Bo Harald Giertz(ur.31 sierpnia1905w Räpplinge, zm.12 lipca1998wGöteborgu) –duchownyluterańskiegoKościoła Szwecji,biskup Göteborga w latach 1949–1970, autor literatury chrześcijańskiej. W swym życiu i działalności łączył luterańskipietyzmzwysokokościelnymruchem liturgicznym.

Bo Harald Giertz
Ilustracja
Herb duchownego Verbum crucis Dei virtus
Kraj działania

Szwecja

Data i miejsce urodzenia

31 sierpnia1905
Räpplinge,Szwecja

Data i miejsce śmierci

12 lipca1998
Göteborg,Szwecja

Miejsce pochówku ?
Biskup Göteborga
Okres sprawowania

1949–1970

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Kościół Szwecji

Ordynacja

28 grudnia 1943

Nominacja biskupia

1 kwietnia 1949

Sakra biskupia

22 maja 1949

Życiorys

edytuj

Urodził się wOlandiijako drugie z ośmiorga dzieci chirurga, profesora medycyny Knuta Haralda Giertza i Anny z domu Ericson. Ojciec byłateistąa matka –agnostyczką,jednak został wychowany w duchu wartości chrześcijańskich. Temat religii nie był poruszany w domu podczas rozmów.

W wieku 13 lat, tuż po zakończeniuI wojny światowej,wraz z dwoma braćmi został wysłany doNiemiecna naukęjęzyka niemieckiego.Był tam świadkiem upadku moralnego. Po zdaniu matury z bardzo dobrym wynikiem, w 1924 roku poszedł w ślady ojca i rozpoczął studia medyczne naUniwersytecie w Uppsali.Tam zetknął się zarówno z radykalnym ateizmem, jak i chrześcijaństwem. Poznani studenci teologii wyjaśnili mu wiarę chrześcijańską, porzucił więc ateizm i postanowił zostać duchownym. W latach 1928–1932 odbył studia teologiczne. Jego głównym nauczycielem był profesor Nowego Testamentu Anton Fridrichsen. Po zakończeniu studiów teologicznych rozpoczął swą działalność jako pisarz. W swych dziełach objaśniał naukę kościelną opartą naPiśmie Świętym,wyrażoną w wyznaniach wiary i objaśnioną wksięgach wyznaniowych luteranizmu.

28 grudnia 1934 zostałordynowanyna prezbitera wkatedrze w Linköping.Po okresie posługi jako wikariusz lub proboszcz pomocniczy w różnych parafiachdiecezji Linköping,w 1937 został kapelanem diecezjalnym, a w październiku 1938 został proboszczem parafii w Torpa w regionieÖstergötland,którym był do 1949 roku. W Torpa napisał wiele ze swoich najbardziej znanych powieści.

1 kwietnia 1949 został wybrany biskupemdiecezji Göteborg.22 maja 1949 został konsekrowany wkatedrze w Uppsaliprzez arcybiskupaErlinga Eidema.Po uchwaleniu w 1950 przezRiksdagustawy zezwalającej naordynację kobiet(w 1958 zmiana została zaakceptowana przez Zgromadzenie Kościelne), Giertz sprzeciwił się temu i w okresie swojego urzędowania nie ordynował żadnej kobiety. Założył organizację zrzeszającą przeciwników ordynacji kobiet – Kościelną Wspólnotę „o Biblię i Wyznanie”. Argumenty Bo Giertza nie były jednak rozumiane przez opinię publiczną, która krytykowała go za umniejszanie pozycji kobiet. Biskup przyczynił się też do wprowadzenia w całej Szwecji coniedzielnych „wielkich mszy” (szw.Högmässa), tzn. nabożeństw zSakramentem Ołtarza.W okresie swojego biskupstwa nie napisał żadnego większego dzieła, był jednak autorem setek artykułów. Często podróżował za granicę, m.in. w celu konsekracji biskupów, był też drugim wiceprzewodniczącym komitetu wykonawczegoŚwiatowej Federacji Luterańskiej.W 1970 przeszedł na emeryturę.

Będąc na emeryturze dokonał przekładuNowego Testamentuna współczesny język szwedzki, oddał się też działalności pisarskiej. Został pochowany w Torpa.

Rodzina

edytuj

Był trzykrotnie żonaty. Pierwsza żona, Ingrid Sofia Margareta z domu Andrén, którą poślubił wkrótce po zakończeniu studiów teologicznych, zmarła w 1942 roku po narodzeniu czwartego dziecka. W 1945 roku ożenił się z Elisabeth z domu Heurlin. Ponownie owdowiały, w 1983 roku ożenił się z Karin z domu Lindénem.

Dzieła

edytuj
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz,rozbuduj ją.

Był autorem ok. 600 publikacji, w tym:

  • "To Live with Christ" (Swe."Att leva med Kristus" ) - Książka ta skupia się na teologicznych aspektach życia chrześcijańskiego, prezentując koncepcję życia zgodnie z naukami Jezusa Chrystusa.
  • "Christ's Church" (Swe."Kristi kyrka" ) - Praca ta analizuje naturę Kościoła jako wspólnoty wierzących, odnosząc się do jego znaczenia w życiu chrześcijańskim.
  • "Romans: A Devotional Commentary" (Swe."Romarbrevet: en andaktsbok" ) - Komentarz do Listu do Rzymian, który prowadzi czytelnika przez tę księgę Nowego Testamentu, oferując zarówno refleksje teologiczne, jak i duchowe.
  • "With My Own Eyes" (Swe."Med egna ögon" ) - Opowieść o narodzinach Jezusa, która ukazuje to wydarzenie oczami różnych postaci biblijnych.
  • "The Roots of Faith" (Swe."Trons rötter" ) - Książka ta analizuje podstawy wiary chrześcijańskiej, prezentując jej historyczne i teologiczne korzenie.
  • "Living by Grace" (Swe."Att leva av nåd" ) - Ta praca podkreśla znaczenie łaski Bożej w życiu chrześcijańskim i jak ta łaska wpływa na sposób, w jaki ludzie żyją i wierzą.
  • "Fulfilled in Christ" (Swe."Fullbordad i Kristus" ) - Książka ta koncentruje się na temacie spełnienia w Jezusie Chrystusie, ukazując, jak Jezus wypełnia proroctwa Starego Testamentu.
  • "The New Testament Day by Day" (Swe."Nya Testamentet dag för dag" ) - To komentarze do Nowego Testamentu, które oferują codzienną lekturę i refleksje nad kolejnymi fragmentami Biblii.

Jedna z publikacji Bo Giertza ukazała się nawet w tłumaczeniu polskim:

Bibliografia

edytuj
  • Hans Andrae: Bo Giertz: The Atheist Who Became a Bishop. W: Bo Giertz:The Hammer of God.Minneapolis: Augsburg Publishing, 2005, s. XIII–XIX.ISBN0-8066-5130-X.
  • Rafał Bukowiecki:Wstęp.[w:]Liturgia a ewangelizacja[on-line]. wspolnota.konfesyjni.pl. s. 1–3. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-03-04)].

Linki zewnętrzne

edytuj