Pāriet uz saturu

Bezmugurkaulnieki

Vikipēdijas lapa
Bezmugurkaulnieki
Invertebrata
Meksikas tarantuls (Brachypelma smithi)
Meksikas tarantuls(Brachypelma smithi)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki(Animalia)
Bezmugurkaulnieki Vikikrātuvē

Bezmugurkaulnieki(Invertebrata) irdzīvnieki,kuriem navmugurkaula.Šai grupai pieder 95 %pasaulesdzīvnieku.[1]Pie bezmugurkaulniekiem piederplakantārpi,vēži,zirnekļi,kukaiņi,gliemjiun citi dzīvnieki. Pretēji bezmugurkaulniekiem irmugurkaulnieki,pie kuriem savukārt piederzivis,abinieki,rāpuļi,putniunzīdītāji.

Bezmugurkaulnieki ir ļoti daudzveidīga dzīvnieku grupa, kurai ir tikai dažas kopīgas pazīmes. Tie ir attāli radniecīgi cits citam un atšķiras pēc dzīvesveida, formas un lieluma. Daudzi bezmugurkaulnieki ir sastopamiūdenī,bet dažas grupas dzīvo uzsauszemesun ir visur plaši sastopami.

Kārlis Linnejsbezmugurkaulniekus iedalīja 2 lielās grupās:kukaiņosuntārpos.TotiesŽans Baptists Lamarks1793. gadā šīs divas lielās grupas sadalīja 10 grupās. Mūsdienās bezmugurkaulnieki tiek iedalīti 33 grupās, sākot ar tādiem vienkāršiem organismiem kājūras sūklisunplakantārpilīdz tādiem sarežģītiem dzīvniekiem kāposmkājiunmoluski.Daļa bezmugurkaulnieku ir labi pazīstami, piemēram, kukaiņi, vēži, tārpi un gliemeži, bet ir ļoti daudz tādu dzīvnieku, kas ir niecīgi un neievērojami. Daļai no tiem biologi vēl nav devuši nosaukumus. Uzskata, ka ir apmēram 3 līdz 15 miljoni bezmugurkaulniekusugu(mugurkaulniekiem ir apmēram 40 000 sugu).

Vēsture[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Jūras gurķis(tips-Echinoderms)

Zinātniekiemnav īstas skaidrības par to, kad parādījās pirmie bezmugurkaulnieki. Senākāsfosilijasir vairāk nekā 600 miljonusgaduvecas. Tomēr tie nevarētu būt bezmugurkaulnieku pirmsākumi, jo galvenās bezmugurkaulnieku grupas šajā laikā bija jau izveidojušās. Ar laiku dažas grupas kļuva daudzveidīgākas nekā citas. Piemēram,posmkājutips mūsdienās ir visdaudzveidīgākais tips, un tajā ir vismaz miljons sugu. Vairums no tiem irkukaiņi.

Dzīvnieks vai augs[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Daži bezmugurkaulnieki vairāk atgādinaaugus,nevis dzīvniekus.Hidroīdus,piemēram, viegli var sajaukt araļģēm.Tie aug zem ūdens un to "stumbri" beidzas ar ziediem. Šieziedipatiesībā ir mazi dzīvnieki, ko sauc parpolipiem.Tie savstarpēji ir savienoti kopā un veido koloniju. Katram polipam ir taustekļu vaigs, kas viļņojasūdenī,lai satvertu barību — mikroskopiskus dzīvniekus.

Ķermeņa simetrija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Gandrīz visiem bezmugurkaulniekiem, izņemotsūkļus,ir simetriski ķermeņi. Ir divi galvenie simetrijas veidi: starainā un divpusējā simetrija. Staraini simetriskiem dzīvniekiem ir apaļš ķermenis, kuru var caur tā centru sadalīt daudzās vienādās daļās. Visistaraiņi(Radiata) dzīvo ūdenī, un tiem navsmadzeņu.Divpusēji simetriskiem dzīvniekiem var atšķirt priekšgalu un pakaļgalu. Tos pa viduslīniju var sadalīt tikai divās vienādās daļās.

Divpusējās simetrijas bezmugurkaulniekiem priekšgals atšķiras no pakaļgala. Tādai kārtībai ir daudz priekšrocību.Maņu orgāniir izvietoti priekšgalā blakusmutei,lai būtu vieglāk sameklēt barību. Ķermeņa daļas ir specializējušās kustību veikšanai tikai vienā virzienā, tāpēc tās ir ātrākas un daudz efektīvākas. Šāds ķermeņa dalījums ir visveiksmīgākaisevolūcijassasniegums miljoniem gadu ilgā attīstības gaitā. Tas ir raksturīgs lielākajai daļai dzīvnieku, arī cilvēkiem.

Bezmugurkaulnieku izmērs[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Milzu kalmārs(Architeuthis)

Bezmugurkaulnieki uzzemeslodesir sastopami praktiski visur, bet lielākā daļa no grupām dzīvojūrās,kur arī attīstījās pirmie bezmugurkaulnieki. Daļa bezmugurkaulnieku ir mikroskopiski un pārvietojas kopā ar ūdens straumi, bet daudzi ir labi peldētāji. Daži jūras bezmugurkaulnieki sasniedz fantastisku lielumu.Milzu kalmārsvar izaugt vairāk nekā 18metrusgarš.

Jaunie atklājumi[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Biologiemjaunu sugu atklāšana ir nozīmīgs notikums, bet jaunas dzīvnieku grupas atklāšana ir par iemeslu vispārējam satraukumam.1994.gadā biologi atklāja pilnīgi jaunu bezmugurkaulnieku tipu — tādu pašu tipu kā, piemēram, posmkāji vai gliemji. Vienīgais pašreiz zināmais jaunā tipa pārstāvis irSymbion pandora— neliela radība, kas dzīvo apNorvēģijasomāramuti un barojas ar tā barības atliekām.

Latvijā dzīvojošie bezmugurkaulnieku tipi[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

  1. Encarta Reference Library Home Premium 2005 DVD. Article - Invertebrate
  2. «Arhivēta kopija».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2018. gada 31. augustā.Skatīts: 2009. gada 18. augustā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]