas,kura celta laikaposmā starp915.un921.gadu.Bareljefiuz baznīcas ārsienām atainoBībelesstāstus. 4. gadsimta vidū netālu no Vanas ezera ir dzimisarmēņu alfabētaveidotājsMesrops Maštots.

Laika gaitā Vanas ezera apkaime ir bijusi ganpersiešu,ganromiešukundzībā un 19. gadsimtā teritoriju ap ezeru kontrolējaOsmaņu impērija.No1915.līdz1918.gadam Vanas ezera apkaimesarmēņitika izsūtīti vai nogalināti (armēņu genocīds). PēcPirmā pasaules karaOsmaņu impērija sabruka un Vanas ezers tika iekļautsTurcijasteritorijā. Tajā pašā laikā Vanas ezera apkaimē ienāca un sāka dzīvotkurdi,kuri iespējams bijahurritutautas pēcnācēji,autohtoni iedzīvotāji.Hurriti pēc plaši izplatītas versijas iespējams bija sākotnējās Urartu tautas pēcnācēji.[12]

Kopumā šajāreģionāir ieceļojušas un iekarojušas daudztautasun joprojāmvēsturniekistrīdas par to, kādas tautas ir dzīvojušas Vanas ezera tuvumā. Pēcģenētiskajiempētījumiem cilvēki, kuri tagad dzīvo šajā reģionā ir radniecīgi gankurdiem,ganturkiem,ganarmēņiem.[13]

Citi nozīmīgi kultūras vēstures pieminekļi ir Van Kalesi pils ezera austrumu krastā.Vanaspilsēta atrodas austrumos no šīs pils.

Vanas ezera nosaukums

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

AsīriešiVanas ezeru saukuši par «Nairi zemes jūru» (tâmtu ša mât Nairi), turklāt iespējams, ka Nairi no asīriešu valodas nozīmējis «hurriti».[14]Kā urarti dēvējuši ezeru, nav zināms, bet pēc sengrieķu ģeogrāfaStrabonaminētajiem faktiem, urarti iespējams ezeru dēvējuši par «Arsēnu» (grieķu:Αρσηνή). Pie tam, daudzi antīkiezinātniekisavos darbos Vanas ezeru dēvējuši par «Tospitisu» vai «Topitisu» (grieķu:Θωπι̂τιν,latīņu:Thospites), kas iespējams ir saistīts ar urartu galvaspilsētasTušpasnosaukumu. Arīarmēņuviduslaiku zinātnieki ezeru dēvējuši par «Tosp» vai «Tosb», kuri tāpat izmantoja arī nosaukumus «Bizantijas jūra» vai «Rištunijas jūra». Mūsdienu nosaukums «Vana» iespējams ir cēlies no urartiešu vārda «Biajnili», kā paši urartieši dēvēja savu valsti vai tās centrālo daļu.[12]

PrāmisVantuvojas Vanas ostai.

Vanas ezera rajons ir viens no nabadzīgākajiemTurcijasrajoniem. Vanas ezera tuvumā nav attīstītarūpniecība,kā arī Vanas rajons nav saistīts ar pārējo valststransportatīklu. Tuvāko rajonuiedzīvotājigalvenokārt nodarbojas arzemkopībuunlopkopību,bet Vanas ezerapiekrastesiedzīvotāji arzvejošanu,dārzkopībuunsāls vārīšanu.No iegūtās sāls tālāk tiek ražoti dažādimazgāšanas līdzekļi.

1970. gadostika uzbūvētadzelzceļalīnija no Turcijas uzIrānu.Ezera apkaimes sarežģītāreljefadēļ dzelzceļš netika būvēts gar krastu. Dzelzceļa sastāvus pāri ezeram vedprāmis,kas ievērojami ierobežo dzelzceļa līnijas izmantošanas intensitāti. Ezera dienvidu krastā atrodas nelielakuģu būvētava.

Pēdējos gadosTurcijasvaldība cenšās attīstīt Vanas ezera tuvumātūrismu.2006.gadā valdība piešķiralīdzekļusarmēņu baznīcu restaurēšanai, kā arī tiek intensīvi izplatītasbaumaspar ezerā dzīvojoša briesmoņa klātbūtni. Jau kopš1995.gada ezerā daudzkārt esot it kā novērots ap 15 metrus garšVanas ezera briesmonis(Van Gölü Canavarı). Vanas Universitātes profesors Unals Kozaks ir apkopojis grāmatā vairāk nekā tūkstoš liecību no ezera apkaimes iedzīvotājiem. Skeptiķi norāda, ka tā varētu būt viltota leģenda ar mērķi piesaistīt reģionam tūristu interesi.

  1. 1,01,1Kadioglu M., Sen Z., Batur E.The greatest soda-water lake in the world and how it is influenced by climatic change // Annual Geophysicae № 15, 1997
  2. 2,02,12,2Матвеев С. Н.Турция (Азиатская часть — Анатолия). Физико-географическое описание, Издательство Академии Наук СССР, Москва — Ленинград, 1946
  3. 3,03,1Šis un citi fiziogrāfiskie dati ir ņemti no 1991.—2006. gadu darbiem par Vanas ezeru (pirms tam pētījumi par ezeru bija ļoti minimāli. Tie galvenokārt netika veikti politiskās nestabilitātes dēļ Turcijas valstī. 90. gados pētījumi atsākās un dati par ezeru bija krasi atšķirīgi no iepriekš zināmajiem faktiem. Šī iemesla dēļ daudzās rokasgrāmatās un enciklopēdijās atrodas nekorekta informācija)
  4. Degens E.T., Wong H.K., Kempe S., Kurtman F.A Geological Study of Lake Van, Eastern Turkey // Geologische Rundschau, № 73, 1984
  5. 5,05,1Landmann G., Reimer A., Lemcke G., Kempe S.Dating Late Glacial abrupt climate changes in the 14570 year long continuous varve record of Lake Van, Turkey // Palaeogeography Palaeoclimatology Palaeoecology, № 122, 1996
  6. Warren J. K.Evaporites: Sediments, Resources and Hydrocarbons, Springer, 2006ISBN 3-540-26011-0
  7. Hammer U.T.Saline lake ecosystems of the world, Dr. W. Junk Publishers, Dordrecht — Boston, 1986ISBN 90-6193-535-0
  8. Strabona ģeogrāfija tika pabeigta aptuveni 7. gadā mūsu ērā. Tajā laikā rajons pie ezera, kur agrāk atradāsUrartu valsts,atradāsArmēņu impērijā.Nosaukums «Arsēns» (grieķu:Αρσηνή), droši vien bija urartiešu nosaukums ezeram, bet vārds «Tospitass» (grieķu:Θωπι̂τιν) ir cēlies no urartiešu galvaspilsētasTušpasnosaukuma, kura atradās netālu no Vanas ezera krastiem. См.Пиотровский Б. Б.Ванское царство (Урарту), Издательство Восточной литературы, Москва, 1959.
  9. 9,09,1Thiel V., Jenisch A., Landmann G., Reimer A., Michaelis W.Unusual distributions of long-chain alkenones and tetrahymanol from the highly alkaline Lake Van, Turkey // Geochimica et Cosmochimica Acta № 61, 1997
  10. Геворкян А. Ц.Из истории древнейшей металлургии Армянского нагорья, Изд. АН Армянской ССР, Ереван, 1980
  11. Cambel H. Braidwood R.An Early Farming Village in Turkey // Scientific American № 3, 1970
  12. 12,012,1Пиотровский Б. Б.Ванское царство (Урарту), Издательство Восточной литературы, Москва, 1959
  13. Arnaiz-Villena A., Gomez-Casado E., Martinez-Laso J.Population genetic Relationships Between Mediterranean Populations Determined by HLA Distribution and a Historic Perspective, Tissue Antigens, № 60, 2002
  14. Меликишвили Г. А.Урартские клинообразные надписи, Издательство АН СССР, Москва, 1960