Pāriet uz saturu

Angli

Vikipēdijas lapa
Angli
Ængle
Angļu (oranža) izplatība ap 500. gadu
Valodas
senangļu valoda
Reliģijas
Pirmsākumosģermāņu pagānismsunanglosakšu pagānisms,vēlākkristietība
Radnieciskas etniskas grupas
anglosakši,sakši,frīzi,jiti

Angli(senangļu:Ængle) bija viena noģermāņu ciltīm,kas spēlēja nozīmīgu lomuLielbritānijasvēsturē, īpašianglosakšuperiodā. Viņu migrācija uzBritu salāmun turpmākā kultūras attīstība veidoja pamatu mūsdienuAnglijasvalstij unangļu valoda.

Angli bija ģermāņu cilts, kas sākotnēji dzīvojaJitlandes pussalā(mūsdienuDānijasunVācijasteritorija). Viņu nosaukums, iespējams, cēlies no teritorijas, kuru viņi apdzīvoja, kuralatīniskitika dēvēta par "Angulus". 5. un 6. gadsimtā tie kopā ar citām ģermāņu ciltīm, piemēram,sakšiemunjītiem,sāka migrēt uz Britu salām. Šī migrācija notika pēcRomas impērijassabrukuma, kadromieši pameta Britāniju,atstājot to neaizsargātu pret ārējiem uzbrukumiem.

Pēc migrācijas angļi un citas ģermāņu ciltis izveidoja vairākas karalistes Britu salās. Svarīgākās no tām bijaNortambrija,Mercija,Austrumanglija,VeseksaunSaseksa.Šīs karalistes konkurēja savā starpā, bet arī sadarbojās, lai aizstāvētu savas teritorijas pret ārējiem draudiem.

7. gadsimtāanglosakšukaralistes sāka pieņemtkristietību.

Anglosakšu periodā notika būtiskas kultūras un juridiskās izmaiņas. Tika izstrādāti pirmie rakstiskie likumi un izveidotas pastāvīgas valdības struktūras.Beovulfs,viens no slavenākajiem anglosakšu eposiem, datēts ar šo periodu.

9. gadsimtā anglosakšu karalistes saskārās arvikinguuzbrukumiem. Liela daļa Anglijas tika pakļauta vikingu pārvaldei. Tomēr karalisAlfrēds Lielaisno Veseksas spēja aizstāvēt un atjaunot savu karalisti, kļūstot par simbolu angļu pretošanās vikingu invāzijai.

10. gadsimtā dažādās anglosakšu karalistes sāka apvienoties vienotā Anglijas valstī. Šis process kulminējaEdgara Mierīgāvaldīšanas laikā, kad Anglija kļuva par vienotu karalisti.

1066. gadānormaņuhercogsViljams I Iekarotājsiebruka Anglijā un sakāva pēdējo anglosakšu karaliHaroldu IIHastingas kaujā. Šis notikums iezīmēja anglosakšu perioda beigas un jaunu ēru Anglijas vēsturē.