Benedykt XIV

papież XVIII-wieczny

Benedykt XIV(łac.Benedictus XIV,właśc.Prospero Lorenzo Lambertini;ur.31 marca1675wBolonii,zm.3 maja1758wRzymie[1]) –włoskiduchownykatolicki,247.papieżw okresie od 17 sierpnia 1740 do 3 maja 1758[2].

Benedykt XIV
Benedictus Quartus Decimus
Prospero Lorenzo Lambertini
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Benedykt XIV (1741)
Herb duchownego
Kraj działania

Państwo Kościelne

Data i miejsce urodzenia

31 marca 1675
Bolonia

Data i miejsce śmierci

3 maja 1758
Rzym

Miejsce pochówku ?
Papież
Okres sprawowania

17 sierpnia 1740–3 maja 1758

Arcybiskup Bolonii
Okres sprawowania

30 kwietnia 1731–14 stycznia 1754

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Diakonat

1713

Prezbiterat

między 12 czerwca a 16 lipca 1724

Nominacja biskupia

12 czerwca 1724

Sakra biskupia

16 lipca 1724

Kreacja kardynalska

9 grudnia 1726 (in pectore,publikacja 30 kwietnia 1728)
Benedykt XIII

Kościół tytularny

Santa Croce in Gerusalemme(10 maja 1728)

Pontyfikat

17 sierpnia 1740

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

16 lipca 1724

Konsekrator

Benedykt XIII

Współkonsekratorzy

Giovanni Francesco Nicolai
Nicolò Maria Lercari

Życiorys

edytuj

Wczesne życie

edytuj

Urodził się w rodzinie szlacheckiej; był synem senatora Marcello Lambertiniego i Lucrezii Bulgarini[3].Studiowałteologięw Collegium Clementinum w Rzymie, a następnie wSapienzy,gdzie uzyskał tytułdoktora utroque iure[3].Pracował m.in. winkwizycji rzymskiej,był kanonikiembazyliki laterańskieji prałatem Jego Świątobliwości[3].W 1713 przyjąłświęceniasubdiakonatu[3].Po błyskotliwej karierze wKurii Rzymskiejw 1724 zostałbiskupem tytularnymTeodozji, a w 1727biskupemAnkony[3].Benedykt XIIIwyniósł go do godnościkardynalskiej9 grudnia 1726, jednak nominację tę ogłosił publicznie dopiero 30 kwietnia 1728[3].W 1731Klemens XIInadał muarcybiskupstwow Bolonii[2].Miał znaczny wpływ na rozwójprawa kanonicznego,zaś jego dziełoDe synodo dioecesanaprzez długi czas wywierało wpływ na sposób przeprowadzaniasynodówdiecezjalnych[1].Jego drugie dzieło było podstawą do przeprowadzania późniejszych procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych[2].

Kardynał Lambertini był członkiem pięciu kongregacji kurialnych: Świętego Oficjum, Kongregacji ds. Biskupów i Zakonników, Kongregacji ds. Obrzędów, Kongregacji ds. Soboru Trydenckiego i Kongregacji ds. Dyscypliny Zakonnej[4].

Wybór na papieża

edytuj

Po śmierci Klemensa XIIkonklawenależało do najdłuższych w ostatnich stuleciach i trwało ponad pół roku[2].Wybory utrudniał brak jednomyślności w blokuBurbonów,ostatecznie głosami wszystkich kardynałów (poza własnym) 17 sierpnia 1740 wybrany został na papieża i przyjął imię Benedykt XIV.

Pontyfikat

edytuj
Benedykt XIV, papież, nakazuje arcybiskupom i biskupom w Królestwie Polskim ogłosić, że na 2 lata zostaje zawieszone prawo azylu dla chroniących się w kościołach zbiegłych żołnierzy.

Główną linią jego pontyfikatu było zrezygnowanie ze sztywnej postawy oraz uznanie sytuacji jaka powstała w wyniku XVI-wiecznejreformacji.W polityce odznaczał się tolerancją i ustępliwością w zakresie tradycji i spraw prestiżowych kierując się jedynie interesami Kościoła i religii nawet za cenę ofiar, które dotąd uznawane były za niemożliwe. Ta ugodowa postawa wobec żądań władców zarówno katolickich, jak i protestanckich przyczyniła się do poprawy sytuacji Kościoła[2].

Dzięki pojednawczej naturze i częściowej rezygnacji z uprawnieńStolicy Apostolskiejdoprowadził w 1741 do rozwiązania sporu zSardyniąiKrólestwem Neapolu[1].W 1753 udało mu się zawrzeć konkordat zHiszpanią,a cztery lata później zAustrią[1].Porozumienia z państwami z półwyspu iberyjskiego, były daleko idące i dawały ich władcom duże uprawnienia w kwestii nominacji kościelnych[1].W uzgodnieniach zPortugalią,papież przyznał królowiJanowi Vtytuł „najwierniejszego”[1].Uznanie przez papieżaKrólestwa Prusznacznie poprawiło sytuację katolików pruskich zwłaszcza na obszarzeŚląskazaanektowanego przez Prusy[1].Benedykt XIV uznał także tytuł królaFryderyka II,dzięki czemu zapobiegł utworzeniu niezależnego Kościoła pruskiego[1].Zdecydowanie gorzej poszło papieżowi w czasie walki o sukcesję austriacką, po śmierci cesarzaKarola VI– najpierw papież zbyt późno poparł kandydaturęMarii Teresy(córki cesarza), a następnie uznał elekcjęKarola VII[1].Po jego śmierci, zachował neutralność w czasie elekcjiFranciszka I[1].

Papież Benedykt XIV występował przeciw tajnym stowarzyszeniom, był przeciwnywolnomularstwu,które potępił w 1751, katolikom zakazał przynależności do masonerii pod karąekskomuniki.Zwalczał takżejansenizm.Papież Benedykt XIV zatwierdził regułę redemptorystów i redemptorystek –Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.W odpowiedzi na wnioski wielu książąt i rządów, dążących do zracjonalizowania procesu pracy, zmniejszył liczbę obowiązujących świąt kościelnych, które w ciągu wieków w niektórych państwach stale narastały[1].W 1742 rozstrzygnął spór o ryty – zabronił używania rytu chińskiego i malabarskiego, co utrudniło pracę misyjną[2].Doprowadziło to do sporu zjezuitami,na tyle poważnego, że w owych czasach pojawiały się prośby o jego rozwiązanie[2].Krótko przed swoją śmiercią wystąpił przeciw zakonowi w Portugalii, nakazując kardynałowiSaldanha da Gamiedogłębne zbadanie działalności jezuitów, zwłaszcza w kontekście oskarżeń o nieprzestrzeganie reguł i zajmowanie się handlem[1].

W Państwie Kościelnym zredukował podatki, wprowadził oszczędności w utrzymaniu dworu papieskiego, zmniejszył wydatki na wojsko[1].Popierał rozwój handlu i rolnictwa. Ustanowił kongregację do oceny prac biskupów oraz kongregację odpowiadającą na pytania biskupów[1].Zobowiązał także biskupów do szkolenia księży, wizytowania parafii i propagowania misji, a także wydałkonstytucjęnakazującą biskupom zamieszkać w swoich diecezjach[1].KonstytucjąDei miserationeustanowił 3 listopada 1741 urząd obrońcy węzła małżeńskiego w procesach o nieważność małżeństwa. BulląMatrimoniawydaną 4 listopada 1741, znaną jakoDeclaratio Benedictina,która częściowo nadal obowiązuje, uregulował sprawy małżeństw mieszanych[1].Zapoczątkował reformębrewiarza,w 1748 wydał nowemartyrologium,1752 ceremoniał i pontyfikał biskupi[1].

W konstytucjiVix perventiz 1 listopada 1745 zajął stanowisko w sporze olichwę.Wyraził negatywne stanowisko Kościoła w sprawie oprocentowanych pożyczek pieniężnych, jednakże uznał za godziwe dochody z innych kontraktów nie posiadających formy umowy pożyczkowej.Kongregacji Indeksu ksiąg zakazanychprzekazał w 1753 nowe dyrektywy, które wskazują jak szanował swobodę wyrażania poglądów[1].Jego starania doprowadziły do uchylenia wielu zakazów – z indeksu wykreślone zostały między innymi dziełaGalileusza.

Benedykt XIV był mecenasem sztuki i nauki, jego działalność uzyskała uznanie i szacunek nie tylko wśród katolików, ale także protestantów[2].Monteskiusznazwał Benedykta XIVpapieżem uczonych,a wielu uczonych dedykowało papieżowi swoje prace. W 1740 filozof francuskiWolterdedykował mu swą tragedięMahomet[1].WzbogaciłBibliotekę Watykańską,nabył posągi do muzeum na Kapitolu i stworzył galerię obrazów. W Pałacu Watykańskim utworzył Muzeum Chrześcijańskiej Sztuki Antycznej. Odrestaurował również wiele kościołów. Założył 4 akademie papieskie: historii Kościoła, historii prawa kanonicznego, badań nad starożytnością chrześcijańską i rzymską oraz liturgiki. Przeprowadził reformę Accademii dei Lincei w Rzymie, zlecił jej badania przyrodnicze. W uniwersytecie Sapienza ufundował katedry chemii oraz matematyki[1].Za jego pontyfikatu Rzym stał się jednym z ośrodkówoświecenia chrześcijańskiego.W czasie jego pontyfikatu ozdobiona została portretami wszystkich papieży rzymskabazylika św. Pawła za Murami.Od tego czasu mozaikowe portrety papieży są systematycznie uzupełniane. Z jego polecenia architekt Ferdinando Fuga wzniósł nowąbazylikę św. Apolinarego.

Grób Benedykta XIV wBazylice Świętego Piotra

Kreował64 kardynałów na siedmiukonsystorzach[3].Papież Benedykt XIV został pochowany wbazylice św. Piotra[3].

Przypisy

edytuj
  1. abcdefghijklmnopqrstJohn N. D. Kelly:Encyklopedia papieży.Warszawa:Państwowy Instytut Wydawniczy,1997, s. 415-417.ISBN83-06-02633-0.
  2. abcdefghRudolf Fischer-Wollpert:Leksykon papieży.Kraków: Znak, 1996, s. 151-152.ISBN83-7006-437-X.
  3. abcdefghLambertini, Prospero Lorenzo.The Cardinals of the Holy Roman Church. [dostęp 2013-09-16].(ang.).
  4. Notizie per l’anno 1740,Rzym 1740, s. 179.

Zobacz też

edytuj

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj