Pāriet uz saturu

Korsaks

Vikipēdijas lapa
Korsaks
Vulpes corsac(Linnaeus,1768)
Korsaks
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki(Animalia)
TipsHordaiņi(Chordata)
KlaseZīdītāji(Mammalia)
KārtaPlēsēji(Carnivora)
DzimtaSuņu dzimta(Canidae)
ĢintsLapsas(Vulpes)
SugaKorsaks(Vulpes corsac)
Izplatība
Korsaks Vikikrātuvē

Korsaks(Vulpes corsac) jebstepes lapsairsuņu dzimtas(Canidae)lapsu ģints(Vulpes)plēsējs.Korsaks ir vidēja izmēra lapsa, un ir izplatīta visāĀzijasstepesbiomā.Īpaši daudz to irAfganistānā,Ķīnasziemeļos,Irānā,Indijā,Kazahstānā,Kirgizstānā,Mongolijā,Pakistānā,Krievijā,TurkmenistānāunUzbekistānā[1].Korsaki ir ļoti sabiedriskas lapsas, tās dzīvo "korsaku pilsētās". To alas ir savstarpēji savienotas lielos un plašos labirintos. Kopīgajam labirintam ir daudz priekšrocību, dzīvojot stepēs, pustuksnešos un kalnainos apvidos. Tā kā korsaks ir iecienītskažokzvērs,tad tāpopulācijair apdraudēta pārāk intensīvo medību dēļ.

Korsaks ar vasaras apspalvojumu

Korsaks ir pelēks vai pelēcīgi ruds ar sudrabotu akotu. Tam ir gandrīz balta seja un pazode. Ķermeņa garums korsakam ir 50—60 cm, astes garums 25—35 cm. Korsakam atšķirībā no citām lapsām ir smalkizobiun plats galvas kauss. Astes gals ir melns. Korsakam ir līki, asi nagi, un tas var uzrāpties kokā. Ausis palielas, bet īsāks purns nekārudajai lapsai.Tas ir tuvs radinieksAmerikas korsakamunpolārlapsai,bet ģenētiski vistuvāk tas irTibetas smilšu lapsai.

Korsaki ēd dažādus mazusdzīvniekus,putnus,grauzējusunkukaiņus,kā arī tie dažreiz ēdmaitu.Korsaks bieži aprok savu medījumu, īpaši grauzējus. Tas pamatā medī naktī. Korsakam ir ļoti laba redze, dzirde un oža. Korsaks ļoti reti uzturā lieto augus. Izaudzinājis bērnus, korsaks dažus mēnešus pavada, sirojot pa stepi. Tas nevar iet pa mīkstusniegu,un sniega sasnigšana bieži nozīmē daudzu šo dzīvnieku nāvi. Korsaks patērē maz ūdens.

Korsaks veidomonogāmuspārus uz visu mūžu. Bērnus mātīte iznēsā 8 nedēļas. Tam piedzimst apmēram 2-6 kucēni. Korsaka mūža garums ir 3—12 gadi. Korsaks dzimumbriedumu sasniedz 9—10 mēnešos. Visbiešāk savu midzeni korsaks iekārto susliku alās, reizēm ieņem vecasāpšuun rudo lapsu alas. Pats alas rok ļoti reti. Korsaka galvenais ienaidnieks irvilks,bet to medī arī rudā lapsa. Korsaks var ātri skriet, sasniedzot ātrumu līdz 50 km/h, bet ātri nogurst.

Korsakam ir trīs pasugas:[2]

  • Vulpes corsac corsac
  • Vulpes corsac kalmykorum
  • Vulpes corsac turcmenicus
  1. «Mammal Species of the World - Browse: corsac».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2009. gada 17. martā.Skatīts: 2009. gada 15. janvārī.
  2. SITI * Amérique du Nord: Vulpes corsac[novecojusi saite]