Hadroni
Šim rakstam ir nepieciešamasatsauces uz ārējiem avotiem. Lūdzu, palīdziuzlabot šo rakstu,pievienojot vismaz vienu atsauci. Ja ir kādi ieteikumi, vari tos pievienotdiskusijā.Vairāk lasilietošanas pamācībā. Meklēt atsauces:"Hadroni"–ziņas·grāmatas·scholar·brīvi attēli |
Hadroni(nogrieķu:ἁδρός(hadrós) — 'resns, smags, stiprs'), agrāk izdotā literatūrā arīadroni(krievu:адро́ны), irsubatomāras daļiņas,kas spēj piedalītiesstiprajā mijiedarbībā.Hadroni sastāv nokvarkiem,kurus kopā saistagluoni,tādēļ hadroni irsaliktās daļiņas.
Paveidi
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Atkarībā no to kvarku sastāva hadroni iedalās divās pamatgrupās:
Mezoni
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Mezoniir hadronu paveids, kas sastāv no viena kvarka un vienaantikvarka(pieder piebozoniemun tobarionu skaitlisir 0). Nozīmīgākie mezoni irpioni(π mezoni) unkaoni(K mezoni). Ir pazīstami arī citi, daudz smagāki un nestabilāki mezoni. Jāņem vērā, kamioni(agrāk saukti par μ mezoniem) nav hadroni, bet pieder pieleptoniem.
Barioni
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Barioniir hadronu paveids, kas sastāv no trim dažādu "krāsu" kvarkiem, kas veido "bezkrāsainu" kombināciju (pieder piefermioniemun tobarionu skaitlisir 1).
Tieši no barioniem —protoniemunneitroniem,kas veidoatomu kodolus,kur koncentrēta to masa — galvenokārt sastāv ikdienā novērojamā mums apkārt esošāviela(tādēļ to dēvē arī par barionumatēriju). Pie barioniem pieder arī daudzveidīgihiperoni— nestabilas, smagas daļiņas, kuru sastāvā ietilpstdīvainie kvarkiun ko var iegūtdaļiņu paātrinātājos.Eksistē arī citi ļoti nestabili barioni, kas saturšarmanto kvarkuvaipamata kvarku.
Citi hadroni
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]Ir atklāti vai vismaz teorētiski pamatoti arī daudzi mazizpētīti eksotiski hadroni, kas nepieder pie galvenajām pamatgrupām:
- eksotiskie mezoni (hadronu molekulas, hibrīdie mezoni,gluboli,tetrakvarki),
- eksotiskie barioni (pentakvarki, kas sastāv no 4 kvarkiem un 1 antikvarka).
Ārējās saites
[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]- Vikikrātuvēpar šo tēmu ir pieejamimultividesfaili. Skatīt:Hadroni.
- Encyclopædia Britannicaraksts(angliski)
- Krievijas Lielās enciklopēdijas raksts(krieviski)
- Encyclopædia Universalisraksts(franciski)
|
|