Pāriet uz saturu

Maurīcija

Vikipēdijas lapa
Maurīcijas Republika
Republic of Mauritius
Maurīcijas karogs Maurīcijas ģerbonis
Karogs Ģerbonis
Himna:Motherland
Location of Mauritius
Location of Mauritius
Maurīcijas atrašanās vieta Indijas okeāna rietumos
Galvaspilsēta
(un lielākā pilsēta)
Portluī
20°10′S57°31′E/ 20.167°S 57.517°E/-20.167; 57.517
Valsts valodas angļu valoda
Valdība Parlamentāra republika
- Prezidents Prithvirajsing Roopun
- Premjerministrs Pravind Jugnauth
Neatkarība
- noApvienotās Karalistes 1968.gada12. martā
- republika 1992.gada12. martā
Platība
- Kopā 2 040 km²(179.)
- Ūdens(%) 0,07
Iedzīvotāji
- iedzīvotāji 2013. gadā 1259838 (156.)
- Blīvums 618/km² (19.)
IKP(PPP) 2014. gada aprēķins
- Kopā 22,025 miljardi
- Uz iedzīvotāju 16,820
TAI(2013) (0,771augsts) (63.)
Valūta Maurīcijas rūpija(MUR)
Laika josla MUT(UTC+4)
- Vasarā (DST) (UTC+5)
Interneta domēns .mu
ISO 3166-1kods 480 / MUS / MU
Tālsarunu kods +230

Maurīcija(angļu:Mauritius), oficiāliMaurīcijas Republika(Republic of Mauritius) ir salu valstsIndijas okeānadienvidrietumos, aptuveni 900 km uz austrumiem noMadagaskaras.No salas uz ziemeļiem atrodasSeišelu salas,bet uz rietumiem atrodasFrancijasaizjūras departamentsReinjona.Maurīcijas platība ir 2040 km², un pēc platības tā ir simtu septiņdesmit devītā lielākā valsts pasaulē. To ietekmē tropu klimatiskā josla. Ar 1,26 miljoniem iedzīvotāju 2013. gadā tā ir simtu piecdesmit sestā lielākā valsts pasaulē pēc iedzīvotāju skaita.

Maurīcija irparlamentāra republika,kas sastāv no deviņiem rajoniem. Valsts teritoriju veido Maurīcijas, Rodrigesa, Maskarēnu, Kargadosas-Karahosas, Agalegas sala. Galvaspilsēta un lielākā pilsēta irPortluī.

Vēsture[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Pirmie cilvēki, kuri ieradās Maurīcijas salā, bija arābu jūrnieki un tirgotāji. Galvenie jūras ceļi bija no arābu valstīm uz Madagaskaru,ĀfrikasAustrumu krastu,IndijuunIndonēziju.Maurīcija esot atklāta, kad viesuļvētras laikā kāds arābu tirgotāju kuģis tika aizpūsts līdz salai. Par to liecina 16. gadsimta portugāļu kartes kopija, kurā ir iezīmētas 3 nelielas salas, kuras nosauktas arābu vārdos.

Aptuveni1507.gadā portugāļu jūrnieks Diogo Fernandess Pereira piestāja Maurīcijā un nosauca to par "Ilha do Cirne",bet salu grupu, kura atradās Maurīcijas tuvumā, —ReinjonuunRodrigesu— nosauca parMaskarēnu salāmkapteiņa Pero Maskarēna vārdā. Taču portugāļus šī sala neinteresēja un viņi tajā nepalika ilgi.[1]

Holandieši ieradās šajā salā1598.gadā un nosauca to par Maurīciju par goduOrānijas princim Moricam.1638.gadā holandieši uz salas nodibināja nelielu koloniju, no kuras viņi vācaebonijuun kurā viņi ieviesacukurniedres,mājdzīvniekusunbriežus.Tieši no šīs salas holandiešu jūrnieksĀbels Tasmansdevās ceļojumā, kura mērķis bija atklātAustrālijasrietumu pusi. Pirmā holandiešu kolonija palika Maurīcijā divdesmit gadus. Pēc tam šādi mēģinājumi tika vairākkārt atkārtoti, taču kolonija nekad neattīstījās pietiekoši, lai nestu peļņu, tāpēc holandieši1710.gadā Maurīciju pameta.[2]

Franči pārņēma salu savā uzraudzībā1715.gadā un pārsauca to par Francijas salu (Isle de France).1721.gadā franči dibināja pirmo pastāvīgo koloniju. Tika uzcelti vairāki forti, uzbūvēti ceļi un uzsākta kuģu būvniecība.1735.gadā salā dzīvoja gandrīz viens tūkstotis cilvēku (ap 200 balto, pārējie — vergi no Āfrikas un Madagaskaras). Ekonomikas galvenais balsts bija cukura ražošana, kurā tika izmantots vergu darbs. Ostas pilsēta Portluī kļuva par jūrniecības un kuģubūves centru.[1]Franču izloksne vai sarunvaloda, kuru izmantoja sarunās ar vergiem un viņu pēctečiem, kļuva par Maurīcijaskreolu valodu,un to turpmāk izmantoja vairums salas iedzīvotāju. Franču valodu turpināja lietot literatūrā un masu medijos.

Napoleona karulaikā Maurīcija kļuva par bāzi, no kuras franču korsāri uzbruka britu tirdzniecības kuģiem. Reidi turpinājās līdz1810.gadam, kad britu karaliskās flotes ekspedīcija tika nosūtīta, lai sagrābtu salu. Vara pārgāja pie britiem, taču kapitulācijas vienošanās noteica, ka iedzīvotāji saglabā savu zemi un īpašumus, franču valodu un franču likumdošanu kriminālajās un civilprāvās. Sala tika pārdēvēta atpakaļ par Maurīciju.[1]

Šai laikā Maurīcijā jau dzīvoja ap 70 tūkstošiem iedzīvotāju, no kuriem vairāk nekā 50 tūkstoši bija vergi.1835.gadā verdzību atcēla. Lauksaimniecībā nepieciešamo lēto darbaspēku sāka ievest no Indijas un citām Āzijas valstīm.1861.gadā Maurīcijā dzīvoja gandrīz 300 tūkstoši indiešu izcelsmes imigrantu. Salā strauji pieauga cukura ražošana un tika uzsākta arī tējas un tabakas kultivēšana.

1968.gadā Maurīcija kļuva par suverēnu valsti Lielbritānijas sastāvā.1992.gadā tā tika pasludināta par republiku, kas ietilpstNāciju Sadraudzībā.[1]

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Maurīcijas satelītattēls

Maurīcija ir salu valsts Maskarēnu salu grupā, kas atrodas Indijas okeāna rietumdaļā, 800 kilometrus uz austrumiem no Madagaskaras. Valsts teritoriju veido Maurīcijas, Rodrigesa, Maskarēnu, Kargadosas-Karahosas, Agalegas sala.

Maurīcijas salas reljefu veido augstiene. Salas centrā atrodasplatoar nelielu kalnu virkni. Lielākā salas daļa ir līdzena, ziemeļos un austrumos galvenokārt atrodas lauksaimniecības lauki. Gar piekrasti stiepjas plaša baltu smilšu pludmaļu josla, izrobota nelieliem līčiem un apbūvēta ar greznām viesnīcām.

Klimats[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Maurīcijas salā valda tropu klimats. Vidējā temperatūra piekrastē ir no 23 °C, bet augstākajos punktos no 19 °C. Relatīvais mitrums svārstās starp 70% piekrastēs līdz 90% vai pat 100% kalnos. Ziemas periods ilgst no maija līdz novembrim un ir relatīvi sauss, savukārt vasaras ilgst no novembra līdz maijam un pārsvarā ir diezgan mitras.

Aptuveni reizi sešos gados vasarā Maurīcijā uznāk lielicikloni,kas aiz sevis atstāj lielus dabas postījumus.

Bioloģiskā daudzveidība[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Maurīcija ir vienīgā zināmā vieta, kur mitadodoputni.

Maurīcija ir dzimtene lielam skaitamendēmuauguundzīvniekusugu,no kurām cilvēku darbības dēļ vairāk nekā 100 sugas ir izzudušas, bet vēl lielāks skaits atrodas uz iznīcības robežas. Kolonizācijas laikā tropu mežus izcirta, lai iegūtu kokmateriālus, atbrīvotu zemi lauksaimniecībai, ciematu un pilsētu būvniecībai. Pirmatnējo augāju arī nomāca un izspieda liels skaits svešzemju augu. Mūsdienās dabiskie sākotnēji meži klāj mazāk nekā 2% no salas teritorijas, galvenokārtMelnās upes aizas nacionālajā parkā.

Katastrofālās vides izmaiņas un nesaudzīgās medības katastrofāli iespaidoja vietējofaunu— izzuda iespaidīgāsmilzu bruņurupučupopulācijas,sikspārņi,vismaz 20putnusugas, ieskaitotdodo,Rodrigesas dronto,Maurīcijas zilo papagaili,Maurīcijas pūci.Norifiemizzudadugongi,smagi cieta arī vietējābezmugurkaulniekufauna.

Situāciju ievērojami pasliktināja cilvēku ievestāsinvazīvās sugasžurkas,truši,makaki,mežacūkas,kaķi,mangusti,ciršļiun citas. Tika introducētas arī čūskas un svešzemju putni, kuru skaits daudzkārt pārsniedz dažu izdzīvojušo vietējo putnu sugu skaitu. Kā rakstījabritudabas aizstāvis un rakstnieksDžeralds Darels,"no unikālās miermīlīgās faunas palika pāri vienīgi saujiņa putnu unķirzakas".

Salas dienvidaustrumos esošajāBlūbejas līča jūras parkāir novērojama unikāla fauna. To apdzīvo 38koraļļusugas, 72 zivju sugas, kā arī apdraudētaiszaļais jūras bruņurupucis(Chelonia mydas). 2020. gadā netālu no parka uz koraļļu rifa uzskrējajapāņukuģisMV Wakashio,kā rezultātā jūrā netālu no parka noplūda 1000 tonnas degvielas.[3]

Demogrāfija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Etniskais sastāvs[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Visi Maurīcijas iedzīvotāji ir dažādas izcelsmes migrantu pēcteči — to senči ieradušies noIndijas,Āfrikas,EiropasunĶīnas.

Aptuveni 30% no iedzīvotāju kopskaita veidokreolifrančuun āfrikāņu pēcnācēji ar eiropiešu kultūras un reliģijas dominanci. Lielākā iedzīvotāju daļa irindomaurīcieši.Viņu patlaban ir vairāk nekā 68%.Sinomaurīciešijebķīniešuizcelsmes maurīcieši veido aptuveni 3%. Liela sinomaurīciešu kopiena dzīvo galvaspilsētā, taču kā veikalnieki un mazumtirgotāji viņi sastopami visā salā.Franču maurīciešiveido 2%, un viņi pamatā kontrolē veselības aprūpi un biznesa sfēru.

Rodrigesas salā iedzīvotāju sastāvs ir izteikti viengabalains, un to veido Maurīcijas kreoli.

Valodas[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Valsts parlamenta valoda irangļu.Valsts iestādēs izmanto ganfranču,gan angļu valodu, taču aptuveni 80% iedzīvotāju dzimtā ir franču valodasMaurīcijas kreoluforma. Tā izveidojās 18. gadsimtā, vergiem komunicējot ar franču saimniekiem, kuri nesaprata dažādos Āfrikas dialektus. Lai arī Maurīcijas kreolu valodu pārvalda visi maurīcieši, tā nav populāra kā rakstu valoda.Izglītībatiek iegūta angliski vai franciski.

Lielākā minoritātes valoda irhindu,kas ir ģimenes valoda aptuveni 100 000 iedzīvotājiem.Tamiluvalodā runā ap 35 000 maurīciešu. Citas Indijas valodas irurdu,telugu,marathu,bhojpuruungudžaratu.

Tiek lietota arīarābu valoda,tomērmošejāsceremonijas pamatā tiek izpildītas Maurīcijas kreolu.Ķīniešuvalodās runā mazāk nekā trešdaļa no ķīniešu kopienas.

Reliģija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Reliģijas ģeogrāfiskā izplatība

Lielākā reliģija irhinduisms,pie kura pieder 48% valsts iedzīvotāju. Tā sāka attīstīties kopš 1771. gada, kad franči deva atļauju vietējiemtamiliemcelt templi Portluī.

Kristietībupārstāv aptuveni 33% maurīciešu.Katolicisms18. gadsimta sākumā kļuva par pirmo oficiālo Maurīcijas reliģiju. Tas izplatījās starp frančiem un vergiem un attīstījās arī pēc britu ierašanās. Kristietību pieņēma arī daļa indomaurīciešu. Bez katolicisma citas izplatītākās kristīgās konfesijas iranglikāņi,presbiterāņi,adventisti,Jehovas liecinieki,metodisti,Dieva asamblejas.

Pieislāmapieder ap 17% iedzīvotāju. Lielāko daļu veidosunnīti.

Budismuunkonfūcismujoprojām praktizē aptuveni 2% procenti. Pirmo ķīniešu templi atklāja Portluī 1846. gadā. Liela daļa sinomaurīciešu ir pieņēmuši kristietību.

Rodrigesā 97% iedzīvotāju ir katoļi.

Atsauces[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

  1. 1,01,11,21,3«History».Government Portal of Mauritius. Arhivēts nooriģināla,laiks: 2016-10-16.Skatīts:2016-09-30.
  2. «History of Mauritius».Ministry of Art & Culture, Government Portal of Mauritius. Arhivēts nooriģināla,laiks: 2015-01-22.Skatīts:2016-09-30.
  3. «Mauritius facing environmental crisis as shipwreck leaks oil».The Guardian(en-GB). 2020-08-07.ISSN0261-3077.Skatīts:2023-07-10.

Ārējās saites[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]