Cezary Nawrot
Cezary Nawrot(ur.12 lipca1931wSiemianowicach Śląskich,zm.14 czerwca2004[1]wWarszawie) – polski projektantwzornictwa przemysłowego,inżynier mechanik, konstruktor samochodowy. Pionier nowoczesnegodesignumotoryzacyjnego w Polsce. Poza samochodami nadawał formę innym środkom transportu, maszynom i urządzeniom oraz sprzętowi AGD. Profesor i wykładowcaAkademii Sztuk Pięknych w Warszawie[2][3]orazAkademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi[4].
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie |
projektant wzornictwa przemysłowego |
Życiorys
edytujMłodość
edytujOd dzieciństwa był zafascynowany motoryzacją. Jak sam wspominał od kiedy pamięta rysował jakieś samochody[5].Po maturze wyjechał z rodzinnych Siemianowic by studiować naWydziale Samochodów i CiągnikówPolitechniki Warszawskiej,gdzie uzyskał magisterium w1956roku[4].
Nadzieja odwilży - pierwsza praca w FSO
edytujW tym samym roku podjął pracę wFabryce Samochodów Osobowych w Warszawie (FSO)jako konstruktor i projektant. Przypisywane jest mu nadanie ostatecznej formy najbardziej znanemu logotypowi fabryki powstałemu w1956roku[6].Karol Pionnier,szef Działu Głównego Konstruktora (DGK) FSO, od początku widział wielki potencjał w utalentowanym plastycznie młodym inżynierze, powierzając jemu, a nie prof.Stanisławowi Panczakiewiczowi,prace studialne nad planowanymi po wdrożeniuSyrenywersjami pochodnymi i rozwojowymi samochodu małolitrażowego. W okresie czterech lat Nawrot przedstawił studium nadwoziowe docelowego samochodu popularnego w skali 1:5 (1957), w pełni funkcjonalne studiumSyrena Sportz nadwoziem zlaminatu szklano-epoksydowego(maj1960) i prototyp małego samochodu użytkowego Syrena Mikrobus również z elementami laminatowymi nadwozia (październik 1960)[7].
W tym okresie Nawrot najściślej współpracował z utalentowanym konstruktorem, kierownikiem Biura Konstrukcji Nadwozi DGK,inż. Stanisławem Łukaszewiczem[8]i wprowadzającym nowatorską technologię tworzyw sztucznych szefem modelarni prototypowni DGKinż. Władysławem Kolasą[9].To czas krystalizowania się jego poglądów na podział kompetencji między projektantem, konstruktorem i technologiem w procesie twórczym. Laminat był później chętnie stosowany przez Nawrota jako tworzywo projektu.
Równolegle i po odejściu Pionniera z FSO w1960roku Cezary Nawrot zaprojektował wiele elementów wystroju produkowanych samochodów, które stały się podstawą pierwszychliftingówich nadwozi. W tym roku gotowy był prototyp głębokiej modernizacji Syreny określanej jakodziesięciotysięczna(od planowanej skali produkcji rocznej) lubmodel 104.Poza m.in. nowymi kloszami tylnych świateł, klamkami (niewdrożonymi ze względu na wycofanie się fabryki z odwrócenia kierunku otwierania drzwi) auto posiadało zmienioną atrapę chłodnicy[10]z kratą wycinanąwykrawarką krokową,która stała się rodzajem dyskretnego podpisu projektanta. Ten detal posiada Syrena Sport, seryjnaSyrena 103wprowadzona do produkcji w1963roku (i następne modele) oraz późniejszy lifting Warszawy.
-
Prototyp Syreny 104 - zmodernizowana krata wlotu powietrza
-
Klosz zespolonej tylnej lampy w seryjnym modelu 103
-
Trzy wersje przyszłego nadwozia sedan Warszawy
-
Zmodernizowany przód Warszawy
-
Tył zmodernizowanego nadwozia sedan Warszawy
-
Nadwozie kombi Warszawy
Sztandarowy produkt FSO wymagał gruntownego odświeżenia po tym, gdy po zmianie szefa DGK fabryka wycofała się z wdrożenia zamówionych przez Pionniera wCarrozzeria Ghianowych nadwozi dla Warszawy. Do1961roku Nawrot stworzył trzy nadwozia koncepcyjne zmieniające samochód bazowy wsedanyo różnych rozwiązaniach stylistycznych (m.in. tylna szyba o ujemnym skosie w jednym z konceptów). Spośród nich wybrany został egzemplarz, który po dalszych poprawkach kosmetycznych posłużył jako podstawa do skonstruowaniaWarszawy 203/204.Poza wspominaną kratą wlotu powietrza w nowej atrapie chłodnicy projektant stworzył również m.in. nowe klosze lamp tylnych, stosowane też później w autobusach i samochodach dostawczych. Nawrot nadał również formę pochodnemu nadwoziukombi203-K/204-K[11].Obydwa auta weszły do produkcji już po odejściu projektanta z FSO w1963roku, sedan - rok a kombi - dwa lata później.
Ostatnim dużym przedsięwzięciem realizowanym przez Cezarego Nawrota w FSO było nadwozie i wnętrzeWarszawy 210,która miała zastąpić dotychczasowe Warszawy, mocno już przestarzałe, konstrukcyjnie wywodzące się z licencji radzieckiej. Jako wzorzec konstrukcyjny posłużyłFord Falcon,jednak samonośne nadwozie narysowane przez Nawrota nie miało nic wspólnego z tym samochodem. Prace nad modelem ruszyły w 1961. Kierował nimi inż.Mirosław Górski[12].Mimo że bryła nadwozia została ukształtowana w modnej ówcześnie kanciastej stylistyce to w detalach, szczególnie - koncepcji kloszy tylnych lamp, widać aluzję do zaniechanego wdrożenia włoskiego nadwozia Warszawy pozostawioną przez projektanta. Samochód nawiązuje do pomysłów stylistycznych Ghii, jest następcą niezrealizowanego projektu a nie - swoich produkowanych seryjnie poprzedników. Pojazd został doprowadzony do fazy prototypu.
Konstruktorem nadwozi wszystkich projektów Nawrota w okresie pracy w FSO był Stanisław Łukaszewicz, dokumentację rysunkową sporządzał razem z projektantemZygmunt Grochowski,który stał się regularnym współpracownikiem i współautorem przy późniejszych projektach Nawrota dla branży samochodowej.
Regres małej stabilizacji - akademicka autonomia i rzeczy praktyczne
edytujDwa lata po rozpoczęciu pracy w żerańskiej fabryce Cezary Nawrot znalazł się również w gronie pracowników warszawskiej Akademii Sztuk Plastycznych. Uzdolniony artystycznie inżynier mechanik z pierwszymi praktycznymi doświadczeniami dizajnerskimi świetnie pasował do idei „metody integracyjnej”[13],zespołowego, interdyscyplinarnego projektowania form użytkowych, stworzonej przezJerzego Sołtana,dziekana Wydziału Architektury Wnętrz tej uczelni a wcześniej organizatoraZakładów Artystyczno-Badawczych (ZAB) ASP.Niebawem, jeszcze pracując w FSO, z grupą projektantów związanych z Katedrą Form Przemysłowych wydziału Nawrot realizował zamówienia z przemysłu za pośrednictwem ZAB. W tym okresie brał m.in. udział w trzech przedsięwzięciach projektowych dotyczących restylingu i stworzenia następcy skutera Osa produkowanego przezWarszawską Fabrykę Motocykli (WFM).Powstały w zespole kierowanym przezAndrzeja J. Wróblewskiegoprototyp WFM M-55, gotowy do dalszego wdrożenia, nie znalazł się w produkcji z powodu likwidacji fabryki[4].
W latach1963–66Cezary Nawrot kierował Pracownią Projektów PlastycznychCentralnej Wzorcowni Artykułów Powszechnego Użytku (CWAPU).Później przez pewien czas kontynuował współpracę z tą instytucją. Spośród projektów z tego okresu w produkcji znalazły się lampy dlaSosnowieckich Zakładów Przemysłu Terenowegoi zegary -Metronuw Toruniu. Był też współautorem ostatecznie niezrealizowanych form maszyn, urządzeń i narzędzi[4].
Jeszcze za pośrednictwem CWAPU Nawrot rozpoczął projektowanie dlaWytwórni Sprzętu KomunikacyjnegowŚwidnikugdzie następnie do końca lat 60. kierował Biurem Wzornictwa. Zaprojektował m.in. wdrożoną do produkcji formę motocyklaWSK M21oraz jego dwie wersje pochodne i skuterMotanna[4],które pozostały prototypami. Podobny los spotkał pojazd inwalidzkiW65.S65.N65 znany pod nieformalną nazwą Gacekstworzony z Zygmuntem Grochowskim iStefanem Solikiem.Mimo że założenia projektowe auta ściśle określały jego funkcję, fabryka wiązała z nim plany wejścia na rynek nie ograniczony tylko do osób niepełnosprawnych[14].Nawrot stworzył szkice koncepcyjne kilku wersji użytkowych pojazdu, m.in. mikrofurgonu dostawczego. Był też współautorem dwóch patentów związanych ze specyfiką pojazdu: urządzenia umożliwiającego prowadzenie samochodu niepełnosprawnej osobie i konstrukcji obrotowej fotela ułatwiającej wsiadanie/przesiadanie się z wózka inwalidzkiego. Gotowy pojazd został zaprezentowany 10 maja 1969 w konstancińskimCentrum Rehabilitacjii uzyskał pozytywne oceny środowiska medycznego. Rok później drugi prototyp przeszedł badania homologacyjne wInstytucie Transportu Samochodowegouzyskując wysokie oceny funkcjonalności. Mimo tego pojazdu nie skierowano do produkcji seryjnej[15].
W latach1970–71,do reorganizacjiInstytutu Wzornictwa Przemysłowego[16],Cezary Nawrot kierował jego Zakładem Układów Asortymentowych, komórką zajmującą się programowaniem spójności całych grup i serii produktów[4].
Iluzja rozwoju dekady gierkowskiej
edytujLata 70. to powrót Cezarego Nawrota do projektowania dla krajowego przemysłu samochodowego, który w oparciu o dotychczasowe zasoby technologiczne i zakupione licencje podjął szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe. To również rozpoczęcie kreatywnej współpracy zWojciechem Wybieralskimrozpoczynającym karierę designerską i naukową na warszawskiej ASP. Pod kierunkiem Nawrota w zespole zKrzysztofem Wodiczkąpowstaje forma rodziny pojazdówMuł[4].Przedsięwzięcie było kontynuacją prac prowadzonych wBiurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego (BKPMot),mających na celu opracowanie lekkiego terenowego pojazdu do transportu ludzi i towarów w oparciu o napęd Syreny. BKPMot zamówił prace stylistyczne przez ZAB jako pojazd dla sektora rolniczego, jednak w podobieństwie do koncepcji austriackiego samochodu terenowegoHaflingerwidać wojskową inspirację przedsięwzięcia. Pojazd o analogicznej do Haflingera koncepcji pojawił się jeszcze raz w rysunkach Nawrota w roku1974,tym razem oparty na napędziePolskiego Fiata 126p[17],jako jeden z wielu projektów dlaOśrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych BOSMAL.
Współpraca Nawrota (kierującego projektami), Wybieralskiego i Grochowskiego z bielskim ośrodkiem rozpoczęła się od niezrealizowanej formy nowego wnętrza dla Syreny, której produkcję właśnie tam przeniesiono. Do produkcji trafił natomiast (z powodów technologicznych w mocno uproszczonej formie w stosunku do pierwotnego projektu) furgon osobowo-towarowy oparty na tym samochodzie,Syrena Bosto[18].Prototypem pozostała zaprojektowana w1973a zaprezentowana w1974roku dostawcza wersja Fiata 126p o nazwieBOMBELz laminatową zabudową przestrzeni towarowej. Poza tę fazę projektu z1975roku nie wyszedł teżPolski Fiat 126p Kombizbudowany w jednym egzemplarzu w roku1977.
-
Model wczesnej wersji Syreny Bosto
-
Syrena Bosto - przód
-
Syrena Bosto - tył
-
Polski Fiat 126p BOMBEL
-
Polski Fiat 126p Kombi - tył
-
Polski Fiat 126p Kombi - tylny bagażnik
W rysunkach pozostały natomiast m.in. wspomniana wersja pojazdu terenowego, różne stylizacjemałego fiatao napędzie przednimoraz jego sportowa wersja - projektFC.
W niezmienionym składzie nieformalny zespół designerski Nawrota zaprojektował również dla FSO analogiczny sportowy koncept o bardzo podobnej stylistyce.Ogaroparty był na płycie podłogowejPolskiego Fiata 125pi miał nadwozie z laminatu szklano-epoksydowego. Masywne zderzaki ioświetlenie obrysowekorespondują z planami eksportowymi na rynek północnoamerykański, które fabryka miała w tamtym okresie. Zbudowany w1977roku samochód pozostał prototypem.
Pozostałe prace studialne dla FSO, powstałe w1978roku, to projekt terenowego samochoduRwykorzystujący napęd PF 125p i wizja auta kompaktowego1,2 X,gdzie Wybieralskiego w zespole projektowym zastąpiłTomasz Migurski.W tym samym roku i - składzie projektantów powstała propozycja samochodu dla programu badawczo-rozwojowego1000realizowanego przez Bosmal. Bielski ośrodek wybrał jednak dla przyszłegoBeskidastylizację prof.Krzystofa Meisnera.
Ostatnim przedsięwzięciem zrealizowanym pod kierownictwem Nawrota w tym okresie była stylizacja planowanego przezlubelskiego producenta samochodów dostawczychnastępcyŻuka.Ukończony w1980roku projekt samochodu25/35powstawał w licznym zespole obejmującym poza Zygmuntem GrochowskimPawła Balczerzaka,Grzegorza NiewczasaiMariusza Stanowskiegoz Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawaskiej ASP[4].Studium cechowało się wyprzedzającym czas wzornictwem kojarzącym się z 6 lat późniejszymFordem Transitem IV,czy 9 - restylingiemRenault Trafic.Następca Żuka zmaterializował się jakoLublin13 lat później, w dużo bardziej zachowawczej stylizacji zakładowego biura konstrukcyjnego.
Więcej szczęścia miały pozamotoryzacyjne projekty z tego okresu. Do produkcji trafiły zaprojektowane pod koniec dekady z Migurskim aparaty medyczne dla zabrzańskiegoTemedui magnetowid studia telewizyjnegoMTV 800opracowany na zlecenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Telewizji w zespole pod kierunkiem Wybieralskiego, specjalizującego się w sprzęcie elektronicznym[4].
Stracone lata 80.
edytujKarnawał Solidarności,stan wojennyi postępująca zapaść gospodarcza nie były dobrym okresem dla wdrażania nowych produktów. Niezrealizowane pozostały projekty robota i innych zmechanizowanych sprzętów kuchennych dla zjednoczeniaPredompowstałe jeszcze w1981roku. Taki sam los spotkał powstałe w kolejnych latach dwie nowe kabiny dla linii ciągników rolniczych MF i CZakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus.
W mocno zmienionej formie i tylko niektóre elementy studium modernizacji nadwozia samochoduFSO Polonezz1984roku zaczęły się pojawiać w produkcji od wersjiMR 87.Projektem pozostałaSella,nowa stylizacja nadwozia dla samochoduFSO Warsz1986roku (ostatnie przedsięwzięcie zrealizowane zZygmuntem Grochowskim,zmarłym w roku jego realizacji). Program badawczo-rozwojowy Warsa został przerwany rok później z powodu finalizacji rozmów licencyjnych zFiatem.Gdy w1988roku negocjacje zostały zerwane na krótko powrócono do koncepcji wdrożenia rodzimego projektu. Nawrot przygotował wtedy kolejną, bardziej konserwatywną w stosunku do Selli, stylizację nadwozia.
W podobnej sytuacji, między własną konstrukcją a licencją, była bielskaFabryka Samochodów Małolitrażowych.Nawrot dwukrotnie w1986[19]i88roku przygotował bardzo starannie opracowane ergonomicznie wnętrza i deski rozdzielcze dla bazowego Beskida (model wielkości naturalnej) i jego kolejnej wersji (element kompletnej makiety pojazdu). Po decyzji o wdrożeniu do produkcji licencyjnegoCinquecentoa jeszcze przed jej podjęciem projektant opracował dla Bosmalu tzw. programE- rodzinę nadwozi o powiększonej pojemności, liczbie drzwi i - użytkowych, opartych na włoskim aucie. Niektóre z nich były w późniejszych latach doprowadzone do prototypów, nie wdrożono jednak do produkcji żadnego z nich.
-
Wnętrze makiety rozwojowej wersji Beskida
-
program nadwozi E - kombi
-
program nadwozi E - sedan
-
program nadwozi E - pick-up
-
program nadwozi E - furgon
-
program nadwozi E - towos
Jedyną z zaprojektowanych w latach 80. konstrukcji produkowaną seryjnie był modelActivewózka inwalidzkiego markiFaso,używanej przezWarszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego.Projekt wózka powstał w1988roku we współpracy zWojciechem Olczakiem,do produkcji trafił już po transformacji ustrojowej[4].
Nowe otwarcie w nowych czasach
edytujCzas transformacji ustrojowej to wielka aktywność rosnącego sektora prywatnego, zarówno jako wytwórców produktów potrzebujących formy jak i wchodzących na rynek firm zajmujących się projektowaniem. Nawrot w tym czasie brał udział w nadawaniu formy najróżniejszym przedmiotom, jak choćby systemowi klocków współpracujących zLego.Stworzył też wtedy wspólnie z Wybieralskim cały czas produkowany pojemnik na chleb dla firmyLamelaz Łowicza[4](1993), przedmiot który powstał najprawdopodobniej w największej liczbie egzemplarzy spośród jego projektów.
W tym samym roku Nawrot został przewodniczącym rady nadzorczejAgencji Artystycznej ASP 3a,firmy m.in. pośredniczącej między projektantami z warszawskiej ASP a rosnącym rynkiem zamawiających projekty, mającej byćnowymZAB-emdla gospodarki rynkowej.Również w tym roku pojawiły się pierwsze efekty pracy projektanta dla polskiego oddziału przedsiębiorstwa inżynieryjno-projektowegoRücker.Na zamówienie FSO firma przygotowała m.in. propozycję stylizacji samochodu terenowego na bazie napędu Poloneza, a także koncepcję rodziny modeli pochodnych tego auta jego projektu. Wersja kombi została zrealizowana w postaci w pełni funkcjonalnego jeżdżącego prototypu. Nawrot przygotował też projekt plastyczny kolejnego pojazdu terenowego, wykorzystujący już nie tylko napęd ale i część karoserii auta bazowego, który rok później zmaterializował się w postaci prototypów samochoduPolonez Analog[20].
Na zamówienieInstytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnegoprojektant stworzył również w 1993 roku wszechstronnie przebadany od strony funkcjonalności i ergonomii prototyp zunifikowanego stanowiska sterowania maszyn roboczych. W następnych latach powstały stylizacje serii koparek dla zakładówWaryńskiego(jedna z nich została zrealizowana w prototypie), 20-t. wywrotki dlaFadromyi oparta na wcześniejszym prototypie kabina ładowarkiŁ-500,która trafiła do produkcji wHucie Stalowa Wola(1998,zWojciechem MikołajewskimiPiotrem Łuszczewskim)[4].
Branżą, z którą Nawrot wyjątkowo owocnie współpracował w ostatnim okresie aktywności, był transport szynowy. Na zlecenie Dyrekcji GeneralnejPolskich kolei Państwowychstworzył w1991roku z Mikołajewskim i Olczakiem kompleksowy program modernizacji wnętrz wagonów osobowych. Do1998roku powstało na tej podstawie 18 projektów, w dużej części stosowanych przez poszczególneZakłady Naprawcze Taboru Kolejowego.Ich cechą wspólną było szerokie zastosowanie laminatów na powierzchniach ścian i sufitu. Według poszczególnych projektów modernizowano m.in. kabiny WC wZNTK Bydgoszcz,wagony barowe wZNTK Nowy Sącz,przedziały w wagonach 1. klasy wZNTK Ostrów Wlkp.,przekształcano część przedziałów na nieobecny ówcześnie na PKP standardbiznes(ZNTK PruszkówiFabryka Pojazdów Szynowych - H. Cegielski Poznań)[4].
W2001roku Nawrot był projektantem bryły tramwaju, którą w firmie Rücker Polska zamówiłAlstom Konstal.Rok później powstała propozycja modernizacji tramwajówKonstal 105Nzamówiona tą samą drogą przez firmę Bella z Czosnowa, producenta struktur z laminatów. Docelowymi miejscami modernizacji miały być warsztaty miejskich zajezdni tramwajowych w Polsce, gdzie konstrukcja z1973roku nadal stanowiła dominującą grupę taboru. Na realizację takiego przedsięwzięcia zdecydowała się firmaProtramz Wrocławia, wydzielona w wyniku restrukturyzacji zMPK we Wrocławiujego część warsztatowa[21].W latach2005–10wrocławskiemu przewoźnikowi dostarczono 110 zmodernizowanych tramwajówProtram 105NWr.Stylizacja Nawrota widoczna jest też w późniejszych produktach firmy.
W2002roku projektant wspólnie z Wojciechem Wybieralskim przygotował propozycje modernizacji maszyn do szycia dlaradomskiego Łucznika.Ostatnim zrealizowanym przez Nawrota przedsięwzięciem było opracowanie w tym samym roku nowej identyfikacji wizualnejPKP Intercity.Jej elementy zaprojektowane wspólnie zJackiem Surawskim,w tym logotyp, używane są przez przewoźnika do dziś[4].
Życie prywatne
edytujBył żonaty, miał córkę Ewę.
Miejsce spoczynku
Pochowany nacmentarzu Bródnowskimw Warszawie (kwatera 68C-I-17).
Od1958roku był związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie jako asystent a od1960- wykładowca. Od powstania na uczelni Wydziału Wzornictwa Przemysłowego, czego w1977roku był współinicjatorem, kierował jego Katedrą Wiedzy o Projektowaniu. Tytuł naukowy docenta uzyskał w1980roku, profesorem nadzwyczajnym uczelni został w roku1991,od1997roku został nominowany profesorem zwyczajnym. W latach1984–90pełnił funkcję dziekana wydziału. Od 1997 roku związany był także zAkademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzijako kierownik Pracowni Technik Przemysłowych a następnie, na rok przed śmiercią - Katedry Projektowania na ówczesnym Wydziale Form Przemysłowych. Był promotorem kilkudziesięciu prac dyplomowych w przeważającej części z dziedziny wzornictwa motoryzacyjnego. W latach1987–90był członkiem Rady NaukowejOśrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych BOSMALwBielsku-Białej,1991–97-Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.Od1994–98roku był profesoremPrzemysłowego Instytutu Motoryzacji.
Znaczenie
edytujNawrot wraz z inżynieramiWładysławem KolasąiStanisławem Łukaszewiczembył pionierem zastosowania tworzyw sztucznych do budowy nadwozi samochodowych w polskim przemyśle motoryzacyjnym. ObokKrzysztofa Meisnera,Janusza Zygadlewicza,Jerzego Ginalskiego,Zdzisława Beksińskiego,Zbigniewa WattsonaiJuliana Kamińskiegobył twórcą nowoczesnego designu motoryzacyjnego w Polsce. Mimo że żaden z jego całościowych projektów samochodów nie był produkowany seryjnie (oprócz głębokich modyfikacji Warszawy sedan i kombi oraz Syreny Bosto) to prototypowe realizacje Syreny Sport i Ogara nabrały statusu kultowych pojazdów. Paradoksem jest to że najbardziej rozpowszechnionym przedmiotem zaprojektowanym przez Nawrota jest prosta forma pojemnika na chleb a najbardziej znane i rozpoznawane jego realizacje to dwa logotypy (FSO i PKP Intercity) spinające klamrą jego drogę twórczą, mimo że pomiędzy tymi projektami w ogóle nie zajmował się tworzeniem identyfikacji wizualnych.
Zobacz też
edytujPrzypisy
edytuj- ↑Nawrot, Cezary - Nekrologi Warszawskie - Baza Nekrologów.[dostęp 2021-02-17].(pol.).
- ↑Nawrot Cezary,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2013-10-05].
- ↑Twórcy Wydziału Wzornictwa.Akademia Sztuk Plastycznych w Warszawie. [dostęp 2020-06-19].(pol.).
- ↑abcdefghijklmnNawrot Cezary.[w:]Słownik projektantów polskich[on-line]. Instytut Wzornictwa Przemysłowego. [dostęp 2020-06-19].(pol.).
- ↑Katarzyna Kociuba.Czysta radość tworzenia – wywiad z profesorem Cezarym Nawrotem.„Automobilista”, s. 12-16, styczeń 2000. Warszawa: Automobilista Sp. z o.o..ISSN1507-7357.
- ↑Robert Przybylski.Znak rozpoznawczy.„Rzeczpospolita”,2004-09-28. Warszawa: Presspublica.(pol.).
- ↑Andrzej Glajzer.Syrena Mikrobus pierwszy polski minivan.„Automobilista”, s. 12-21, styczeń 2011. Warszawa: Automobilista Sp. z o.o..ISSN1507-7357.
- ↑Andrzej Glajzer.Człowiek tysiąca pasji Stanisław Łukaszewicz.„Automobilista”. 167, s. 72-79, marzec 2014. Warszawa: Automobilista Sp. z o.o..ISSN1507-7357.
- ↑Władysław Kolasa:Modele wzorcowe w przemyśle samochodowym.Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1972.
- ↑Andrzej Bukowski.Zmodernizowana „Syrena”.„Młody Technik”. 154, s. 61-63, maj 1961. Warszawa:Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”.
- ↑Andrzej Glajzer.W drodze do Warszawy 210. Stacja przesiadkowa - modele 203/204 część 2.„Automobilista”, s. 28-31, sierpień 2011. Warszawa: Automobilista Sp. z o.o..ISSN1507-7357.
- ↑Andrzej Glajzer.W drodze do Warszawy 210. „Łabędzi śpiew” część 3.„Automobilista”, s. 38-43, wrzesień 2011. Warszawa: Automobilista Sp. z o.o..ISSN1507-7357.
- ↑Anna Cymer:Zakłady Artystyczno-Badawcze Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.culture.pl. [dostęp 2020-06-19].(pol.).
- ↑Andrzej Zieliński.Samochód inwalidzki Gacek.„Auto Technika Motoryzacyjna”. 5, s. 31-32, maj 1985. Warszawa: Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych SIGMA-NOT.ISSN0239-6440.
- ↑Bartosz Zakrzewski, Cezary Krysiuk, Małgorzata Zysińska.Samochód inwalidzki W65.S65.N65 - WSK Gacek.„Logistyka”. 6, s. 11586-11605, grudzień 2014. Poznań: Instytut Logistyki i Magazynowania.ISSN1231-5478.
- ↑1972 - 1980 IWP jako jednostka naukowo-badawcza.Instytut Wzornictwa Przemysłowego. [dostęp 2020-06-19]. [zarchiwizowane ztego adresu(2020-06-21)].(pol.).
- ↑Projekt samochodu Muł.oldtimery.com. [dostęp 2020-06-19]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-12-29)].(pol.).
- ↑Andrzej Zieliński.Samochód dla potrzeb rolnictwa opracowany w Bielsku-Białej.„Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki”.14 (1-2(27-28)), s. 309-329, 2005. Warszawa:Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN.ISSN1509-0957.[dostęp 2020-06-15].(pol.).
- ↑Wnętrze Beskida.oldtimery.com. [dostęp 2020-06-19]. [zarchiwizowane ztego adresu(2014-08-08)].(pol.).
- ↑Projekt Poloneza Analog.oldtimery.com. [dostęp 2020-06-19]. [zarchiwizowane ztego adresu(2015-03-23)].(pol.).
- ↑Marcin Szcześniak.Modernizacja taboru szynowego. Część 1: Kabina pojazdu.„Projektowanie i Konstrukcje Inżynierskie”. 26, listopad 2009. Warszawa: ITER.ISSN1899-699X.
- ↑Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny.Mackiewicz Lubomir, Żołna Anna, (red.). Wyd. edycja 3. Warszawa:Wydawnictwo Interpress,1993.ISBN83-223-2644-0.
Bibliografia
edytuj- Cezary Nawrot, Jarosław Mizera, Krzysztof Jan Kurzydłowski:Wprowadzenie do technologii materiałów dla projektantów.Wyd. 1. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2006.ISBN83-7207-639-1. ;
- Mirosław Górski:Historia konstrukcji samochodów FSO 1951-2006.Wyd. 2. Warszawa: Oddział Warszawski SIMP, Klub Pracowników i Przyjaciół FSO, 2009.ISBN978-83-920-9123-3. ;
- Zbigniew Boniecki, Robert Gajewski:Opowieść o FSO. Historia tej warszawskiej fabryki.Warszawa: Oddział Warszawski SIMP, Klub Pracowników i Przyjaciół FSO, 2010.ISBN978-83-920-9124-0. ;
- Aleksander Rummel:Polskie konstrukcje i licencje motoryzacyjne 1922-1980.Warszawa:Wydawnictwa Komunikacji i Łączności,1985.ISBN83-206-0514-8. ;
- Stanisław Szelichowski:Sto lat polskiej motoryzacji.Kraków: Krakowska Oficyna SAB, 2003.ISBN83-918699-0-3. ;
- Wojciech Wybieralski, Michał Stefanowski:Wzornictwo w Polsce do 1989 roku na tle politycznym i gospodarczym.Warszawa: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Wydział Wzornictwa Przemysłowego, 2007.ISBN978-83-87321-65-6. ;
- PROJEKTOWANIE WSZĘDZIE 40 lat Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - katalog wystawy.Frejlich Czesława, Kochanowska Magda, (red.). Warszawa: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2018.ISBN978-83-65455-93-2. ;
- Powinność i bunt. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1944-2004 - katalog wystawy.Grzegorz Kowalski, Maryla Sitkowska i zespół Muzeum ASP (red.). Warszawa: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2004.ISBN83-87321-90-7. .
Linki zewnętrzne
edytuj- Fundacja im. prof. Cezarego Nawrota
- Przedsięwzięcie rekonstrukcji Syreny Sport
- Wystawa modeli i prototypów Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL
- Pojemnik na chleb w ofercie firmy Lamela