Mikroorganismi
Mikroorganismi(grieķu:μικρός(mikros) — ‘mazs’ + ‘organismi’),mikrobijebsīkbūtnes[1]ir tik ļoti maziorganismi,ka tos nav iespējams saskatīt arneapbruņotu aci,bet tikai armikroskopu.Mikroorganismi kļūst saredzami ar neapbruņotu aci tikai tad, ja tie ļoti savairojas, piemēram,rauginefiltrētāalū,tējas sēne(kas patiesībā ir raugu unbaktērijusimbiotiska sabiedrība, nevis atsevišķa sēņu suga) vaigļotuslānis uz kanalizācijas caurulēm. No šo būtņu mazajiem izmēriem arī cēlies to nosaukums. Ikdienas valodā tas ir sinonīmsvienšūnas organismiem.Mikroorganismu pasaule ir ārkārtīgi daudzveidīga. Pie tiem piederbaktērijas,aktinomicētes,mikroskopiskāssēnes,mikroskopiskāsaļģes,vienšūņiunvīrusi.
Mikroorganismi dabā ir sastopami visur, tas ir,gaisā,ūdenī,augsnē,cilvēka ķermenīun citosorganismos.Mikroorganismiem ir liela nozīme dabā. Tie piedalās vielu apritē, noārda sarežģītus ķīmiskos savienojumus, kas veidojas augu un dzīvnieku organismos, kā arī sintezē dažnedažādas vielas. Mikroorganismi ir nozīmīgi arī cilvēkauzturaveidošanā, piemēram,pienskābes baktērijudarbības rezultātā veidojas skābiepiena produktikārūgušpiens,kefīrs,siers.Arī dabas resursi kāakmeņogles,nafta,dabasgāzeir veidojušies mikroorganismu darbības rezultātā.
Ar mikroorganismu pētniecību nodarbojas zinātnes nozaremikrobioloģija.
Mikroorganismu klasifikācija
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Vairums mikroorganismu irvienšūnas organismi.Līdzīgi kā visus organismus, arī mikroorganismus iedalaeikariotosunprokariotos.Eikariotos šūnā ir armembrānuatdalītskodols.Prokarioti ir primitīvāki, tiem šūnā kodolviela irnukleoīdaveidā.
Vēl sīkāk mikroorganismi dalāsbaktērijās,aktinomicētēs,mikroskopiskāsaļģēs(zilaļģēs), mikroskopiskāssēnēs(pelējuma sēnēs),vienšūņosunvīrusos.Mikroskopiskās sēnes un vienšūņi ir eikarioti, bet pārējie pieder pie prokariotiem, savukārt vīrusu piederība organismu grupai ir neskaidra.
Mikroorganismu atklāšana
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Vēl pirms mikroorganismu atklāšanas cilvēcei bija zināmi dažādi procesi, kurus izraisa mikroorganismi, piemēram,vīnarūgšana,pienasarūgšana,maizescepšana. Mikroorganismi izraisīja arī dažādasinfekcijas slimībaskālepru,bakas,mēri.Sengrieķu un romiešu ārstiHipokrats,Plīnijs Vecākais,Galēnsun citi autori izteica minējumu, ka infekciju slimību izraisītāji ir neredzamas būtnes (contagium vivum). 11. gadsimtā arī persiešu zinātnieksAvicennapievienojās domai, katuberkuloziun citas slimības izraisa neredzamas būtnes.
Pirmo reizi 1676. gadāmikroskopāmikroorganismus izdevās ieraudzīt nīderlandiešu pētniekamAntonijam van Lēvenhukam.Viņš tiek uzskatīts parmikrobioloģijas“tēvu”. 19. gadsimta otrajā pusē ievērojamus pētījumus veicaLuijs Pastērs,Roberts KohsunSergejs Vinogradskis.
Atsauces
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]- ↑«sīkbūtne».Akadēmiskā terminu datubāze.Skatīts: 2020. gada 22. jūnijā.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]- Vikikrātuvēpar šo tēmu ir pieejamimultividesfaili. Skatīt:Mikroorganismi.
- Encyclopædia Britannicaraksts(angliski)
- Krievijas Lielās enciklopēdijas raksts(krieviski)
- Encyclopædia Universalisraksts(franciski)
- «Mikroorganismi: medicīnas termins».Populārā medicīnas enciklopēdija.
Šis arbioloģijusaistītais raksts irnepilnīgs.Jūs varatdot savu ieguldījumuVikipēdijā,papildinot to. |
|