2017
Rok 2017 ogłoszono
edytuj- Rokiem 100-lecia Objawień Matki Bożej wFatimie(świat)[1]
- RokiemReformacji(w 500 rocznicę ogłoszenia 95 tez Marcina Lutra) (województwo śląskie)[2]
- RokiemWładysława Biegańskiego(w 100. rocznicę śmierci oraz 160. rocznicę urodzin) (Polska)[3]
- RokiemAdama Chmielowskiego – św. Brata Alberta(Polska)[4][3]
- Rokiemgen. Józefa Hallera(Polska)[3]
- Rokiem KoronacjiMatki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej(w 300. rocznicę tego wydarzenia) (Polska)[3]
- RokiemJosepha Conrada Korzeniowskiego(w 160. rocznicę urodzin) (Polska)[4][3]
- RokiemTadeusza Kościuszki(w 200. rocznicę śmierci) (Polska)[4][3]
- Rokiembł. Honorata Koźmińskiego(Polska)[4][3]
- RokiemMarszałka Józefa Piłsudskiego(w 150. rocznicę urodzin) (Polska)[4][3]
- RokiemWładysława Raczkiewicza(w 70. rocznicę śmierci) (Polska)[3]
- Rokiem troski otrzeźwośćNarodu (Polska)[5]
- Rokiem Rzeki Wisły(Polska)[4][3]
Wydarzenia w Polsce
edytujStyczeń
edytuj- 1 stycznia:
- Mielno,Morawica,OpatówekiRejowiecotrzymały status miasta[6];
- Opolepowiększyło się o 12 sołectw z gmin Komprachcice, Prószków, Dąbrowa oraz Dobrzeń Wielki[7][8].
- wejście w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw ustanawiającejWojska Obrony Terytorialnej(WOT)[9].
- wejście w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym i ustawy – przepisów wprowadzających ustawę rozpoczynającą proces likwidacjiMinisterstwa Skarbu Państwa[10][11].
- wejście w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tzw. ustawadezubekizacyjna)[12].
- wejście w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. oProkuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej[13],która zastąpiła Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa.
- 11 stycznia– przewodniczący NowoczesnejRyszard Petruzapowiedział wycofanie się jego partii z blokowania mównicy w Sejmie organizowanego w ramachprotestu części opozycji w Sejmie[14].
- 12 stycznia– przewodniczący POGrzegorz Schetynapoinformował, że jego partia zawieszaprotest w Sejmie[15].
- 15 stycznia–XXV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[16].
- 28 stycznia–abp Marek Jędraszewskiodbyłingresdokatedry wawelskiejzostając 77.biskupemw historiiKościoła krakowskiegozastępując odchodzącego na emeryturękard. Stanisława Dziwisza[17].
- 31 stycznia–IPNogłosił, że w opinii biegłych zInstytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowiedokumenty przekazane przezMarię Kiszczaksą autentyczne. Eksperci sporządzili 235-stronicową opinię. Materiałem porównawczym do ekspertyzy były 142 strony dokumentów podpisanych lub sporządzonych przezLecha Wałęsęw okresie 1963–2016, ponadto przebadano sporządzone odręcznie dokumenty 10 funkcjonariuszySB,których dane pojawiły się w przekazanych materiałach. Jednocześnie przekazane dokumenty w opinii biegłych nie zawierały śladów kopiowania i przerabiania, były również pozbawione elementów mogących świadczyć o próbie imitacji pisma innej osoby[18].
Luty
edytuj- 10 lutego– wypadek kolumny polskiego rządu z udziałempremierBeaty SzydłowOświęcimiu[19].
Marzec
edytuj- 1 marca– powstanieKrajowej Administracji Skarbowej,w której strukturze połączonoadministrację podatkową,kontrolę skarbowąiSłużbę Celną[20][21].
- 31 marca– zakończenie procesu likwidacjiMinisterstwa Skarbu Państwa[22].
Kwiecień
edytuj- 7 kwietnia–Sejmnie wyraziłkonstruktywnego wotum nieufnościrządowi premier Beaty Szydłoi tym samym nie wybrałGrzegorza Schetynęna stanowiskopremiera[23].
- 8 kwietnia–katastrofa budowlanawŚwiebodzicach(woj. dolnośląskie), w której doszło do zawalenia się kamienicy wskutek wybuchu gazu; zginęło 6 osób[24].
- 25 kwietnia– prezydentAndrzej Duda,jako pierwszy w historiiPrezydent Rzeczypospolitej Polskiejprzemówił wSenaciewMeksyku[25].
Maj
edytuj- 4 maja– wejście w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych[26]wprowadzającej przepisy ustanawiające tzw. sieć szpitali, stanowiących element wdrażanej reformy systemu ochrony zdrowia[27].
- 5 maja– wejście w życie ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa powołującejKomisję do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa[28].
Czerwiec
edytuj- 11 czerwca– w trakcie obchodówStadozawiązanoZwiązek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich „Ród”[29].
- 19 czerwca–telewizja wPolsce.plrozpoczęła nadawanie[30][31].
Lipiec
edytuj- 1 lipca– pożar wieżykatedry w Gorzowie Wielkopolskim[32].
- 5–6 lipca– wizytaprezydenta USADonalda TrumpawPolsce[33].
- 12–24 lipca–protesty w obronie sądów w Polsce zorganizowane przez przeciwników zmian przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości[34][35].
- 17–19 lipca– wizyta pary książęcejWiliamaiKatew Polsce[36].
- 20 lipca– polski Sejm uchwalił nową ustawę oSądzie Najwyższym[37].
- 31 lipca– prezydent PolskiAndrzej Dudapodjął decyzję o skierowaniu do ponownego rozpatrzenia przez Sejm RP (zawetowaniu) ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym[38]i ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw[39].
Sierpień
edytuj- 11/12 sierpnia– nocą przeszłytragiczne w skutkach nawałnice i burze przez Polskę.Najbardziej ucierpiały województwa:dolnośląskie,kujawsko-pomorskie,pomorskieorazwielkopolskie.Bilans wyniósł 6 ofiar śmiertelnych oraz ponad 52 rannych[40].
Wrzesień
edytuj- 1 września:
- wejście w życie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. –Prawo oświatowei ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę, które wprowadzająreformę systemu oświaty[41][42].
- wejście w życie ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę, które tworząKrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwaw miejsceAgencji Rynku RolnegoiAgencji Nieruchomości Rolnychi ustanawiaAgencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwajako jedyną agencją płatniczą UE na obszarze Polski[43][44].
- 10 września– na antenieTelewizji Polsatodbyła się premiera serialuW rytmie serca[45].
- 11 września– wejście w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. oKrajowym Zasobie Nieruchomości[46];ustawa częściowo reguluje funkcjonowanie programuMieszkanie Plus.
Październik
edytuj- 1 października:
- wejście w życie ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym wprowadzającejrejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce[47].
- wejście w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która przywraca w Polsce wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn[48].
- 4 października–minister sprawiedliwościiprokurator generalnyZbigniew Ziobropoinformował o powołaniu zespołu ds. krakowskiej reprywatyzacji w związkuaferą reprywatyzacyjną w Krakowie[49].
- 28 października– wejście w życie ustawy z dnia 15 września 2017 r. oNarodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego[50].
Listopad
edytuj- 25 listopada– na konwencji wyborczej partii politycznejNowoczesnanową przewodniczącą została wybranaKatarzyna Lubnauer,która wygrała w głosowaniu z dotychczasowym przewodniczącymRyszardem Petru[51].
Grudzień
edytuj- 7 grudnia– Komitet Polityczny partii politycznejPrawo i Sprawiedliwośćprzyjął rezygnacjęBeaty Szydłoz funkcjiPrezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskieji wysunął na tę funkcję kandydaturę dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwojuMateusza Morawieckiego[52].
- 8 grudnia:
- prezydent RPAndrzej Dudaprzyjął dymisjęrządu Beaty Szydłoi desygnowałMateusza Morawieckiegona Prezesa Rady Ministrów[53].
- Sejm RP uchwalił:
- ustawę oSłużbie Ochrony Państwa[54],która zastąpiłaBiuro Ochrony Rządu;
- nową ustawę oSądzie Najwyższym[55];
- ustawę o zmianie ustawy oKrajowej Radzie Sądownictwa[56],która zmienia sposób wyboru 15 sędziów na członków KRS.
- 11 grudnia– prezydent RP powołał Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów oraz na jego wniosekpozostałych członków rządu[57].
- 20 grudnia:
- prezydent PolskiAndrzej Dudapodjął decyzję o podpisaniu nowej ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. oSądzie Najwyższymi ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy oKrajowej Rady Sądownictwa[58].
- wiceprzewodniczący Komisji EuropejskiejFrans Timmermanspoinformował na konferencji prasowej, żeKomisja Europejskazdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7 ust. 1traktatu unijnegowobec Polski w sprawie praworządności w Polsce[59].
- wejście w życie ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. oInstytucie Solidarności i Męstwa[60].
Wydarzenia na świecie
edytujStyczeń
edytuj- 1 stycznia:
- Maltaobjęłaprezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
- António Guterresoficjalnie rozpoczął funkcjęsekretarza generalnego ONZ.
- Doris Leuthardobjęła urządprezydenta Szwajcarii.
- dwóch terrorystów dokonałozamachu w Stambule,w wyniku czego zginęło co najmniej 35 osób.
- 11 stycznia–Bjarni Benediktsson,politykPartii Niepodległości,został nowympremierem Islandii.
- 17 stycznia:
- Antonio Tajanizostał wybrany naPrzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
- kończący swoje urzędowanie prezydent Stanów ZjednoczonychBarack ObamaułaskawiłChelsea Manning,skazaną w 2013 (wówczas jako Bradley Manning) na 35 lat więzienia za wyniesienie tajnych dokumentów amerykańskich, opublikowanych później przezWikiLeaks.
- 20 stycznia–Donald J. Trumpzostał 45.prezydentem Stanów Zjednoczonych.
- 26 stycznia– zaprzysiężenieAlexandra Van der Bellenanaprezydenta Austrii.
- 27 stycznia:
- Donald Trumppodpisałrozporządzenie wykonawcze 13769,ograniczające możliwość przyjazdu do USA obywatelom siedmiu państw muzułmańskich.
- w tygodniku „Science”ukazała się praca opisująca metodę uzyskaniametalicznego wodoru.
- 30 stycznia–Marokozostało 55. członkiemUnii Afrykańskiej,33 lata po wystąpieniu z ówczesnejOJAz powodu uznania przez tę organizacjęSahary Zachodniej.
Luty
edytuj- 8 lutego–Mohamed Abdullahi Mohamedzostał wybranyprezydentem Somalii.
- 12 lutego:
- Frank-Walter Steinmeierzostałwybranyprzez Zgromadzenie Federalne na nowegoprezydenta Niemiec.
- Gurbanguly Berdimuhamedowzostał wybrany na trzecią kadencjęprezydenta Turkmenistanu.
- wLondynieodbyła się70. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej.
- 27 lutego– podczasceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowejnagrodę za najlepszy film otrzymałMoonlight,najwięcej statuetek (6) otrzymałLa La Land;najlepszym aktorem zostałCasey Affleck,a najlepszą aktorkąEmma Stone.
Marzec
edytuj- 1 marca–Hassan Ali Khayreobjął urządpremiera Somalii.
- 2 marca–Bakri Hasan Salihobjął stanowiskopremiera Sudanu,przywrócone pierwszy raz od czasuzamachu stanu w 1989 roku.
- 9 marca– podczas szczytu Unii Europejskiej wBrukseli,Donald Tuskzostał ponownie wybrany na kolejną 2,5 letnią kadencję na stanowiskoprzewodniczącego Rady Europejskiej,uzyskując poparcie rządów 27 państw (wszystkich z wyjątkiem rządu polskiego, który przedstawił kandydaturęJacka Saryusz-Wolskiego)[61].
- 10 marca– decyzją sądu konstytucyjnegoKorei Południowej,prezydentPark Geun-hyezostała pozbawiona urzędu w wynikuimpeachmentu.
- 13 marca–Węgierskie Zgromadzenie NarodowewybrałoJánosa Áderana drugą kadencjęprezydenta kraju.
- 15 marca– odbyły sięwybory parlamentarne w Holandii,które wygrałaPartia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracjiurzędującego premieraMarka Rutte[62].
- 17 marca:
- królMuhammad VIdesygnowałSad ad-Dina al-Usmaniegona stanowiskopremiera Maroka.
- premiera filmuOn wam nie Dimon(ros.Он вам не Димон) reżyseriiAleksieja Nawalnego.
- 21 marca– w wyborachprezydenckichwTimorze WschodnimzwyciężyłFrancisco Guterres.
- 22 marca–zamach na terenie Mostu Westminsterskiego w Londynie,w pobliżubrytyjskiego parlamentu;zginęło 6 osób, a 29 zostało rannych.
- 26 marca– centroprawicowa partiaGERBBojka Borisowazwyciężyła w przedterminowychwyborach parlamentarnych w Bułgarii.
Kwiecień
edytuj- 2 kwietnia:
- w drugiej turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze zwyciężyłLenín Moreno.
- wwyborach prezydenckichw Serbii zwyciężył (w I turze) urzędujący premier kraju –Aleksandar Vučić.
- 3 kwietnia:
- Android(a tym samymLinux) jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie[63][64].
- zamach terrorystyczny na stacji metra w Petersburgu;zginęło 14 osób, a ok. 50 zostało rannych.
- 4 kwietnia:
- brytyjski fizyk i programista, współtwórcaWorld Wide Web,Tim Berners-Leezostał wyróżniony prestiżową nagrodą informatyczną,Nagrodą Turinga.
- wChan SzajchunwSyriidoszło do użycia broni chemicznej; zginęło 86 osób w tym około 30 dzieci[65].
- 7 kwietnia– na rozkazprezydenta USADonalda Trumpa,siły zbrojne USAdokonały ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków manewrujących Tomahawk. Była to odpowiedź na atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżyłprezydenta SyriiAsada[66].
- 8 kwietnia–zamach terrorystyczny w Sztokholmie,gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi; zginęły 4 osoby, a wiele osób zostało rannych.
- 13 kwietnia–United States Air Forceużyły po raz pierwszy bojowo największej, znajdującej się w jej arsenałach bomby lotniczej z konwencjonalnym ładunkiem bojowym,GBU-43/B MOAB.MOAB został zrzucony z pokładu samolotuLockheed C-130 Herculesna pozycje tzw.Państwa Islamskiegoznajdujące się wAfganistanie,w prowincjiNangarhar.Celem użyciatermobarycznej bombybyło zniszczenie kompleksu tuneli znajdujących się w rękach bojowników Państwa Islamskiego.
- 23 kwietnia– we Francji odbyła się I turawyborów;wygrał centrystaEmmanuel Macronzaś druga była eurosceptyczkaMarine Le Pen,obaj przechodząc do drugiej tury[67].
Maj
edytuj- 7 maja– w drugiej turzewyborów prezydenckich we FrancjiwygrałEmmanuel Macron[68].
- 10 maja–Mun Jae-inzostał zaprzysiężony naprezydenta Republiki Korei.
- 13 maja:
- Kościół katolicki:100-lecie Objawień Matki Bożej Fatimskiej; kanonizacjaFranciszka i Hiacynty Marto[69]
- 62. Konkurs Piosenki EurowizjiwKijowie.
- 14 maja– zaprzysiężenieEmmanuela Macronanaprezydenta Republiki Francuskiejiwspółksięcia Andory[70].
- 22 maja–zamach terrorystyczny w Manchesterze;zginęły 22 osoby, a rannych zostało ok. 59 osób.
- 26 maja–Zamach w Al-Minja;zginęło 29 osób.
- 29 maja– przejście wielkiej nawałnicy przezMoskwę,trwającej ok. 10 minut; zginęło 16 osób, a rannych zostało blisko 170[71].
Czerwiec
edytuj- 2 czerwca– Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Równikowa, Peru, Kuwejt, Holandia i Polska zostały wybrane na członkówRady Bezpieczeństwa ONZna lata 2018–2019[72].
- 3 czerwca -Zamach w Londynie- na terenie mostuLondon Bridge,a następnie w pobliżu targuBorough Market,zginęło 11 osób, w tym trzech zamachowców.
- 11 czerwca– pierwsza turawyborów parlamentarnychwe Francji.
- 17 czerwca– wybuch i początekpożarów lasów w Portugalii.
- 18 czerwca– druga tura wyborów parlamentarnych we Francji.
- 21 czerwca–król Arabii SaudyjskiejSalman ibn Abd al-Aziz Al Su’udwydał dekret na mocy którego jego syn książęMuhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’udzostał ogłoszony następcą tronu i pierwszym wicepremierem, zastępując dotychczasowego następcę tronu księciaMuhammada ibn Najif ibn Abd al-Aziza.
- 25 czerwca– wwyborach parlamentarnych w AlbaniizwyciężyłaSocjalistyczna Partia Albanii,która zdobyła większość (74 mandaty) w 140-osobowymZgromadzeniu.
- 29 czerwca:
- nowympremierem RumuniizostałMihai Tudose;zastąpiłSorina Grindeanu,który utracił poparcie swojego ugrupowania.
- serbski parlament zatwierdziłAnę Brnabićna stanowiskupremiera;tym samym została ona pierwszą kobietą w historii Serbii, która stanęła na czele rządu.
Lipiec
edytuj- 1 lipca–Estoniaobjęłaprezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
- 9 lipca– premier IrakuHajdar al-Abadiogłosiłwyzwolenie Mosuluz rąk tzw. Państwa Islamskiego.
- 12 lipca– wyspa lodowa o powierzchni około 6000 km² oddzieliła się odLodowca Szelfowego Larsena.
- 18 lipca–Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiejodtajniło dokumenty dotyczące wyzwolenia Polski w czasieII wojny światowej[73].
- 19 lipca– rząd Ukrainy zdecydował o zlikwidowaniuZakładów Lotniczych Antonow[74].
- 20 lipca– śmierć wokalistyLinkin Park,Chester Bennington.
- 25 lipca–Ram Nath Kovindzostał nowymprezydentem Indii.
Sierpień
edytuj- 1 sierpnia–Shahid Abbasizostał nowympremierem Pakistanu.Abbasi zastąpił na tym stanowiskuNawaza Sharifa,zmuszonego do ustąpienia po pozbawieniu go prawa pełnienia funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy w związku z aferą ujawnioną dziękiPanama Papers.
- 4 sierpnia:
- wwyborach prezydenckich w Rwandziezwyciężył urzędujący prezydent –Paul Kagame.
- Teledysk do utworuDespacitoartystyLuis Fonsijako pierwszy w historiiYouTubeosiągnął 3 miliardy wyświetleń.
- 5 sierpnia–Mauretańczycyzdecydowali w referendum o dodaniu u góry i na doleflagi państwowejdwóch czerwonych pasków, mających symbolizować krew przelaną przez walczących o niepodległość kraju od Francji[75].
- 14 sierpnia–lawina błotna w Sierra Leone.
- 15 sierpnia–Ahmad Ujahjapo raz czwarty zostałpremierem Algierii.
- 17–18 sierpnia– wserii zamachów w Kataloniizginęło 15 osób, w tym dwoje dzieci w wieku 3 i 7 lat. Rannych zostało ponad 140 osób, w tym 16 ciężko. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie.
- 18 sierpnia–zamach w Turkuw Finlandii, w wyniku ataku nożownika zginęły 2 osoby, a 8 zostało rannych[76][77].
- 20 sierpnia– naOceanie Spokojnymodnaleziono wrak okrętuUSS „Indianapolis”,którego zatopienie podczasII wojny światowejbyło największą katastrofą w historiiUS Navy.
- 24 sierpnia– napad na polskich turystów na plaży we włoskimRimini[78].
- 30 sierpnia– huragan 5 kategoriiIrmauderzył w Antiguę i Barbudę.
Wrzesień
edytuj- 6 września– huraganIrmauderzył w wyspy Saint-Martin.
- 7 września– wMeksykudoszło dotrzęsienia ziemi,w wyniku którego zginęło co najmniej 90 osób a ponad 300 osób został rannych.
- 9 września– nowympremierem KosowazostałRamush Haradinaj.Uzyskał poparcie 61 posłów w 120-osobowymparlamencie.W programie nowego rządu jest walka z korupcją i poprawa stosunków zSerbią.
- 10 września– huraganIrmauderzył we Florydę w USA. Ewakuowano 6 milionów mieszkańców. Huragan zakończył wędrówkę 13 września. Łączna kwota strat materialnych: 62 miliardy dolarów amerykańskich.
- 14 września–Halimah Yacob,jako pierwsza kobieta w historii, zostałaprezydentem Singapuru.
- 19 września– w Meksyku doszło dotrzęsienia ziemio sile 7,1 stopni wskali Richteraepicentrum znajdowało się na południe miastaPuebla.Zginęło 370 osób a 6000 osób został rannych.
- 24 września– w Niemczech odbyły sięwybory parlamentarne[79].
- 25 września– na terenieirackiego regionu autonomicznego Kurdystanuodbyło sięreferendum niepodległościowe.
- 28 września– rządShinzō Abepodjął decyzję o rozwiązaniuniższej izby parlamentuJaponiii przedterminowych wyborach.
Październik
edytuj- 1 października–referendum niepodległościowe w Katalonii.
- 10 października– teledysk do utworuDespacitoartystyLuis Fonsijako pierwszy w historiiYouTubeosiągnął 4 miliardy wyświetleń.
- 14 października– w wynikuzamachów bombowych w Mogadiszu,zginęło ponad 275 osób.
- 15 października– wwyborach parlamentarnych w AustriizwyciężyłaAustriacka Partia Ludowaz 31,5% głosów pokonującSPÖiFPÖ.
- 17 października–Wojna domowa w Syrii:Państwo Islamskiewyparte z syryjskiego miastaAr-Rakka.
- 18 października– rozpoczął się XIX zjazdKomunistycznej Partii Chin.
- 21 października– wwyborach do Izby Poselskiej Republiki Czeskiejzwyciężyła partiaANO 2011.
- 22 października– odbyły się przedterminowewybory parlamentarne w Japonii.
- 27 października– wHiszpaniikataloński parlament proklamował niepodległośćRepubliki Katalonii[80];w reakcji na to działanie hiszpańskie władze zarządziły odwołanie miejscowego rządu i rozwiązanie parlamentu[81].
- 28 października– wwyborach parlamentarnych w IslandiizwyciężyłaPartia Niepodległości(25,2% głosów).
- 31 października– w wynikuzamachu terrorystycznego w Nowym Jorku,zginęło 8 osób, a 11 zostało rannych.
Listopad
edytuj- 3 listopada– po ogłoszeniu niepodległości Katalonii Hiszpański Sąd Najwyższy wydałeuropejski nakaz aresztowania(ENA) wobec byłego premiera KataloniiCarlesa Puigdemontai innych członków jego rządu.
- 5 listopada–strzelanina w kościele w Sutherland Springs.Zginęło 26 osób, a 20 zostało rannych.
- 12 listopada– wwyborach prezydenckich w Słoweniizwyciężył, walczący o reelekcję,Borut Pahor.
- 15 listopada– na aukcji w Nowym Jorku obrazLeonarda da VinciZbawiciel światasprzedano za 450 milionówdolarów,co jest największą sumą w historii uzyskaną za dzieło sztuki.
- 20 listopada–Rada Unii Europejskiejzdecydowała, iż po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej siedzibaEuropejskiej Agencji Lekówzostanie przeniesiona z Londynu do Amsterdamu, a siedzibaEuropejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego– z Londynu do Paryża.
- 21 listopada– w związku z przeprowadzonym przez wojsko zamachem stanuRobert Mugabeogłosił rezygnację ze stanowiskaprezydenta Zimbabwe.
- 22 listopada–Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławiiskazał dowódcę bośniackich Serbów, generałaRatka Mladiciana karę dożywotniego pozbawienia wolności, uznając go winnym zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Trybunał uznał, że rozkazy Mladicia były „kluczowe” w dokonaniuludobójstwa na ośmiu tysiącach muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicyw 1995 roku.
- 23 listopada– poszukiwany od 15 listopada argentyński okręt podwodnyARA „San Juan”został uznany za zatopiony, a rodziny członków załogi zostały powiadomione o śmierci ich bliskich.
- 24 listopada– ponad 300 osób zginęło w wynikuataku na ludziwychodzących zsufickiegomeczetu wBir al-Abdw Egipcie.
Grudzień
edytuj- 6 grudnia– prezydent Donald Trump oficjalnie uznałJerozolimęza stolicę Izraela i wydałDepartamentowi Stanupolecenie rozpoczęcia procedury przenoszenia amerykańskiej ambasady do tego miasta, na mocy uchwalonej w 1995ustawy o ambasadzie w Jerozolimie[82][83][84].
- 7 grudnia–Syria:Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiejogłosiły zwycięstwo nadPaństwem Islamskim[potrzebny przypis]
- 12 grudnia– szwedzkie rodziny rozpoczęły testowanie samochodów autonomicznych firmyVolvo.Projekt z samochodemVolvo XC90ma potrwać do2022roku, a zebrane doświadczenia maksymalnie 100 osób mają zaowocować masowym wprowadzeniem do użytku samochodów autonomicznych tej firmy[85].
- 13 grudnia– w Czechach zaprzysiężonorząd Andreja Babiša.
- 18 grudnia– prezydent AustriiAlexander Van der BellenzaprzysiągłPierwszy rząd Sebastiana Kurza.
Wydarzenia sportowe
edytujStyczeń
edytuj- 30 grudnia–6 stycznia–65. Turniej Czterech Skoczni w skokach narciarskich.Zwycięstwo odniósł PolakKamil StochprzedPiotrem Żyłąi NorwegiemDanielem-André Tande.
- 5–6 stycznia–48. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwiew niemieckimKönigssee.W rywalizacji jedynek triumfowali RosjaninSiemion Pawliczenko(po raz drugi) oraz NiemkaNatalie Geisenberger(po raz trzeci). Zmagania dwójek po raz drugi w karierze wygrali Niemcy w składzieTobias Wendl-Tobias Arlt.Drużynowo po raz dwunasty zatriumfowała reprezentacja Niemiec, tym razem w składzie: Geisenberger,Ralf Palk,Wendl i Arlt.
- 1–7 stycznia–29. edycja tenisowego Pucharu Hopmana, czyli nieoficjalnych mistrzostw świata w grze mieszanej.Po raz drugi w historii tytuł mistrzowski wywalczyła reprezentacja Francji, tym razem dziękiRichardowi GasquetiKristinie Mladenovic,którzy pokonali amerykańską parę w składzieJack Sock–Coco Vandeweghe2:1.
- 31 grudnia-8 stycznia–11. Tour de Ski w biegach narciarskich.Najlepsi okazali się RosjaninSiergiej Ustiugoworaz NorweżkaHeidi Weng.Ustiugow wygrał także klasyfikację sprinterską, natomiast wśród kobiet triumfowała SzwedkaStina Nilsson.Zwycięstwo w rywalizacji drużynowej odniosła reprezentacja Norwegii.
- 6–8 stycznia–114. Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju i sprinciew holenderskimHeerenveen.Klasyfikację długodystansową wygrali Holendrzy – po raz dziesiątySven Kramer,natomiastIreen Wüstpo raz piąty. W sprincie najlepsi okazali się z kolei inny z reprezentantów Holandii,Kai Verbijoraz CzeszkaKarolína Erbanová.
- 2–14 stycznia–38. Rajd Dakar.W rywalizacji samochodów po raz trzynasty w karierze triumfowała francuska załoga w składzieStéphane Peterhansel-Jean-Paul Cottret,reprezentująca barwyPeugeota.W zmaganiach motocyklistów najlepszy okazał się kierowca austriackiej ekipyKTM,BrytyjczykSam Sunderland.W klasyfikacji quadowców zwyciężył reprezentantYamahy,RosjaninSiergiej Kariakin.Rywalizację ciężarówek wygrała rosyjska załogaKamazaw składzie:Edward Nikolajew,Jewgienij JakowleworazWładimir Rybakow.W końcowej klasyfikacji pojazdów UTV triumfowali Brazylijczycy –Leandro TorresiLourival Roldan– reprezentujący amerykańską stajnię Polaris.
- 13–15 stycznia
- 21. Mistrzostwa Europy w short trackuwTurynie.Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie przed gospodarzami (obie reprezentacje zdobyły po cztery złote, jednak zwycięzcy wywalczyli cztery srebra w stosunku do jednego przeciwników) i Holendrami (trzy złota).
- 51. Mistrzostwa Europy w bobslejachw niemieckimWinterbergu.Rywalizację zdominowali reprezentanci Niemiec. W zmaganiach dwójek mężczyzn po raz drugi w karierze triumfowaliFrancesco FriedrichorazThorsten Margis,natomiast w dwójce kobiet po raz pierwszyMariama JamankaiAnnika Drazek.W rywalizacji czwórek najlepsi okazali sięJohannes Lochner,Sebastian Mrowka,Joshua BluhmorazChristian Rasp.
- 14–15 stycznia–23. Mistrzostwa Europy w skeletoniew niemieckimWinterbergu.Po raz dziewiąty z rzędu najlepszy okazał się ŁotyszMartins Dukurs,natomiast po raz pierwszy NiemkaJacqueline Lölling.
- 15 stycznia–20. finał Pucharu Kontynentalnego w hokeju na lodzie.Tytuł mistrzowski zdobyli zawodnicy brytyjskiego klubuNottingham Panthers.Drugie miejsce przypadło duńskiemuOdense Bulldogs,natomiast trzecie włoskiemuRitten Sport.
- 15–22 stycznia–43. edycja snookerowego turnieju Masters.Po raz siódmy w karierze tytuł wywalczył AnglikRonnie O’Sullivan,który w finale pokonał swojego rodakaJoe Perry’ego10:7.
- 25–27 stycznia–45. Mistrzostwa Świata w żeglarstwie lodowymna jeziorze w amerykańskimKegonsa.Po raz jedenasty w karierze tytuł mistrzowski wywalczył PolakKarol Jabłoński.Pokonał reprezentanta gospodarzyMatta Struble’ai rodakaMichała Burczyńskiego.
- 11–29 stycznia–25. Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyznwe Francji. W finale gospodarze pokonali Norwegów 33:26. Dla Francji był to szósty tytuł w historii, w tym po raz drugi z rzędu. Brąz wywalczyli Słoweńcy, którzy wygrali z Chorwatami 31:30. Najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju został FrancuzNikola Karabatić,z kolei najwięcej bramek zdobył MacedończykKirił Łazarow.Obydwaj po raz drugi w karierze byli najlepsi w tych kategoriach. W pozostałych zwyciężyli: FrancuziVincent Gérard(bramkarz) iNedim Remili(prawy rozgrywający), NorwedzyKristian Bjørnsen(prawoskrzydłowy),Sander Sagosen(lewy rozgrywający) iBjarte Myrhol(obrotowy) oraz ChorwatDomagoj Duvnjak(środkowy rozgrywający).
- 16–29 stycznia–105. edycja tenisowego turnieju wielkoszlemowego Australian Open.W grze pojedynczej najlepsi okazali się SzwajcarRoger Federer(po raz szósty) oraz AmerykankaSerena Williams(po raz siódmy). W deblu triumfowali FinHenri Kontineni AustralijczykJohn Peersoraz AmerykankaBethanie Mattek-Sandsi CzeszkaLucie Šafářová(po raz drugi). W grze mieszanej wygrała amerykańsko-kolumbijska para w sładzieAbigail Spears-Juan Sebastián Cabal.
- 25–29 stycznia–109. Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowymw czeskiejOstrawie.Wśród solistów tytuły obronili HiszpanJavier Fernández López(po raz czwarty z rzędu) oraz RosjankaJewgienija Miedwiediewa(po raz pierwszy). Po raz pierwszy najlepszą parą sportową okazali się Rosjanie w składzieJewgienija Tarasowa-Władimir Morozow,natomiast po raz trzeci z rzędu rywalizację par tanecznych wygrali Francuzi w składzieGabriella Papadakis-Guillaume Cizeron.
- 27–29 stycznia–47. Mistrzostwa Świata w saneczkarstwiew austriackimIgls.W rywalizacji jedynek triumfowali reprezentant gospodarzyWolfgang Kindl(w sprincie i na normalnym dystansie) oraz AmerykankaErin Hamlin(sprint) i NiemkaTatjana Hüfner(po raz piąty na klasycznym dystansie). Niemcy w składzieSascha Benecken-Toni Eggertwygrali po raz pierwszy zmagania dwójek. Drużynowo po raz siedemnasty w historii triumfowała reprezentacja Niemiec, tym razem w składzie: Hüfner,Johannes Ludwig,Benecken i Eggert.
- 23–31 stycznia–24. Mistrzostwa Europy w biathloniewDusznikach-Zdroju.Wśród mężczyzn złoto w biegu indywidualnym oraz pościgowym zdobył RosjaninAleksandr Łoginow,natomiast w sprincie triumfował BułgarWładimir Iliew.W zmaganiach kobiet sukces rodaka powtórzyłaIrina Starych.Reprezentacja Rosji zwyciężyła również w rywalizacji par mieszanych i drużyn. W pierwszej z nich triumfowaliDarja WirołajnenorazJewgienij Garaniczew.W drugiej z kolei, obok Starych i Łoginowa, do zwycięstwa przyczynili sięSwietłana SlepcowaiAleksiej Wołkow.W sztafecie mieszanej brąz wywalczyliKrystynaiGrzegorz Guzikowie.
Luty
edytuj- 2–5 lutego–21. Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie na torach naturalnychw rumuńskimWatra Dorna.W zmaganiach jedynek tytuły mistrzowskie zdobyli Włosi –Alex GruberiGreta Pinggera.W dwójce mężczyzn triumfowali z kolei Austriacy w składzieRupert Brüggler-Tobias Angerer.Wraz zTiną UnterbergeriThomasem Kammerlanderemsięgnęli po zwycięstwo w rywalizacji drużynowej.
- 7 lutego–4. finał Ligi Mistrzów w hokeju na lodziew szwedzkimGöteborgu.W finale triumfowali gospodarzeFrölunda HC,którzy pokonali czeskąHC Spartę Pragę4:3. Brązowe medale przypadły w udziale szwajcarskiejFribourg-Gottéronoraz innej szwedzkiej drużynie,Växjö Lakers.Najbardziej wartościowym zawodnikiem wybrany został SzwedJoel Lundqvist,natomiast królem strzelców AmerykaninCasey Wellman.
- 29 stycznia-8 lutego–28. Zimowa Uniwersjadaw kazachskimAłmaty.Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie (dwadzieścia dziewięć złotych) przed gospodarzami i Koreańczykami (zdobyli po jedenaście złotych medali, jednak Kazachowie wygrali różnicą ośmiu sreber w stosunku do pięciu rywali).
- 6–12 lutego–36. edycja snookerowego turnieju World Grand Prix.W finale AnglikBarry Hawkinspokonał WalijczykaRyana Daya10:7.
- 9–12 lutego–18. Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansachw koreańskimGangneung.Rywalizację zdominowali Holendrzy (osiem złotych medali), którzy w klasyfikacji medalowej wyprzedzili Amerykanów (trzy złota) i Japończyków (jeden).
- 18 lutego–3. edycja Rugby World Club Series.W finale Wigan Warriors pokonało 22:6 Cronulla-Sutherland Sharks. Brąz wywalczyli zawodnicy Warrington Wolves, którzy wygrali z Brisbane Broncos 27:18. Najwięcej punktów (12) zdobył AustralijczykJoe Burgess.
- 6–19 lutego–44. Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskimwe szwajcarskimSankt Moritz.Klasyfikację medalową wygrali Austriacy, którzy wraz ze Szwajcarią zdobyli trzy złote medale. Wyprzedzili ich jednak różnicą dwóch sreber. Podium dopełniła Francja z dwoma złotymi.
- 9–19 lutego–49. Mistrzostwa Świata w biathloniew austriackimHochfilzen.Zdecydowanie najwięcej złotych medali zdobyła reprezentacja Niemiec (siedem), która wyprzedziła Francję i Czechy (oba kraje wywalczyły po jednym złotym i dwa srebrne, jednak Francuzi zdobyli o trzy brązy więcej).
- 13–19 lutego–26. edycja snookerowego turnieju Welsh Open.W angielskim finaleStuart BinghampokonałJudda Trumpa9:8.
- 19 lutego–zakończył się 25. sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie na torach naturalnych.W rywalizacji jedynek po raz pierwszy triumfowali AustriakThomas Kammerlanderoraz WłoszkaGreta Pinggera,z kolei w zmaganiach dwójek po raz drugi w karierze wygrali Rosjanie w składziePawieł Porszniew-Iwan Łazariew.W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się reprezentacja Włoch.
- 17–26 lutego–78. Mistrzostwa Świata w bobslejach i skeletoniew niemieckimKönigssee.Zmagania zdominowali Niemcy (pięć złotych medali), którzy wyprzedzili Amerykanów i Łotyszy (obie reprezentacje zdobyły po jednym złotym medalu, jednak reprezentacja USA sięgnęła po dwa brązowe krążki).
- 25–26 lutego–48. Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskimw kanadyjskimCalgary.Pierwsze tytuły mistrzowskie w karierze zdobyli HolenderKai VerbijorazNao Kodaira.
- 26 lutego–zakończył się 40. sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie.Klasyfikację generalną oraz sprintu wygrali RosjaninRoman Riepiłow,NiemkaNatalie Geisenberger(piąta kryształowa kula z rzędu) oraz dwójka w składzieToni Eggert-Sascha Benecken.Sztafetę mieszaną po raz trzynasty (w tym po raz jedenasty z rzędu) wygrała reprezentacja Niemiec.
Marzec
edytuj- 22 lutego-5 marca–41. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznymw fińskimLahti.Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Norwegii, która zdobyła siedem złotych medali. O jeden więcej wyprzedziła Niemców oraz o pięć Rosjan. Dla Polski medale zdobyli skoczkowie narciarscy – drużynowe złoto w składzie:Piotr Żyła,Dawid Kubacki,Maciej KotiKamil Stochoraz indywidualny brąz na dużej skoczni przez Żyłę.
- 3–5 marca–34. Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletycewBelgradzie.Po raz pierwszy w klasyfikacji medalowej triumfowali reprezentanci Polski (dwanaście medali, w tym siedem złotych), którzy wyprzedzili Brytyjczyków (pięć) i Niemców (dwa). Po złoto sięgaliAdam Kszczot(bieg na 800 metrów),Marcin Lewandowski(bieg na 1500 metrów),Sylwester Bednarek(skok wzwyż),Piotr Lisek(skok o tyczce),Konrad Bukowiecki(pchnięcie kulą), sztafety kobiet (w składzie:Patrycja Wyciszkiewicz,Małgorzata Hołub,Iga BaumgartorazJustyna Święty) i mężczyzn (w składzie:Kacper Kozłowski,Łukasz Krawczuk,Przemysław WaścińskiorazRafał Omelko) 4 × 400 metrów. Srebro wywalczył Omelko (w biegu na 400 metrów). Brąz przypadł w udziale Święty (bieg na 400 metrów),Pawłowi Wojciechowskiemu(skok o tyczce),Sofii Ennaoui(bieg na 1500 metrów).
- 4–5 marca–111. Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim w wielobojuw norweskimHamarze.Tytuły mistrzowskie wywalczyli Holendrzy –Sven Kramer(po raz dziewiąty, w tym trzeci z rzędu) orazIreen Wüst(po raz szósty).
- 6–12 marca–47. Mistrzostwa Europy w strzelaniu ze strzelby z 10 metróww słoweńskimMariborze.Najwięcej medali zdobyli reprezentanci Rosji (czternaście złotych medali) przed Ukraińcami (sześć) i Serbami (cztery). PolakŁukasz Czaplawywalczył złoto w strzelaniu do ruchomej tarczy.
- 7–12 marca–6. Halowe Mistrzostwa Europy w łucznictwiewe francuskimVittel.Zawody zdominowali Włosi, którzy zdobyli cztery złote medale. Podium dopełnili Rosjanie i Duńczycy, którzy zdobyli po jednym złotym, jednak Sborna wywalczyła jedno srebro więcej. Reprezentacja Polski sięgnęła po złoty medal dzięki drużynie w składzie:Karolina Farasiewicz,Natalia LeśniakiWioleta Myszor.
- 10–12 marca–42. Mistrzostwa Świata w short trackuw holenderskimRotterdamie.Najwięcej złotych medali wywalczyli Koreańczycy (cztery) przed Holendrami i Brytyjczykami (obie reprezentacje zdobyły po trzy, jednak Holendrzy okazali się lepsi różnicą jednego srebra).
- 12 marca
- zakończył się 32. sezon Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim.W klasyfikacji generalnej najlepsi okazali się HolenderKjeld Nuisoraz AmerykankaHeather Richardson-Bergsma.Obydwaj triumfowali również na dystansie 1000 i 1500 metrów. Na dystansie 500 metrów triumfowali inny z HolendrówDai Dai Ntaboraz JaponkaNao Kodaira(po raz drugi). W zmaganiach długodystansowych na 5000m/10000m zwyciężyli kolejny z HolendrówJorrit Bergsma(po raz trzeci) oraz CzeszkaMartina Sáblíková(po raz jedenasty). W klasyfikacji biegu masowego po raz drugi triumfowali Koreańczycy –Lee Seung-hooniKim Bo-reum.Wśród kobiet bieg i sprint drużynowy wygrali Japonki (po raz drugi), natomiast u mężczyzn trofea trafiły odpowiednio do rąk Holendrów (po raz piąty) oraz Kanadyjczyków.
- zakończył się 20. sezon Pucharu Świata w short tracku.W klasyfikacji generalnej zwyciężyli HolenderSjinkie Knegtoraz KoreankaShim Suk-hee(po raz trzeci) i oni także triumfowali na dystansie 1500 metrów (Koreanka również i tu okazała się po raz trzeci najlepsza). Na zmaganiach na 500 metrów zwyciężyli ChińczykWu Dajingoraz KanadyjkaMarianne St-Gelais(po raz drugi). W rywalizacji na 1000 metrów triumfowali WęgierShaoang Liuoraz HolenderkaSuzanne Schulting.Puchar za klasyfikację drużynową podnieśli po raz drugi Holendrzy oraz po raz piąty Koreanki.
- zakończył się 6. sezon Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich.Po raz czwarty w karierze, w tym drugi raz z rzędu, po kryształową kulę sięgnęła JaponkaSara Takanashi.Jej reprezentacja wygrała również klasyfikację Pucharu Narodów.
- 17 marca–zakończył się 31. sezon Pucharu Świata w skeletonie.W klasyfikacji generalnej triumfowali ŁotyszMartins Dukurs(po raz siódmy z rzędu) oraz NiemkaJacqueline Lölling.
- 18 marca–zakończył się 51. sezon Pucharu Świata mężczyzn narciarstwie alpejskim.Po raz szósty z rzędu klasyfikację generalną wygrałMarcel Hirscher.Austriak był najlepszy również po raz czwarty zarówno w zmaganiach slalomu, jak i slalomu giganta. Superkombinację wygrał po raz trzeci w karierze FrancuzAlexis Pinturault,z kolei WłochPeter Fillobronił tytuł najlepszego zjazdowca. NorwegKjetil Jansrudpo raz drugi sięgnął po małą kryształową kulę za klasyfikację supergiganta.
- 7–19 marca–12. Mistrzostwa Świata w snowboardziew hiszpańskimSierra Nevada.Klasyfikację medalową wygrali Austriacy (cztery złota) przed Francuzami i Amerykanami (obie reprezentacje zdobyły po dwa złote, jednak trójkolorowi wygrali różnicą jednego srebrnego medalu).
- 8–19 marca–15. Mistrzostwa Świata w narciarstwie dowolnymw hiszpańskimSierra Nevada.Klasyfikację medalową wygrali Amerykanie (cztery złote) przed Japończykami (trzy) i Francuzami (dwa).
- 10–19 marca–1. edycja norweskiego turnieju Raw Air w skokach narciarskich.Historycznym, pierwszym zwycięzcą został AustriakStefan KraftprzedKamilem StochemiAndreasem Wellingerem.
- 19 marca
- zakończył się 40. sezon Pucharu Świata w biathlonie.Kryształowe kule za wygranie klasyfikacji generalnej przypadły FrancuzowiMartinowi Fourcade(po raz szósty z rzędu) oraz NiemceLaurze Dahlmeier.
- zakończył się 44. sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich.W klasyfikacji generalnej cyklu najlepsi okazali się reprezentanci Norwegii –Martin Johnsrud Sundby(po raz trzeci, w tym drugi z rzędu) orazHeidi Weng(po raz pierwszy). Obaj reprezentanci wygrali także klasyfikację długodystansową, natomiast w zmaganiach sprinterskich zwyciężyli inni reprezentanci Norwegii –Johannes Høsflot KlæboorazMaiken Caspersen Falla(po raz drugi z rzędu). Puchar Narodów po raz dwudziesty dziewiąty trafił w ręce Norwegów.
- zakończył się 33. sezon Pucharu Świata w bobslejach.Pierwszy raz w karierze triumfowali NiemiecFrancesco Friedrich(dwójka mężczyzn), RosjaninAleksander Kasjanow(czwórka mężczyzn) oraz AmerykankaJamie Greubel Poser.
- zakończy się 51. sezon Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim.Po pierwszą w karierze kryształową kulę sięgnęłaMikaela Shiffrin.Amerykanka po raz czwarty wygrała klasyfikację slalomu. Po raz drugi małą kryształową kulę za wygranie slalomu giganta zdobyła FrancuzkaTessa Worley.SłowenkaIlka Štuhectriumfowała w klasyfikacji zjazdu i superkombinacji. Reprezentantka LiechtensteinuTina Weiratherz kolei po raz pierwszy zwyciężyła w rywalizacji supergiganta.
- 6–22 marca–4. edycja World Baseball ClassicwLos Angeles.Po raz pierwszy w historii w zawodach triumfowali gospodarze, którzy w finale pokonali 8:0 Portoryko. Brązowe medale wywalczyli Japończycy i Holendrzy. MVP turnieju został AmerykaninMarcus Stroman.
- 25 marca–zakończył się 38. sezon Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym.W klasyfikacji generalnej cyklu najlepsi okazali się KanadyjczykMikaël Kingsbury(po raz szósty z rzędu) oraz AustralijkaBritteny Cox.Obaj sięgnęli po kryształowe kule za wygranie klasyfikacji jazdy po muldach. W rywalizacji skoków akrobatycznych zwyciężyli reprezentanci Chin –Qi Guangpu(po raz drugi) orazXu Mentgao(po raz trzeci). W skicrossie najlepsi okazali się FrancuzJean Frédéric Chapuis(po raz trzeci z rzędu) oraz KanadyjkaMarielle Thompson(po raz trzeci). W klasyfikacji halpipe triumfowali kolejni z reprezentantów trójkolorowych –Kevin Rolland(po raz trzeci) orazMarie Martinod(po raz drugi). W slopstyle’u z kolei wygrali po raz pierwszy w karierze AmerykaninMcRae Williamsi SzwajcarkaSarah Höfflin.W rywalizacji Big Air zwyciężyli reprezentanci Szwecji –Henrik HarlautorazEmma Dahlström.Puchar Narodów trafił w ręce Kanadyjczyków.
- 18–26 marca–39. Mistrzostwa Świata w curlingu kobietwPekinie.W finale reprezentantki Kanady pokonały Rosjanki 8:3. Dla Kanadyjek to szesnasty tytuł w historii. Brąz wywalczyły Szkotki, które wygrały ze Szwedkami 6:4. Nagrody indywidualne trafiły do dwóch Szwedek i Kanadyjek –Sofii Mabergs(liderka) iSara McManus(druga) orazJoanne Courtney(trzecia) iRachel Homan(skip)
- 24–26 marca–12. Mistrzostwa Świata w narciarstwie szybkimw szwedzkimIdre.Tytuły mistrzowskie wywalczyli FrancuzBastien Montesi WłoszkaValentina Greggio.
- 26 marca
- zakończył się 38. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich.Kryształową kulę za wygranie klasyfikacji generalnej w skokach i w lotach zdobył AustriakStefan Kraft.Reprezentacja Polski sięgnęła po Puchar Narodów.Kamil Stochzajął drugie miejsce w klasyfikacji skoków oraz trzecie w punktacji lotów.
- zakończył się 22. sezon Pucharu Świata w snowboardzie.Klasyfikację generalną wygrali AustriakAndreas Prommegger(po raz trzeci) oraz CzeszkaEster Ledecká(po raz drugi z rzędu). W rywalizacji slalomu giganta równoległego najlepsi okazali się BułgarRadosław Jankoworaz RosjankaAlona Zawarzina.W slalomie równoległym najwięcej punktów uzyskali z kolei WłochAaron Marchoraz AustriaczkaDaniela Ulbing.KanadyjczykMark McMorrisi kolejna z reprezentantek Austrii,Anna Gasser,byli najlepsi w konkurencji freestyle, Big Air oraz FIS Super Series. FrancuzPierre Vaultier(po raz piąty) oraz CzeszkaEva Samková(po raz piąty) zwyciężyli z kolei w klasyfikacji snowboard crossu. Najlepszymi zawodnikami w halfpipe okazali się AustralijczykScotty James(po raz drugi) oraz AmerykankaChloe Kim.Slopestyle przypadł z kolei w udziale Amerykanom –Redmondowi GerardowiiJamie Anderson(po raz drugi z rzędu).
- 42. Mistrzostwa Świata w biegach przełajowychw ugandyjskiejKampalii.W rywalizacji indywidualnej triumfowali Kenijczycy –Geoffrey Kipsang(po raz drugi z rzędu) orazIrene Cheptai.Wśród kobiet drużynowo najlepsze okazały się Kenijki (w składzie:Cheptai,Alice Nawowuma,Lilian RengerukiHyvin Jepkemoi), natomiast w przypadku mężczyzn Etiopczycy (w składzie:Abadi Hadis,Jemal Yimer,Muktar EdrisiIbrahim Jeilan).
Kwiecień
edytuj- 27 marca–2 kwietnia–19. edycja snookerowego turnieju China Open.W finale AnglikMark Selbypokonał WalijczykaMarka Williamsa10:8. Dla Selby’ego to drugi tytuł w karierze.
- 29 marca–2 kwietnia–107. Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowymwHelsinkach.Wśród solistów tytuł po raz drugi zdobył JapończykYuzuru Hanyū,natomiast po raz pierwszy obroniła go RosjankaJewgienija Miedwiediewa.Najlepszą parą sportową została chińska para w składzieSui Wenjing-Han Cong.Wśród najlepszych par tanecznych z kolei okazali się Kanadyjczycy w składzieTessa Virtue-Scott Moir.
- 22 marca-5 kwietnia–25. finał Euro Cupu piłkarzy wodnych.W rywalizacji do dwóch zwycięstw wygrała węgierska ekipaFerencvárosi TC,która pokonała rumuńskąCSM Digi Oradea19:13.
- 31 marca-5 kwietnia–15. finał Eurocupu koszykarzy.W hiszpańskim pojedynku do dwóch wygranych triumfowałaBaloncesto Málaga,która pokonała 3:1Valencię BC.Brązowe medale przypadły rosyjskiemuLokomotiwowi Kubańoraz izraelskiemuHapoelowi Jerozolima BC.MVP całych rozgrywek został RosjaninAleksiej Szwied,natomiast finałów HiszpanAlberto Diaz.Szwed zdobył także najwięcej punktów (310), natomiast najwięcej zbiórek odnotował AmerykaninDrew Gordon(134). SerbStefan Markovićnajlepiej asystował (128).
- 31 marca-7 kwietnia–19. Mistrzostwa Świata elity kobiet w hokeju na lodziew amerykańskimPlymouth.Ósme mistrzostwo w historii, w tym czwarte z rzędu, zdobyły reprezentantki Stanów Zjednoczonych, które w finale pokonały Kanadyjki 3:2 (po raz drugi z rzędu w rzutach karnych). Brązowy medal wywalczyły Finki, które zdeklasowały Niemki wynikiem 8:0. Królową strzelczyń został AmerykankaBrianna Deckerz dorobkiem dziesięciu bramek.
- 2–8 kwietnia–96. Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężaróww chorwackimSplicie.Najwięcej medali zdobyła reprezentacja Rosji (trzynaście złotych, w tym pięć w dwuboju) przed Rumunią (sześć, w tym dwa w dwuboju). Podium dopełniła Ukraina, która wywalczyła sześć złotych, jednak w klasyfikacji dwuboju została pokonana przez Francję (dwa złote medale do jednego). Reprezentacja Polski wywalczyła łącznie siedem medali – trzy duże i cztery małe.Joanna Łochowskawywalczyła złoto we wszystkich punktacjach (dwubój, rwanie, podrzut).Krzysztof Zwaryczsięgnął po brąz w dwuboju i podrzucie, z koleiArkadiusz Michalskiwyłącznie w dwuboju.Dominik Kozłowskiwywalczył brązowy krążek w rwaniu.
- 1–9 kwietnia–59. Mistrzostwa Świata w curlingu mężczyznw kanadyjskimEdmonton.Gospodarze sięgnęli po 36. tytuł w historii, pokonując w finale Szwedów 4:2. Brąz wywalczyli Szwajcarzy, którzy wygrali z Amerykanami 7:5. Najlepszymi zawodnikami zostali wszyscy reprezentanci Kanady:Geoff Walker(lider),Brett Gallant(drugi),Mark Nichils(trzeci) iBrad Gushue(skip).
- 6–9 kwietnia–81. edycja wielkoszlemowego turnieju golfowego Master Tournament.Po raz pierwszy w karierze tytuł mistrzowski wywalczył HiszpanSergio Garcia.
- 5–12 kwietnia–15. finał Eurocupu koszykarek.W pojedynku do dwóch wygranych triumfowała drużyna z północnego CypruYakın Doğu Üniversitesi,która pokonała tureckiAbdullah Gül Üniversitesi B.K.2:1.
- 11–15 kwietnia–10. finał Pucharu CEV siatkarek.W rywalizacji do dwóch wygranych 2:0 triumfowały zawodniczkiDynama Kazań.Najlepszą zawodniczką została WłoszkaValentina Diouf.
- 12–15 kwietnia
- 10. finał Pucharu CEV siatkarzy.W pojedynku do dwóch zwycięstw zwyciężyli gracze francuskiego klubuTours VB,którzy pokonali włoską drużynęTrentino Diatec.MVP turnieju został CzechDavid Konečný.
- 10. finał Pucharu Challenge siatkarek.W walce do dwóch triumfów lepsza okazała się tureckaBursa Büyükşehir Belediyesi,która wygrała z greckimOlympiakosem Pireus2:3, 3:0. Tytuł „zawodnika turnieju” przypadł TurczynceÖzge Çemberci.
- 12–16 kwietnia–10. finał Pucharu Challenge siatkarzy.W ostatecznej rozgrywce rosyjski klubFakieł Nowy Urengojpokonał francuskieChaumont Volley-ball 522:0. Najbardziej wartościowym graczem został RosjaninDmitrij Wołkow.
- 12–16 kwietnia–113. Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowymwHongkongu.Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Australii, która zdobyła jedenaście medali, w tym trzy złote. Podium dopełnili Francuzi i Rosjanie, którzy również wywalczyli trzy złote, jednak przegrali liczbą srebrnych (trójkolorowi wywalczyli jedno srebro, natomiast Sborna ani jednego). Złoto wywalczyłAdrian Teklińskiw scratchu, z koleiWojciech Pszczolarskisięgnął po brąz w wyścigu punktowym.
- 12–16 kwietnia–26. Final Four Euroligi koszykarekw rosyjskimJekaterynburgu.W finale rosyjskieDynamo Kurskpokonało 77:63 tureckieFenerbahçe SK.Brąz wywalczył inny rosyjski klub,UMMC Jekaterynburg,który wygrał z czeskąUSK Pragą68:63. Najwięcej punktów zdobyła AmerykankaYvonne Turner(244). Jej rodaczkaNneka Ogwumkemiała najwięcej zbiórek (174). HiszpankaLaia Palauodnotowała z kolei najwięcej asyst.
- 19–23 kwietnia–33. Mistrzostwa Europy w gimnastyce artystycznejw rumuńskiejKlużu-Napoce.Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie (trzy złote medale) przed Rumunami i Ukraińcami (po dwa złote, jednak Ci pierwsi wywalczyli jedno srebro więcej).
- 20–23 kwietnia–28. Mistrzostwa Europy w judowWarszawie.Klasyfikację medalową wygrali Francuzi, którzy zdobyli osiem złotych medali. Podium dopełnili Rosjanie i Gruzini (po dwa złote, z tym że Sborna wywalczyła cztery srebra przy jednym przeciwników). Srebrny medal wywalczyła drużyna polskich zawodniczek.
- 22–23 kwietnia
- 17. edycja Final Four Ligi Mistrzyń siatkarekwTreviso.Po raz trzeci w historii triumfował turecki klubVakıfBank SK,który pokonał 3:0Imoco Volley Comegliano.Najbardziej wartościową zawodniczką została ChinkaZhu Ting.W pozostałych kategoriach statuetki otrzymały: HolenderkaLonneke Slöetjes(atakująca), SerbkaMilena Rašićoraz AmerykankaRachael Adams(środkowe), WłoszkaMonica De Gennaro,TurczynkaNaz Aydemir Akyoloraz kolejne z reprezentantek USA –Kelsey RobinsonorazKimberly Hill.
- 3. edycja IAAF World Relaysw bahamskimNassau.Najwięcej medali zdobyli reprezentanci USA (pięć złotych medali), pokonując Jamajczyków i Niemców (obie reprezentacje wywalczył po jednym złotym, jednak Ci pierwsi zdobyli cztery brązy w stosunku do jednego przeciwników). Reprezentacja Polski zdobyła dwa medali – w sztafecie 4x400 po srebro pobiegłyMałgorzata Hołub,Iga Baumgart,Adrianna JanowicziJustyna Święty,z kolei w rywalizacji 4x800 metrów brąz wywalczyliArtur Kuciapski,Mateusz Borkowski,Adam KszczotiMarcin Lewandowski.
- 19–26 kwietnia–2. finał FIBA Europe Cup koszykarzy.W ostatecznej rozgrywce zmierzyły się dwa francuskie kluby –Élan ChalonorazNanterre 92.W dwumeczu lepsi okazali się koszykarze tej drugiej drużyny stosunkiem punktów 140:137. Najwięcej z nich zdobyli AmerykanieJohn RobertsonorazSpencer Butterfield(39). Kolejni z reprezentantów Stanów Zjednoczonych –Dave Dudzinski,Dru Joyce– byli najskuteczniejsi odpowiednio w zbiórkach (17) oraz asystach (17). SerbĐorđe Gagićbył najlepszy wśród blokujących (5).
- 22–29 kwietnia–10. Mistrzostwa Świata podwójnych mikstów w curlinguw kanadyjskimLethbridge.Po raz szósty po tytuł mistrzowski sięgnęła reprezentacja Szwajcarii, która pokonała Kanadę 6:5 Brąz wywalczyli Chińczycy, którzy wygrali z Czechami 6:2.
- 25–30 kwietnia–26. Mistrzostwa Europy w badmintoniew Danii. Wśród singlistów triumfowali AnglikRajiv Ousephoraz HiszpanaCarolina Marín(po raz trzeci). W grze podwójnej najlepsze okazały się z kolei duńskie pary –Mathias BoeiCarsten Morgensen(po raz drugi) orazKamilla Rytter JuhliChristinna Pedersen(po raz piąty). Zwycięstwo w mikście przypadło angielskiej parzeChrisowiiGabrielle Adcockom
- 28–30 kwietnia
- 31. Final Four Ligi Mistrzów w futsalu mężczyzn.W finale hiszpańskiInter FSpokonał 7:0 portugalskiSporting CP.W walce o trzecie miejsce zmierzyły sięUgra Jugorskz Rosji orazKairat Ałmaty3:2 w rzutach karnych (5:5 w regulaminowym czasie gry).
- 1. edycja koszykarskiej Final Four Ligi Mistrzóww hiszpańskimLa Laguna.W finale triumfował turecki klubBandırma Banvit BK,który pokonał hiszpańskąTeneryfę63L59. Brąz wywalczyła francuska drużynaAS Monaco Basket,które wygrało z włoskimReyer Wenecja91:77. MVP całego turnieju został AmerykaninJordan Theodore,natomiast statuetkę dla najbardziej wartościowego zawodnika finału dostał LitwinMarius Grigonis.Theodore odnotował także najwięcej asyst, natomiast najlepszy współczynnik trafień miałVladimir Štimac.Pozostałe wyróżnienia także trafiły do reprezentantów USA –Nicka Minneratha(najwięcej punktów) iKeitha Clantona.
- 29–30 kwietnia–17. edycja Final Four Ligi Mistrzów siatkarzywRzymie.W finale po raz piąty najlepsi okazali się zawodnicy rosyjskiego klubuZenitu Kazań,który tym razem pokonał bez straty seta włoskiSir Safety Perugia.Brązowy medal wywalczyła inna włoska drużyna,Cucine Lube Civitanova,która 3:1 wygrała z niemieckimBerlin Recycling Volleys.RosjaninMaksim Michajłowzostał ogłoszony najlepszym zawodnikiem turnieju. Pozostałe nagrody otrzymali: SerbowieAleksandar Atanasijević(atakujący) iMarko Podraščanin(środkowy), Kubańczyk z polskim obywatelstwemWilfredo Leon(przyjmujący), WłochIvan Zaytsev(przyjmujący i zagrywający), ArgentyńczykLuciano De Cecco(rozgrywający) oraz kolejny z reprezentantów Rosji,Artiom Wolwicz(środkowy).
Maj
edytuj- 15 kwietnia–1 maja–80. Mistrzostwa Świata w snookerzewSheffieldzakończyły się zwycięstwemMarka Selby’ego,który pokonując 18:15Johna Higginsa,obronił tytuł mistrza świata i po raz trzeci sięgnął po światowy czempionat.
- 27 kwietnia-7 maja–19. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej plażowejna Bahamach. W finale reprezentacja Brazylii pokonała Tahiti 6:0. To czternaste mistrzostwo w historii Canarinhos. Brąz wywalczyli Irańczycy, którzy wygrali z Włochami 5:3. Najbardziej wartościowym zawodnikiem został IrańczykMohammad Ahmadzadzadeh,z kolei królem strzelców WłochGabriele Gori(17 bramek). Najlepszym bramkarzem wybrano innego z reprezentantów Iranu,Peimana Hosseiniego.
- 2–7 maja–13. Mistrzostwa Europy w zapasachw serbskimNowym Sadzie.Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie (pięć złotych medali) przed Turkami (pięć złotych, jednak trzy srebrne mniej) i Azerami (dwa złota). Polacy wywalczyli dwa medali – po złoto sięgnęłaMonika Michalik,z kolei po srebroMagomedmurad Gadżijew.
- 4–7 maja–52. Mistrzostwa Europy w karatew tureckimKocaeli.Gospodarze wygrali klasyfikację medalową (cztery złota), pokonując Włochów i Hiszpanów (obie reprezentacje wywalczyły po trzy złote krążki, z tymże Włosi zdobyli dodatkowo trzy srebra przy zerowym dorobku Hiszpanów).
- 6–7 maja–24. edycja Final Four Ligi Mistrzyń piłkarek ręcznychwBudapeszcie.W finale triumfowały zawodniczkiGyőri ETO KC,które pokonały macedońskieWardar Skopje31:30 (w dogrywce). Brąz wywalczyły szczypiornistki rumuńskiegoCSM Bukareszt,które wygrały z czarnogórskimBudućnost Podgorica26:20. MVP turnieju została HolenderkaNycke Groot.Jej rodaczka, a zarazem siostraCornelia Groototrzymała statuetkę dla najlepszej środkowej rozgrywającej. Pozostałe nagrody zdobyły: NorweżkiKari Aalvik Grimsbø(bramkarka),Nora Mørk(prawa rozgrywająca),Camilla Herrem(lewoskrzydłowa) iMarit Malm Farfjord(obrotowa) oraz HiszpankaCarmen Martín(prawoskrzydłowa) i RumunkaCristina Neagu(lewa rozgrywająca).
- 8–13 maja
- Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie RS:Xwe francuskiejMarsylii.Tytuły mistrzowskie wywalczyli PolkaZofia Noceti-Klepackai FrancuzLouis Giard.
- Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 470wMonte Carlo.Najlepsze okazały się Holenderki –Afrodite ZegersiAnneloes van Veen.Brąz wywalczyły Polki w składzieAgnieszka SkrzypuleciJolanta Ogar.
- Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie Finnwe francuskiejMarsylii.Mistrzostwo wywalczył FrancuzJonathan Lobert.
- 5–21 maja–84. Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie elity mężczyznwe Francji i Niemczech. Dziesiąty tytuł w historii wywalczyli reprezentanci Szwecji, którzy pokonali Kanadyjczyków w rzutach karnych 2:1. Brąz wywalczyli Rosjanie, którzy wygrali z Finami 5:3. Najbardziej wartościowym zawodnikiem zostały wybrany SzwedWilliam Nylander.Wraz z KanadyjczykiemNathanem MacKinnonemi RosjaninemArtiemijem Panarinemzwyciężył również w kategorii „najlepszy napastnik”. Inny z reprezentantów Sborny,Aleksiej Wasilewski,zdobył statuetkę dla najlepszego bramkarza, natomiast KanadyjczykColton Paraykooraz NiemiecDennis Seidenbergdla najlepszych obrońców.
- 19–21 maja
- 28. Mistrzostwa Europy w gimnastyce artystycznejwBudapeszcie.Zawody zdominowali Rosjanie, którzy triumfowali w każdej konkurencji. Medale przypadły w udziale także Bułgarom, Włochom i Izraelitom.
- 17. edycja Final Four Euroligi koszykarzywStambule.Tytuł mistrzowski wywalczyli zawodnicy tureckiego zespołuFenerbahçe Ülker,którzy pokonali greckiOlympiakos BC80:64. Brązowy medal wywalczyli obrońcy tytułu z Rosji,CSKA Moskwa,którzy wygrali z hiszpańskimRealem Madryt94:70. Najbardziej wartościowymi zawodnikami zostali HiszpanSergio Llull(cały turniej) i AmerykaninEkpe Udoh(finał). Ekpe miał także najwięcej zbiórek (241), z kolei najwięcej punktów zdobył jego rodakKeith Langford(609). SerbMiloš Teodosićzanotował najwięcej asyst (197).
- 25–27 maja–54. edycja Final Six Ligi Mistrzów piłkarzy wodnychwBudapeszcie.W finale lepsza okazała się węgierska drużynaSzolnok,która pokonała z chorwackimJug10:5. Brąz wywalczyli piłkarze wodniPro Recco,którzy wygrali 15:6 z innym węgierskim klubem,Eger.
- 5–28 maja–100. edycja kolarskiego wyścigu Giro d’Italia.Zwycięstwo odniósł HolenderTom Dumoulin.W klasyfikacji punktowej najlepszy okazał się KolumbijczykFernando Gaviria,z kolei w rywalizacji górskiej HiszpanMikel Landa.Hiszpańska ekipa Movistar Team triumfowała wśród zespołów, natomiast w klasyfikacji punktowej najlepsi okazali się zawodnicy belgijskiej grupy Quick-Step Floors.
- 21–28 maja–15. edycja Sudirman Cup, czyli Mistrzostw Świata par mieszanych w badmintoniew australijskimGold Coast.Po raz czwarty po tytuł sięgnęła Korea Południowa, która pokonała Chiny 3:2. Brązowe medale przypadły Tajom i Japończykom.
- 24–28 maja–11. Mistrzostwa Europy w wioślarstwiew czeskichRačicach.Klasyfikację medalową wygrali Włosi (trzy złota), którzy pokonali Rumunów (trzy złote, jednak brak brązowych w stosunków do czterech rywali) oraz Niemców i gospodarzy (zdzobyli po dwa złota i jednym brązie). Reprezentanci Polski zdobyli pięć medali. Po złoto sięgnęła dwójka wagi lekkiej w składzieWeronika Deresz-Martyna Mikołajczak.Srebro wywalczyły natomiast cztery osady – dwójka podwójna (w składzieMirosławZiętarski-Mateusz Biskup), czwórka podwójna (w składzie:Dominik Czaja,Dariusz Radosz,Wiktor ChabeliAdam Wicenciak), ósemka ze sternikiem (w składzie:Zbigniew Schodowski,Mateusz Wilangowski,Ryszard Ablewski,Robert Fuchs,Marcin Brzeziński,Bartosz Modrzyński,Mikołaj Burda,Michał SzpakowskiiDaniel Trojanowski) i czwórka bez sternika (w składzie:Monika Ciaciuch,Joanna Dittmann,Anna WierzbowskaiMaria Wierzbowska).
- 28 maja–101. edycja Indianapolis 500.Po raz pierwszy w karierze triumfował JapończykTakuma Satōz zespołuAndretti Motorsport.
Czerwiec
edytuj- 3 czerwca–62. finał piłkarskiej Ligi Mistrzóww walijskimCardiff.Tytuł obroniła hiszpańska drużynaReal Madryt,która pokonała włoskiJuventus Turyn4:1. To dwunaste mistrzostwo w historii tego klubu. Królem strzelców został PortugalczykCristiano Ronaldo(12 bramek).
- 31 maja-4 czerwca–18. Mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskimw słoweńskimTacenie.Klasyfikację medalową wygrali Francuzi, którzy pokonali Brytyjczyków (obie reprezentacje zdobyły po dwa złote medale, jednak Trójkolorowi pokonali przeciwników różnicą jednego srebra). Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce w tej klasyfikacji, za sprawą pięciu medali, w tym jednego złota. W rywalizacji K1 triumfowałMateusz Polaczyk,z kolei drugą lokatę w C2 oraz C2 drużynowym wywalczyliAndrzejiFilip Brzezinscyz dwiema pozostałymi dwójkami –Marcinem PochwałąorazPiotrem SzczepańskimorazMichałem WierciochemiGrzegorzem Majerciakiem.Za Polaczykiem zmagania w K1 zakończyłDariusz Popiela,z kolei razem z nim iMaciejem Okręglakiemwywalczyli brązowy medal w K1 drużynowym.
- 3–4 czerwca–57. edycja Final Four Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznychw niemieckiejKolonii.Mistrzostwo wywalczyli zawodnicy macedońskiegoVardar Skopje,którzy pokonali francuskiePSG27:26. Brąz wywalczyli piłkarze węgierskiegoMVM Veszprém KC,którzy wygrali z hiszpańskąFC Barceloną34:30. MVP turnieju został WęgierArpad Šterbik,natomiast najwięcej bramek strzelił NiemiecUwe Gensheimer(115 goli). Gensheimer został także wybrany najlepszym lewoskrzydłowym. Pozostałe wyróżnienia uzyskali: HiszpanieGonzalo Pérez de Vargas(bramkarz),Víctor Tomás(prawoskrzydłowy) iAlex Dujshebaev(prawy rozgrywający), FrancuziNikola Karabatić(środkowy rozgrywający),Ludovic Fabregas(obrotowy),Luka Karabatić(obrońca) iNedim Remili(młody gracz). Najlepszym trenerem wybrany został HiszpanRaúl González.
- 29–5 czerwca–54. Mistrzostwa Świata w tenisie stołowymw niemieckimDüsseldorfie.Zawody zdominowali reprezentanci Chin. W grze pojedynczej po raz drugi w karierze triumfowali zarównoMa Long,jak równieżDing Ning.W deblu Ning wygrał w parze zLiu Shiwen(po raz drugi), natomiast wśród mężczyzn najlepsi okazali sięFan ZhendongiXu Xin(pierwszy z nich po raz trzeci). Najlepszą parą mieszaną zostali reprezentanci Japonii w składzieMaharu Yoshimiura-Kasumi Ishikawa.
- 28 maja–11 czerwca–116. edycja wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open.W grze pojedynczej triumfowali HiszpanRafael Nadal(po raz dziesiąty) oraz ŁotyszkaJeļena Ostapenko.W deblu najlepsi okazali się AmerykaninRyan HarrisoniMichael Venusoraz reprezentanta USABethanie Mattek-Sandsi CzeszkaLucie Šafářová.Finał gry mieszanej wygrali KanadyjkaGabriela Dabrowskii HindusRohan Bopanna.
- 12–17 czerwca–30. Mistrzostwa Europy w szermiercew gruzińskimTbilisi.Najwięcej złotych medali zdobyli Włosi (cztery), którzy wyprzedzili Rosjan i Francuzów (obie reprezentacje wywalczyły po trzy złote, Sborna sięgnęła po sześć srebrnych przy zerowym stanie Trójkolorowych).
- 15–18 czerwca–117. edycja wielkoszlemowego turnieju golfowego US Open.W zawodach zwyciężył reprezentant gospodarzyBrooks Koepka.
- 16–18 czerwca–33. Mistrzostwa Europy w triathloniew austriackimKitzbühel.W zmaganiach indywidualnych triumfowali PortugalczykJoão Pereirai BrytyjkaJessica Learmonth.W rywalizacji mieszanej najlepsze okazały się z kolei reprezentacje Danii (w składzie:Anne Holm,Andreas Schilling,Sif Bendix MadseniEmil Deleuran Hansen) i Węgier (w składzie:Lili Mátyus,Gergő Soós,Dorka PutnóczkiiCsongor Lehmann).
- 17–18 czerwca–85. edycja 24-godzinnego wyścigu samochodowego Le Mansna torzeCircuit de la Sarthe.Po raz trzeci z rzędu, w najwyższej klasie LMP1, triumfowała niemiecka stajniaPorscheTeam, tym razem w składzie: NiemiecTimo Bernhardoraz NowozelandczycyBrendon HartleyiEarl Bamber.W kategorii LMP2 najlepsza okazała się chińska ekipaJackie ChanDC Racing – jeżdżący z holenderską licencjąHo-Pin Tung,FrancuzThomas Laurenti BrytyjczykOliver Jarvis.W klasie LMGTE zwyciężyli kierowcy zespołuAston MartinRacing – BrytyjczycyDarren TurneriJonathan Adamoraz BrazylijczykDaniel Serra.Kategorię LMGTE Am wygrali zawodnicy brytyjskiego teamu JMW Motorsport – reprezentujący ten krajRob SmithiWill Stevensoraz BelgDries Vanthoor.
- 17–21 czerwca–4. Mistrzostwa Świata w koszykówce 3x3we francuskimNantes.Wśród mężczyzn tytuł obronili Serbowie po pokonaniu Holendrów 21:18, z kolei u kobiet pierwsze mistrzostwo wywalczyły Rosjanki, które wygrały z Węgierkami 19:12. Brązowe medale zdobyli Francuzi i Ukrainki – pierwsza reprezentacja pokonała 18:17 Słowenię, z kolei druga 15:13 Holandię. Najbardziej wartościowymi zawodnikami zostali SerbDejan Majstorovići RosjankaAnna Leszkowstsewa.
- 16–24 czerwca–42. Mistrzostwa Europy w boksie amatorskim mężczyznw ukraińskimCharkowie.W klasyfikacji medalowej triumfowali gospodarze (trzy złote medale) przed Rosjanami (dwa) i Anglikami.Mateusz Polskiwywalczył brązowy medal w kategorii do 64 kg (lekkośrednia).
- 16–25 czerwca–36. Mistrzostwa Europy w koszykówce kobietw czeskiejPradze.W finale Hiszpanki pokonały Francuzki 71:55. To było trzecie mistrzostwo w historii tej reprezentacji. Brąz po wygranej 78:45 z Greczynkami przypadł Belgijkom. Najwięcej punktów i asyst wywalczyła UkrainkaAlina Jagupowa.Maria Wadjewamiała najwięcej odbić, BelgijskaEmma Meessemanbloków, z kolei FrancuzkaOlivia Époupazbiórek.
- 22–30 czerwca–23. Mistrzostwa Świata w taekwondow koreańskimMuju.Najwięcej złotych medali wywalczyli gospodarze (pięć), pokonując Turków i Serbów (obie reprezentacje zdobyły po dwa złote, z tymże pierwsza z nich dodatkowo sięgnęła po jedno srebro).
- 24–30 czerwca–3. Mistrzostwa Świata w futbolu amerykańskim kobietw Kanadzie. Po raz trzeci tytuł wywalczyły Amerykanki, które w finale pokonały gospodynie 41:16. Brąz wywalczyły Meksykanki, które wygrały z Brytyjkami 19:8.
Lipiec
edytuj- 25 czerwca–1 lipca–20. Mistrzostwa Europy w softballu kobietwe włoskimBollate.Po raz dziesiąty najlepsza okazała się reprezentacja Holenderek, które w finale pokonały gospodynie turnieju 7:1. Brąz przypadł Brytyjkom.
- 9–2 lipca
- 14. edycja Ligi Europejskiej w piłce siatkowej mężczyznw Danii. Pierwszy tytuł w karierze wywalczyli Ukraińcy, którzy w finale pokonali Macedończyków 3:1. Brąz wywalczyli Szwedzi, którzy wygrali tym samym stosunkiem z gospodarzami turnieju. Najbardziej wartościowym zawodnikiem został wybrany UkrainiecMaksym Drozd.
- 17 czerwca–2 lipca–10. Puchar Konfederacji w piłce nożnejw Rosji. W finale reprezentacja Niemiec wygrała 1:0 z Chile. Brąz po dogrywce wywalczyli Portugalczycy, którzy pokonali Meksykanów 2:1. Złota piłka trafiła w ręceJuliana Draxlera,natomiast Złoty But przypadłTimo Wernerowi.Złotą rękawicę wywalczył ChilijczykClaudio Bravo.
- 30–7 lipca–34. Mistrzostwa Świata w biegu na orientacjęw estońskimTallinnIE. W rywalizacji sprinterskiej triumfowali SzwajcarDaniel Hubmanni DunkaMaja Alm.W sztafecie sprinterskiej najlepsi okazali się reprezentanci Szwecji. Jedna z nich,Tove Alexandersson,wygrała zmagania zarówno w biegu na średnim, jak i długim dystansie. Wśród mężczyzn pierwsi na metę wbiegli odpowiednio FrancuzThierry Gueorgioui NorwegOlav Lundanes.W sztafecie długodystansowej triumfowali Norwedzy i Szwedki.
- 2 czerwca-8 lipca–28. Liga Światowa w piłce siatkowejw brazylijskiejKurytybie.W finale Francuzi pokonali Brazylijczyków 3:2. To drugi tytuł w historii tej reprezentacji. Brąz wywalczyli Kanadyjczycy po pokonaniu 3:1 Amerykanów. MVP turnieju został FrancuzEarvin N’Gapeth,który wraz z BrazylijczykiemRicardo Lucarellimotrzymał również statuetkę dla najlepszego przyjmującego. Wyróżnieni zostali także inni Francuzi –Kévin Le Roux(środkowy) iBenjamin Toniutti(rozgrywający) oraz BrazylijczykWallace de Souza(atakujący). W pozostałych kategoriach najlepsi okazali się Kanadyjczycy –Graham Vigrass(środkowy) orazBlair Bann(libero).
- 8 lipca–17. Drużynowy Puchar Świata w jeździe na żużluwLesznie.W finale po raz ósmy w historii, w tym po raz drugi z rzędu, najlepsza okazała się reprezentacja Polski, tym razem w składzie:Maciej Janowski,Patryk Dudek,Bartosz Zmarzlik,Piotr PawlickiiBartosz Smektała.Drugie miejsce zajęła Szwecja, natomiast trzecie Rosja.
- 7–9 lipca–3. Mistrzostwa Europy w koszykówce 3x3w Holandii. W rywalizacji mężczyzn najlepsi okazali się Łotysze, którzy w finale pokonali 16:13. Brązowy medal wywalczyli Ukraińcy, którzy wygrali z Serbami 20:18. Wśród reprezentacji kobiet po raz drugi triumfowały Rosjanki. W finale wygrały z Hiszpankami 22:14. Na najniższym stopniu podium stanęły gospodynie, które pokonały Francuzki 19:15.
- 14–15 lipca–22. Mistrzostwa Europy w kolarstwie BMXwe francuskimBurdeos.Najlepsi okazali się FrancuzJoris Daudet(po raz drugi) oraz HolenderkaLaura Smulders(po raz drugi).
- 3 czerwca–16 lipca–16. Mistrzostwa Europy w Rugby 7w Rosji, Polsce, Francji i Anglii. Złoto po raz czwarty w historii wywalczyła reprezentacja Rosji. Srebro wywalczyła Irlandia, natomiast brąz Hiszpania. Najwięcej bramek strzelił IrlandczykBilly Dardis(100). Jego rodakJordan Conroyzdobył najwięcej goli w trakcie jednego meczu (17).
- 3–16 lipca–131. edycja wielkoszlemowego turnieju tenisowego Wimbledon.W grze pojedynczej triumfowali Szwajcar Roger Federer (po raz ósmy) oraz HiszpankaGarbiñe Muguruza.W deblu najlepsi okazali się PolakŁukasz Kuboti BrazylijczykMarcelo MeloRosjanki w składzieJekatierina Makarowa-Jelena Wiesnina.SzwajcarkaMartina Hingis(po raz czwarty) i BrytyjczykJamie Murraybyli najlepsi w grze mieszanej.
- 7–16 lipca–15. Mistrzostwa Świata w softballu mężczyznw Kanadzie. W finale zwyciężyli Nowozelandczycy, którzy pokonali Australijczyków 6:4. Brąz wywalczyli reprezentanci gospodarzy.
- 14–16 lipca–29. Mistrzostwa Europy w kajakarstwie klasycznymw bułgarskimPłowdiw.Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Węgier (dziesięć złotych medali). Podium dopełniła reprezentacja Niemiec (sześć) i Rosji (trzy). Reprezentanci Polski sięgnęli po dziewięć medali, w tym jeden złoty. Zdobyli goWiktor Głazunow,Piotr Kuleta,Tomasz BaraniakiMarcin Grzybowskiw rywalizacji C-4 na 1000 metrów. Srebro wywalczyła załoga K-4 zarówno wśród mężczyzn (na dystansie 1000 metrów w składzie:Martin Brzeziński,Rafał Rosolski,Bartosz StabnoiNorbert Kuczyński), jak i u kobiet (na dystansie 500 metrów w składzie:Dominika Włodarczyk,Beata Mikołajczyk,Anna Puławska,Katarzyna Kołodziejczyk]), a także załoga kobiet w K-2 (w składzie:Karolina Markiewicz-Julia Lis). Mikołajczyk była druga w zmaganiach indywidualnych (w K-1 na dystansie 1000 metrów) oraz trzecia wraz zAnną Puławską(w K-2 na dystansie 200 metrów). Brązowe medale do kolekcji dołożyli takżeTomasz Kaczor(w C-1 na 500 metrów) orazMateusz Kamiński(w C-1 na 5000 metrów).
- 10 czerwca–23 lipca–15. Mistrzostwa Europy w Rugby 7 kobietwe Francji, Rosji, Czechach, na Węgrzech i w Słowacji. Mistrzostwo obroniły reprezentantki Rosji, które w finale pokonały Angielki 24:0. Dla Rosjanek to czwarty tytuł w historii. Brązowy medal przypadł Irlandkom, które wygrały z Francuzkami 40:0.
- 24 czerwca–23 lipca–11. Puchar Świata w krykiecie kobietw Anglii i Walii. Po raz czwarty w historii tytuł mistrzowski wywalczyły Angielki, które w finale pokonały Hinduski 50:48. MVP turnieju oraz zdobywczyni największej liczby punktów (410) została AngielkaTammy Beaumont.Najwięcej punktów w jednym meczu wywalczyła reprezentantka RPADane van Niekerk.
- 1–23 lipca–104. edycja kolarskiego wyścigu Tour de France.Po raz czwarty w karierze, w tym po raz trzeci z rzędu, w klasyfikacji końcowej najlepszy okazał się BrytyjczykChris Froome.AustralijczykMichael Matthewszwyciężył w klasyfikacji punktowej, z kolei FrancuzWarren Barguiltriumfował w klasyfikacji górskiej. Najlepszą drużyną okazała się ekipa Sky.
- 20–23 lipca–146. edycja wielkoszlemowego turnieju golfowego The Open ChampionshipTytuł mistrzowski wywalczył AmerykaninJordan Spieth.
- 17–24 lipca–26. Mistrzostwa Europy w pięcioboju nowoczesnymwMińsku.Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Rosji (dwa złota) przed Węgrami i Włochami (po jednym złotym kruszcu, z tymże Węgrzy wywalczyli o dwa srebra więcej).
- 19–26 lipca–88. Mistrzostwa Świata w szermiercewLipsku.W klasyfikacji medalowej triumfowali Włosi (cztery złota) przed Rosjanami (trzy) i Koreańczykami (jeden). Polki wywalczyły dwa krążki w szpadzie –Ewa Nelipsrebro indywidualnie oraz drużynowo razem zRenatą Knapik-Miazgą,Magdaleną PiekarskąorazBarbarą Rutz.
- 14–30 lipca–17. Mistrzostwa Świata w pływaniuwBudapeszcie.Klasyfikację medalową wygrali reprezentanci Stanów Zjednoczonych (dwadzieścia jeden złotych krążków), którzy wyprzedzili Chińczyków (dwanaście) i Rosjan (jedenaście).Wojciech Wojdakwywalczył srebrny medal w wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym.
- 20–30 lipca–10. edycja World Games, czyli Światowych Igrzysk Sportów NieolimpijskichweWrocławiu.Najwięcej medali zdobyli Rosjanie (dwadzieścia osiem złotych), którzy wyprzedzili Niemców (osiemnaście) i Włochów (szesnaście). Reprezentanci Polski dwudziestokrotnie stawali na podium, z czego pięciokrotnie na jego najwyższym stopniu. Byli zarazem sklasyfikowani na drugiej pozycji w klasyfikacji konkurencji pokazowych z dziesięcioma krążkami, w tym czterema z najcenniejszego kruszcu.
- 25–30 lipca–22. Mistrzostwa Świata w kolarstwie BMXw amerykańskimRock Hill.Tytuły mistrzowskie wywalczyli Amerykanie –Corben SharrahiAlisse Post.
- 27–30 lipca–28. Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskimwe włoskimDarfo Boarlo Terme.W rywalizacji indywidualnej triumfowali SzwajcarFlorian Vogeli UkrainkaJana Biełomoina.W zmaganiach drużyn mieszanych zwyciężyli z kolei Szwajcarzy w składzie:Filippo Colombo,Joel Roth,Linda Indergand,Alessandra KelleriAndri Frischknecht.W eliminatorze najlepsi okazali się FrancuzTitouan Perrin Ganieroraz SzwajcarkaKathrin Stirnemann.
Sierpień
edytuj- 21–4 sierpnia–31. Mistrzostwa Europy w strzelectwiewBaku.Klasyfikację medalową wygrali reprezentanci Ukrainy (dziesięć złotych krążków), którzy pokonali Rosjan i Włochów (obie reprezentacje wywalczyły po osiem złotych medali, z tymże Sborna zdobyła jedenaście sreber w stosunku do pięciu Włochów). Polacy sięgnęli po trzy srebrne krążki – indywidualnieKlaudia Breś(50 metrów z pistoletu) oraz drużynowo kobiety (Sylwia Bogacka,Karolina KowalczykiPaula Wrońskaz 50 metrów z karabinu na trzech postawach) i mężczyźni (Oskar Miliwek,Patryk SakowskiiKacper Juraszz 50 metrów z pistoletu).
- 30 lipca-4 sierpnia
- Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFXw niemieckiejKilonii.Wśród mężczyzn triumfowali BrytyjczycyDylan FletcheriStuart Bithell,natomiast u kobiet NiemkiTina LutziSusann Beucke.
- Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie Narca 12w niemieckiejKilonii.W mieszanym składzie najlepsi okazali się reprezentanci WłochRuggero TitaiCatarina Banti.
- 28 lipca-6 sierpnia–11. Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowejwWiedniu.Tytuły mistrzowskie wywalczyli Brazylijczycy w składzieEvandro Oliveira-André Steinoraz NiemkiLaura LudwigiKira Walkenhorst.
- 2–6 sierpnia–23. Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowymw duńskimHerningu.W jeździe indywidualnej na czas triumfowali BelgVictor Campenaertsoraz HolenderkaEllen van Dijk,z kolei w rywalizacji ze startu wspólnego najlepsi okazali się NorwegAlexander Kristofforaz inna z reprezentantek Holandii,Marianne Vos(po raz trzeci).Maciej Bodnarwywalczył srebrny medal w pierwszej z rozegranych konkurencji.
- 16 lipca-6 sierpnia–12. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobietw Holandii. Pierwszy tytuł w karierze wywalczyły gospodynie tegorocznego turnieju, które w finale pokonały Dunki 4:2. Brązowe krążki wywalczyły reprezentantki Austrii i Anglii. MVP turnieju została HolenderkaLieke Martens,z kolei królową strzelczyń AngielkaJodie Taylor(pięć bramek).
- 16–20 sierpnia–24. Mistrzostwa Europy w siatkówce plażowejw łotewskiejJūrmali.W rywalizacji mężczyzn po raz trzeci w karierze triumfowali Włosi w składziePaolo Nicolai-Daniele Lupo,z kolei u kobiet tytuł mistrzowski wywalczyły Niemki w składzieNadja Glenzke-Julia Großner.
- 24–25 sierpnia–28. Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskimw australijskimCaims(cross-country) i włoskimVal di Sole.W fourcrossie najlepsi okazali się SzwedFelix Beckermanni reprezentantka gospodarzyCaroline Buchanan.W cross-country z kolei tytuły wywalczyli SzwajcarNino Schurter(po raz siódmy) i jego rodaczkaJolanda Neff(po raz trzeci). W zjeździe triumfowali FrancuzLoic Bruni(po raz drugi) i KanadyjkaMiranda Miller.Schurter i Neff triumfowali także w zmaganiach drużynowych razem zFilippo Colombo,Joelem RothemiSiną Frei.
- 18–26 sierpnia–13. Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie kobietwAmsterdamie.Dziewiąte mistrzostwo w historii wywalczyły gospodynie turnieju, które w ostatecznej rozgrywce okazały się lepsze Belgijek wynikiem 3:0. Brązowy medal zdobyły Angielki, lepsze od Niemek rezultatem 2:0. MVP turnieju została reprezentantka AngliiHollie Webb,z kolei najwięcej goli zdobyła HiszpankaBegoña García Grau(cztery).
- 21–26 sierpnia–12. Mistrzostwa Świata w zapasachw amerykańskimAnaheim.Klasyfikację medalową wygrali reprezentanci Japonii (sześć złotych krążków) przed Amerykanami i Turkami (po trzy złote medale, z tymże reprezentanci USA zdobyli trzy srebra w stosunku jednego Turków). Dla Polaków medale wywalczyliMagomedmurad GadżijewiMateusz Bernadek(srebra) orazRoksana Zasina(brąz).
- 19–27 sierpnia–16. Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie mężczyznwAmsterdamie.Piąty w historii, w tym drugi raz z rzędu, najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, którzy w finale pokonali 4:2 Belgów. Brąz wywalczyli Anglicy, którzy wygrali z Niemcami 4:2. Najbardziej wartościowym zawodnikiem został BelgArthur Van Doren,natomiast królem strzelców HolenderMirco Pruyser(sześć).
- 23–27 sierpnia–43. Mistrzostwa Świata w kajakarstwie klasycznymw czeskichRačicach.Najwięcej złotych medali zdobyli reprezentanci Niemiec (sześć), którzy wyprzedzili Węgrów (pięć) i Rosjan (dwa). Polska wywalczyła cztery medale – srebro zdobyliMichał LubniewskiiArsen Śliwiński(C-2 na 200 metrów) orazPiotr Kuleta,Marcin Grzybowski,Tomasz BarniakiWiktor Głazunow(C-4 na 1000 metrów). Brąz wywalczyli z koleiMateusz Kamiński(C-1 na 5000 metrów) orazPaulina PaszekiJustyna Iskrzycka(K-2 na 1000 metrów).
- 21–29 sierpnia–23. Indywidualne Mistrzostwa Świata w badmintoniew szkockimGlasgow.Wśród singlistów najlepsi okazali się DuńczykViktor Axelseni JaponkaNozomi Okuhara.W grze podwójnej triumfowali Chińczycy w składzieLiu Cheng-Zhang NaniChen Qingchen-Jia Yifan.W rywalizacji miksta zwyciężyła indonezyjska para w składzieTontowi Ahmad-Liliyana Natsir.
- 21–29 sierpnia–57. Mistrzostwa Świata w pięcioboju nowoczesnymwKairze.W zmaganiach indywidualnych triumfowali KoreańczykJung Jin-hwaoraz RosjankaGulnaz Gubaydullina.W rywalizacji drużynowej najlepsze okazały reprezentacje gospodarzy (w składzie:Ahmed Hamed,Yasser Hefny,Eslam HamadiSherif Rashad) oraz Niemiec (w składzie:Alexandra Bettinellil,Ronja Steinborn,Lena SchoneborniAnnika Schleu). W sztafecie zwyciężyli Koreańczycy (w składzieHwang Woo-jin-Jun Woongtae) oraz Niemki (w składzie:Lena Schonebron-Annika Schleu). W sztafecie mieszanej triumfowali reprezentanci Niemiec w składzie Ronja Steinborn-Alexander Nobis.
- 19–30 sierpnia–29. Letnia Uniwersjadaw tajwańskimTajpej.W klasyfikacji medalowej triumfowali Japończycy (trzydzieści siedem złotych medali) przed Koreańczykami (trzydzieści) i gospodarzami (dwadzieścia sześć). Reprezentanci Polski wywalczyli dwadzieścia pięć krążków, w tym siedem złotych.
Wrzesień
edytuj- 25–2 września–18. Mistrzostwa Świata w boksie amatorskimwHamburgu.Klasyfikację medalową wygrała Kuba z dorobkiem pięciu złotych medali. Podium dopełniły reprezentacje Uzbekistanu i Kazachstanu (zdobyły po jednym złotym krążku, z tymże Uzbecy pokonali Kazachów jednym srebrem w stosunku 3:2).
- 23 sierpnia-3 września–Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyznwPolsce.Po raz czternasty w historii najlepsza okazała się reprezentacja Rosji, która w finale pokonała Niemcy 3:2. Brąz wywalczyli Serbowie, po pokonaniu takim samym rezultatem Belgów. MVP turnieju wybrany został RosjaninMaksim Michajłow.Jego rodacy –Dmitrij WołkowiSiergiej Grankin– otrzymali statuetki w kategorii odpowiednio „najlepszy przyjmujący” i „najlepszy rozgrywający”. Trzy statuetki wpadły w ręce reprezentantów Niemiec –Marcusa Böhme(środkowy),Georga Grozera(atakujący) iDenisa Kaliberdy(przyjmujący). SerbSrećko Lisinacrównież został wybrany „najlepszym środkowym”, z kolei „najlepszym libero” okrzykniętoLowiego Stuera.
- 28–3 września–32. Mistrzostwa Świata w judowBudapeszcie.Klasyfikację medalową wygrali Japończycy, którzy wywalczyli osiem złotych medali. Podium dopełnili Francuzi (dwa złote) i Brazylijczycy (jedno złoto). PolkaAgata Ozdobawywalczyła brązowy medal w kategorii do 63 kg (waga półśrednia).
- 30 sierpnia-3 września–Mistrzostwa Świata w gimnastyce artystycznejwe włoskimPesaro.Najwięcej złotych medali zdobyli Rosjanie (trzy), dzięki czemu pokonali Rumunów i Ukraińców (obie reprezentacje wywalczyły po dwa złote krążki, lecz Rumuni pokonali konkurentów różnicą jednego srebra).
- 5–10 września
- 28. Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim (cyclo-cross i zjazd)we włoskimVal di Sole.Wśród mężczyzn cyclo-crossu po raz szósty (w tym trzeci raz z rzędu) triumfowałNino Schurter,z kolei po raz pierwszy jego rodaczkaJolanda Neff.Szwajcarzy wygrali także rywalizację w sztafecie mieszanej. Indywidualnym mistrzom świata partnerowaliFilippo Colombo,Joel RothiSina Frei.W zjeździe triumfowali zaś FrancuzLoïc Brunii KanadyjkaMiranda Miller.
- 7. edycja Pucharu Wielkich Mistrzyń w piłce siatkowejw Japonii. Po raz drugi w historii po tytuł mistrzowski sięgnęły Chinki, które pokonały Brazylijki i Amerykanki. Najbardziej wartościową zawodniczką wybrano ChinkęZhu Ting.Ting wraz z AmerykankąJordan Larsonwybrana została także najlepszą przyjmującą. Jej rodaczka,Yuan Xinyue,zdobyła statuetkę wraz z BrazylijkąAną Carolina da Silvana najlepszą środkową. Inna z reprezentantek Kraju Kawy,Tandara Caixeta,otrzymała statuetkę w kategorii „najlepsza atakująca”. Japonki –Koyomi TominagaorazKotoe Inoue– zostały wybrane odpowiednią najlepszą rozgrywającą i libero.
- 7–10 września–15. Mistrzostwa Świata w maratonie wioślarskimwPietermaritzburguw RPA. Klasyfikację medalową zdominowali Węgrzy, którzy wywalczyli dwanaście złotych medali. Podium dopełnili gospodarze (dwa złota) i Brytyjczycy (jedno złoto). Polacy zdobyli dwa brązowe krążki dziękiMai SzajdekorazPatrykowi Gluzie(obaj w klasie C-1).
- 28 sierpnia–10 września–137. edycja tenisowego turnieju wielkoszlemowego US Open.W grzech pojedynczej triumfowali HiszpanRafael Nadal(po raz trzeci) oraz AmerykankaSloane Stephens.W deblu najlepsi okazali się HolenderJean-Julien Rojeroraz RumunHoria Tecăuoraz SzwajcarkaMartina Hingis(po raz trzeci) i reprezentantkaChińskiego Tajpej,Chan Yung-jan.Hingis zwyciężyła także w grze mieszanej. Partnerował jej BrytyjczykJamie Murray(po raz drugi z rzędu).
- 12–17 września–7. edycja Pucharu Wielkich Mistrzów w piłce siatkowejw Japonii. Mistrzostwo po raz piąty w historii, w tym czwarty z rzędu, wywalczyli Brazylijczycy. Srebrny medal zdobyli Włosi, natomiast brązowy Irańczycy. MVP turnieju został BrazylijczykRicardo Lucarelli.Wraz z IrańczykiemMiladem Ebadipuremwygrał także w kategorii „najlepszy przyjmujący”. Jego rodakLucas Saatkampwraz z WłochemMatteo Pianozostał wybrany najlepszym środkowym. Inny z reprezentantów Półwyspu Apenińskiego,Simone Giannelli,otrzymał statuetkę w kategorii „najlepszy rozgrywający”. Najlepszym atakującym został AmerykaninMatthew Andreson,natomiast libero JapończykSatoshi Ide.
- 13–17 września–36. Mistrzostwa Europy w tenisie stołowymwLuksemburgu.W rywalizacji mężczyzn triumfowali reprezentanci Niemiec w składzie:Dimitrij Ovtcharov,Timo Boll,Patrick Franziska,Ruwen FilusiRicardo Walther.W zmaganiach kobiet najlepsze okazały się z kolei Rumunki w składzie:Elizabeta Samara,Daniela Dodean,Bernadette Szőcs,Adina DiaconuiIrina Ciobanu.
- 23 sierpnia–17 września–40. Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyznw Finlandii, Izraelu, Rumunii i Turcji. Pierwszy tytuł w historii wywalczyła reprezentacja Słowenii, która w finale pokonała Serbów 93:85. Brąz wywalczyli Hiszpanie, którzy wygrali z Rosjanami takim samym wynikiem. Najbardziej wartościowym zawodnikiem wybrany został SłoweniecGoran Dragić.Najlepszą średnią punktów odnotował RosjaninAleksiej Szwied.Najwięcej zbiórek i asyst uzyskali Litwini – odpowiednioJonas ValančiūnasiMantas Kalnietis.ŁotyszKristaps Porziņģisodnotował najwyższą skuteczność w blokach, natomiast RumunAndrei Mandachenajczęściej odbierał piłkę przeciwnikom.
- 17 września
- zakończył się61. sezon Mistrzostw Świata w Motocrossie.W klasie MXGP po raz siódmy w karierze tytuł mistrzowski wywalczył WłochAntonio Cairoli.W klasie MX2 najlepszy okazał się ŁotyszPauls Jonass.Tytuł najlepszego konstruktora w obu kategoriach przypadł austriackiej ekipieKTM.Trzeci tytuł wśród rywalizacji kobiet zdobyła WłoszkaKiara Fontanesi,natomiast najlepszym zespołem stajniaYamahy.
- zakończył się22. sezon amerykańskiej serii wyścigowej Indy Car Series.Po raz pierwszy w karierze mistrzostwo wywalczył AmerykaninJosef Newgarden.Tytuł wśród zespołów przypadłTeam Penske,natomiast konstruktorów amerykańskiej marceChevrolet.Newgarden wygrał także klasyfikację owali, natomiast najlepszy w punktacji torów klasycznych był BrazylijczykHélio Castroneves.
- 17–24 września–89. Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowymw norweskimBergen.W wyścigu ze startu wspólnego triumfowali SłowakPeter Sagan(po raz trzeci z rzędu) oraz HolenderkaChantal Blaak.W jeździe indywidualnej na czas najlepsza okazała się inni reprezentanci Holandii,Tom DumouliniAnnemiek van Vleuten.W rywalizacji drużynowej triumfowała zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, niemiecko-holenderska drużyna Team Sunweb (mężczyźni w składzie: Dumoulin, NiemiecLennard Kämna,HolendrzyWilco KeldermaniSam Oomen,DuńczykSøren Kragh Anderseni AustralijczykMichael Matthews;kobiety w składzie: HolenderkiLucinda Brand,Floortje Mackaij,Sabrina StultiensiEllen van Dijk,a także AmerykankaCoryn Riveraoraz KanadyjkaLeah Kirchmann). PolakMichał Kwiatkowskiwywalczył brązowy medal wraz z brytyjską grupą Team Sky.
Październik
edytuj- 20 września–1 października–Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobietwAzerbejdżanieiGruzji.Drugi tytuł w historii wywalczyły Serbki, które w finale pokonały Holenderki 3:1. Brąz wywalczyły reprezentantki Turcji, które pokonały gospodynie Azerki takim samym stosunkiem setów. MVP turnieju została SerbkaTijana Bošković.Jej rodaczki –Brankica MihajlovićiStefana Veljković– otrzymały statuetki odpowiednio dla najlepszej przyjmującej i środkowej. Wraz z pierwszą z nich wybrana HolenderkaAnne Buijs,z kolei wraz z drugą TurczynkaEda Dündar.Inne z reprezentantek Holandii –Lonneke SlöetjesiLaura Dijkema– zostały wybrane odpowiednio na najlepszą atakującą i rozgrywającą. AzerkaValeriya Məmmədovaotrzymała statuetkę dla najlepszej libero.
- 13–1 października–38. Mistrzostwa Świata w kajakarstwie górskimwe francuskim Pau. Klasyfikację medalową wygrali reprezentanci Czech (trzy złota) przed Francuza i Brytyjczykami (obie reprezentacje zdobyły po trzy złote krążki, z tymże Trójkolorowi wywalczyli dwa srebra w stosunku do jednego Brytyjczyków).
- 24 września–1 października–46. Mistrzostwa Świata we wioślarstwiew amerykańskimSarasota.Najlepsza okazała się reprezentacja Włoch, która sięgnęła po trzy złote medale. Tyle samo wywalczyli Nowozelandczycy i Australijczyki, z tymże odnotowali dwa srebra w stosunku do trzech triumfatorów. Cztery medale przypadły w udziale Polakom. Srebro wywalczyliMirosław ZiętarskiiMateusz Biskup(dwójka podwójna), czwórka podwójna kobiet (w składzie:Agnieszka Kobus,Marta Wieliczko,Maria SpringwaldiKatarzyna Zillmann) oraz czwórka kobiet bez sternika (w składzie:Olga Michalkiewicz,Joanna Dittmann,Monika CiaciuchiMaria Wierzbowska). Brąz zdobyła paraolimpijska para mieszana w składzieMichał Gadowski-Joanna Majka.
- 1 października– zakończył się42. sezon Rallycrossowych Mistrzostwa Świata.W rywalizacji triumfował SzwedAnton Marklund.W klasie Super1600 najlepszy okazał się WęgierKrisztián Szabó,z kolei w kategorii Tourning Car NorwegLars Øivind Enerberg.W klasyfikacji zespołowej triumfowała ekipaVolkswagena.
- 29–3 października–14. Mistrzostwa Świata w Wushuw rosyjskimKazaniu.Najwięcej medali zdobyli Chińczycy (piętnaście złotych), pokonując tym samym Irańczyków (osiem) i reprezentantów Hongkongu (pięć).
- 2 października-8 października–47. Mistrzostwa Świata w gimnastyce sportowejwMontrealu.Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Chin z dorobkiem trzech złotych krążków. Tyle samo medali z tego kruszcu wywalczyli Japończycy, jednak przegrali różnicą jednego srebra. Podium dopełnili Rosjanie z jednym złotym medalem.
- 8 października
- zakończył się65. sezon Rajdowych Mistrzostw Europy.Po raz trzeci z rzędu tytuł mistrzowski wywalczył PolakKajetan Kajetanowicz.W klasie ERC-2 triumfował WęgierTibor Érdi,natomiast w ERC-3 BrytyjczykChris Ingram.W klasyfikacji zespołowej najlepsza okazała się turecka ekipa o nazwie CastrolFordTeam Turkiye.
- zakończył się13. sezon Pucharu Europy w wyścigach samochodów turystycznych.Mistrzostwo wywalczył CzechPetr Fulín.
- 15–22 października–49. Mistrzostwa Świata w łucznictwiewMeksyku.Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Chin, która wywalczyła trzy złote medale i pokonała Japonię różnicą jednego srebra. Podium dopełnili Rosjanie z jednym złotym krążkiem.
- 19–22 października–8. Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowymwBerlinie.Z dorobkiem pięciu złotych medali triumfowali reprezentanci gospodarzy, którzy pokonali Francuzów różnicą trzech sreber. Podium dopełnili Brytyjczycy z dorobkiem trzech złotych krążków. Polacy wywalczyli cztery medale, w tym jeden złoty zdobyty przezAlana Banaszkaw wyścigu punktowym.Justyna Kaczkowskasięgnęła po srebro w wyścigu pościgowym. Razem zKatarzyną Pawłowską,Darią PikulikorazNikol Plosajwywalczyła także brązowy medal w drużynowej odsłonie tej konkurencji. Drugi z brązowych krążków zdobyli w madisonieWojciech PszczolarskiiDaniel Staniszewski.
- 22–29 października–47. edycja tenisowego Turnieju Mistrzyń, czyli nieoficjalnych mistrzostw świata w tenisie ziemnymwSingapurze.W finale gry pojedynczej po raz pierwszy triumfowała DunkaCaroline Wozniacki,natomiast w deblu WęgierkaTímea Babosi CzeszkaAndrea Hlaváčková.
Listopad
edytuj- 4 listopada
- zakończył sięzakończył się 30. sezon Mistrzostw Świata Superbike’ów.Trzeci tytuł mistrzowski z rzędu zdobył reprezentant Irlandii PółnocnejJonathan Rea.Mistrzostwo konstruktorów wywalczyła fabryczna ekipa Kawasaki.
- zakończył sięzakończył się 21. sezon Mistrzostw Świata Supersportów.Po raz pierwszy w karierze po tytuł sięgnął FrancuzLucas Mahias.Mistrzostwo konstruktorów przypadłoYamasze.
- 11–12 listopada–55. finał Pucharu Federacji, czyli nieoficjalnych drużynowych mistrzostw świata kobiet w tenisie ziemnymwMińsku.Osiemnasty tytuł w historii wywalczyła reprezentacja Amerykanek, które w ostatecznym starciu pokonały gospodynie turnieju 3:2.
- 12 listopada–zakończył się 69. sezon Motocyklowych Mistrzostw Świata.W królewskiej kategorii MotoGP po raz czwarty w karierze tytuł mistrzowski wywalczył HiszpanMarc Márquez,natomiast tytuł konstruktorówHonda.W klasie Moto2 triumfowali WłochFranco Morbidellii Kalex, natomiast w Moto3 HiszpanJoan Miri Honda.
- 18 listopada
- zakończył się 44. sezon Rajdowych Mistrzostw Świata.Po raz piąty z rzędu po tytuł mistrzowski sięgnęli FrancuziSébastien Ogieri jego pilotJulien Ingrassia.Mistrzostwo konstruktorów wywalczył reprezentowany przez niego zespół M-Sport korzystający z samochoduForda Fiesty.W klasie WRC-2 triumfował SzwedPontus Tidemand,natomiast w WRC-3 i rywalizacji juniorów HiszpanNil Solans.
- zakończył się 6. sezon Mistrzostw Świata Samochodów Długodystansowych.W kategorii LMP1 zwyciężyła załogaPorsche,którą reprezentowali NiemiecTimo Bernhardoraz NowozelandczycyBrendon HartleyorazEarl Bamber.W klasie GT triumfowała załoga włoskiego zespołu AF Corse korzystającego z samochodu markiFerrari– WłochAlessandro Pier Guidii BrytyjczykJames Calado.Wśród samochodów LMP2 najlepsza okazała się szwajcarska ekipa Vaillante Rebellion, reprezentowana przez BrazylijczykaBruno Sennęoraz FrancuzaJuliena Canala.Klasyfikację LMGTE wygrał brytyjski zespółAston Martina,w którym jeździli KanadyjczykPaul Dana Lana,Pedro Lamyi AustriakMathias Lauda.
- 19 listopada–zakończył się 21. sezon Pucharu Świata w short tracku.W rywalizacji na dystansie 500 metrów triumfowali ChińczykWu Dajing(po raz drugi) oraz KanadyjkaMarianne St-Gelais(po raz czwarty, w tym trzeci z rzędu). W biegu na 1000 metrów zwyciężyli WęgierShaolin Sándor Liuoraz KanadyjkaKim Boutin.W zmaganiach na 1500 metrów wygrali KoreańczycyHwang Dae-heoniChoi Min-jeong(po raz trzeci). W drużynowej rywalizacji na dystansie 5000 metrów triumfowali Kanadyjczycy i Koreańczycy. Druga z nacji zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, sięgnęła po Puchar Narodów.
- 17–25 listopada–43. Mistrzostwa Europy w curlinguwe szwajcarskimSt. Gallen.W zmaganiach mężczyzn triumfowała reprezentacja Szwecji, która 10:5 pokonała Szkotów. Rewanż na kolegach z reprezentacji zrobiły Szkotki, które 6:3 pokonały Szwedki.
- 24–26 listopada–106. finał Pucharu Davisa, czyli nieoficjalnych drużynowych mistrzostw świata mężczyzn w tenisie ziemnym.Po puchar sięgnęli Francuzi, którzy pokonali Belgów 3:2.
- 26 listopada–zakończył się 68. sezon Mistrzostw Świata Formuły 1.Czwarte mistrzostwo w karierze zdobyli BrytyjczykLewis Hamiltonoraz zespół,Mercedes.
Grudzień
edytuj- 1 grudnia–zakończył się 14., a zarazem ostatni sezon Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych.Pierwszy w karierze tytuł mistrzowski wywalczył SzwedThed Björk,natomiast wśród konstruktorów szwedzka markaVolvo.BrytyjczykTom Chiltoni francuski zespółSébastien LoebRacing triumfowali w klasyfikacji kierowców i konstruktorów niezależnych.
- 28 listopada-5 grudnia–83. Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężaróww amerykańskimAnaheim.W klasyfikacji medalowej dwubojów triumfowali Kolumbijczycy i Irańczycy, którzy wywalczyli dwa złota, jedno srebro i dwa brązy. Podium dopełnili Gruzini, którzy zdobyli przegrali różnicą jednego srebrnego krążka. W klasyfikacji medalowej, w której wliczamy wszystkie medale, najlepsi okazali się Tajlandczycy, którzy sięgnęli łącznie po pięć złotych medali. Iran i Gruzję pokonali dzięki wywalczeniu siedmiu srebrnych krążków. W klasyfikacji punktowej wygrali Irańczycy i Tajlandki. PolakKrzysztof Zwaryczsięgnął po dwa srebrne krążki – w dwuboju oraz podrzucie.
- 28 listopada–10 grudnia–41. edycja snookerowego turnieju UK Championship.Po raz szósty w karierze mistrzostwo wywalczył AnglikRonnie O’Sullivan,który w finale pokonał swojego rodakaShauna Murphy’ego.
- 6–16 grudnia–14. edycja Klubowych Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyznwZjednoczonych Emiratach Arabskich.Po raz trzeci w historii, w tym drugi z rzędu, po tytuł sięgnął hiszpański klubReal Madryt.W finale pokonał 1:0 brazylijską drużynęGrêmio.Brąz wywalczyli zawodnicy meksykańskiego klubuPachuca,który wygrał 4:1 z gospodarzami turnieju,Al-Jazira.Najwięcej bramek strzelili PortugalczykCristiano Ronaldooraz BrazylijczycyMaurício AntônioorazRomarinho(po dwie). MVP rozgrywek został ChorwatLuka Modrić.
- 1–17 grudnia–23. Mistrzostwa Świata w ręcznej kobietw Niemczech. Po raz drugi w historii po mistrzostwo sięgnęły reprezentantki Francji, które w finale pokonały Norweżki 23:21. Brąz wywalczyły Holenderki, które wygrał z reprezentantkami Szwecji 24:21.
- 12–17 grudnia–13. edycja Klubowych Mistrzostw Świata w piøce siatkowej mężczyznwKrakowie.Tytuł mistrzowski wywalczył rosyjski klubZenit Kazań,który w finale pokonał włoskieCucine Lube Civitanova3:0. W walce o trzecie miejsce brazylijska drużynaSada Cruzeirowygrała z polskim zespołemPGE Skra Bełchatówtakim samym stosunkiem setów. Najwięcej nagród indywidualnych otrzymali KubańczycyOsmany Juantorena(MVP),Roberlandy Simón Aties(środkowy) orazJoandry Leal HidalgoiWilfredo León Venero(przyjmujący). Wśród Rosjan zostali wyróżnieniAleksiej Samojlenko(środkowy) iAleksandr But´ko(rozgrywający). Pozostałe nagrody otrzymali BułgarCwetan Sokołow(atakujący) i FrancuzJenia Grebennikov(obrońca).
- 13–17 grudnia–23. Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim baseniewKopenhadze.Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Rosji (dziewięć złotych krążków), która wyprzedziła Holandię (osiem) oraz Włochów (pięć). Polacy wywalczyli trzy medale – grzbieciściRadosław Kawęcki(na 200 metrów)Alicja Tchórz(na 50 metrów) zdobyli srebrne krążki, natomiast sztafeta 4x50 metrów kraulistów brązowe (w składzie:Paweł Juraszek,Filip Wypych,Jakub KsiążekiKonrad Czerniakoraz rezerwowyKacper Stokowski).
Zdarzenia astronomiczne
edytujStyczeń
edytuj- źródło[86]
Ziemia jest o ponad pięć milionów kilometrów bliżejSłońcaniż w lipcu. Wysokość naszej gwiazdy nad horyzontem rośnie od 14,8° do 20,5°. Dzień trwa od 7:46 na początku miesiąca do 15:34, a pod koniec od 7:18 do 16:22[87].
- 1 stycznia–koniunkcjaMarsa1,1′S zNeptunem(7:52)
- 2 stycznia:
- koniunkcjaKsiężycazWenus1°58′N (8:58)
- Księżyc wwęźle zstępującym,λ = 334°16′ (19:14)
- 3 stycznia:
- bliska koniunkcja Księżyca z Neptunem 0°23′S (4:55)
- koniunkcja Księżyca z Marsem 14′S (7:35)
- maksimum aktywnościroju meteorówKwadrantydów(około 15:00)
- 4 stycznia– Ziemia wperyhelium(0,98330945[88]au) (147,101 mln km od Słońca), (15:17)
- 5 stycznia–pierwsza kwadraKsiężyca (20:47)
- 6 stycznia– koniunkcja Księżyca zUranem3°06′S (5:14)
- 8 stycznia–Merkurypowraca do ruchu prostego w długości ekliptycznej (10:20)
- 9 stycznia– koniunkcjaMerkurego0°38′ zSaturnem(6:42)
- 10 stycznia–perygeumKsiężyca, 363 244,5 km od Ziemi (7:01)
- 11 stycznia– maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = +18°56′ (10:30)
- 12 stycznia:
- 15 stycznia– Księżyc wwęźle wstępującym,λ = 153°37′ (11:46)
- 18 stycznia–opozycjaplanetoidy(4) Westa,1,52 au od Ziemi (7:57)
- 19 stycznia:
- koniunkcja Księżyca 2°34′ zJowiszem(8:26)
- maksymalna elongacja Merkurego, 24,1°W od Słońca (10:43)
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Koziorożca;λ = 299,7° (19:49)
- Słońce wstępuje w znak Wodnika, λ = 300° (22:24)
- ostatnia kwadraKsiężyca (23:13)
- 22 stycznia–apogeumKsiężyca, 404 921,1 km od Ziemi (1:14)
- 24 stycznia– koniunkcja Księżyca zSaturnem3°36′N (11:37)
- 25 stycznia– maksymalna deklinacja Księżyca, δ = –18°54′ (13:02)
- 26 stycznia– koniunkcja Księżyca z Merkurym 3°43′N (00:57)
- 28 stycznia–nówKsiężyca (1:07)
- 29 stycznia– Księżyc w węźle zstępującym, λ = 333°11′ (23:21)
- 30 stycznia– bliska koniunkcja Księżyca 11′S z Neptunem (12:16)
- 31 stycznia– koniunkcja Księżyca 3°53′z Wenus (18:35)
Luty
edytuj- źródło[86]
Dzień na początku miesiąca trwa od 7:17 do 16:23. Pod koniec miesiąca prawie dwie godziny dłużej; od 6:24 do 17:14. WysokośćSłońcaw południe nad horyzontem rośnie od 20,8° do 30°. 11 lutego wieczorem od 23:35 do 12 lutego do godziny 3:54 potrwapółcieniowe zaćmienie Księżyca.Jego maksimum, kiedy cała tarczaKsiężycaznajdzie się w półcieniu Ziemi, nastąpi 12 lutego o 1:45.
- 1 lutego–koniunkcjaKsiężyca 5,8°S zMarsem(3:51)
- 2 lutego:
- 4 lutego:
- pierwsza kwadraKsiężyca (5:19)
- zakrycie 4,1m5 Tauri przez Księżyc (19:35 do 20:30)
- 6 lutego:
- Jowiszrozpoczynaruch wstecznyw długości ekliptycznej (7:20)
- perygeumKsiężyca 388 822,0 km od Ziemi (15:02)
- 7 lutego– maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = +18°52′ (19:39)
- 12 lutego:
- pełniaKsiężyca (1:33)
- półcieniowe zaćmienie Księżyca (maksimum 1:45)
- 15 lutego– koniunkcja Księżyca 5,8°N zJowiszem(17:53)
- 16 lutego– Słońce wkracza dogwiazdozbioru Wodnika,λ= 327,5° (6:05)
- 18 lutego:
- Słońce wstępuje w znak Ryb, λ = 330° (12:31)
- ostatnia kwadraKsiężyca (20:33)
- apogeumKsiężyca, 404 382,7 km od Ziemi (22:12)
- 20 lutego:
- opozycjaplanetoidy(15) Eunomia,1,85 au od Ziemi (12:20)
- opozycja planetoidy(14) Irene,1,24 au od Ziemi (21:42)
- 21 lutego:
- koniunkcja Księżyca, 2,9°N zSaturnem(0:36)
- maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = –18°51′ (21:53)
- 22 lutego– opozycja planetoidy(9) Metis,1,31 au od Ziemi (3:59)
- 26 lutego:
- koniunkcja Księżyca 5,8°N z Merkurym (1:35)
- Księżyc wwęźle zstępującym,λ = 333°10′ (7:28)
- obrączkowe zaćmienie Słońca(Saros140), Ameryka Płd., Atlantyk płd., Afryka płd. w Polsce niewidoczne (maksimum 15:53). Cienka nitka zaćmienia obrączkowego przeszła na południe odrównika.Zaćmienie rozpoczęło się w odległym południowo-wschodnim zakątku Oceanu Spokojnego przy brzegach południowegoChile.Wędrując dalej cień wylądował w Chile i przeszedł przez południową Argentynę. Po przebyciu Atlantyku wkroczył na zachodni brzeg Afryki wAngoli.Pas zaćmienia opuścił Ziemię tuż przedLubumbashiwDemokratycznej Republice Konga[89].
- nówKsiężyca (15:58)
- 27 lutego– bliska koniunkcja Marsa 34′S zUranem(1:19)
Marzec
edytuj- źródło[90]
Słońceprzetnierównik niebieski,rozpoczynając 20 marca o godzinie 11:28 wiosnę. Na początku miesiąca wschód Słońca następuje o 6:22, a zachód o 17:16. W ostatni dzień Słońce wschodzi o 6:13 i zachodzi o 19:09. Wysokość Słońca nad horyzontem rośnie od 30,3° do 42,1°. 26 marca wskazówki zegara przesuwamy z godziny drugiej na trzecią[91].
- 1 marca:
- koniunkcjaKsiężyca9,8°S zWenus(3:54)
- koniunkcja Księżyca 3,4°S zUranem(19:27)
- koniunkcja Księżyca 4,1°S zMarsem(22:47)
- 2 marca–Neptunw koniunkcji zeSłońcem(30,9415au) (3:43)
- 3 marca:
- perygeumKsiężyca, 369 061,2 km od Ziemi (8:39)
- opozycjaplanetoidy(29) Amphitrite,1,60auod Ziemi (18:02)
- 4 marca:
- Wenus rozpoczynaruch wstecznyw długości ekliptycznej (9:35)
- zakrycie3,7mγ Tauri przez Księżyc (22:02 do 22:52)
- 5 marca–pierwsza kwadraKsiężyca (12:32)
- 7 marca:
- maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = +18°52′ (1:49)
- koniunkcja górna Merkurego ze Słońcem (1,7°S) (5:46)
- 11 marca– Księżyc wwęźle wstępującym,λ =153°09′ (5:17)
- 12 marca:
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Ryb;λ = 351,7° (7:47)
- pełniaKsiężyca (15:54)
- 14 marca– koniunkcja Księżyca 2,3°N zJowiszem(22:51)
- 18 marca–apogeumKsiężyca, 404 651,9 km od Ziemi (18:24)
- 20 marca:
- Słońce wstępuje w znak Barana; λ = 0°; początek astronomicznej wiosny (11:29)
- koniunkcja Księżyca 3,4°N z Saturnem (11:37)
- ostatnia kwadraKsiężyca (16:58)
- 21 marca– maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = -18°55′ (6:24)
- 25 marca:
- koniunkcja dolna Wenus ze Słońcem 8,3°N (11:17)
- Księżyc w węźle zstępującym, λ = 332°53′ (16:41)
- 26 marca:
- zmiana czasu ześrodkowoeuropejskiego(CET) naczas wschodnioeuropejski letni(CEST) (2:00 na 3:00)
- bardzo bliska koniunkcja Księżyca 0,3′S zNeptunem(10:22)
- koniunkcja Merkurego 2,1°N z Uranem (17:05)
- 27 marca– koniunkcja Księżyca 1,7°S z Wenus (21:58)
- 28 marca–nówKsiężyca (4:57)
- 29 marca:
- koniunkcja Księżyca 3,4°S z Uranem (7:14)
- koniunkcja Księżyca 6,3°S z Merkurym (13:32)
- 30 marca:
- perygeum Księżyca, 363 856,0 km od Ziemi (14:34)
- koniunkcja Księżyca 5,3°S z Marsem.
Kwiecień
edytuj- źródło[90]
Na początku miesiącaSłońcewschodzi o 6:11 i zachodzi o godzinie 19:10. Pod koniec miesiąca godziny te przesuwają się do 5:08 i 20:00. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem rośnie od 42,5° do 52,7°.
- 1 kwietnia– maksymalnaelongacjaMerkurego,19,0°E odSłońca(12:17)
- 3 kwietnia:
- maksymalnadeklinacjaKsiężyca,δ = +18°59′ (8:14)
- pierwsza kwadraKsiężyca (20:40)
- 6 kwietnia–Saturnrozpoczynaruch wstecznyw długości ekliptycznej (6:55)
- 7 kwietnia:
- 10 kwietnia– Merkury rozpoczynaruch wstecznyw długości ekliptycznej (0:50)
- 11 kwietnia:
- koniunkcjaKsiężyca, 2,1°N z Jowiszem (0:57)
- pełniaKsiężyca (8:08)
- 14 kwietnia:
- 15 kwietnia:
- 16 kwietnia– koniunkcja Księżyca 3,2°N z Saturnem (20:25)
- 17 kwietnia– maksymalna deklinacja Księżyca, δ = -19°06′ (15:16)
- 18 kwietnia– Słońce wkracza dogwiazdozbioru Wodnika;λ = 28,7° (20:55)
- 19 kwietnia:
- opozycjaplanetoidy(12) Victoria,1,28 au od Ziemi (4:46)
- ostatnia kwadraKsiężyca (11:57)
- Słońce wstępuje w znak Byka; λ = 30° (23:27)
- 22 kwietnia:Księżyc w węźle zstępującym, λ = 331°18′ (0:30)
- maksimum aktywnościroju meteorówLirydy(około 14:00)
- bliska koniunkcja Księżyca 11′S zNeptunem(21:56)
- 23 kwietnia:
- maksimum aktywności roju meteorówpi Puppidy(około 17:00)
- koniunkcja Księżyca 4,9°S z Wenus (23:34)
- 25 kwietnia:
- koniunkcja Księżyca 3,5°S z Uranem (20:03)
- koniunkcja Księżyca 4,3°S z Merkurym (22:29)
- 26 kwietnia
- pierwszy przelotsondy kosmicznej(Cassini-Huygens) międzySaturnema jegopierścieniami
- nówKsiężyca (13:19)
- 27 kwietnia–perygeumKsiężyca, 368822,0 km od Ziemi (18:17)
- 28 kwietnia:
- koniunkcja Księżyca 5,7°S z Marsem (11:15)
- zakrycie0,9mAldebaranaprzez Księżyc (20:22 do 21:04)
- 30 kwietnia– maksymalna deklinacja Księżyca, δ = +19°11′ (15:34)
Maj
edytujNa początku miesiąca dzień trwa od 5:06 do 20:02, a pod koniec miesiąca od 4;23 do 20:46. Maksymalna wysokośćSłońcanad horyzontem rośnie z 53,0° do 59,6°. Pomiędzy 19 kwietnia a 28 maja przypada okres aktywnościEta Akwarydów.Bardzo szybkie meteory z długimi śladami związane są zkometą Halleya.W nocy z 5 na 6 maja, pod koniec we wschodniej stronie nieba możemy zaobserwować do około 60 przelotów w ciągu godziny, pozornie wybiegających z północnych rejonówgwiazdozbioru Wodnika.
Jak co roku żegnamy w tym miesiącu noc astronomiczną (okres w którym Słońce jest schowane co najmniej 18 stopni pod horyzontem). Od 17 maja do 25 lipca niebo nie będzie całkiem ciemne nawet w środku nocy.
- 3 maja:
- pierwsza kwadraKsiężyca(4:47)
- Merkurypowraca doruchu wstecznegowdługości ekliptycznej(18:05)
- 4 maja– Księżyc wwęźle wstępującym,λ = 150°16′ (12:42)
- 6 maja– maksimumroju meteoróweta Akwarydy (około 4:00)
- 8 maja–koniunkcjaKsiężyca 2°00′N zJowiszem(01:00)
- 10 maja:
- 12 maja–apogeumKsiężyca 406 216,5 km od Ziemi (21:51)
- 14 maja:
- koniunkcja Księżyca 3°04′N zSaturnem(00:55)
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Byka;λ = 53,4° (8:21)
- maksymalnadeklinacjaKsiężyca, β = -19°18′ (22:36)
- 18 maja– Merkury w maksymalnejelongacjizachodniej 25°47′W od Słońca (01:23)
- 19 maja:
- ostatnia kwadraKsiężyca (02:33)
- Księżyc w węźle zstępującym, λ = 328°30′ (3:30)
- 20 maja:
- 22 maja– koniunkcja Księżyca 2°15′S zWenus(16:08)
- 23 maja– koniunkcja Księżyca z 3,7°S z Uranem (8:58)
- 24 maja– koniunkcja Księżyca z 1,5°S z Merkurym (4:12)
- 25 maja–nówKsiężyca (21:45)
- 26 maja–perygeumKsiężyca 357 213,3 km od Ziemi (12:52)
- 27 maja– koniunkcja Księżyca 5,3°S z Marsem (4:20)
- 28 maja– maksymalna deklinacja Księżyca, β = 19°22′ (1:37)
- 31 maja– Księżyc w węźle wstępującym, λ = 147°21′ (13:56)
Czerwiec
edytujPoczątek lata 21 czerwca. Tego dnia w Warszawie o godzinie 12:38Słońcewzniesie się na maksymalną wysokość 61,2°. Od tego dnia kolejne dni będą krótsze. 21 czerwca dzień trwa od 4:15 do 21:01, a 30 czerwca od 4:19 do 21:01 (zaledwie o cztery minuty krócej). Kolo 16 czerwca możemy obserwować maksimumrojuLirydów,wybiegających zgwiazdozbioru Lutni.Pod koniec miesiąca, maksimum roju 28 czerwca, możemy oglądaćczerwcowe Bootydywybiegające zWolarza[93].
- źródło[88]
- 1 czerwca–pierwsza kwadraKsiężyca(14:42)
- 3 czerwca:
- koniunkcjaWenus1,7°S zUranem(3:31)
- Wenus w maksymalnejelongacjizachodniej 45°52′ (14:29)
- 4 czerwca–koniunkcjaKsiężyca 2°11′N zJowiszem(03:43)
- 5 czerwca–zakrycie4,7m47 Virginis przez Księżyc (0:32 do 1:03)
- 9 czerwca:
- apogeumKsiężyca, 406 407,8 km od Ziemi (00:21)
- pełniaKsiężyca (15:10)
- Jowiszpowraca doruchu wstecznegowdługości ekliptycznej
- 10 czerwca– koniunkcja Księżyca 3°04′N zSaturnem(03:18)
- 11 czerwcamaksymalna deklinacjaKsiężyca, δ = -19°26′ (5:40)
- 15 czerwca:
- Księżyc wwęźle zstępującym,λ = 325°47′ (4:40)
- Saturnwopozycjido Słońca, 9,043auod Ziemi (12:17)
- 16 czerwca:
- Neptunrozpoczynaruch wstecznywdługości ekliptycznej(12:35)
- bliska koniunkcja Księżyca 42′S z Neptunem (15:10)
- 17 czerwca:
- ostatnia kwadraKsiężyca (13:33)
- opozycjaplanetoidy(6) Hebe,1,54 au od ziemi (19:20)
- 21 czerwca:
- koniunkcja Księżyca 2°17′ z Wenus (00:24)
- Słońce wstępuje w znak Raka; λ = 90° (06:24), początek astronomicznego lata
- koniunkcja górnaMerkuregoze Słońcem 1,1°N (13:54)
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Bliźniąt;λ = 90,1° (15:52)
- 22 czerwca– zakrycieAldebaranaprzez Księżyc (18:00)
- 23 czerwca–perygeumKsiężyca, 357 942,9 km od Ziemi (12:52)
- 24 czerwca:
- nówKsiężyca (04:31)
- koniunkcja Księżyca 5,3°S z Merkurym (10:12)
- maksymalna deklinacja Księżyca, δ = +19°26′ (13:09)
- koniunkcja Księżyca 4,4°S z Marsem (21:08)
- 27 czerwca:
- maksimum aktywnościroju meteorówczerwcowych Bootydów(około 11:00)
- Księżyc w węźle wstępującym, λ = 145°09′ (18:27)
- 28 czerwca– bliska koniunkcja Merkurego zMarsem(21:50)
- 30 czerwca– opozycja planetoidy(10) Hygiea1,83 au od Ziemi (13;51)
Lipiec
edytujNa początku miesiącaSłońcewschodzi o 4:19 i zachodzi o 21:01. Natomiast pod koniec miesiąca świeci od 4:56 do 20:29. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem wynosi na początku miesiąca 60,8°, by z końcem miesiąca zmaleć do 55,9 stopnia. Odległość od Słońca jest większa o ponad 5 milionów kilometrów niż w styczniu. Najobfitszy rój meteorów, południowe delta Akwrydy, najlepiej widoczny pod koniec miesiąca[94].
- 1 lipca:
- pierwsza kwadraKsiężyca(02:51)
- koniunkcjaKsiężyca 2°34′N zJowiszem(11:31)
- 2 lipca–opozycjaplanetoidy(3) Juno,2,10auod Ziemi (4:03)
- 3 lipca– Ziemia waphelium1,01667561 au (152,093 mln km od Słońca) (22:10)
- 6 lipca–apogeumKsiężyca 405 940,6 km od Ziemi (06:28)
- 7 lipca– koniunkcja Księżyca 3°14′N zSaturnem(05:33)
- 8 lipca– maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = –19°26′ (12:49)
- 9 lipca–pełniaKsiężyca (06:07)
- 12 lipca– Księżyc wwęźle zstępującym,λ = 324°14′ (7:17)
- 13 lipca– bliska koniunkcja Księżyca 50′S zNeptunem(20:26)
- 16 lipca–ostatnia kwadraKsiężyca (21:26)
- 17 lipca– koniunkcja Księżyca 4,1°S zUranem(4:18)
- 20 lipca:
- koniunkcja Księżyca 2°43′S zWenus(13:38)
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Raka;λ = 118,0° (20:40)
- 21 lipca–perygeumKsiężyca 361 242,3 km od Ziemi (19:12)
- 22 lipca–Słońcewstępuje w znak Lwa 120° (17:15)
- 23 lipca:
- 25 lipca:
- Księżyc w węźle wstępującym, λ = 144°02′ (2:47)
- zakrycie brzegoweMerkurego0°51′ (11:21)
- 27 lipca– koniunkcja górna Marsa ze Słońcem 2,6554 au (1,1°N) (02:57)
- 29 lipca– koniunkcja Księżyca 2°28′ z Jowiszem (00:34)
- 30 lipca:
- maksimumroju meteorówpołudniowe delta Akwarydy(–)
- Merkury w maksymalnejelongacjiwschodniej 27°12′E od Słońca (06:38)
- pierwsza kwadraKsiężyca (17:23)
Sierpień
edytujDzień na początku miesiąca trwa od 4:57 do 20:27, a pod koniec miesiąca zaczyna się o 5:46 i kończy o 19:26. Maksymalna wysokośćSłońcanad horyzontem zmniejsza się z 55,7° do 46,3°[96].
- 2 sierpnia–apogeumKsiężyca405 031,7 km od Ziemi (19:55)
- 3 sierpnia:
- Uranrozpoczynaruch wstecznyw długości ekliptycznej (7:20)
- koniunkcjaKsiężyca 3°26′n zSaturnem(9:36)
- 4 sierpnia– maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = –19°24′ (20:15)
- 7 sierpnia:
- pełniaKsiężyca (20:11)
- częściowe zaćmienie Księżyca0,252 – widoczne w Polsce przy wschodzie Księżyca (max. 20:20)
- 8 sierpnia– Księżyc wwęźlezstępującym, λ = 323°56′ (12:55)
- 10 sierpnia:
- bliskakoniunkcjaKsiężyca 49′S zNeptunem(1:13)
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Lwa;λ = 138,0°
- opozycjaplanetoidy(25) Phocaea,0,92auod Ziemi (23:44)
- 12 sierpnia/13 sierpnia– maksimumrojuPerseidy(–)
- 13 sierpnia:
- 15 sierpnia–ostatnia kwadraKsiężyca (3:15)
- 16 sierpnia– dziennezakrycieAldebaranaprzez Księżyc (9:11 do 10:06)
- 18 sierpnia:
- maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = +19°23′ (8:50)
- perygeumKsiężyca 366 127,4 km od Ziemi (15:19)
- 19 sierpnia– koniunkcja Księżyca 2°15′S zWenus(6:04)
- 21 sierpnia:
- całkowite zaćmienie Słońca(Saros 145) 1,031, Pacyfik płn., Ameryka Płn., Atlantyk śr. – niewidoczne w Polsce. Zaćmienie należy do tego samegoSarosu,co zaćmienie z 11 sierpnia 1999 roku biegnące przez niemal całą Europę. Tym razem przesunięty na zachód pas zaćmienia przetnie Stany Zjednoczone. Cień padnie po raz pierwszy na Ziemię nie na lądzie, lecz na północnym Pacyfiku, w połowie drogi międzyAleutamiiHawajami[89].
- koniunkcja Księżyca 1°31′S z Marsem (5:54)
- Księżyc w węźle wstępującym, λ = 143°59′ (12:34)
- nówKsiężyca (20:30)
- 22 sierpnia– koniunkcja Księżyca 5,9°N z Merkurym (11:40)
- 23 sierpnia– Słońce wstępuje w znak Panny; λ = 150° (00:20)
- 25 sierpnia:
- Saturn rozpoczyna ruch wsteczny w długości ekliptycznej (13:50)
- koniunkcja Księżyca 3°18′N zJowiszem(17:30)
- 27 sierpnia– koniunkcja dolna Merkurego ze Słońcem 4,2°S (3:55)
- 29 sierpnia–pierwsza kwadraKsiężyca (10:13)
- 30 sierpnia:
- apogeum Księżyca 404 315,1 km od Ziemi (13:25)
- koniunkcja Księżyca 3°32′ z Saturnem (16:31)
Wrzesień
edytujNa początku miesiącaSłońcewschodzi o 5:48 i zachodzi o 19:23, a pod koniec miesiąca wschodzi o 6:36 i zachodzi o 18:16. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem maleje z 45,9° do 34,8°[97].
- 1 września– maksymalnadeklinacjaKsiężyca,δ = −19°24′ (4:03)
- 3 września–koniunkcjaMerkurego3°25′S zMarsem(11:37)
- 4 września– Księżyc wwęźlezstępującym, λ = −323°59′ (20:40)
- 5 września:
- 6 września:
- bliska koniunkcja Księżyca 44′S z Neptunem (7:06)
- pełniaKsiężyca (09:03)
- 9 września– koniunkcja Księżyca 4,1°S zUranem(14:54)
- 12 września– Merkury w maksymalnejelongacjizachodniej 17°56′W (12:16)
- 13 września:
- ostatnia kwadraKsiężyca (8:25)
- perygeumKsiężyca 369 865,7 km od Ziemi (18:06)
- 14 września– maksymalna deklinacja księżyca, δ = +19°26′ (15:02)
- 15 września–sonda kosmicznaCassini-Huygensuległa zniszczeniu po wejściu w atmosferę Saturna
- 16 września:
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Panny,λ =173,9° (20:56)
- bardzo bliska koniunkcja Merkurego 0°03°N z Marsem (21:01)
- 17 września– Księżyc w węźle wstępującym, λ = 143°47 (20:29)
- 18 września:
- bliska koniunkcja Księżyca 0°32′S zWenus(02:33)
- bardzo bliska koniunkcja Księżyca 0°08′N z Marsem (21:47)
- 19 września– bardzo bliska koniunkcja Księżyca 0°02′S z Merkurym (01:19)
- 20 września–nówKsiężyca (7:30)
- 22 września:
- 27 września:
- koniunkcja Księżyca 3°28′N z Saturnem (2:15)
- apogeumKsiężyca 404354,2 km od Ziemi (8:50)
- 28 września:
- pierwsza kwadraKsiężyca (4:54)
- maksymalna deklinacja Księżyca, δ = −19°38′ (12:07)
Październik
edytuj- 2 października–Księżycwwęźlezstępującym,λ = 323°10′ (4:04)
- 3 października– bliskakoniunkcjaKsiężyca 43′S zNeptunem(14:44)
- 5 października:
- 6 października– koniunkcja Księżyca 4,0°S zUranem(20:58)
- 9 października:
- 11 października– maksymalna deklinacja Księżyca, δ = +19°37′ (20:23)
- 12 października–ostatnia kwadraKsiężyca (14:25)
- 15 października– Księżyc w węźle wstępującym, λ = 142°21′ (0:11)
- 17 października– koniunkcja Księżyca 1°42′N z Marsem (13:26)
- 18 października:
- 19 października:
- 20 października:
- koniunkcja Księżyca 3,7°N z Jowiszem (7:40)
- koniunkcja Księżyca 5,0°N z Merkurym (13:22)
- 21 października– maksimum rojuOrionidy(–)
- 23 października–Słońcewstępuje w znak Skorpiona, λ = 210° (7:27)
- 24 października– koniunkcja Księżyca 3°15′N zSaturnem(13:54)
- 25 października:
- apogeumKsiężyca 405 160,9 km od Ziemi (4:26)
- maksymalna deklinacja Księżyca, δ = −19°44′ (20:14)
- 26 października– koniunkcja górna Jowisza ze Słońcem 6,435au(20:09)
- 28 października:
- pierwsza kwadraKsiężyca (00:22)
- opozycjaplanetoidy(2) Pallas,1,70 au od Ziemi (14:50)
- 29 października:
- zmianaczasu środkowoeuropejskiego letniego(CEST) naczas środkowoeuropejski(CET) (z godziny 03:00 na godzinę 02:00)
- Księżyc w węźle zstępującym, λ = 320°50′ (7:41)
- 30 października– bliska koniunkcja księżyca 50′S z Neptunem (22:31)
- 31 października:
- Słońce wkracza dogwiazdozbioru Wagi,λ = 217,0° (8:01)
- opozycja planetoidy(7) Iris,0,85 au od Ziemi (19:06)
Listopad
edytuj- źródło[88]
- 3 listopada:
- koniunkcjaKsiężyca4,0°S zUranem(4:02)
- opozycjaplanetoidy(44) Nysa,1,3auod Ziemi (–)
- 4 listopada–pełniaKsiężyca (06:23)
- 6 listopada:
- perygeumKsiężyca 361 444,0 km od Ziemi (01:10)
- zakrycieAldebarana(α Tau) przez Księżyc (4:01 do 4:46)
- 8 listopada– maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = +19°50′ (2:28)
- 10 listopada:
- ostatnia kwadraKsiężyca (21:37)
- Księżyc wwęźlewstępującym, λ = 139°34′
- 12 listopada– maksymalna aktywnośćroju meteorówPółnocnych Taurydów(–)
- 13 listopada– bliska koniunkcjaWenus0°16′N zJowiszem(9:15)
- 15 listopada– koniunkcja Księżyca 4,0°S zMarsem(4:08)
- 17 listopada:
- koniunkcja Księżyca 4,0°S z Jowiszem (1:01)
- koniunkcja Księżyca 4,0°S z Wenus (9:16)
- maksimum aktywności roju meteorówLeonidów(~17:30)
- 18 listopada–nówKsiężyca (12:42)
- 20 listopada– koniunkcja Księżyca 4,0°S zMerkurym(11:36)
- 21 listopada:
- 22 listopada:
- maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = -19°57′
- Słońcewstępuje w znak Strzelca; λ = 240° (4:05)
- Neptunpowraca do ruchu wstecznego w długości ekliptycznej (14:20)
- 23 listopada– Słońce wkracza dogwiazdozbioru Skorpiona;λ = 241,0° (10:39)
- 24 listopada–Merkuryw maksymalnejelongacjiwschodniej 21°59′ (1:26)
- 25 listopada– Księżyc w węźle zstępującym, λ = 317°43′ (9:22)
- 26 listopada–pierwsza kwadraKsiężyca (18:03)
- 27 listopada– koniunkcja Księżyca 4,0°S z Neptunem (7:08)
- 28 listopada– koniunkcja Merkurego 3°01′S z Saturnem (7:58)
- 29 listopada– Słońce wkracza dogwiazdozbioru Wężownika;λ = 344,8° (22:59)
- 30 listopada– koniunkcja Księżyca 4,0°S z Uranem (13:15)
Grudzień
edytuj- źródło[88]
- 1 grudnia–opozycjaplanetoidy(349) Dembowska,1,9auod Ziemi (–)
- 3 grudnia:
- 4 grudnia–perygeumKsiężyca 357 498,0 km od Ziemi (9:46)
- 5 grudnia– maksymalnadeklinacjaKsiężyca, δ = +20°01′ (12:42)
- 6 grudnia–koniunkcjaMerkurego1°20′S zSaturnem(13:05)
- 8 grudnia:
- 10 grudnia–ostatnia kwadraKsiężyca (8:51)
- 13 grudnia:
- koniunkcja dolna Merkurego (00:42)
- koniunkcja Księżyca 3°57′S zMarsem(20:22)
- 14 grudnia:
- maksimumroju meteorówGeminidy(~7:30)
- koniunkcja Księżyca 4,0°S zJowiszem(17:57)
- 15 grudnia– koniunkcja Merkurego 2°12′S zWenus(15:08)
- 17 grudnia:
- opozycja planetoidy(20) Massalia,1,1 au od Ziemi (–)
- koniunkcja Księżyca 4,0°S z Merkurym (9:56)
- koniunkcja Księżyca 4,0°S z Wenus (19:33)
- 18 grudnia:
- Słońcewkracza dogwiazdozbioru Strzelca;λ = 266,2°
- nówKsiężyca (7:30)
- koniunkcja Księżyca 4,0° z Saturnem (14:09)
- 19 grudnia:
- apogeumKsiężyca 406 609,4 km od Ziemi (2:26)
- maksymalna deklinacja Księżyca, δ = -20°04′ (10;32)
- 21 grudnia:
- Słońce wstępuje w znak Koziorożca; λ = 270° – początek astronomicznej zimy (17:28)
- koniunkcja górnaSaturnaze Słońcem (0,9°N), 11,0482 au (22:08)
- 22 grudnia:
- Księżyc w węźle zstępującym, λ = 315°24′ (11:05)
- maksimum aktywności roju meteorówUrsydy(~16:00)
- opozycja planetoidy(31) Euphrosyne,1,6 au od Ziemi (–)
- 23 grudnia– Merkury powraca do ruchu wstecznego w długości ekliptycznej (2:25)
- 24 grudnia– koniunkcja Księżyca 4,0°S zNeptunem(14:42)
- 25 grudnia– bliska koniunkcja Wenus 1,1°S z Saturnem (18:54)
- 26 grudnia–pierwsza kwadraKsiężyca (10:20)
- 27 grudnia– koniunkcja Księżyca 4,0°S zUranem(21:56)
- 31 grudnia–zakrycieAldebarana(α Tau) przez Księżyc (2:22 do 3:11)
Zmarli
edytujNagrody Nobla
edytuj- z medycyny i fizjologii –Jeffrey Hall,Michael Rosbash,Michael W. Young
- z fizyki –Rainer Weiss,Barry Barish,Kip Thorne
- z chemii –Jacques Dubochet,Joachim Frank,Richard Henderson
- z literatury –Kazuo Ishiguro
- pokojowa –Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej
- z ekonomii –Richard Thaler
Święta ruchome
edytuj- Tłusty czwartek:23 lutego
- Ostatki:28 lutego
- Popielec:1 marca
- Niedziela Palmowa:9 kwietnia
- Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa:11 kwietnia
- Wielki Czwartek:13 kwietnia
- Wielki Piątek:14 kwietnia
- Wielka Sobota:15 kwietnia
- Wielkanoc:16 kwietnia
- Poniedziałek Wielkanocny:17 kwietnia
- Wniebowstąpienie Pańskie:25 maja
- Zesłanie Ducha Świętego:4 czerwca
- Boże Ciało:15 czerwca
Zobacz też
edytujPrzypisy
edytuj- ↑Uchwała o objawieniach fatimskich przegłosowana. PiS postawił na swoim.[w:]Newsweek Polska (www.newsweek.pl)[on-line].Ringier Axel Springer Polska,2017-04-07. [dostęp 2017-04-18].
- ↑2017 Rokiem Reformacji na Śląsku | Dekada Reformacji[online], luter2017.pl[dostęp 2021-01-06].
- ↑abcdefghijMichał Wilgocki:Będzie Matka Boża Częstochowska, PiS przeciw Leśmianowi. Senat wybrał patronów roku 2017.[w:]wyborcza.pl[on-line].Agora SA.[dostęp 2017-04-18].
- ↑abcdef2017 r. Rokiem Rzeki Wisły, Josepha Conrada – Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.[w:]sejm.gov.pl: Dla mediów[on-line].Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,2016-06-22. [dostęp 2017-04-18].
- ↑mro/ mok/,Posłowie troszczą się o trzeźwość narodu[online],Bankier.pl,9 marca 2017[dostęp 2024-02-05](pol.).
- ↑Od 1 stycznia 2017 r. zmiany w podziale terytorialnym kraju – Omówienia zmian w prawie, NL Aktualności – Czytaj – samorzad.lex.pl[online], samorzad.lex.pl[dostęp 2017-11-21].
- ↑SławomirDraguła ,Wiceminister Patryk Jaki: większe Opole stało się faktem,„Nowa Trybuna Opolska”,19 lipca 2016[dostęp 2024-02-04](pol.).
- ↑tam,Opole się powiększa kosztem okolicznych wsi. Ich mieszkańcy protestują. "To skok na kasę"[online],TVN24,20 lipca 2016[dostęp 2024-02-05](pol.).
- ↑Dz.U. z 2016 r. poz. 2138
- ↑Dz.U. z 2024 r. poz. 125
- ↑Dz.U. z 2016 r. poz. 2260
- ↑Dz.U. z 2016 r. poz. 2270
- ↑Dz.U. z 2024 r. poz. 1192
- ↑Nowe posiedzenie i od razu przerwa. Burzliwy dzień w Sejmie[online], TVN24.pl[dostęp 2017-02-25].
- ↑PO zawiesza protest w Sejmie; składa wniosek o odwołanie Kuchcińskiego | Aktualności | Polska Agencja Prasowa[online],PAP,12 stycznia 2017[dostęp 2017-01-12].
- ↑15 stycznia 2017 r. odbędzie się 25. finał WOŚP.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-01-05].
- ↑Kraków: ingres abp. Marka Jędraszewskiego – 28 stycznia.ekai.pl. [dostęp 2016-12-10]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-12-11)].
- ↑Informacja dotycząca opinii biegłych na temat akt TW „Bolka”.ipn.gov.pl, 31 stycznia 2017. [dostęp 2017-01-31].
- ↑Wypadek kolumny Beaty Szydło w Oświęcimiu. „Premier leci śmigłowcem LPR do Warszawy” (www.tvn24.pl).tvn24.pl. [dostęp 2017-02-10].
- ↑Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1947)
- ↑MaciejZborowski ,Krajowa Administracja Skarbowa – co się zmieni po 1 marca 2017 r. – Administracja – rp.pl[online], 25 lutego 2017[dostęp 2017-03-10].
- ↑Kowalczyk: Kończy się proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa,„www.gazetaprawna.pl”[dostęp 2017-05-08].
- ↑Wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej[online], wyborcza.pl[dostęp 2017-04-08].
- ↑INTERIA.PL,Katastrofa w Świebodzicach: Najnowsze informacje[online][dostęp 2017-04-08](pol.).
- ↑Polska chce świata zbudowanego na współpracy.prezydent.pl. [dostęp 2017-04-26].
- ↑Dz.U. z 2017 r. poz. 844.
- ↑Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z podpisem Prezydenta RP[online], prezydent.pl, 13 kwietnia 2017.
- ↑Dz.U. z 2021 r. poz. 795.
- ↑Powołanie nowego związku wyznaniowego.Duchtynia, 2017-06-12. [dostęp 2017-06-13]. [zarchiwizowane ztego adresu(2017-06-27)].
- ↑Ruszyła telewizja wPolsce.pl! [wideo][online], abctygodnik.pl, 19 czerwca 2017[dostęp 2024-08-30].
- ↑Telewizja wPolsce.pl obchodzi pierwsze urodziny. Od czerwca korespondentem parlamentarnym jest Marcin Fijołek Gazeta Bankowa[online], www.gb.pl, 20 czerwca 2018[dostęp 2024-08-30].
- ↑Pożar zabytkowej katedry w centrum Gorzowa Wielkopolskiego,„PolskieRadio.pl”[dostęp 2017-07-02].
- ↑Prezydent: Wizyta Donalda Trumpa wzmacnia pozycję Polski,„Dziennik Gazeta Prawna”,6 lipca 2017[dostęp 2024-02-05](pol.).
- ↑#WolneSądy. Ponad 100 tysięcy osób w obronie sądów niezależnych od PiS[online], oko.press, 21 lipca 2017.
- ↑Warszawa, Kraków, Katowice i Poznań. Dzisiaj kolejne protesty przeciwko reformie sądownictwa,„Do Rzeczy”, 16 lipca 2017[dostęp 2017-08-10](pol.).
- ↑Kate i William w Polsce. Przyjęcie na cześć królowej, pierogi, goldwasser i spotkanie z Wałęsą.wiadomosci.gazeta.pl, 14 lipca 2017. [dostęp 2017-07-14].
- ↑Druk nr 1727[online], sejm.gov.pl[dostęp 2017-08-10](pol.).
- ↑Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Legislacja / Ustawy / Zawetowane / Prezydent przekazał ustawę o SN do ponownego rozpatrzenia przez Sejm[online], prezydent.pl, 31 lipca 2017[dostęp 2017-08-10](pol.).
- ↑Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Legislacja / Ustawy / Zawetowane / Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia ustawę o KRS[online], prezydent.pl, 31 lipca 2017[dostęp 2017-08-10](pol.).
- ↑Gwałtowne burze przeszły nad Polską. Zginęło pięć osób. Tysiące ludzi bez prądu[online], 12 sierpnia 2017[dostęp 2017-08-12](pol.).
- ↑Dz.U. z 2021 r. poz. 1082
- ↑Dz.U. z 2017 r. poz. 60.
- ↑Dz.U. z 2017 r. poz. 624
- ↑Dz.U. z 2024 r. poz. 700.
- ↑KamilaGlińska ,"W rytmie serca" - bohaterowie. Kto jest kim w nowym serialu Polsatu? [WIDEO+ZDJĘCIA],„Tele Magazyn”,10 września 2017[dostęp 2024-02-04](pol.).
- ↑Dz.U. z 2024 r. poz. 1026
- ↑Dz.U. z 2024 r. poz. 560.
- ↑Dz.U. z 2017 r. poz. 38.
- ↑Ziobro bierze się za Kraków. „Mamy do czynienia z wielką aferą wyłudzania nieruchomości”,„WPROST.pl”, 4 października 2017[dostęp 2018-09-27](pol.).
- ↑Dz.U. z 2023 r. poz. 1618
- ↑Lubnauer nową szefową Nowoczesnej. Pokonała Petru – Polsat News[online], polsatnews.pl, 25 listopada 2017[dostęp 2017-11-25].
- ↑Mazurek: kandydatem na premiera Mateusz Morawiecki, głosowanie nad votum zaufania we wtorek[online], pap.pl, 7 grudnia 2017[dostęp 2017-12-08][zarchiwizowane zadresu2017-12-23].
- ↑Telewizja Polska SA –OMI ,Prezydent przyjął dymisję rządu i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera – TVP Parlament. Telewizja Polska SA[online], tvpparlament.pl, 8 grudnia 2017[dostęp 2017-12-08].
- ↑Głosowanie nr 50 na 53. posiedzeniu Sejmu[online], sejm.gov.pl[dostęp 2017-12-08](pol.).
- ↑Głosowanie nr 137 na 53. posiedzeniu Sejmu[online], sejm.gov.pl[dostęp 2017-12-08](pol.).
- ↑Głosowanie nr 164 na 53. posiedzeniu Sejmu[online], sejm.gov.pl[dostęp 2017-12-12](pol.).
- ↑Powołanie rządu Morawieckiego.tvn24.pl, 11 grudnia 2017. [dostęp 2017-12-11].
- ↑l,Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Wydarzenia / Prezydent podjął decyzję o podpisaniu noweli ustawy o KRS i ustawy o SN[online], prezydent.pl[dostęp 2017-12-21](pol.).
- ↑Timmermans: KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1[online], pap.pl, 20 grudnia 2017.
- ↑Dz.U. z 2021 r. poz. 402
- ↑Donald Tusk ponownie wybrany szefem Rady Europejskiej.onet.pl,9 marca 2017. [dostęp 2017-03-09].
- ↑Holendrzy wybierają parlament. Relacja na żywo,„Onet Wiadomości”, 15 marca 2017[dostęp 2017-03-15](pol.).
- ↑Android overtakes Windows for first time | StatCounter Global Stats[online], gs.statcounter.com[dostęp 2017-11-21](ang.).
- ↑Android najpopularniejszym system na świecie. To koniec pewnej ery – PC World – Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności[online], pcworld.pl[dostęp 2017-11-21](pol.).
- ↑Turcja potwierdza: W Syrii użyto broni chemicznej. Są wyniki sekcji zwłok,„gazetapl”[dostęp 2017-04-08][zarchiwizowane zadresu2017-04-09](pol.).
- ↑Amerykanie zaatakowali bazę Asada. Syria: to agresja. Kreml: pod wymyślonym pretekstem,„TVN24.pl”[dostęp 2017-04-08].
- ↑PAP dzisiaj 06:11 Francja: ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich.onet.pl.[dostęp 2017-04-24].
- ↑PAP.onet.pl.[dostęp 2017-05-07].
- ↑100. rocznica objawień fatimskich. Hiacynta i Franciszek ogłoszeni świętymi.TVP Info, 2017-05-13. [dostęp 2017-05-13].(pol.).
- ↑Emmanuel Macron zostanie dziś zaprzysiężony na prezydenta Francji.[dostęp 2017-05-14].
- ↑AleksandraGersz/x-news ,Rosja: Przez Moskwę przeszła nawałnica. Nie żyje 16 osób, kilkadziesiąt jest rannych [ZDJĘCIA],„Polskatimes.pl”[dostęp 2017-05-30](pol.).
- ↑Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.wyborcza.pl. [dostęp 2017-06-02].
- ↑Rosyjski resort obrony opublikował DOKUMENTY Armii Czerwonej o Polsce. "Wyzwolenie Polski. Cena Zwycięstwa".wiadomosci.dziennik.pl, 2017-07-18. [dostęp 2022-02-22].
- ↑Informacja likwidacji Zakładów Lotniczych Antonow[online][dostęp 2017-07-26][zarchiwizowane zadresu2017-07-28].
- ↑Référendum en Mauritanie: le «oui» l’emporte, un taux de participation de 53,75%.[w:]Radio France Internationale[on-line]. [dostęp 2020-10-14].(fr.).
- ↑Finland stabbing attack was „a likely terror act,” officials say.CBS News, 2017-08-19.
- ↑Finlandia: podano nazwisko nożownika z Turku.onet.pl (wg PAP), 2017-08-21. [dostęp 2017-08-26].
- ↑PAPSA ,Polscy turyści napadnięci na plaży w Rimini | Aktualności | Polska Agencja Prasowa[online], pap.pl[dostęp 2017-10-26][zarchiwizowane zadresu2017-08-27].
- ↑Prezydent Niemiec wskazał termin wyborów[online], TVN24.pl, 24 stycznia 2017[dostęp 2017-07-15].
- ↑Catalan Parliament declares independence,„Catalan News”, 27 października 2017[dostęp 2017-11-05].
- ↑Rajoy dismisses full Catalan cabinet and calls elections for December…,„Catalan News”, 27 października 2017[dostęp 2017-11-05].
- ↑Jerusalem Embassy Act of 1995.gpo.gov. [dostęp 2017-12-07].
- ↑Donald Trump to recognise Jerusalem as Israel’s capital and move US embassy.theguardian.com. [dostęp 2017-12-07].(ang.).
- ↑Trump officially recognizes Jerusalem as Israel’s capital, orders embassy move for US.foxnews.com. [dostęp 2017-12-07].(ang.).
- ↑Swedish families to test autonomous Volvo Cars – Women on Wheels[online], womenonwheels.co.za[dostęp 2021-03-29](ang.).
- ↑abWażniejsze wydarzenia stycznia i lutego 2017.„Urania – Postępy Astronomii”.6/2016, s. 61, listopad-grudzień 2016.Polskie Towarzystwo Astronomiczne,Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.ISSN1689-6009.(pol.).
- ↑Weronika Śliwa.Styczeń.„Wiedza i Życie”.1(985), s. 78, styczeń 2017. Prószyński Media Sp. z o.o..ISSN0137-8929.(pol.).
- ↑abcdefghiJacek Drążkowski, Marek Substyk, Maciej Mikołajewski, Krzysztof Czart.Kalendarz astronomiczny 2017.„Urania – Postępy Astronomii”. numer specjalny, s. 110 i dalsze, 2017. Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.ISSN1689-6009.(pol.).
- ↑abPhilip S. Harrington:Zaćmienie!.Warszawa: Prószyński i S-ka, 1999, s. 134 i dalsze.ISBN83-7255-010-7.
- ↑abJan Desselberger.Niebo nad Polską. Ważniejsze wydarzenia marca i kwietnia 2017.„Urania – Postępy Astronomii”. 1/2017 (787), s. 55, styczeń-luty 2017. Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.ISSN1689-6009.(pol.).
- ↑Weronika Śliwa.Marzec miesiąc wiosny.„Wiedza i Życie”. 3 (987), s. 78, marzec 2017. Prószyński Media Sp. z o.o..ISSN0137-8929.(pol.).
- ↑Weronika Śliwa.Niebo przez lornetkę. Maj.„Wiedza i Życie”.989, s. 78, maj 2017. Prószyński Media Sp. z o.o..ISSN0137-8929.(pol.).
- ↑Weronika Śliwa.czerwiec.„Wiedza i Życie”.6/990, s. 78, czerwiec 2017. Prószyński Media Sp. z o.o..ISSN0137-8929.(pol.).
- ↑Weronika Śliwa.lipiec.„Wiedza i Życie”. 7 (991), s. 78, lipiec 2017. Prószyński Media.ISSN0137-8929.(pol.).
- ↑abJan Desselberger.Kalendarz astronomiczny. Ważniejsze wydarzenia lipca i sierpnia 2017.„Urania Postepy Astronomii”. 3/2017 (789), 2017. Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.ISSN1689-6009.(pol.).
- ↑Weronika Śliwa.Sierpień.„Wiedza i Życie”. 8 (992), s. 78, sierpień 2017. Prószyński Media Sp. z o.o..ISSN0137-8929.(pol.).
- ↑Weronika Śliwa.Wrzesień.„Wiedza i Życie”. 9 (993), s. 78, wrzesień 2017. Prószyński Media Sp. z o.o..ISSN0137-8929.(pol.).
- ↑abJan Desselberger.Ważniejsze wydarzenia września i października 2017.„Urania Postepy Astronomii”. 4 (790), s. 65, 2017. Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.ISSN1689-6009.(pol.).