Pāriet uz saturu

Deitērijs

Vikipēdijas lapa
Deitērija vieta izotopu tabulā

Deitērijs(grieķu:deuteros— otrais, otrējais) jebsmagais ūdeņradisirūdeņražaotrs stabilaisizotops.Deitērija apzīmējums ir2HvaiD.Deitērijaatoma kodols(deitrons) sastāv no vienaprotonaun vienaneitrona.Dabiskais ūdeņradis satur 0,0147% deitērija.

Deitēriju atklājis amerikāņu fizikālķīmiķisHarolds Jūrijs1932.gadā.

Tā kā deitērija atoma masa ir divreiz lielāka nekāprotijam,šo ūdeņraža izotopu ķīmiskās un fiziskās īpašības jūtami atšķiras — daudz vairāk, nekā jebkura citaelementaizotopiem. Tādēļ ūdeņraža izotopus ir relatīvi viegli atdalīt — piemēram, vairākās stadijāselektrolizējotūdeni,ar jonu apmaiņas metodēm, rektificējot ūdeni vaiamonjaku.Deitērija oksīdu sauc parsmago ūdeni.

Deitērija ultravioletās loka lampas spektrs

Deitēriju plaši izmantoatomenerģētikākā neitronu palēninātājukodolreaktoros.Litija-6 deiterīdaveidā vai arī maisījumā artritijulieto kodoltermiskās reakcijas izraisīšanaiūdeņraža bumbās.Deitērija un tritija augsttemperatūrasplazmuizmanto vadāmāskodoltermiskās sintēzesrealizācijai (projektāITER). Deitēriju lieto arī laboratoriskos pētījumos (kā neradioaktīvu izotopisku marķieri, ko var viegli atšķirtmasspektrometriski) un tehnikā. Organiskos šķīdinātājus, kur ūdeņradis aizvietots ar deitēriju, lietoH-KMRspektroskopijā. Ar deitēriju pildītaslokizlādeslampas lieto kāultravioletā starojumaavotus UV spektroskopijā.

Pasaulē gadā ražo desmitiem tūkstošu tonnu deitērija.