Pāriet uz saturu

Bergena

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par Norvēģijas pilsētu. Par citām jēdzienaBergenanozīmēm skatītnozīmju atdalīšanas lapu.
Bergena
Bergen
pilsēta
Bergenas vecpilsēta
Bergenas vecpilsēta
Karogs: Bergena
Karogs
Ģerbonis: Bergena
Ģerbonis
Bergena (Norvēģija)
Bergena
Bergena
Bergena (Eiropa)
Bergena
Bergena
Koordinātas:60°23′22″N5°19′48″E/ 60.38944°N 5.33000°E/60.38944; 5.33000Koordinātas:60°23′22″N5°19′48″E/ 60.38944°N 5.33000°E/60.38944; 5.33000
Valsts Karogs: NorvēģijaNorvēģija
Filke Vestlanne
Komūna Bergenas komūna
Dibināta pirms1070.gadā
Administrācija
• Mērs Marita Varnke (H)
Platība
• Kopējā 87,17 km2
Iedzīvotāji (2023)
• kopā 291 189
blīvums 2 916,5/km²
Laika josla CET(UTC+1)
• Vasaras laiks (DST) CEST(UTC+2)
Bergena Vikikrātuvē

Bergena(norvēģu:Bergen) ir pilsētaNorvēģijasdienvidrietumos, ostaZiemeļjūraskrastā. Tā ir otrā lielākā Norvēģijas pilsēta pēc iedzīvotāju skaita. Bergenu sauc par pilsētu starp septiņiem kalniem (de syv fjell).Par kalnu skaitu gan varot diskutēt, jo šis skaits ņemts iedvesmojoties no Romas septiņiem kalniem. Augstākais kalns ir Ulrikens (642 metri) un tajā var nokļūt ar trošu vagoniņu. Otrs populārākais kalns ir Fleijens (320 metri), kurā var uzbraukt arfunikuleru,kas atiet netālu no pilsētas centrā esošā zivju tirgus. Bergenu dažkārt sauc par lietus pilsētu, jo tur līst ap 280 dienām gadā. Esot pat joks šajā sakarā, — tūrists vaicā zēnam, vai te kādreiz nelīst arī, uz ko zēns atbild, ka viņš nezina, jo viņam ir tikai divpadsmit gadu.

Bergenai pilsētas tiesības 1070. gadā piešķīra Norvēģijas karalis Ūlavs Hjire (Miermīlīgais), jebOlafs III,kad tā jau bija lielākā pilsēta valstī. 1217. gadā tā kā galvaspilsēta nomainījaTronheimu(tajā laikā Nīdarūsu), bet 1299. gadā šajā statusā to nomainījaOslo.No 13. gadsimta beigām Bergenā dominējaHanzas savienībastirgotāji pamatā noLībekas.Bergenas vācu kvartālos dzīve ritēja kā savā valstī ar saviem likumiem un tajā varēja dzirdēt galvenokārt lejasvācu valodu. Pilsēta uzplauka, pateicoties žāvētu zivju,mencutirdzniecībai. 1349. gadā jūrnieki pilsētā ievazājamēri.Tomēr Bergena saglabāja vislielāko iedzīvotāju skaitu visā Skandināvijā — 6000, kas gan salīdzinot ar citām Eiropas pilsētām bija ļoti maz.

15. gadsimtā pilsētu vairākkārt aplencavitālieši(Vitalienbrüder), un 1429. gadā tiem izdevās izpostīt pilsētu un karaļa pili. 1536. gadā karalim izdevās padzīt vai naturalizēt pilsētas vācu tirgoņus. 1665. gadā pie Bergenas notikaVogenas kauja(Battle of Vågen) starpNīderlandesunAnglijasfloti. Gan 15., gan 16. gadsimtā Bergena bija lielākā pilsēta Ziemeļvalstīs, bet Norvēģijā tā bija lielākā pilsēta līdz 1850. gadam, kad to apsteidzaOslo.1813. gadā pilsētā izveidota birža.

Norvēģijai esot neitrālai valstij, 1. Pasaules karš Bergenu neskāra, bet 1916. gadā pilsētas centru plaši izpostīja ugunsgrēks, nodegot vairāk kā 300 ēkām.

Otrā pasaules karalaikā, 1940. gada 9. aprīlī Bergenu okupējavācukaraspēks, pirmajā kara ar Norvēģiju, dienā. 1944. gada 20. aprīlī Bergenas ostā tika uzspridzināts nīderlandiešu kravas kuģis, kurā atradās ap 120 tonnām sprāgstvielu, nogalinot vismaz 150 cilvēkus, kā arī nodarot postījumus vēsturiskām ēkām. Sabiedroto karaspēks kara laikā bombardēja pilsētu, jo tā bija vācu flotes atbalsta bāze.

Pastāv uzskats, ka Bergenas vārds cēlies no vārdaBergvinvaiBjorgvin,kas aptuveni nozīmēkalnu ganības.Tomēr jāpiezīmē, ka kalns norvēģiski irfjell.BjorgNorvēģijā ir sieviešu vārds, kas cēlies no senās norvēģu valodas un nozīmēpalīdzība.Toties dāņu valodā kalns irbjergun vācuberg,daudzskaitlīberge,arī vārda izrunā uzsvars ir uz pirmās zilbes, kas neesot raksturīgi norvēģu valodai.

Bergenas pazīšanās zime ir vāciešu būvētā Brigene ar savām divslīpju jumtu mājiņām, kuras vērstas pret Vogenas līci. To sākotnēji dēvēja parTyskebryggen(vācu piestātni), jo vācieši Bergenā dominēja 400 gadus, līdz 1754. gadam, bet pirmie tirgotāji no Lībekas ieradās vēl simt gadus iepriekš.

Brigene ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Brigene
Zivju tirgus

Visos ceļvežos vienmēr ir ieteikts apmeklēt Bergenas zivju tirgu. Jāsaka, ka šis tirgus nav lielāks par ikvienu Latvijas pilsētu tirdziņu, toties zivju cenas tajā ir ļoti augstas. Kilograms laša maksā ap 15 latiem, kaut gan Bergenai piekļaujas fjords, kurā ir 15 lašu audzētavas. Pie zivju tirgus ir piestātne, no kuras ar nelielu kuģīti (līdzīgs "Hercogam Jēkabam" Ventsplī) par palielu samaksu var apskatīt tuvējo fjordu. Brauciens ilgst aptuveni 3 stundas, tomēr to ir vērts darīt, jo kuģa kapteinis labā angļu valodā ļoti interesanti stāsta par Bergenu un tās apkārtni.

Hokona zāle

Hokona zāle, tāpat kā zivju tirgus, atrodas netālu no Brigenes. Hokona zāle ir ceremoniju telpa, kuru Norvēģijas karalis Hokons Hokonsons 1261. gadā uzbūvēja sava dēla Magnusa Lāgabētera (Magnuss IV, Likumu Labotājs) kronēšanai un kāzām. Tā tiek uzskatīta par lielāko viduslaiku celtni, kas saglabājusies Norvēģijā (patiesībā tā nav sevišķi liela). Rozenkranca tornis, tāpat kā Hokona zāle, ir seno nocietinājumu daļa. Torni 1560. gadā uzbūvēja Bergenas pils pārvaldnieks, dānis Rozenkrancs.

Bergenas klimatu ietekmē siltās Golfa straumes Ziemeļatlantijas atzars un kalni, kas ieskauj pilsētiņu un aiztur no Atlantijas nākošo mitrumu. Bergenas klimats ir mēreni okeānisks, ar lielu nokrišņu daudzumu visos gadalaikos, arī ziemā. Vidējais nokrišņu daudzums Bergenā ir 2250 mm gadā, apmēram 3 reizes augstāks nekā Rīgā, taču tas pakāpeniski palielinās, pēdējos gados tuvojoties 2500 mm robežai.[1]Okeāniskā klimata ietekmē liels karstums un aukstums Bergenā nav bieži. Vidējā temperatūra ziemā Bergenā ir ap 2 — 3° C, vasarā — ap 13 — 16° C.


No 2006. gada 29. oktobra līdz 2007. gada 21. janvārim lija bez mitas 85 dienas. Lietus un 10 °C temperatūra var būt kā jūnijā, tā janvārī. Pēdējos gados nokrišņu daudzums un vēju stiprums ir palielinājies un tas ir izraisījis gan applūšanas, gan zemes noslīdējumus, kas apdraud gan neskaitāmās mājiņas, ka celtas stāvajās nogāzēs, gan vēsturisko Brigeni, kas atrodas nedaudz virs ūdens līmeņa.

Pilsētas apkārtnē norisinājies2017. gada Pasaules čempionāts šosejas riteņbraukšanā.Pazīstamākā sporta spēļu komanda no Bergenas ir futbola klubsSK Brann.

Bergenā dzimuši:

  1. https://seklima.met.no.Tukšs vai neesošs|title=