Pāriet uz saturu

Metro

Vikipēdijas lapa
Ņujorkas metrosistēma ir lielākā pasaulē pēc līniju kopgaruma un staciju skaita.
StacijaLondonas metro.
Karte ar valstīm, kurās ir metro.

Metrojebmetropolitēnsir pazemesdzelzceļasistēma pilsētas teritorijā ar augstu kapacitāti un biežumu, kā arī no pārējās transporta sistēmas atdalītām sliedēm.[1][2]Metro sistēma parasti tiek celta ļoti blīvi apdzīvotās teritorijās, lai atvieglotu citu transporta veidu plūsmu. Tas sastāv no apakšzemestuneļiem,kuros ierīkoti sliežu ceļi, pasažieru stacijām un pārejām, kā arī apkalpes tuneļiem un būvēm. Metro tiek izmantoti īpašielektriskie vilcieni.Metro līnijas var iziet arī virszemē, kur nav apbūvētu teritoriju, vai arī iet paviaduktiemvaitiltiemvirs ielu līmeņa. Metro enerģiju iegūst pa speciālu trešo sliedi, dažiem metro vilcieniem ir arīpantogrāfs,līdz ar toenerģijatiek saņemta paelektrības vadiem.

Pasaulē vecākā un arī lielākā metro sistēma irLondonā,kur tā tika atklāta1863.gadā. Kopā metro ir 162 pilsētās, kur to sliežu kopgarums pārsniedz 8000 kilometrus, bet staciju skaits — 7000. Pašlaik metro sistēma tiek būvēta vēl 25 pilsētās.

Pirmais metro tika ierīkots 1863. gadāLondonā.Tas savienoja Pedingtona staciju ar pilsētas centrā esošo Feringtonas ielu. Šis dzelzceļs atradās seklātunelī,kas tika izrakts ar tranšeju, bet vēlāk pārsegts. Pirmo metro vilka tvaika lokomotīve, līdz ar to brauciens bija diezgan nepatīkams piedūmotā gaisa dēļ. Bet tik un tā brauciens ar metro bija ātrāks un patīkamāks, nekā pa ielām.

Metro līnijas tiek veidotas vairākos veidos.

  • Riņķveida tīkls — pilsētā ir viena līnija, kas kursē pa riņķi. Šāds metro veids ir sastopamsGlāzgovā(Lielbritānijā).
  • Riņķa radiālais tīkls — pilsētā ir vairākas līnijas, viena vai vairākas veido riņķi (kursē pa riņķi), savukārt pārējās līnijas krusto šo riņķi un ved tālāk. Šāds metro veids ir sastopamsMaskavā(Krievijā) unVīnē(Austrijā).
  • Sekantu tīkls — pilsētā ir vairākas metro līnijas, visas savā starpā krustojas. Šāds metro veids ir sastopamsMinskā(Baltkrievijā) unPrāgā(Čehijā).
  • Starptīklu metro — pilsētā ir vairākas līnijas, katra krustojas ar vairākām, bet visas savā starpā nekrustojas. Šāds metro veids ir sastopamsLondonā(Lielbritānijā),Parīzē(Francijā) unBerlīnē(Vācijā).
  • X-veida tīkls — līnijas pilsētā kādu laiku kursē kopā, bet pēc tam šķiras. Šāds metro veids ir sastopamsOslo(Norvēģijā) unSanfrancisko(ASV).
  • Vienlīnijas tīkls — pilsētā ir viena metro līnija. Šāds metro veids ir sastopamsVaršavā(Polijā) unHelsinkos(Somijā).
  • Vairākpunktu tīkls — pilsētā ir līnija (līnijas), kuras kursē atsevišķi, bet krustojas savā starpā vairākas reizes. Šāds metro veids ir sastopamsLillē(Francijā) unRoterdamā(Nīderlandē).
  • Krusttīkls — pilsētā ir divas līnijas, kas savā starpā vienreiz krustojas. Šāds metro veids ir sastopamsRomā(Itālijā) unKioto(Japānā).

Metro bez mašīnista

[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Parasti metro vilcienu vada mašīnists. Viņš uzmana metro gaitu, ātrumu, regulē apstāšanos stacijās, regulē pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu stacijās. Taču dažās pilsētās ir sastopams metro bez mašīnista. Šādi metro ir automatizēti. Visi metro brauc vienādā ātrumā, to kustību netraucē nedz lēnie kravas vilcieni, nedz ekspreši, tāpēc visus vilcienus vada datorizētā kontroles sistēma. Metro bez mašīnistiem ripoVašingtonā,Kopenhāgenāun vairākās citās pilsētās, galvenokārtASV. Šajā ziņā unikāla irNirnbergaspilsētaVācijā- tajā 2008. gada jūnija vidū tika atklāta pilnīgi automatizētā metro sistēma. Tas nozīmē, kaNirnbergānevienu metro vairs nevadīs mašīnists.Nirnbergašajā ziņā ir pirmā pasaulē.

Divdesmitā gadsimta astoņdesmitajos gadosmetro sistēmubija plānots celt arīRīgā,bet tas izsauca ievērojamu pretestību: piemēram, 1988. gada 27. aprīlīArkādijas parkānotika protesta akcija pret metro celtniecību, kurā piedalījās aptuveni 10 000 cilvēku. Tika plānotas trīs līnijas:

  • Pirmā metro līnija tika plānota noImantaslīdzJuglaiar stacijām Imanta, Zolitūde, Pleskodāle, Zasulauks, Āgenskalns, Uzvaras parks vai Daugava, Stacijas laukums, Esplanāde, Revolūcijas (pie Dailes teātra), Oškalni (pie Zemitānu stacijas), VEF, Teika, Alfa un Jugla.
  • Otrā metro līnija tika plānota noMežaparkalīdzZiepniekkalnamcaurCentru.
  • Trešā metro līnija tika plānota noCentralīdzBuļļiem.
  1. Rapid transit,merriam-webster(angliski)
  2. Glossary of Transit TerminologyArhivēts2012. gada 5. februārī,Wayback Machinevietnē., apta(angliski)