Pāriet uz saturu

Eksports

Vikipēdijas lapa

Eksportsir vienā vai vairākāsvalstīssaražotuprečuizvešana,pārdošanauz citām ārvalstīm.[1]Tas pats attiecas arī uzpakalpojumiem.Eksports, tāpat kāimports,ir svarīgākie starptautiskāstirdzniecībasaspekti.

Eksporta galvenā funkcija ir nodrošināt preču un pakalpojumu piegādi, kas ņemot vēra ražotāja zināšanas vai tehnoloģiskās priekšrocības irkonkurētspējīgas

ar tās valsts uz kuru eksportē vietējiemražotājiem,vai arī šādu preču vai pakalpojumu ražošana nenotiek valstī uz kuru tiek eksportēts. Piemēram, ņemot vēra klimatiskos apstākļus nav iespējama konkrēto preču vai pakalpojumu ražošana vai arī ražošanas izmaksas ir augstākas nekā importētajām precēm vai pakalpojumiem. Mūsdienās, kad strauji pieaug vispasaules globalizācija, eksports kļūst arvien nozīmīgāks un bez tā vairs nav iedomājama normāla sabiedrības pastāvēšana. Visi ir pieraduši pie tā, ka gandrīz ikvienā valstī, kur darbojas brīvā tirgus ekonomika vai jauktā ekonomika, ir pieejams vienlīdzīgs preču un pakalpojumu klāsts.

Eksports unstarptautiskā tirdzniecībakopumā ir viens no vissenākajiem ekonomikas zinātnes atzariem. Jau kopš seniem laikiem cilvēki ir sapratuši, ka preces, kuras nav iespējams saražot pašiem, ir iespējams iegūt no citiem, piemēram“Zīda ceļš”.

Valstis parasti cenšas atbalstīt savu uzņēmumu eksporta aktivitātes, izstrādājot un īstenojot eksportapolitiku,eksportaprogrammas,plānusunpasākumus.Latvijā eksporta veicināšana irEkonomikas ministrijaskompetencē.Tās īstenotā eksporta atbalsta politika ietver ārējo ekonomisko pārstāvniecību veidošanu un uzturēšanu, eksportakredītugarantēšanu,atbalsta sniegšanu ārējotirguapgūšanā u.c. pasākumus.

Latvijā ar eksporta veicināšanu nodarbojasLatvijas Investīciju un Attīstības aģentūra,kura organizē pārdošanas misijas unizstādesvalstīs ar vislielāko eksporta potenciālu. 2018 gada maijā Latvijas eksports sastādīja 1.05 Miljardi Euro. 72.3% no kopējā eksporta apjoma tiek piegādāti Eiropassavienībasvalstīs, 12.7%NVSvalstis un 15% pārējās valstis. Latvija nemainīgi visvairāk eksportē koksni un tās izstrādājumus, kas sastāda 18% no kopējā eksporta.[2]

Virknē valstu eksporta atbalstam tiek veidotas eksporta-importa bankas, piemēram,ASV[1],Indijā[2],Ungārijā[3],Ķīnā[4]u.c.

Eksports vairumā gadījumu ir izdevīgs arī pašiem komersantiem, jo tas ir veids, kā paplašināt savu noieta tirgu, tomēr daudzi uzņēmēji izvēlas pārdot savas preces un pakalpojumus tikai vietējā tirgū, jo eksports bieži vien ir saistīts ar dažādiem birokrātiskiem šķēršļiem, kā arī tas ne vienmēr ir finansiāli izdevīgi. Katrai valstij ir savi noteikumi, kas attiecas uz importēšanu, turklāt vairumā gadījumu eksporta preces tiek pārdotas vairumtirgotājiem, kas nozīmē, ka ražotājam ir jāspēj piedāvāt konkurētspējīgu cenu, zinot, ka gan paši vairumtirgotāji, gan arī mazumtirgotāji šīm precēm liks uzcenojumu.

  1. Anita Biseniece. Kontinentu ģeogrāfija 7. klasei.Zvaigzne ABC,2007, 210. lpp.
  2. «Centrāla statistikas pārvalde».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2018. gada 14. novembrī.