Pāriet uz saturu

Vidzeme

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par Latvijas novadu. Par apdzīvotu vietu skatīt rakstuVidzeme (ciems).
Vidzeme
Vidzemes ģerbonis
Ģerbonis
Valstspilsētas: Rīga,Jūrmala,Ogre,Valmiera
Platība: 25 683 km2
Iedzīvotāji: 1 320 834
Teritoriālās
vienības:
Novadu
centri:
Mājaslapa: www.vidzeme.lv

Vidzeme(lībiešu:Vidūmō)[1]ir viena nolatviešuvēsturiskajām zemēm.[2]NoLatgalesto atdalaPededzesunAiviekstesupes, noSēlijasunZemgalesDaugava,bet ziemeļos tā robežojas arIgaunijasRepubliku. Mūsdienu Vidzemes teritoriālā identitāte izsekojama kopšRīgas bīskapijasdibināšanas 1201. gadā. 1917. gadā igauņu apdzīvotosVidzemes guberņasapriņķus pievienojaIgaunijas guberņai.

Nosaukuma izcelsme[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Vidzemes vārds kālatviešu valodālietots apzīmējums savai zemei radies jau pirmsLivonijas Konfederācijassabrukuma 16. gadsimtā. Pirmo reizi rakstītajos avotos Vidzemes vārds sastopams 17. gadsimtā, kad latviešu, līvu un igauņu apdzīvotāsPārdaugavas hercogistesteritoriju sadalījaZviedrijaunPolijas—Lietuvas kopvalsts.Pauls Einhorns1649. gadā savā darbāHistoria Letticalietojis nosaukumuWeddu-Semm,pēc viņa arīGeorgs Elgerssavukārt 1683. gadā izdotajā poļu-latīņu-latviešu vārdnīcā nosaukumuWyddu Zemmelietojis kā sinonīmu vārdam "latwaeszu zemme".NīcasunBārtasmācītājsJānis Langijslatviešu-vācu vārdnīcā 1685. gadā to nosaucis parWidda-semme.Visi minētie autori ir dzīvojuši Kurzemē vai Sēlijā, tādēļ nosaukums "Vidus zeme" liecina, ka to lietojuši latviski runājoši kaimiņu zemju iedzīvotāji. Viņi šo zemi uzskatījuši par vietu, kas atradusies lielāka reģiona (t.i. Livonijas Konfederācijas) centrā vai arī par vietu, no kuras ir izceļojuši viņu priekšteči. Iespējams arī, ka nosaukums "Vidus zeme" kā latgaļu apdzīvotā teritorija ir sākotnēji lietots kā pretstats "Malas zemei" pie jūras, proti, līvu apdzīvotajai teritorijaiLīvzemei.

Vēsture[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Pirms krusta kariem[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Tagadējās Vidzemes teritoriju pirms Ziemeļukrusta kariemapdzīvojalībieši(garBaltijas jūraspiekrasti,GaujasunDaugavaslejtecē),latgaļi(starp Daugavu (dienvidos), lībiešu (rietumos), igauņu (ziemeļos) un kriviču (austrumos) apdzīvotajām zemēm), kā arīvendi(Cēsu apkārtnē). 1. g.t. pirmajā pusē Daugavas labo krastu Austrumvidzemē apdzīvojuši arīsēļi,bet sākot ar 6.—7. gadsimtu viņus pakāpeniski atspieduši un asimilējuši latgaļi.[3]Agrāk Daugavas un Gaujas lejtecē dzīvojuši arīzemgaļi,kurus no to dzīvesvietām izspieduši lībieši ar to sabiedrotajiemvikingiem.[nepieciešama atsauce]

Gar vēlāko Vidzemes robežu gājavikinguDaugavas "ceļš no varjagiem uz grieķiem",kas veda no"Rīgas vietas"(latīņu:locus Rige) cauriZemgales ostai(portus Semigalliae) uzKoknesi,JersikuunKrāslavu.Gaujasūdensceļš caurTuraidu,VendeniunValmieruveda uzPleskavuunNovgorodu.

17. gadsimtaZviedru Vidzemeskarte, kurā latviešu apdzīvotā daļa nosaukta parLITLANDIA(novācu:Lettland)
Vidzemes (kartē: Le —Letten) unLatgales(kartē: PL —Polnisch Liefland) karte 18. gadsimta sākumā. Se —Semigallien,EP —Esthonia Propria

13. gadsimta sākumā Vidzemē bija šādas lībiešu zemes:

un šādas latgaļu zemes:

Vidzemes pakļaušana un kristīšana[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Vidzeme bija pirmais noLatvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem,kuru pakļāva krusta karu laikā. Vispirms tika izveidotaLivonijas bīskapijazemēs, kurās dzīvojaDaugavas līvi.LivonijasbīskapsAlberts1201. gadā nodibinājaRīgu,kas kļuva par krusta karu galveno bāzi Baltijas zemēs. Tajā laikāBartolomejs AnglisenciklopēdijāDe proprietatibus rerum(lib. XV) ap 1240. gadu sniedza šādu Livonijas aprakstu: "LivonijairSkītijasprovince, ko okeāna jūra šķir no Vācijas; līvi pielūdz vairākus dievus un ziedo viņiem, lai ar zīmēm izlūgtos viņu lēmumu; savus miroņus viņi sadedzina uz sārta kopā ar vergiem, kalponēm, lopiem un citām lietām, ticēdami ka jaunā laimīgākā tēvzemē tās noderēs viņu nelaiķa kungam; tagad šī zeme līdz ar citiem tai pakļautiem vai pievienotiem novadiem ar Dieva žēlastību un vācu varu ir atbrīvota no šīs māņticības ".

1209. gadā bīskapa Alberta vadībā krustnešu karaspēks devāskaragājienā uz Jersiku,ieņēma Jersikas pili un saņēma gūstā ķēniņaVisvalžasievu. Visvaldis kļuva par bīskapa vasali un saņēma daļu no savas valsts atpakaļ kā lēni, bet daļu ieguva bīskaps. 1224. gadā starpzobenbrāļiemunRīgas bīskaputika sadalītas karos ar igauņiem novājinātāTālavasvalsts.

13. gadsimtā, izveidojotiesRīgas lauku novadateritorijai, veidojās Vidzemes robeža Daugavas kreisajā krastā (izņemotSlokas apgabalu).

Zviedrijas un Krievijas sastāvā[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Vidzemes austrumu robeža izveidojās pēc1629.gadā noslēgtāAltmarkas pamiera,kas izbeidzaPoļu-zviedru karu,kad tā nonācaZviedrijasvaldījumā, kā latviešu apdzīvotā daļa no plašākasZviedru Vidzemes.

PēcLielā Ziemeļu kara(1700—1721) Vidzeme tika iekļautaKrievijas Impērijassastāvā. 1783. gadā Krievijas ķeizarieneKatrīna IIpiespiedaKurzemes un Zemgales hercogistiatdotSlokas apgabalu,ko pievienojaRīgas guberņai.

Teritorija[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Vidzeme kā viena no trim Latvijas daļām 1920. gada kartē (V. Krūmiņš, 1920)

Kopš 1924. gada Vidzemes vēlēšanu apgabalā ietilpaRīga(galvaspilsēta),Rīgas apriņķis,Valmieras apriņķis,Cēsu apriņķis,Valkas apriņķisunMadonas apriņķis.Pēc 1947. gadaLatvijas PSRadministratīvi teritoriālās reformas pēcPSRSparauga to sadalīja lauku rajonos, izmainot Vidzemes vēsturiskās robežas.

Pēc 2008. gada reformas[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Vidzemes vēlēšanu apgabals (2011)
Vidzemes kultūrvēsturiskais novads (dzeltenā krāsā) un pilsētas (2009)

Pēc Latvijas Republikas Saeimā 2008. gada 18. decembrī pieņemtā „LR Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma” Vidzemē atradās 52 novadi un 3 republikas pilsētas:

Pēc 2021. gada reformas[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Pēc 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas un Latviešu vēsturisko zemju likuma pieņemšanas otrajā lasījumā Vidzemei kā latviešu vēsturiskajai zemei pieder:

Daba[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Vidzemi raksturo izteiksmīgi dabas objekti:Gauja— garākā Latvijas upe (460 km),Gaiziņš— Latvijas augstākais kalns (311,6m virs j.līm.),Gūtmaņala— Latvijas lielākā ala (500 m³, 10 m augsta, 12 m plata, 18,8 m dziļa). VidzemēBaltijas jūraspiekrastes ainavu bagātina smilšakmens klintis Mantiņos, akmeņaini līcīši Vitrupē un smilšainās Jūrmalas unSaulkrastupludmales.

Lielu daļu Vidzemes aizņemVidzemes augstiene,kas ir Latvijas augstākā augstiene.

Ievērojams dabas tūrisma objekts irGaujas nacionālais parks,kas bija pirmais nacionālais parks Latvijā. Parka teritorijā atrodasGaujas senlejaar senlatviešu pilskalniem, viduslaiku pilīm, smilšakmens klintīm un alām.Ērgļu(Ērģeļu) klintis ir varenākās klintis Gaujas krastā. Viens no augstākajiem smilšakmens atsegumiem Latvijā irZvārtes iezisAmataskrastā.

Skatīt arī[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]

  1. «livonian.tech – Lībiešu-latviešu-igauņu vārdnīca»(latviešu).Skatīts:2023-07-30.
  2. Latviešu vēsturisko zemju likumstitania.saeima.lv
  3. «Sēlijas krastā un pakalnos».Arhivēts nooriģināla,laiks: 2016. gada 9. martā.Skatīts: 2012. gada 14. jūnijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu|labot pirmkodu]