Pāriet uz saturu

Eiropa

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par pasaules daļu. Par citām jēdzienaEiropanozīmēm skatītnozīmju atdalīšanas lapu.
Eiropa
Platība 10 180 000 km2
Iedzīvotāji 746 419 440 (2018)
Blīvums 72,5 /km2
Valstis 50
Laika zonas noUTC-1[a]līdzUTC+5[b]
Internetaaugšējā līmeņa domēns .eu(Eiropas Savienība)
Lielākās pilsētas
Augstākā virsotne
Organizācijas Valsts karogs: Eiropas SavienībaEiropas Savienībaun citas
Krasta līnijas
garums
38 000 km
Vidējais
augstums v.j.l.
ap 300 m
Lielākais
attālums no
jūras
1600 km
Salu platība ap 7,6% no Eiropas platības
Galējie punkti
Ziemeļi Valsts karogs: NorvēģijaNordkins
Dienvidi Valsts karogs: SpānijaMarroki rags
Rietumi Valsts karogs: PortugāleRokas rags
Austrumi Valsts karogs: KrievijaPolārie Urāli[d]

Eiropairpasaules daļa,[1]kasģeoloģiskiunģeogrāfiskiveidoEirāzijaskontinentarietumu daļu. Ziemeļos to apskaloZiemeļu Ledus okeāns,rietumos —Atlantijas okeāns,bet dienvidos —VidusjūraunMelnā jūra.Vispārpieņemts, ka Eiropas austrumu robeža irUrālukalni,Urālasupe,Kaspijas jūraunKaukāzakalni. Eiropā tiek iekļautas vairākas salas, arhipelāgi un pussalas. Lielākā no salām irLielbritānija.Krasta līnijas kopējais garums ir 38 000 km. Tā ir tik gara, jo to izrobojuši daudzi līči, fjordi un iekšējās jūras. Eiropas platība ir gandrīz 10,2 miljoni km², savukārt iedzīvotāju skaits pārsniedz 745 miljonus.

Lielāko daļu no Eiropas veidozemienes.Aptuveni trīs piektdaļas no kopējās platības ir zemāk par 200 m virs jūras līmeņa, bet tikai aptuveni 1/15 daļa no Eiropas atrodas augstāk par 1 km virs jūras līmeņa. Augstākāskalnu sistēmasšķērso Eiropu tās dienvidu daļā. Tie irPireneji,Alpi,Apenīni,KarpatiunBalkānu kalni.Ziemeļos ievērojamākā kalnu grēda irSkandināvijas kalni.Lai gan Eiropā ir ļoti daudz upju, tajā ir maz lielo ezeru. Garākā Eiropas upe irVolga,bet lielākais ezers —Lādogas ezers.Atsevišķas teritorijas ziemeļos un kalnu rajonos ir klātas arledājiem.Aptuveni viena trešdaļa no Eiropas teritorijas iraramzeme,kur audzē galvenokārtlabību,īpašikviešusunmiežus.Vēl viena trešdaļa ir klāta armežiem.Eiropa ir reģions ar mūsdienīgu, attīstītu tautsaimniecību, kas balstās uz komerciālolauksaimniecībuunrūpniecību.Tā ir arī viens no pasaules lielākajiem rūpnieciskajiem reģioniem, kur gada vidējie ienākumi uz vienu iedzīvotāju ir starp augstākajiem pasaulē. Eiropas iedzīvotāji veido aptuveni vienu desmito daļu no visiem pasaules iedzīvotājiem. Lielākā daļa no iedzīvotājiem runāromāņu,ģermāņuunslāvu valodās.Eiropas iedzīvotāji galvenokārt irkristieši.

Eiropai ir ļoti gara kultūras un ekonomisko sasniegumu vēsture, kas ilgst nepārtraukti jau vairākus gadu tūkstošus. Par mūsdienu Eiropas kultūras pirmssākumu uzskataSeno Grieķijuun tai sekojošoSeno Romu.PēcRomas impērijassabrukuma sekoja pagrimuma periods, korenesanseslaikā dēvēja par "drūmajiem viduslaikiem", betapgaismības laikmetaun mūsdienu vēsturnieki — vienkārši parviduslaikiem.12.—13. gadsimtā noItālijasEiropā aizsākās renesanses periods, kas veicināja jaunu Eiropas atdzimšanu.15. gadsimtāPortugāleaizsākaLielo ģeogrāfisko atklājumuperiodu, drīz tai sekojaSpānijaun pēc tam —Francija,NīderlandeunApvienotā Karaliste.Rezultātā Eiropas civilizācija 15.—18. gadsimtā kļuva par pirmo globālo civilizāciju, kas lielākā vai mazākā mērā pakļāva vai vismaz ietekmēja gandrīz visas pārējās pasaules kultūras.

Etimoloģija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

"Eiropas nolaupīšana" (A. Karači glezna (ap 1610))

EtimoloģiskilatīņuvārdsEuropa(Aurōpā) ir cēlies nogrieķuvārda Εὐρώπη (Eurṓpē), kas savukārt aizgūts noasīriešuunfeniķiešuvārdaerob,kas nozīmē "saules riets", kā arī apzīmēja zemes uz rietumiem noFeniķijas.[2]Pēc cita uzskata šis nosaukums ir cēlies nosenpersuAus(r)ā-apā,šī vārda pamatā ir divi indoeiropiešu cilmes vārdiausārā( "ausma", "saullēkts" ) unapas( "ūdens", "upe" ), tādējādi sākotnēji vārds esot nozīmējis "saullēkta upe".[nepieciešama atsauce]

Ģeogrāfisko terminu "Eiropa" pirmie ieviesasenie grieķi,tomēr vēlHomēramEiropa (grieķu:ΕὐρώπηEurṓpē) bija mitoloģiskaKrētaskaraliene, bet ne ģeogrāfisks apzīmējums.[nepieciešama atsauce] Līdz aptuveni 500. gadam p.m.ē. ar vārduEiropatika apzīmēta arī Grieķijas sauszemes daļa, vēlāk vārda nozīme tika paplašināta uz zemēm ārpus Grieķijas, pasauli iedalot Eiropā,ĀzijāunLībijā(Āfrikā).Skitiju(Melnās jūrasziemeļdaļā) uzskatīja par pasaules malu.

Leģenda par Eiropas nolaupīšanu[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Saskaņā ar vienu no sengrieķumītiem,Eiropa —feniķiešuvaldniekaAgenorameita unTēbuvaldniekaKadmisamāsa — kādu rītu netālu no jūras savā nodabā lasījusi puķes. To nejauši ievērojisZevsun iemīlējies Eiropā. Viņš pieņēmis balta vērša izskatu, pierunājis Eiropu uzkāpt vērsim mugurā, un kolīdz Eiropa tā izdarījusi, viņš ar jauno meiteni aizjoņojis pāri jūrai uzKrētassalu, kur viņa deva dzīvībuMinosam,RadamantamunSarpedonam.[2]

Leģendai par Eiropas nolaupīšanu ir arī simboliska nozīme. Eiropas nolaupīšana atspoguļo vēsturisko saikni starp Eiropu un Āziju. Leģendā aprakstīto notikumu laikā Feniķija atradās stiprā Ēģiptes politiskā un saimnieciskā ietekmē. Nolaupot Eiropu, Zevs paņēma no vecākas Austrumucivilizācijastās mantojumu un pārnesa uz Egeju, kur tā nākamo gadsimtu laikā tika attīstīta un izplatīta arvien tālāk citur Eiropā.

Vēsture[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Pamatraksts:Eiropas vēsture
Bronzas laikmeta ciemata rekonstrukcijaBodenezerapiekrastē
Āraišu ezerpilsrekonstrukcija Latvijā

Aptuveni pirms 40 000 gadiem Eiropā ieceļojasaprātīgais cilvēks,kas ļoti īsā laikā izkonkurēja tur jau dzīvojošosneandertāliešus.2. gadu tūkstoša p.m.ē.sākumā sāka veidoties ciltis, kuras vēlāk kļuva par pamatu Eiropasnācijām. Līdz pat vēlīnajambronzas laikmetam(apmēram 8. gadsimtā p.m.ē.) Rietumeiropā, sakarā ar tās zemo apdzīvotības līmeni, nepastāvēja neviena kaut cik ievērojama valsts vai tās priekštecis. Tikai laikaposmā starp 800. un 600.g. p.m.ē., agrīnajādzelzs laikmetā,sākās intensīva lielāku ciematu un pilskalnu būvniecība plašā reģionā uz ziemeļiem no Alpiem saistībā arķeltu,ģermāņu,gotuun citu tautu pakāpenisku izplatību pāri Alpiem.

Par pirmo civilizāciju Eiropas teritorijā uzskataSeno Grieķiju.Klasiskajā periodāgrieķi bija ciešā kontaktā ar attīstītajāmTuvo Austrumucivilizācijām. Zināšanas, ko grieķi ieguva no tām un paši attīstīja, vēlāk lika pamatus citām Eiropas civilizācijām.2. gadsimta p.m.ē.vidū grieķi nonācaromiešupakļautībā. Mūsu ēras sākumā Eiropā dominējaRomas impērija.Šajā laikā ļoti strauji izplatījās arīkristietība.Romas impērija sabruka5. gadsimtā.

Eiropa ap 814. gadu

Tam sekojošais periods bijaTautu staigāšanaslaikmets. Līdz patfrankuvalsts izveidošanai 9. gadsimtāEiropas tautasatradās gandrīz nepārtrauktā kustībā. Galvenie tautu pārvietošanās virzieni bija no ziemeļiem uz dienvidiem un no austrumiem uz rietumiem, vairumā gadījumu savstarpēji sajaucoties ar jau uz vietas esošajām tautām. Piemēram, daļa ģermāņu cilšu grupai piederīgo gotu pēc ilgiem klejojumiem apmetāsGallijasziemeļu daļā. Samērā īsā laikā tie sajaucās ar vietējiem iedzīvotājiem — dažādām ķeltu ciltīm, gala rezultātā veidojot daļu no vēlākās franku valsts. Savukārt lombardi iespiedās Itālijas ziemeļu daļā, bet cita gotu daļa atrada savas pastāvīgās mājasIbērijas pussalā— visai tālu no savas sākotnējās izcelšanās vietas —Skandināvijas.Bijušās Romas impērijas centrālajās un it īpaši austrumu provincēs ienācahuņņi,bet vēlāk —avāri.Pilnīga etniska pārstrukturizācija notikaBalkānos,kur lielā skaitā ieradāsslāvu,protobulgāruun gotu imigranti. Slāvu ciltis 7.—9. gadsimtā uzsāka plašu ofensīvu rietumu virzienā un nokļuva līdz patElbasupei, asimilējot praktiski visus šeit sastaptos dažādas etniskas izcelsmes iedzīvotājus.

9. gadsimtā Rietumeiropā izveidojāsFranku valsts,kas sasniedza savu varenībuKārļa Lielālaikā. Sadalot Franku valsti, rietumi daļā izveidojāsFrancijas Karaliste,bet austrumu daļā —Svētā Romas impērija.

1096. pēc pāvestaUrbāna IIaicinājuma atbrīvot Svēto zemi no musulmaņiem, tika uzsāktsPirmais Krusta karš,kura rezultātā krustneši ieņēma Svēto zemi un izveidoja turKrustnešu valstis.

Viduslaikos Eiropā izveidojās daudzas mūsdienu nacionālās valstis. Viduseiropā pēc kristietības pieņemšanas izvirzījāsPolija,LietuvaunUngārija.Pireneju pussalātikaatkarotasmaurukontrolētās teritorijas un nostiprinājāsAragonasunKastīlijas karalistes.

Renesansesperiodā (15.16. gadsimtā) strauji attīstījāszinātne,tika veiktilieli atklājumi,kā arī aizsākās pasauleskolonizācija.16. gadsimta beigās pēcReformācijasbeidzāsRomas Katoļu baznīcasdominance Eiropas rietumos un ziemeļos.17.un18. gadsimtāEiropā bijaapgaismībasperiods. Laikmeta ideālu ietekmē 18. gadsimta beigās notikaFranču revolūcija,kad tika gāzta Eiropas visspēcīgākāmonarhijaun aizsākās kustības pardemokrātijuunvienlīdzību.18. gadsimtā aizsākās arīrūpnieciskā revolūcija,kas ļāva Eiropas lielvarām iegūt gan militāro, gan politisko varu pār plašām teritorijām visā pasaulē.20. gadsimtasākumā Eiropas valstis savstarpēji sāka karotPirmajā pasaules karā.Pēc kara daudzās valstīs tika gāzta monarhija,AustrumeiropāunCentrāleiropāizveidojās vairākas jaunas valstis (arīLatvija). Krievijā tika izveidotakomunistupartijas diktatūra, vēlāk valsts tika pārdēvēta parPadomju Savienību.Otrais pasaules karšiezīmēja Rietumeiropas valstu varas samazināšanos to kolonijās visā pasaulē un komunistisko režīmu izplatīšanos Austrumeiropā, tas ir Padomju Savienības satelītvalstīs. Padomju Savienība sabruka 20. gadsimta 90. gadu sākumā, kas arī bija komunistiskā režīma sabrukums visā Eiropā. Šajā laikā apvienojāsRietumvācijaarAustrumvāciju,savukārtDienvidslāvijasteritorijā sākāsetniskie konflikti,kas noveda pie jaunu valstu —Bosnijas un Hercegovinas,Horvātijas,Maķedonijas Republikas (tagadZiemeļmaķedonija),Serbijas un MelnkalnesunSlovēnijasizveidošanās.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eiropas fiziski ģeogrāfiskā karte
Detifoss — varenākais Eiropas ūdenskritums — atrodas Islandē

Iedalījums[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eiropu no ģeogrāfiskā un arī no kultūrvēsturiskā viedokļa var iedalīt trīs reģionos:

Eiropu iedala arī rietumu-austrumu virzienā — šim iedalījumam ir vairāk kultūrvēsturiska nozīme:

Bieži tiek lietots arī termins "Centrāleiropa".

Tektoniskoprocesu rezultātā Eiropā izveidojušās četras lielas, atšķirīgas morfoloģiskās zonas:

Katrā no šīm zonām, atšķirīgā apvidus, klimata un citu faktoru rezultātā, veidojās arī atšķirīgas kultūras.

Eiropu var nosacīti sadalīt arī sateces baseinos. Lielākie ūdeņu kompleksi ir saistīti ar Ziemeļatlantiju,Ziemeļjūru,Baltijas jūru,Vidusjūru un Melno jūru. Šīs jūras un ar tām saistītie iekšzemes ūdens baseini kopš seniem laikiem ir veicinājuši ceļošanu un cilvēku kontaktus. Var pat konstatēt zināmukorelācijustarp viena vai vairāku tuvāko ūdens baseinu un etniski radniecīgu sabiedrību teritorijām.

Ainavas un kultūras saikne[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Neskatoties uz samērā nelielajiem izmēriem, Eiropā ir ļoti daudzveidīga ainava un daba, kas daudzviet ir bijusi ļoti labvēlīga saimniecības attīstībai. Eiropas subkontinentam raksturīga ļoti saposmota krasta līnija, liels skaits lielu un mazu iekšēju un daļēji iekšējuūdenstilpjuunupju.Pirmajiem ieceļotājiem, kas Eiropā nonāca caurMazāziju,šis faktors, iespējams, palīdzēja ātri izplatīties visā Dienvideiropā, bet klimatam kļūstot siltākam — arvien vairāk uz ziemeļiem.

Eiropā nav tādu upju kā, piemēram,Nīla:ar milzīgu ūdens baseinu, treknu upes ielejas augsni, siltu klimatu. Tomēr Eiropai ir savas priekšrocības. Eiropu visos virzienos šķērso dabīgie ūdensceļi — upes, kas sekmēja cilvēku pārvietošanos pa šo pasaules daļu. Tā kā Eiropai piemīt lielas pussalas raksturs, tās ūdensteces sistēma pārsvarā vērsta no centrālās daļas uz perifēriju. Garākā Eiropas upe —Volga— plūst noValdaja augstienesuz dienvidiem, ietekotKaspijas jūrā.Otra garākā upe —Donava— plūst no rietumiem (Bādenes-Virtembergaszemes Vācijā) uz austrumiem, ietekotMelnajā jūrā.Centrālās un Rietumeiropas upes pārsvarā ietek Vidusjūrā (Rona,Pou.c.), Atlantijas okeānā vai Ziemeļjūrā (Luāra,Sēna,Reina,Elbau.c.). Savukārt,Daugava,Ņeva,Visla,Nemunau.c. nes ūdeņus no austrumiem uz Eiropas iekšējo jūru —Baltijas jūru.

Eiropa — kontinents vai pasaules daļa?[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

RietumeiropāunASVEiropu (arī Āziju) uzskata par kontinentu, savukārt Eirāziju — parsuperkontinentu.[nepieciešama atsauce]Šāds uzskats nav pamatots no ģeoloģiskā un ģeogrāfijas viedokļa, jo Eiropu un Āziju vieno plaša, daudzveidīga sauszemes teritorija.

Klimats un tā izmaiņu ietekme uz Eiropas vēsturi[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eiropa — skats no satelīta

Eiropas klimats, tāpat kā klimats jebkurā citā vietā, ir pastāvīgi mainījies. Kopš pēdējāledus laikmetabeigām notiek pakāpeniska vidējās temperatūras paaugstināšanās. Civilizācijas attīstībai vispiemērotākais ir mērens, maigs klimats, kāds pirms vairākiem tūkstošiem gadu bija ģeogrāfiskā platuma joslā, kur mūsdienās vērojams samērā karsts un tveicīgs laiks — Eiropas dienvidos —Grieķijā,SpānijasunItālijasdienvidos.

Klimata izmaiņas Eiropā un tuvējos reģionos nav bijušas vienmērīgas. Eiropas dienvidos un tuvējos Āzijas reģionos klimats kļuva kontinentālāks un sausāks, samazinot ražas apjomus un spiežot plašo līdzenumu tautas meklēt citas izdzīvošanai piemērotas vietas. Dzīvei labvēlīgāku reģionu tās atrada rietumos, tuvāk Atlantijas okeānam, kur klimats bija maigāks.

Tomēr arī šeit klimats mainījās. Atsevišķos laika periodos vairākus gadsimtus ilga vēsāki periodi. Piemēram, aptuveni no200.līdz700.gadam Eiropā bija kļuvis vēsāks. Iespējams, vēsākais klimats un ar to saistītās nabadzīgās ražas bija viens no faktoriem, kas veicinājaRomas impērijasnovājināšanos un vēlāko sabrukumu. Visdrīzāk, šī paša iemesla dēļ vairāku nākamo gadsimtu laikā Eiropas iedzīvotāju skaits, kas bija stipri sarucis vairākkārtējumēraepidēmijurezultātā, pieauga ļoti lēnām. Tikai no 8. līdz 11. gadsimtam, klimatam kļūstot siltākam, ražas pieauga un cilvēku dzīves apstākļi visā Eiropā pakāpeniski uzlabojās.

Mūsdienās nokrišņu daudzums Eiropas rietumos ir daudz lielāks, nekā austrumos. Atlantijas piekrastes joslānokrišņudaudzums gada laikā sasniedz 3000 mm, betPolijasvidienē vaiDonavasbaseinā — tikai ap 500 mm, vēl vairāk samazinoties austrumu virzienā. Klimata atšķirības dažādos Eiropas reģionos ir visai krasas. Uz austrumiem no centrālās Eiropas — Polijas — Baltijas reģionā un tālāk ziemeļaustrumos, klimats ir bargāks. Izteikti kontinentāls klimats Eiropā vērojams uz austrumiem noVolgasunDonasbaseiniem. Vissausākais reģions Eiropā ir pašos tās dienvidaustrumos —Kaspijas jūraspiekrastē — šeit nokrišņu daudzums gadā ir tikai vidēji ap 250 mm, kamēr vienā no vismitrākajiem Eiropas reģioniem — Norvēģijas rietumu daļā vidējais gada nokrišņu daudzums ir ap 3500 mm.

Nav nejaušība, ka šī klimatiskā robežlīnija, kas nošķir Eiropas atlantiskā klimata daļu no kontinentālās daļas, vienlaicīgi nošķir Eiropas iedzīvotājus arī pēc to pamata saimniecības veida, bet līdz ar to arī citu saimniecības un kultūras aspektu ziņā. Atlantiskajā klimata joslā, tātad galvenokārt uz rietumiem no Donas upes, cilvēki, līdzko kļuva pieejami metāladarbarīki,pārgāja uz pastāvīgu dzīves veidu, piekopjotlaukkopībuunlopkopību.Turpretī austrumu virzienā no šīs robežšķirtnes par noteicošo kļuvanomadudzīves veids, kura pamatā bija klejojošā lopkopība. To veicināja ne tikai klimata, bet arī augsnes īpatnības. Eiropas attālāko austrumu daļu veido plašās Volgas unUkrainasstepes.Eiropas vidienē stepe nemanāmi pāriet plašajāsDobrudžas(Valahijas) zemienēRumānijāunUngārijaslīdzenumā, kur saimniekošanas un dzīves apstākļi jau ir atšķirīgi.

Ģeoloģija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Karpati— Tatri,Zakopane,Polija

Eiropasģeoloģiskienotikumi ir klasisks piemērs tam, kā laika gaitā veidojas kontinenti.Pirmskembrijaperioda iežu vecums Eiropā ir no 3,8 miljardiem līdz 540 miljoniem gadu. Pēc tam veidojāspaleozojaēras ieži, kas beidzās pirms 250 miljoniem gadiem;mezozojaēras ieži beidza veidoties pirms 65 miljoniem gadu;kainozojaēras ieži veidojās atlikušo laiku līdz mūsdienām. Pašreizējās Eiropas kontūras beidza veidoties aptuveni pirms 5 miljoniem gadu. Iežu veidojumus, reljefa formas un nogulumiežu baseinus mūsdienās spēcīgi ietekmē cilvēku darbība.

Senāko iežu lielākais apgabals Eiropā irBaltijas vairogs,kas ir stiprierodējis.Savukārt jaunākie ieži atrodasAlpukalnu sistēmā. Starp šīm teritorijām ir plaši nogulumiežu baseini arpaugurainureljefu, piemēram,Parīzes baseinsunDienvidaustrumanglija,vai plašilīdzenumikā, piemēram,Austrumeiropas līdzenums.Ziemeļjūrair zemūdens nogulumiežu baseins, kas atrodas uzAtlantijas okeānakontinentālā šelfa.Islandeir unikāls veidojums Eiropas ģeoloģijā: tā irvulkāniska sala,kas izveidojusiesVidusatlantijas grēdaiatdalotkontinentālās plātnes.

Derīgie izrakteņi[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eiropas subkontinents ir bagāts ar derīgajiem izrakteņiem, kas ir kalpojis par būtisku Eiropas civilizāciju attīstību veicinošu faktoru. Ilgstošajā derīgo izrakteņu ieguves vēsturē daudzviet to resursi ir izsmelti. Vācijā, Francijā un Lielbritānijā atrodas lieliakmeņogļukrājumi. Salīdzinoši nesen uzsākta lielonaftasundabasgāzeskrājumu apguvešelfāstarp Lielbritāniju, Norvēģiju, Nīderlandi. Skandināvijas un Lielbritānijas ziemeļu daļā ir bagātīgasrūduatradnes — šeit var iegūtdzelzi,varu,svinu,cinku,alvu.Arī Alpu kalnu perifērajā daļā ir ievērojamialumīnija,hroma,vara,svina,cinka,sudrabau.c. metālu rūdu iegulas. Savukārt Baltijas reģionā minēto dabas resursu nav vispār, ja neskaita salīdzinoši nelielas naftas iegulas Baltijas jūrā, kuru apguve uzsākta tikai vietām.

Resursu nevienmērīgā izplatība Eiropā veicināja starpreģionālāsdarba dalīšanasprocesu un tirdzniecību. Pirmie tirdzniecības ceļi, kravu šķirošanas un pārkraušanas centri veidojās tieši dabas resursu, piemēram,sāls,krama,dzintaraun dažādumetāluvienmērīgai izplatīšanai visā Eiropā.

Eiropas valstis[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eiropas valstis

Eiropā ir aptuveni 50 valstu, no kurām liela daļa apvienojušāsEiropas Savienībā.Ģeopolitiski Eiropai var pieskaitīt arī tādu valsti kāIzraēla,jo tā ir pārstāvēta dažādās Eiropas sporta organizācijās,Eirovīzijāu.c. Arī vēsturiski tās teritorijā ir eksistējušas vairākas eiropiešu krustnešu dibinātas valstis.

Šīmvalstīmir teritorijas Eiropā:

1Armēnija un Kipra ģeogrāfiski atrodas Āzijā, bet kulturāli un vēsturiski reizēm tiek uzskatītas par Eiropas daļu. Arī Turcijas kontrolētāZiemeļkipratiek uzskatīta par Eiropas daļu.
2Azerbaidžānas un Gruzijas nelielas ziemeļu daļas atrodas Eiropā, ja par Eiropas robežu pieņemKaukāzu.SeparātiskasGruzijasdaļas ir Krievijas kontrolētāAbhāzijaunDienvidosetija.
3Kazahstānai Eiropā atrodas neliela daļa teritorijas uz rietumiem noUrālasupes.
4Krievijas Eiropas daļa ietver teritorijas uz rietumiem noUrālu kalniem.
5SeparātiskaMoldovasdaļa ir Krievijas kontrolētāPiedņestra.
6Turcijai Eiropā pieder teritorija uz ziemeļrietumiem noBosforaunDardaneļujūras šaurumiem.

Demogrāfija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eiropa naktī. Nakts apgaismojuma spožums aptuveni atbilst apdzīvotības blīvumam un ekonomiskās attīstības līmenim

Eiropāsaprātīgais cilvēks(Homo sapiens) ienāca pirms 40 tūkstošiem gadu. Pirms tam šajā pasaules daļā dzīvoja dažādas nu jau izmirušashominīdusugas, piemēram,neandertālieši.Aizvēsturēnotika vairāki cilvēkuimigrācijasviļņi noĀzijas.Arī mūsdienās, kopš 20. gadsimta vidus, notiek intensīva cilvēku imigrācija no citām pasaules daļām, īpaši noĀfrikasun Āzijas. Nekad iepriekš Eiropa nav bijusi tik daudz un dažādu nāciju cilvēku mājas.

Vēsturiski Eiropa (īpaši Dienvideiropa un Rietumeiropa) ir bijusi viena no visblīvāk apdzīvotajām pasaules daļām. 20. gadsimta sākumā Eiropā dzīvoja gandrīz ¼ daļa no visiem pasaules iedzīvotājiem (2012. gadā vairs tikai 10,5%).

Valodas[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Eiropā dominē trīsindoeiropiešu valodu saimesatzari:

Ir arī neliels skaits valodu, kas ir salīdzinoši plaši izplatītas, bet nepieder ne pie viena no iepriekš nosauktajiem atzariem. Atsevišķi indoeiropiešu valodu saimē tiek izdalītagrieķu valoda,kurā ir oficiālā valodaGrieķijāunKiprā.Atsevišķi tiek izdalītas arībaltu valodas(latviešuunlietuviešu valodas), kas ir oficiālās valodas attiecīgiLatvijāunLietuvā.Noindoirāņu valoduatzara visizplatītākā irčigānu valoda,lai gan tā nav nevienas Eiropas valsts oficiālā valoda.

Ir vēl divi citi indoeiropiešu valodas saimes atzari, kas savulaik bija plaši izplatīti, bet mūsdienās runā tikai nelielas cilvēku grupas. Tās irķeltu valodasun Trāķijas-Ilīrijas atzars, kur līdz mūsdienām ir saglabājusies tikaialbāņu valoda.

Valodās, kas nepieder indoeiropiešu valodu saimei, runāIgaunijā(igauņu valoda),Somijā(somu valoda),Ungārijā(ungāru valoda),Maltā(maltiešu valoda),Basku Zemē(basku valoda) unKrievijasziemeļos.Tjurku valodāsrunā tikaiTurcijāun atsevišķas kopienasBalkānosunKaukāzā.

Piezīmes[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

  1. Azoru salās,kuras pieder Portugālei
  2. Kazahstānāir arī laika joslaUTC+6,bet šī teritorija atrodas jau Āzijā
  3. Ja Eiropas un Āzijas robeža tiek vilkta paLielā Kaukāzagalveno grēdu
  4. Precīzs galējais austrumu punkts nav zināms, jo nav skaidra Eiropas un Āzijas robeža

Atsauces[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

  1. tomēr pēc angļu tradīcijas Eiropu uzskata par kontinentu, piemēram,Encyclopædia Britannicadod šādu kontinenta definīciju un to uzskaitījumu: „continent, one of the larger continuous masses of land, namely, Asia, Africa, North America, South America, Antarctica, Europe, and Australia, listed in order of size “. Chicago: Encyclopædia Britannica, Inc., 2006
  2. 2,02,1(angliski)«Where did the name Europe come from?».guardian.co.uk.Skatīts:2011-01-30.

Ārējās saites[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]